Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 5 Vote(s) - 1.8 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Пописи
Author Message
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#21

Дневник, 27.06.2009


ПРОЕКТИ ЗА НЕПОДНОСЛИВА ЗБРКА

Споменикот на Александар и црквата на Вранишковски

Димитар Димитров (Авторот е универзитетски професор)
Во случајот на костурскиот владика Каравангелис двете функции се споени во една личност. Тој бил и проповедник и организатор на терористички акции. Мантијата му била потребна поради авторитетот на православната црква сред православното население. Така, проблематичниот ВМРО-вски војвода Коте Христов при првата нивна средба му бакнува рака, а владиката уште со првата реченица му ја внушува „преродбата“ на грчки начин: „Вие сте Грци од времето на Александар Велики, но наминаа Славјаните и ве пославјанија. Изгледот ви е грчки и земјата што ја газиме е грчка. За тоа сведочат и статуите скриени во неа. И тие се грчки. И монетите што ги наоѓаме се грчки.“ (Македонската борба).
http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=67EB7E...299C&arc=1

Германос Каравангелис (София, 2001)
Македонската борба. Мемоари

http://www.promacedonia.org/bmark/gk/index.htm
(This post was last modified: 07-07-2010, 07:20 AM by veritas.)
07-07-2010, 07:18 AM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#22

Encyclopedia of Canada's peoples By Paul R. Magocsi, Multicultural History Society of Ontario

http://books.google.com/books?id=dbUuX0m...ia&f=false

Harvard encyclopedia of American ethnic groups By Stephan Thernstrom

http://books.google.com/books?id=npQ6Hd3...ia&f=false
07-07-2010, 07:25 AM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#23

Census and identity: the politics of race, ethnicity, and language in ... By David I. Kertzer, Dominique Arel

http://books.google.com/books?id=Jc1f19n...ia&f=false
07-07-2010, 07:28 AM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#24

Когато днес в спора за името между Гърция и Македония, гърците настояват, че в гръцка Македония живеят два милиона македонци, които са гърци те имат предвид това.


Како да се реорганизираат османлиските територии?

Нова Македония, четвъртък, 09.07.2009

Покрај грчките политичари и дипломатијата, особено голема активност пројавиле атинскиот и цариградскиот силогос. Кога во Грција биле подготви да поверуваат дека во Европа Македонија е прифатена како грчка територија, во 1876 година се појавила картата на познатиот и авторитетен европски етнограф-картограф Киперт, во која тој македонското население го прогласил за бугарско и териториите што ги населувало тоа население ги означил со розова боја. Атинскиот силогос жестоко реагирал на картата на Киперт, која во тие моменти се сметала како опасна за грчките интереси. Силогосот го информирал италијанскиот амбасадор во Атина Матеи дека картата на Киперт не е прифатлива за Грците и затоа било потребно таа да се ревидира.

Грчкиот министер за надворешни работи Делијанис испратил писмо до грчкиот амбасадор во Рим Михаил Папаригопулос, во кое му го доставил меморандумот во врска со картата на Киперт. Притоа Делијанис го изнел и ставот на грчката влада дека, иако таа не сакала да се меша, картата на Киперт сепак не соодветствувала на етнолошката пропорција на Балканот. Според Делијанис, синџирот на планините Балкан Планина и Шар Планина претставувал демаркациона линија меѓу Словените и Грците, што го потврдувале етнологијата и историјата. Грчкиот министер сметал дека од јужната страна на Балкан Планина имало Бугари и Албанци, но сепак доминирал грчкиот елемент и неговата многубројна моќ не можела да се оспори. Преписката меѓу Папаригопулос и Киперт траела подолго време. По неколкуте писма Папаригопулос напишал едно во кое навел дека повеќе од половина од населението во јужните делови на Македонија било погрчено, со што признавал дека по етничко потекло тоа сепак не било грчко.

Во текот на февруари 1878 година Киперт објавил нова карта од која можело да се види дека Македонија не била претежно бугарска, туку претежно грчка!?

Според авторите на меморандумот, територијата јужно од Балкан Планина од секогаш била населена со Грци, а Словените што живееле тука биле словенизирани Грци.
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=21733
(This post was last modified: 07-07-2010, 07:42 AM by veritas.)
07-07-2010, 07:41 AM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#25

[Image: 21531_104917896200120_100000457291800_12...5477_n.jpg]
[Image: 21531_104917892866787_100000457291800_12...8333_n.jpg]
07-07-2010, 08:00 AM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#26

ОТ ВСИЧКО ДО ТУК КОЕТО ПРЕДСТАВИХ, НАДЯВАМ СЕ СТАНА ЯСНО, ЧЕ ХОРАТА, КОИТО СА СЕ ДЕКЛАРИРАЛИ КАТО МАКЕДОНЦИ ВСЪЩНОСТ СА БИЛИ БЪЛГАРИ ГЪРКОМАНИ.
07-07-2010, 08:06 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#27

ВИЕ СТЕ ЛУДНИЦА,ИМАТЕ ПРЕТСТАВА ШТО Е ПОПИС????
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
07-07-2010, 04:25 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12
#28

(07-07-2010, 04:25 PM)афион Wrote: ВИЕ СТЕ ЛУДНИЦА,ИМАТЕ ПРЕТСТАВА ШТО Е ПОПИС????

ИМАМЕ! Но ти явно знаеш нещо повече от нас. Сподели!
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
07-07-2010, 04:34 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#29

(07-07-2010, 04:25 PM)афион Wrote: ВИЕ СТЕ ЛУДНИЦА,ИМАТЕ ПРЕТСТАВА ШТО Е ПОПИС????

Е па имаме, во темата за Карнегиевата анкета там има межународен независим попис на лугето во Македония 1913-1914г....во доклата ясно пише какъв е бил идинитетот на лугето ви Македония во 1914г....имало е сърби,бугари,гърци ,албанци,роми валси па македонци е немало.
Карнегиявата анкета е единсвента независим попис во Македония !!!!

07-07-2010, 07:40 PM
Reply