Добредојдовте
 • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
 • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
 • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
 • 0 Vote(s) - 0 Average
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
АДМИНИСТРАЦИЈАТА НА БАЈДЕН -СОРОС ВО ОДБРАНА НА ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР
Author Message
vancevtodor Online
Senior Member
****

Posts: 448
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#1

Quote:БАЈДЕН НАРЕДИ ДА СЕ СТАВАТ НА ЦРНА ЛИСТА ОНИЕ КОИ РАБОТАТ ПРОТИВ ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА

[Image: dzo-bajden-84389483943.jpg]

08.06.2021
„Јас, Џозеф Бајден Помладиот, претседател на САД, го проширувам опсегот на итната состојба објавена со Извршната наредба 13219 од 26 јуни 2001 (Замрзнување на имот на лица кои ги загрозуваат меѓународните напори за стабилизација на Западен Балкан), прецизирана со Извршната наредба 13304 од 28 мај 2003 (Прекинување на итната состојба во врска со Југославија и модификација на Извршната наредба 13219 од 26 јуни 2001), наоѓајќи ја ситуацијата на територијата на поранешната Социјална Федеративна Република Југославија и Република Албанија (Западен Балкан), изминативе две децении, вклучувајќи го поткопувањето на поствоените договори и институции по распадот на поранешната СФРЈ, како и широкораспространетата корупција во разни влади и институции во Западен Балкан, го отежнуваат напредокот кон ефективно и демократско владеење и целосна интеграција во трансатлантските институции и затоа претставуваат невообичаена и вонредна закана за националната безбедност и надворешната политика на САД“, се вели во Извршната наредба.
Затоа, тој наредува да бидат замрзнат сиот имот и интереси што се во САД на лица кои ќе ги одреди Секретарот за финансии, во консултација со Државниот секретар.

Станува збор за лица кои:
 • се одговорни, директно или индиректно, за закани по мирот, безбедноста, стабилноста или по територијалниот интегритет на која било област или држава во Западен Балкан.
 • се одговорни, директно или индиректно, за поткопување на демократските процеси или институции во Западен Балкан.
 • се одговорни или се вклучени, директно или индиректно, во нарушување или во дејствие кое го попречува или е закана по имплементацијата на кој било регионален безбедносен, мировен или договор за соработка или рамковен договор поврзан со Западен Балкан, вклучувајќи ги Договорот од Преспа од 2018 година, Охридскиот рамковен договор од 2001 година, Резолуцијата 1244 на ОН, Дејтонскиот договор итн.
 • се одговорни, директно или индиректно, за сериозни прекршувања на човековите права во Западен Балкан.
 • се одговорни, или се вклучени директно или индиректно во корупција поврзана со Западен Балкан, вклучувајќи корупција поврзана со влада во Западен Балкан, или актуелен или поранешен владин функционер од кој било ешалон на власта во Западен Балкан, како злоупотреба на јавни фондови, експропријација на приватен имот или средства за лична корист или за политички цели, или поткуп.
На лицата кои исполнуваат еден или повеќе од овие критериуми им се забранува влез во САД, бидејќи тоа, како што вели Бајден во Извршната наредба, е во спротивност со интересите на САД.
Претседателот Бајден го задолжува Државниот секретар да ја имплементира оваа наредба, бидејќи се однесува на издавањето визи за влез во САД, а наредбата ќе ја имплементира и Секретарот за внатрешна безбедност.
За делот од наредбата за замрзнување на имот, задолжен за спроведување е Секретарот за финансии, во консултација со Државниот секретар.


Quote:FACT SHEET: Executive Order Blocking Property and Suspending Entry Into the United States of Certain Persons Contributing to the Destabilizing Situation in the Western Balkans

June 08, 2021 • Statements and Releases
Today, President Biden signed an Executive Order to further address the ongoing national emergency declared in Executive Order (E.O.) 13219 of June 26, 2001, and continued in E.O. 13304 of May 28, 2003, related to the Western Balkans.  Today’s E.O. provides additional sanctions authorities, including to target individuals who threaten the peace, security, stability, or territorial integrity of any area or state in the Western Balkans as well as those responsible for or complicit in, or who have directly or indirectly engaged in, serious human rights abuse in the Western Balkans, among other things.  The E.O. the President is signing today builds on the existing national emergency and expands the designation criteria, to address such challenges as corruption, and other actions that obstruct key institutions and international agreements.  
Corruption anywhere directly damages the foreign policy, national security, and economic health of the United States and our partners and allies.  That is why the United States is committed to promoting accountability and combating impunity for those involved in significant corruption in the Western Balkans and throughout the world.  By definition, corruption serves the interests of those few who engage in it, lining their own pockets and accountable only to their own personal interests, not the interests of a country or its people.  Corruption saps economic growth, facilitates organized crime, and undermines confidence in democratic processes.  These forces open the door for our strategic adversaries to undermine democracy, stymie progress toward effective and accountable governance and prevent the Western Balkans region from achieving full integration into transatlantic institutions.  They allow individuals to exploit weak rule of law and to profit from systemic corruption at the expense of ordinary citizens.  They thereby constitute an unusual and extraordinary threat to the national security and foreign policy of the United States. 
Specifically, the E.O. the President is signing today:
 • Underscores the United States’ longstanding commitment to implementation of the post-war agreements and institutions established following the breakup of the former Socialist Federal Republic of Yugoslavia;
 • Expands sanctions designation criteria to include activities, among others, related to:  threatening the peace, security, stability, or territorial integrity of any area or state in the Western Balkans; undermining democratic processes or institutions in the Western Balkans; engaging in serious human rights abuse in the Western Balkans; and engaging in corruption related to the Western Balkans;
 • Expands our ability to target actors engaged in a violation of, or an act that has obstructed or threatened the implementation of, any regional security, peace, cooperation, or mutual recognition agreement or framework or accountability mechanism related to the Western Balkans beyond previous E.O.s, to include the Prespa Agreement, the Conclusions of the Peace Implementation Conference, and the International Residual Mechanism for Criminal Tribunals, the successor to the International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia; and
 • Clarifies that the geographic scope of the Western Balkans includes the territory of the former Socialist Federal Republic of Yugoslavia and the Republic of Albania.
All property and interests in property of persons designated pursuant to this E.O. that are or come within the United States or the possession or control of U.S. persons are blocked, and U.S. persons are generally prohibited from engaging in transactions with them.  In addition, individuals sanctioned under this E.O. will be banned from entering the United States or holding a U.S. visa.  Ensuring the security and political stability of the Western Balkans region is consistent with the Biden Administration’s commitment to advancing core U.S. national security interests, including the protection of democratic institutions.  The Administration will continue to address the challenges in the region head on.  The Department of the Treasury, in consultation with the Department of State will continue to update the list of individuals subject to sanctions under this order.

Executive Order Blocking Property and Suspending Entry Into the United States of Certain Persons Contributing to the Destabilizing Situation in the Western Balkans


ДАЛИ РАСПАДОТ НА ДИП СТЕЈТОТ КЕ СЕ СЛУЧИ КОГА КЕ ОТПОЧНЕ СУДИРОТ ПОМЕЃУ КГБ И СОРОС??
(This post was last modified: 09-06-2021, 12:53 PM by vancevtodor.)
09-06-2021, 11:27 AM
Reply
vancevtodor Online
Senior Member
****

Posts: 448
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#2

[Image: 188556081_299146281874180_83727348315431...e=60E621A0]


[Image: 1.jpg]
09-06-2021, 11:29 AM
Reply
vancevtodor Online
Senior Member
****

Posts: 448
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#3

[Image: 197958400_4006133066172337_5905544576622...e=60E45391]
[Image: image.jpg]
09-06-2021, 11:31 AM
Reply
vancevtodor Online
Senior Member
****

Posts: 448
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#4

[Image: 2.jpg][Image: 3.jpg]
Историјата досега покажала дека никакава сила од надвор неможе да обезбеди опстојување на власт која не ја сака народот.
Сега Македонците се на потег!!
09-06-2021, 11:42 AM
Reply
vancevtodor Online
Senior Member
****

Posts: 448
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#5

Quote:Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ останува против Преспанскиот договор


09.06.2021
Поранешниот шеф на дипломатија и пратеник во Собранието од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски за декретот на американскиот претседател Џо Бајден, со кој на „црна листа“ се ставаат противниците на Преспанскиот договор, вели дека станува збор за рамка која се дефинира периодично и со која САД ги штити своите национални интереси.Quote:ВМРО-ДПМНЕ како партија има задача и обврска да ги штити македоснките национални и државни интереси. Ставот на ВМРО-ДПМНЕ за Преспанскиот договор е следен: ВМРО-ДПМНЕ не учествуваше во преговарањата, креирањето, неговото носење во Собранието и негова имплементација, истиот е асиметричен и спротивен на македонските национални интереси – изјави Милошовски за „Слободен печат“.

Во исто време, ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува безкомпромисната борба со криминалот и корупцијата содржани во рамката и во тој случај, истакнува тој, „половина Влада на Зоран Заев и СДСМ треба да биде на црната листа“.
09-06-2021, 01:56 PM
Reply
vancevtodor Online
Senior Member
****

Posts: 448
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#6

Quote: Реакција од ВМРО-ДПМНЕ
Муцунски за одлуката на Бајден: Кон Преспанскиот договор ќе се однесуваме согласно резултатите од референдумот
За ВМРО-ДПМНЕ приоритет се интесите на граѓаните и волјата на граѓаните изразена на референдумот кој беше организиран пред официјализирањето на Преспанскиот договор, изјави на новинарско прашање Тимчо Муцунски, кој е меѓународен секретар на партијата. Стратегиски приоритет на ВМРО-ДПМНЕ беше членството во НАТО со заштита на нашиот национален идентитет, а сега и членството во ЕУ, додаде тој.

[Image: mkd-512221.jpg?itok=FdDIRYdV]

09.06.2021
Извршната наредба на американскиот претседател Џо Бајден дека ќе бидат изложени на санкции сите кои ги загрозуваат Охридскиот и Преспанскиот договор нема да го промени ставот на ВМРО-ДПМНЕ, велат од партијата и нагласуваат дека за нив приоритет се интересите на граѓаните и дека е право на секоја држава како ќе ги заштитува своите стратегиски интереси. Пратеникот и меѓународен секретар на ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски потсетува на рефереднумот кој беше организиран пред официјализирањето на Преспанскиот договор.


Quote:„ВМРО-ДПМНЕ ја признава волјата на граѓаните, токму тоа што народот го има кажано и ние ќе дејствуваме во насока на тоа што е стратегиски интерес на македонските граѓани, односно согласно народната волја искажана на референдумот од 2018 година“, рече Муцунски.Оваа изјава веке и приличи на партија која го носи името ВМРО!!
09-06-2021, 04:08 PM
Reply
vancevtodor Online
Senior Member
****

Posts: 448
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#7

[Image: 5.jpg]
09-06-2021, 10:32 PM
Reply