Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ФРОСИНА РЕМЕНСКИ ПРОДОЛЖУВА СО ОБЈАВИТЕ
Author Message
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:ПЛАЧЕЊЕТО НА НАЧАЛНИКОТ МАРЈАН

[Image: 139725644_3839795379385021_2647397837158...e=602A87AE]

[Image: 1f6a9.png]Началникот на Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика д-р Марјан Стоилковски, "плачел" кај мојот другар м-р Сашо Тасевски, директорот на Бирото за јавна безбедност дека, имал бунт во неговиот Сектор, зошто работници "сакале да работат по закон" и дека, Фросина Ременски "ги руши".
[Image: 2757.png]Следниот пат пред да отиде да плаче и крие факти пред амбасади, пред директор, пред министер или пред било кој друг нека спреми одговори и нека види "што руши Фросина".
[Image: 31_20e3.png] Дали самиот тој и неговите вработени од Секторот, почнувајќи од Катерина Јовановска работат законски и дали ги почитуваат Стандардните оперативни процедури (СОП) за компјутерски криминал и законите по кои работат?
[Image: 32_20e3.png] Дали самиот тој, на обвинителите на кои лично тој им го напиша ВОДИЧОТ за обезбедување на електронски докази ИМ КАЖАЛ дека, и Секторот и обвинителите не го почитуваат?
[Image: 33_20e3.png] Дали работат по Законот за следење на комуникациите, и дали го почитуваат?
[Image: 34_20e3.png] Дали знае дека, незаконски набавената опремата на која "вештачи" неговиот Сектор е ПРЕДМЕТ на кривично дело со потпис на неговата вработена Катерина Јовановска, а со амин на сега веќе повеќе лица?
[Image: 35_20e3.png] Дали знае дека бунтот во Секторот му е заради ФАКТОТ што почнува да работи совеста кај помладите таму кои знаат дека, за многу работи "излегле од шини", да не речам знаат дека, немале законско право за тоа?
[Image: 36_20e3.png] Дали знае дека бунтот во Секторот му е поради ФАКТОТ и признанието на Катерина Јовановска и други, дадени на СУД дека, [Image: 2757.png]нивната лабараторија (незаконски набавена) не е акредитирана-лиценцирана и не е заведена во регистер на опрема; и дека [Image: 2757.png]на неа "вештачат" лица кои НЕ СЕ ВЕШТАЦИ со лиценца, и дека [Image: 2757.png]не пишуваат ВЕШТ НАОД туку извештај?
[Image: 2757.png]Дали знае што значи тоа признание во кривични и судски постапки?
[Image: 2757.png]Да, многу добро знае.

[Image: 139051067_3839797312718161_4804281699384...e=6029626C]

[Image: 37_20e3.png] Дали знае дека бунтот во Секторот му е поради ФАКТОТ што неговата началничка Катерина Јовановска на Суд [Image: 2757.png]СЕ ОГРАДИ од одговорноста за законитоста на постапките напишани во нивните извештаи? [Image: 2757.png]Дека, нејзиниот и неговиот потпис на извештаите не значело контрола на законитоста, туку просто [Image: 2757.png]САМО администрирање на [Image: 2757.png]ТЕМПЛЕЈТ, а за законитоста одговарале тие што се бунтуваат.
[Image: 38_20e3.png] Дали знае дека Фросина Ременски со личен потпис овие[Image: 2757.png]ФАКТИ за нивната незаконска опрема ги напиша уште во 2013 година во кривична пријава и ден денес го зборува, додека тој и другите затнуваат уши?
[Image: 2757.png]Не началниче, не ми треба никој да ме брифира за тоа што веќе го знам.
Прашајте се за какви цели и во чии интереси ВИЕ сите брифирате и "под рака" давате пикантерии на новинарчиња и штабци за компромитации и црна пропаганда. Тоа по закон ли го правите [Image: 2049.png]
[Image: 1f3af.png] Обраќањето кон д-р Маријан Стоилковски е на ниво на академска дебата за правилата, прописите, одговорноста и законитоста во работењето.
Добро нека го прочита и сфати напишаното и нека размисли убаво дали и кој "ги руши" или пак, "сами себе се рушат".
[Image: 2757.png]А рушат и многу други работи кои се од интерес на правниот систем и националната безбедност.
[Image: 2757.png]Работата по закон е ВРВЕН приоритет и за нашите стратешки партнери кога се работи за "законитост во обезбезување на докази".
[Image: 1f6a9.png]Затоа наместо да носат на врат луѓе и [Image: 1f449.png]да одговараат за незаконито работење[Image: 1f448.png][Image: 2757.png], наместо да плачат и клеветат, нека се бунтуваат сите пред тие што им даваат задачи и наредби да "излегуваат од шини", а тие знаат дека треба "да возите прописно"[Image: 2757.png]
[Image: 203c.png] И на крајот, не се плашете од Фросина или плашете се, не знам.

[Image: 139499554_3840485492649343_7518180316563...e=6028B96C]

[Image: 2757.png]Целта на овие ФАКТИ - напишани и кажани на СУД не е да се рушат докази - зошто ДОКАЗИ НЕМА.
[Image: 2757.png]Целта е да ви докажам дека сите заедно дека, предолгото прикривате, спиете на уши, местите, слугувате на пропаганда и незаконско работите, а тоа го правите на штета на сите кои веруваат во правниот систем, одговорноста и законитоста кое никако да дојде и го тренирате на погрешен човек - човек кој веруваше дека системот на злоупотреби ќе се смени [Image: 203c.png]
[Image: 1f648.png][Image: 1f649.png][Image: 1f64a.png]
17-01-2021, 03:12 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:ПЛАЧЕЊЕТО НА НАЧАЛНИКОТ МАРЈАН 2

[Image: 139639333_3842411265790099_2255766342789...e=6028B105]

?д-р Марјан Стоилковски, началникот на Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика, за чии плачки пишував вчера да ти бил еден од лојалистите - еден од воените кадри на Горан Грујовски и Сашо Мијалков кои станаа први виолини за време на режимот што го рушевме.
https://m.facebook.com/story.php?story_f...0637902363
❗Не е чудно што станал "главен" на Секторот во кој за се' и сешто во незаконски постапки преку "извршителите на мафијата во ОЈО" се "цицаат телефони и компјутери" за многу (по)интересни цели, од само божемното "вештачење".
?❗Моите извори од МВР велат дека, началникот по "заминувањето" на неговите шефови - Мијалков и азилантот во Грција Грујовски, продолжил "да свири на виолината" во оркестарот на Чавков.
❗Неговите посочуваат дека, тој бил еден од "професионалците" кои селектирал кои "патриоти од 27 април" ќе одат курбан заради паметот и "паметните телефони", кој ќе биде наивен и "невин", кој ќе биде "главен", а кој и преку кого на "стикче" ќе треба да плете пропаганди за главните и помалку главните.
Но, за тоа има други интересенти гледам ... нека мудруваат тие за ова ...
?❗Овој лојалист да ти бил незаменлив и неповторлив кадар дури и денес. Просто неверојатно, но вистинито ‼
?❗Не само тој, туку и Катерина Јовановска - началничката била ?лојалист од ист калибар како нејзиниот началник и врска на "бато Џони од УБК"? која ја продолжила традицијата на "стикер пропагандата" и глумењето "професионализам"❗
Исто така незаменлив кадар во МВР‼
?‼Оваа персонална дигресија не е примарна цел на овој статус, туку е вовед за објаснување на уште едно ‼?ОРГАНИЗИРАНО ПРИКРИВАЊЕ на криминалот со (само) една од незаконски набавените лабаратории во МВР, пријавени во ОЈО за ГОКК уште во 2013 година‼?
❗Од гласниот плач на началникот пред раководството на МВР, за ?"бунтот кај него"? и ?"за рушењето што им го правела Фросина Ременски"?, а и свеста дека гаќите неможат да си ги додржат без РЕМЕНски појас, ???❗ИМ ТЕКНАЛО дека можат да направат ?"хет-трик организациона реформа"? со надеж дека, со неа ќе можат❗"ретроактивно да обезбедат законитост на се' што било правено надвор од шините" на законот, стандардните оперативни процедури и Водичот што началникот, заедно со поранешниот ЈО на ОЈО Скопје Јован Цветановски❗"од тефтерчето" им го напишаа на обвинителите.
?За да кажат дека, ❗?"тоа што не е вештачење е вештачење"? и дека ?"вработените кои не се вештаци станале вештаци"? (божемски), на началникот и други мудреци во МВР ???❗ИМ ТЕКНАЛО дека,
?❗Секторот структурно (не функционално) "можат" да го префрлат во Одделот за криминалистички испитувања и вештачења
? Идејата се катализирала по сведочењето, односно ❗"себе-рушењето" на Катерина Јовановска на Суд во декември???
?Ако го погледнете органограмот на МВР ќе видите дека Секторот на Марјан и Кате, ❗нема врска со организацијата што може и треба да вештачи и да пишува вешти наоди и мислења за законите кривични и судски постапки?
?❗Началниците се досетиле дека "можат" да направат❗ПРИВИД НА ЗАКОНИТОСТ , ако Секторот "го зипуваат" и "на стикер" го пренесат во Крим-техника и преку ноќ за "да станат" вештаци и "да можат" да примаат директни наредби од ОЈО и барања за лојалистички услуги❗?
???❗Им текнало дека, таа организациска "реформа" ќе го реши "рушењето од Фросина" и ќе можат да се пофалат пред се повеќе заинтересирани страни дека "работат по закон и Устав" и не "излегувале од шини" со години???
‼Големи статези и вечити реформатори во МВР во моментот мудруваат како да помешаат вода и зејтин, а да не се види дека мешавината е невозможна
Некои од нив учеле од научните теории кои ги предаваме на Факултетот за безбедност дека,
‼ "Функционалната и структурната теорија мора да бидат основа на секој организациски концепт на реформа во природна симбиоза и по принцип на легалитет"‼
Дали научиле нешто од тоа ќе видиме за брзо⁉️
??‼На крајот, сакам да укажам дека, ?ПРИКРИВАЊЕТО НА КРИМИНАЛОТ со незаконски набавените лабаратории ПРОДОЛЖУВА и понатаму?, од ❗највисоко јавно-обвинителско ниво до ниво на вечните лојалисти на режимот " ..., пардон "професилналците" во МВР‼
? За нивна несреќа "неко то види све" и во континуитет од 2013 ДО ДЕНЕС документира, пишува и пријавува, за да види како ќе се одвива ветинговањето во ОЈО, МВР, па и пошироко❗
Едно знам, ❗НА СИТЕ им е јасно и ќе се срамат кога ќе си го читаат ❗"молкот на хартија" во контекст на овој "ЈУРИШ" во борбата против организираниот криминал и корупцијата.
?Чекам да видам дали "институционализираниот организиран криминал", за кој пишува мојот колега Миодраг Лабовиќ некој ќе смее или ќе може да реши, да го открие, сузбие и санкционира. Миш'н пас'бл ⁉️
??? "Живела реформа лојалиста и професионалаца" ама по одговорноста молим ❗


[Image: 139677826_3842411332456759_7579977485713...e=602A2C0B]

[Image: 139440488_3842411459123413_1350628384373...e=6027E06E]

[Image: 139576418_3842411552456737_1517028548342...e=6028AF8C]

[Image: 139528366_3842411625790063_8345374666099...e=602A0C5E]

[Image: 139921820_3842411695790056_6569096542043...e=6029A3FA]
???
17-01-2021, 03:20 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

Quote:?ДА ЧИТАШ И ДА СЕ ЧУДИШ ‼
[Image: 141207996_3853979407966618_6901097765049...e=602E3542]
[Image: 140834268_3853979537966605_2917630922383...e=602ECCCA]

Frosina Remenski 21.01.2021
?Откако го спомнав Началникот на Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика д-р Марјан Стоилковски и неговата работа по „закон и стандарди“, а покрај него и началничката Катерина Јовановска, еден очигледно поголем доктор од него што поминал сито и решето по белосветски обуки за стандарди, модели, акредитации, техники, вештачења, софтвери, хардвери за дигитални форензики, покрај потврдата за веќе напишаното во неколку статуси ме насочи на ‼СУШТИНАТА НА ТАА НЕПРОФЕСИОНАЛНОСТ, а тоа е дека:
имало ?‼СТАНДАРДИ НАД "СТАНДАРДИТЕ", кои биле ?алфа и омега во меѓународните кривични истраги на компјутерскиот криминал? што д-р Марјан го „истражува и открива“ и дека, доколку не се исполнат тие❗СТАНДАРДИ кои завршуваат со❗АКРЕДИТАЦИЈА на методите и❗ЛИЦЕНЦИРАЊЕ на опрема,❗НИШТО НЕ МОЖЕ да влезе во институционален и правен сообраќај што ќе излезе од таа врата.
?За Докторот, апсолвирани и катастрофално оценети се ?ФАКТИТЕ дека ?лица кои не се вештаци изготвуваат документ кој не е вешт наод и мислење, со кој пак, ОЈО мафта пред Судот, а Судот заради „тешкиот информатички речник“ не се ни обидува да праша?‼
?Тој вели (а тоа го велам и јас, бидејќи го пишува во Законот за кривичната постапка) дека,❗„вешт наод и мислење по правило и без исклучок изготвува лиценциран вештак, врз основа на научни методи и стручни знаења“, кои❗МОРААТ да бидат ?проверливи и ?достапни за проверка на сите заинтересирани страни и на науката пред се.
❗Затоа, законот и кажал дека, „доколку нема високообразовна научна установа која може да вештачи (врз научно проверени методи)“,❗ДУРИ ТОГАШ вештачењето се доверува на државен орган (во овој случај кај д-р Марјан во компјутерски криминал).
?❗Е сега, проблемот е токму тука, што ОЈО (по правило) не се ни обидува да определи друга институција за вештачење, туку тој ?ексклузивитет (од повеќекратни непрофесионални причини) го има САМО МВР?.
?Но, да не должам. Доторот вика ова да ги прашам јавно „стручњаците по компјутерски криминал“:
1️⃣ Дали работат по стандардизираните принципи, процеси, алатки и техники во дигиталните форензички истраги и дали знаат кои се тие⁉️
?Докторот посочува дека сферата на компјутерскиот криминал (кој најмалку го работи овој Сектор) подлежи на строги правила и почетување на процедури кои самиот Началник им го напишал на обвинителите, а колку се применува е прашање за милион долари.
Ги посочува постоечките❗Стандарди за квалитет и заштита на информациите (ISO 9004, ISO 31000, ISO 26000, ISO/IEC 27001, 27032, 27033, 27034 i 27035), кои треба да се применуваат во рамки на менаџментот со безбедносните информации, вклучително и дигиталната форензика.
❗Стандардот за ISO/IEC 27037 кој покрива три компоненти на дигитално-форензичката истрага: аквизација, чување на интегритетот на дигиталниот доказ и анализата. Намената на ❗ISO/IEC 27041 стандардите е да ги опише механизмите, методите и процесите на прв одговор на компјутерски инцидент или криминал (Секторот најмалку работи на ова изгледа).
❗Стандардот ISO/IEC 27042 ги дава насоките за процесот на анализа, интерпретација и кораборативно градење на цврст дигитален доказ.
?Стандардот според Докторот, дава основа за избор на алатки за дигитална форензика и компетенција на вештакот? ?Потсетува дека, непочитување на стандардите е како дива градба која може/треба да се руши‼
2️⃣ По кои научно втемелени модели и рамки ги вршат дигиталните форензички истраги⁉️
?Нема да е Доктор ако не прашува за наука. Меѓу другото, прашува покој модел и рамка работи д-р Марјан Стоилковски Началникот по:
❗Леевиот модел,
❗Caseyev моделот,
❗Рамката DFRW,
❗Reith, Carr или Gunchev моделот,
❗Kruss & Heisserev моделот,
❗Моделот USDOJ,
❗Проширениот Ciardhuainev модел, или ❗DEMF рамката.
?Ова да ти било ❗УСЛОВ за прифаќање на дигитални докази од страна на Судот во сите свесни земји за значењето на оваа работа која тука очигледно е „шпански скали“‼
?Имаше и други прашања, ама нели академска е дебатата ..., па заклучивме дека ❗Науката Е СКАРАНА со овој Сектор, а ❗научните институции ЗЛОУПОТРЕБЕНИ за незаконско опремување со хардвери и софтвери, токму на тој Сектор кој не само што не изготвува вешти наоди и мислења базирани на научни методи и страндардизирани алатки, туку ❗РАБОТИ НА ДИВО, а „системот“ правосуден тоа ДИВО МЕСО си го присвоил како раце и нозе за месеше, мешање, местење и бегање од одговорност.
? До следно читање, завршивме со заклучок дека, ОВАА дебата вреди ако Секторот знае дали работи на компјутерски криминал, или пак секое кривично дело за нив и за ОЈО е компјутерски криминал. Очигледно ова второто, зошто да беше првото одамна ќе дознаевме кој го хакира системот во ДИК, а не да се задоволиме со кривична за тендер за членовите на fucking ДИК.???
21-01-2021, 11:37 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Quote:? Еве едно темплејтче (рецептче) како да се направите "незаменљив у предузеќе".

[Image: 141382069_3854268921271000_1948691925400...e=602E2BFB]

Frosina Remenski 21.01.2021
? Ако ве фаќа закон за пензија, ако си добивате решение за пензионирање, и си признавате дека треба да се пензионирате, ама "душа мила ризик јак", не се може без вас и барате да си останете на работа "до даљњег" - едно цели 3 години, плус парафи на удбашки финти, плус главен реформатор со екстра плати и бонуси..., тогаш препишете го ова тепплејтче?
? За да се реализира има само еден услов, а тоа е да застанете за потпис од Сашо Мијалков пред хотелчето Мериот ..., пошто за потписот на Гордана ќе ви требаат два автобуси до Идризово.
? Неееее, нема да му должите ништо за потписот на Сашо, само ќе му станете клиентела, плус "предузеќе ќе да ви опрости плате", зашто "Тази дупка, не е дупка!"
???
21-01-2021, 11:39 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

Quote:"МЕТА-СЕКТОРОТ ЗА КОМПЈУТЕРСКИ КРИМИНАЛ ⁉️


Фросина Ременски 22.01.2021
?Таман седнав да ја пишувам првата епизода од крими-серијата "организирано прикривање на организиран криминал 2011-2021", кога добивам нови проверен факти за❗МЕТА УЛОГАТА на Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика на началникот д-р Марјан Стоилковски и началничката Катерина Јовановска.
❗Да не се чудите, овие ФАКТИ за Секторот му доаѓаат како ?"рекламна шпица"? во крим-серијалот за кој❗ТВРДАМ дека е втор криминал по големина и организираност по незаконското прислушкување, со таа разлика што за прислушкувањето се води судски процес, а во овој криминал сите се тепаат да се издоговорат како да нема ни истрага и тоа цели 8 години❗
❗Новите ФАКТИ од многу упатени луѓе кои работат и некои кои на време пребегале од тој Сектор која во меѓувреме станал ?МЕТА - СЕКТОР, го компарираат со❗ПЕТАТА УПРАВА ВО УБК, не само заради континуитетот на кадрите на Горан Грујевски и Сашо Мијалков во Секторот.
? Новите факти се движат од "ФАКТИ за обврските" и "ФАКТИ за само-зададените права" од мета-стручњаците❗
?Изворите велат дека, сосема погрешно, скоро❗секое кривично дело се третира како компјутерски криминал, иако Секторот има надлежност и право да работи ?само по 8 кривични дела според КЗ❗
?Нивни колеги кои извршувале истражни дејствија по чудни наредби на судии и јавни обвинители, заборавале да се/ги потсетат дека, само за некои кривични дела ЗАДОЛЖИТЕЛНО се одземаат предмети, ама за повеќето не‼
?Без да се/ги потсетат сите заедно, тие на ❗ЈУРИШ земаат се' од компјутерска техника, телефони, надзори итн., итн., и го даваат на "вештачење" што не е вештачење во Секторот каде нема вештаци‼
Во што проблемот и злоупотребата⁉️
За правната, организациската и стручната димензија пишував во претходните статуси, но за ова не.
?Стручњаците кои знаат, велат дека, Секторот на д-р Марјан станал скоро незаменлив во својата "инвентивност и сервисна поставеност".
❗Пошто "вештачењата" според Вилма биле "екстракција" (!?) (што не е вештачење), ❗"сите екстрахирани содржини од се', од сешто и од секому, независно дали треба или не остануваат ?ВО ФОРЕНЗИЧКИ КОПИИ? кај д-р Марјан и Катерина во Секторот.
❗Па така, се случувале "услужни дејности" за цели кои немале никаква врска ниту со истраги, ниту со откривање на криминал, ниту со постапки, тука со "ексклузивно брифирање и додворување на сите со се', за секој и секаде за ситна пара, местенце итн".
❗ Велат дека, тоа што не може да го обезбедат со Закон за следење на комуникации (заради строгите контроли и постапки), го обезбедуваат❗А НЕ СМЕАТ од "екстрахирани" содржини на телефони и компјутерите кои божемски се "вештачат" по наредба‼
❗ Велат дека, според правилата и Водачот што им го напишал Марјан❗НЕ СМЕАТ да прават ништо од тоа без законска постапка преку меѓународна соработка, НО ГО ПРАВАТ СВЕСНО‼
?? Загрижени за своите работни места спомнаа само неколку примери на ?"ПРОТЕКУВАЊЕ на копии од незаконско "екстрахирање" на содржини од хард-дискови и телефони" за многу интересни цели - сигурно не законски и во интерес на борбата против криминалот⁉️
❗ Велат дека таа база на копии е поголема од онаа од незаконското следење на комуникации и дека "среќа" било што нема доволно "суштества со слушалки" да ислушаат, прегледаат и ископираат баш се'‼ Работеле по "приоритети"❗
?? Кога ќе пукне овој "професионален пластичен експлозив" и кога ќе ги "расцвета копиите од оргиналите" кои (наводно) биле на сигурно и (наводно) ги чува некој (!?), ќе стане јасно "като ден", зошто сеуште има заштитени мечки од времето на режимот против кои се боревме (нели⁉️).
❗Еден полицаец вели, "а зошто да се промени технологијата и технолозите во производството со "нестручен и неизвежбан кадар" кога може само наредбодавателот"⁉️
?И на крај, да не се чудите зошто нема разрешници на пријавите до Секторот за сајбер вознемирувања, булинзи, говор на омраза, закани и вербално насилство ..., не се приоритет дечки изгледа.
?‼Ова важи особено за новинарите кои бараат постапување по службена должност за ова, а не по приватна тужба ...
Fucking јавен интерес ???Молкот на институции кои со Устав се задолжени да реагираат на вакви кршења на Уставот и законите кои се во склад со Уставот говори каде треба да се бара проблемот што во државата цвета корупција, криминал, прифаќање или отфрлање на кривични пријави, ...
Дефинирањето на тоа кој е тој центар за прв пат јавно е поставено уште далечната 1966 година во „Извештај на Извршен совет за работа на СДБ 1966 година“!
Значи 55 години се знае кој ја заробил државата и 55 години свесно се одбегнува да се уништи тој центар. Зар е можно никој досега да не разбра дека поединец ако биде сменет заради „злоупотребата“ ништо не се менува, центарот на заробената држава останува не гибнат! Јас сум уверен дека на сите кои досега се занимавале со проблемот на заробената држава им е јасно дека смена на еден или неколкумнина луѓе не менува ништо во работата на Тајната полиција, денеска АНБ.
22-01-2021, 03:20 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

Quote:? НЕВИНИ НАРЕДБОДАВАТЕЛИ❗

[Image: 141095690_3856536574377568_1951047162001...e=6031145E]

Фросина Ременски 22.01.2021
Од неколку сведочења кои беа пренесени деновиве, но и од непосредно забележување заклучувам дека, постоечката работна државна администрација има една бесплатна ❗ЛЕКЦИЈА ЗА СОПСТВЕНАТА ОДГОВОРНОСТ
?Што е одговорност во македонски контекст⁉️
- Кога Сашо Мијалков како наредбодавател и корисник на информации од незаконско следење на комуникации ќе каже дека НЕ ЗНАЕЛ дека се прислушкува, а кога ќе каже дека се прислушкувало од три-четири други локации НИКОЈ не прашува и не истражува од кои‼
- Кога Сашо Мијалков како единствен потписник на спец-касата и предлагач за извршени ИЗМИСЛЕНИ оперативни акции, заради влечење пари НЕ Е ниту обвинет, за да има шанси да каже дека и за тоа НЕ ЗНАЕЛ‼
- Кога Гордана Јанкуловска комисија за уништување на опрема за следење на комуникации по предлог на „безбедњаците“ и ќе каже дека НЕ ЗНАЕЛА дека се уништува милионска опрема која претходно ја платила од буџетот на МВР‼
- Кога Гордана Јанкуловска како овластен потписник на буџетската сметка на МВР и потписник на решение за измислените оперативна акција на УБК, НЕ Е ниту обвинета, за да има шанси да каже дека и за тоа НЕ ЗНАЕЛА‼
Можам да редам уште ..., но од непосредното забележување на едно такво ОГРАДУВАЊЕ на Катерина Јовановска на Суд, од работата на своите подредени кои „вештачеле“, еден го слушна тоа, забележав пребледен човек кој почнува да сфаќа дека, „наредбодавателите секогаш се невини“ и не знаат ништо. Се надевам дека, бунтот почнал и заради таа сурова вистина.
?Кога Хана Арент го напиша делото ❗„За одговорноста“ и ја постави теоријата на штрафови и запчаници, следејќи го Нимбершкиот судски процес против припадниците на Генералштабот кои извршуваа наредби за лудиот хитлеров проект, заклучи дека, најчесто кажани зборови во своја одбрана им биле дека, ❗„тие само извршувале наредби“.
Кој не ја прочитал „За одговорноста“ од Хана Арент никогаш нема да дознае дека, „невиноста на наредбодавателите“, најчесто ја плаќаат слепите извршители.Дали постои разлика кога некој за НЕУСТАВНО прислушкување се брани со тоа дека НЕЗНАЕЛ оти се прислукува НЕУСТАВНО а некој се за се брани со ОДБЕГНУВАЊЕ да одговори дека налозите за прислушкување кој ги потпишувал тој се НЕУСТАВНИ!! Згора на тоа овој вториов го пишувал и Уставот па го тој го напишал и Член 17 во кои се вели:

Се гарантира слободата и тајноста на писмата и на сите други облици на општење.

Само врз основа на ОДЛУКА НА СУД може да се отстапи од начелото на неповредливост


Во видеото постои уште едно сериозно кршење на Уставот а тоа е што Фрчкоски ги прогласува за виновни сите прислушкувани а Уставот кој го пишувал тој во Член 13. вели:

Лицето обвинето за казниво дело ќе СЕ СМЕТА ЗА НЕВИНО се додека неговата вина не биде утврдена со ПРАВОСИЛНА СУДСКА одлука.

22-01-2021, 04:24 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7

Quote:ЛАП-ТОПОТ НЕ Е ЛАП-ТОП ..., НЕ Е МОЈ, НА ТОНИ Е ЖИТИ КАБИНЕТОТ❗

[Image: 142337638_3863122173719008_3911858385290...e=60366537]

Фросина Ременски 24.01.2021
?? По неколку објави за требувањето на голема количина на муниција од различни калибри (снајперски зрна, муниција за автоматски пиштоли и митралези) 2013, 2014 ... "за потребите на Кабинетот на Директорот на УБК, Сашо Мијалков, до денес владее штама во тој комуникациски канал во кој таа вест треба "да допре" до сите што треба да прашат, истражат и да ме разубедат дека "трескам глупости".
✅ Фактите за тие "млаки" вести се тука
??????
?https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3641807982517096&id=100000637902363
?https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3647096971988197&id=100000637902363
??Ако овие се "млаки вести" можеби објавата за ПЛАСТИЧНИОТ ЕКСПЛОЗИВ беше жешка ? и уште позасрамувачка за тој институционален игнор како ПР стратегија на "специјалците и подрумџиите" на платен список на недопирливите.
https://m.facebook.com/story.php?story_f...0637902363
‼ТИШИНАТА Е ГЛАСНА ‼
? Еве прочитавме на сведочењето во "Таргет- Тврдина" дека ?не му го нашле лап-топот на Мијалков?, а тој изјави дека, тој ?во својот 9 годишен мандат не користел компјутер?, за да негира дека,❗ТОЈ, НЕГОВИТЕ ПОМОШНИЦИ, ГОРАН ГРУЈЕВСКИ ..., од своите канцеларии ИМАЛЕ❗ДИРЕКТЕН ПРИСТАП со привилегии до системот со кој НЕЗАКОНСКИ СЕ ПРИСЛУШКУВАЛО со години.
‼‼Тие што знаат велат дека кај нив имале не само пристап, компјутери и лап-топ за таа намена, туку и❗РАБОТНА СТАНИЦА што значи директен пристап до изворните содржини на разговорите на сите незаконски прислушкувани лица‼
??Во прилог на кажаното, а од интерес на обвинителите Ристевска и Пеливанов еве ТРИ ЛИСТА од набавката на ?ЛАП ТОП за САШО МИЈАЛКОВ ЛИЧНО? за гореспоменатите цели, со техничка спецификација и НЕГОВ ПОТПИС ‼
‼За да не каже дека не бил за него, туку "Тони нешто мател" сам, може да ги прашате ?НЕГОВИОТ ЗАМЕНИК - СИЉАН, и ?ПОМОШНИЦИТЕ, особено задолжениот за "Балканските крикови" - Горан Николовски - Џони Кираџијата ???
?Користел, а не користел ⁉️
?Се прашувам само оружјето, муницијата, експлозивот користен е или ќе се користи⁉️
?Не спијте, зошто можеби еден ден ќе не разбуди некое ? БУМ ? и ќе биде "ту лејт" исто како сега, НЕ КОРИСТЕЛ и НЕ ЗНАЕ НИШТО ❗

[Image: 142111630_3863122287052330_3291880817249...e=60381114]

[Image: 141970078_3863122410385651_2389315981289...e=60368042]
???
27-01-2021, 03:27 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

Quote:? ТАЗИ ДУПКА, НЕ Е ДУПКА‼

[Image: 143025258_3870579062973319_7230149247628...e=6037CD40][Image: 143050052_3870579179639974_3367700421056...e=603713D6]
Фросина Ременски 27.01.2012
Таман кога ќе помислиш дека си ги напишал последните епизоди од крими-серијата за "најорганизираното прикривање на организиран криминал" и можеш да ги емитуваш, ОП еве ти уште 4-5 епизоди плус.
? Вчерашниот испит по информатика и форензика што се одржа мојот технички советник (професор по компјутерски науки) на рочиштето за случајот Меѓународен сојуз и декемвриското рочиште на кое Катерина Јовановска се бранеше себе си и Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при МВР, ?БЕА КРАЈ НА ПРОГРАМАТА? или во превод❗голем срам за нив, за МВР и за ОЈО ГОКК.
?Мојот технички советник вчера ?директно го испрашуваше помладиот инспектор Ивица Мицковски? за неговата стручност срочена во четири извештаи за "вештачење"⁉️ на предмети одземени од мојот дом во НЕЗАКОНСКИ ПРЕТРЕС‼
✅ За да ја сфатите целта, упорност и моето инсистирањето овие лица да се појават во Суд, го пренесувам последното изјавено вчера од ЈО Ивана Трајчева пред Суд и мојата неколку пати кажана изјава❗
✅?ЈО Ивана Трајчева која едвај дочека да заврши продолжението на "испитот" од декември до вчера, пред Судот изјави:
?"ОЈО за ГОКК од бр. 60 од листата на докази - извештаи од "вештачење" на 4 одземени предмети од Фросина Ременски, ‼НА СУДОТ НЕ МУ ПРЕДЛАГА ДА СЕ ИЗВЕДАТ ДОКАЗИ, туку да се изведат само "извештаите"❗(кои по "испитот" се безпредметни)
✅?Во неколку мои јавни изјави, а во контекст на ?ПОТВРДАТА што вчера ја даде ЈО?, кажав дека:
‼"Јас - Фросина Ременски, со мојата упорност околу докажувањето на ?НЕЗАКОНИТОСТИТЕ во т.н, "вештачење" на Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика и докажувањето на ?НЕЗАКОНСКИОТ ПРЕТРЕС, немам цел ДА РУШАМ НИКАКВИ ДОКАЗИ, ЗОШТО ДОКАЗИ НЕМА ‼
‼?Целта ми е да докажам и да покажам на пошироката јавност, на Судот, на ОЈО, на сите одговорни во МВР, дека, потполно неисплатливо е во изрекетиран случај, преку ПР да ме обвинат тие што 100:0 ги фатив во криминал и сеуште го документирам прикривањето на тој криминал со опремата која сакаат да ја❗"легализираат", преку вакви т.н., постапки и наредби, небулизни и незаконски извештаи кои ОЈО си ги користи да го лаже Судот не само во овој, туку и во многу други случаи‼
? Логиката "Да го убиеме кучето што ги чува овците, наместо да го ловиме волкот што ги јаде овците" Ви е потполно погрешна и САМОУБИСТВЕНА‼
?Но, за испитот ...
❗Покрај стручната терминологија и знаење со кој професорот го одржа испитот вчера, на кој Ивица Мицковски падна, тој меѓу другото си кажа:
?"Не сум вешто лице",
?"Немам лиценца од Министерство за правда",
?"Не сум запишан во Регистер на вештаци",
?"Лабараторијата на дигитална форензика не е акредитирана и лиценцирана" (предмет од пријавено кривично дело 2013) ?"Постапувам по наредби на ЈО за вештачење, ама не сум вештак и не изготвувам вешти наод и мислењае",
?"Не знае дали работи на стандардизирани форензички хардвери"‼ ?"Си гледал материјал без лозинка, ама напишал дека за да се гледа материјал потребна била лозинка"‼ итн.
? ?‼ Останува нејсно за овој правен систем, како тогаш ЈО Вилма Русковска ?издава наредба за вештачење?, иако знае (а, знае и Судот) дека, таму кај што ја дава (Сектор за компјутерски криминал и дигитална форензика)❗НЕМА НИТУ ЕДЕН ВЕШТАК, дека❗ТАМУ НЕ СЕ ВРШИ ВЕШТАЧЕЊЕ, дека таму се работи на дива опрема која❗НЕ Е АКРЕДИТИРАНА, СТАНДАРДИЗИРАНА И ЛИЦЕНЦИРАНА, затоа што е таа дива опрема е предмет на кривична пријава поднесена во НЕЈЗИНОТО ОЈО уште во 2013 година, што прават обиди да го ПРИКРИЈАТ‼
За време на неговото испитување неговата шефица Катерина Јовановска го слушаше, а ❗немаше право да присуствува на рочиштето, зошто беше испитана во декември. Се си мислам дека, Ивица и покрај ова што го кажа, ќе кажеше повеќе, ако не беше присутна таа⁉️
?Заклучокот од сето ова е следен:
‼Во нормална земја и нормален некорумпиран правосуден систем, по вакви сведочења кои се❗потврда на кривичната пријава за оваа опрема/лабараторија од 2013 година, веднаш, под итно ЌЕ СЕ ПОСТАПЕШЕ ПО СЛУЖБЕНА ДОЛЖНОСТ, ќе се превенираа хаварии во судски постапки и ќе се земеа на одговорност СИТЕ што учествувале во овој криминал и во неговото прикривање од 2012 до денес❗
✅ Судот ќе мора да го почитува законот и да не прифаќа вакви "вештачења" и "вештаци" од ОЈО и МВР кои немаат врска со тоа‼
‼Во нашиот fucking систем, пријавителот на докажан и очигледен криминал станува подвижна мета за бандитите кои креираат и рекетираат ПР обвинение од тие што треба да ги гонат токму нив. Тој што го открил и пријавил криминалот станува повиновен што го открил, отколку тие што го сториле. Случајот со Катерина Јовановска во овој циркуз од систем е доказ за тоа - таа што сторила и го прикрива својот криминал се јавуваа како "вештак" во измислен случај за таа што токму неа и другите ги открила и пријавила‼
? Штета што на овие рочишта немаше заинтересирани новинари ДА ГО ПРЕНЕСАТ СРАМОТ И АПСУРДОТ‼
За тој срам организирано се молчи.
?Во епизодата "Тражили сте - гледајте" оваа втората логика на fucking системот за борба против организиран криминал и корупција, ќе се потрудам да им се удри од глава❗НА СИТЕ "ГЛУМЦИ" кои влегоа во оваа режија против оние кои никогаш не глумеле борба, туку се бореле и ќе се борат за ОДГОВОРНОСТ и НОРМАЛНОСТ, а не за ЛЕГАЛИЗАЦИЈА НА КРИМИНАЛОТ‼
Доволно тешко оди легализацијата на криминалот до сега ..., и тоа е криминал - со прикривање што значи ПОМАГАЊЕ со непостапување‼
???
27-01-2021, 03:31 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9

Quote:? ИНСЕРТ ОД САГАТА ЗА МВР И ОЈО - "ПРЕТРЕС ВО МОЈОТ ДОМ" ОД УЧЕСНИК "On the face, on the place" (Part 1) ‼

[Image: 143060271_3871925422838683_5321637358640...e=603943D9]
Фросина Ременски 27.01.2021
1️⃣ Полицискиот службеник _________ во Службена белешка бр. 23.1.1 - 22.. од 30.10.2019 година, нотира дека тој како полициски службеник бил дел од тим формиран од Началникот на ОСОСК при МВР Лазе Велковски, и дека Наредбата и била предадена на ___________ која според него била одговорна за претресот.
?Полицискиот службеник __________ наведува дека, „на утврдената локација пристигнавме во 17.00 часот и таму беше затекната постара женска особа ...
По подолг период на чекање, не се сеќавам кој точно оствари контакт со Обвинителот или со Судијата на претходна постапка по што добивме наредба дека треба веднаш да влеземе во домот и да го започнеме претресот без претходно предавање на наредбата. За преземање на следните дејствија ја известивме Милка Ременска и ја повикавме да присуствува за време на претресот, но истата одби да го стори тоа.
Околу 18.00часот влеговме во отклучениот дом на Фросина Ременски, а од страна на крим техничарот од ЕУМНА извршено е снимање и постои видео запис од самото наше влегување во просториите како и за цело време од вршењето на претресот.
Од страна на Б. истражител во ОЈО за ГОКК беше дадена насока дека системот за видео надзор е битен доказ во постапката и дека е потребно истиот веднаш да се одземе. Истиот беше во дневната соба и од страна на Б., беше исклучен и тргнат на страна за да се одземе...
Претресот течеше со коректна динамика и добра организација се до моментот на пристигање на Фросина и Јовче, кое се случи некаде околу 19.00 часот.
Фросина Ременски пристигна прва, влезе во домот и културно се претстави и по нејзино барање ни и се легитимиравме ...
По кратко време во домот пристигна и Јовче Ременски кој по самото влегување во домот настапи малку арогантно, со прашања упатени кон сите полициски службеници, кој не пуштил, кој ни дозволил воопшто да влеземе и така натаму, по што побара да разговара со одговорниот на претресот. Тука настана една непријатна ситуација што одговорниот не се јави. Јовче инсистираше да разговара со одговорниот на претресот ...
Во моментите додека ситуацијата почна да се нормализира ..., истапи полициски службеник .... подоцна дознав дека се вика ________ и дека е истражител во ОЈО и на висок тон почна да вика кон полициските службеници дека се непрофесионални, дека ова не личи на претрес и други слични изјави ...
???
27-01-2021, 10:08 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

Quote:? ИНСЕРТИ ОД САГАТА ЗА МВР И ОЈО "ПРЕТРЕС КАЈ РЕМЕНСКИ" - "On the face, on the place !" (Part 2)

[Image: 143471724_3874622919235600_5037557389604...e=6037204A]
Фросина Ременски 28.01.2021
Полицискиот службеник _______________ во Службена белешка бр. 23.1.__ – 22__ од 29.10.2019 година, нотира дека бил дел од Тим 4 заедно со ________________________, полициски службеник од Крим-техника, двајца УПС и полициските службеници _________________________ ангажирани во ОЈО за ГОКК.
Полицискиот службеник _____________ наведува, "Наредбата за претрес беше дадена од страна на лицето Б. ___.
На лице место пристигнавме во 17.00 часот, а претресот започна во 18.00 часот од причина што чекавме на полицискиот службеник да му биде донесена камера како би можело истражното дејствие да биде снимено.
Во домот кај што престојува лицето Фросина Ременски беше затекнато лицето Милка Ременска (свекрва на Фросина) и две малолетни деца ...
Додека крим техничарот од ЕУМНА при СВР Скопје ја чекаше камерата, истражителот Б. ____ оствари неколку телефонски разговори, по негово кажување со обвинителката Вилма Русковска, по што ни рече „Влегуваме“ ...
Претресот почна во 18.00 часот, а јас заедно со колегата ____________ по укажување на раководителот на тимот __________, во дворот на семејната куќа изготвивме Поука за права каде наведовме податоци од лицето Милка Ременска, која поука беше потпишана од Раководителот на тимот, но не и од Милка ...
Јовче и Фросина Ременски во домот пристигнаа околу 19.00 часот ..., на Фросина и беа прочитани наводите од Наредбата и беше поучена за права. Истата праша дали на г-ѓа Милка Ременска сме и понудиле лекар, и откако ја виде пополнетата поука со податоците на Милка, ја искина на ситни парчиња ...
Јас попишав 4 електонски предмети кои по спецификација ми беа издиктирани од страна на истражителот Б. __ како експерт од компјутерски криминал, а кои предмети тој оценил за потребни да бидат одземени ....
________________________
* Од рубриката "неверојатно, но вистинито"
ЛЕКЦИЈА:
1. Поука за права (бранител, лекар ...) по закон и по правила за претрес и полициско постапување се дава "на лицето на кое се однесува наредбата", не на трето лице.
2. Со претрес на дом раководи лице определено за "раководител на претрес". Ако претресот го вршат полициски службеници тоа е ЕДЕН од нив. Лице кое не раководи со претресот не може да прима и издава наредби. За законитоста на издадените наредби, за проценката и за начинот на полициското постапување на терен одговорен е раководителот на претресот.
3. Претресот според правилата за претрес се врши во присуство на лицето на кое се однесува наредбата или обезбедени сведоци кои ќе прифатат да присуствуваат на претресот и ќе потпишат записник за претрес кој по правило го изготвува раководителот на претресот.
4. Полициската практика не познава примери на вршење претрес во отворен дом без лицето или без сведоци.
Овие лекции се алфа и омега за кадети и за студенти по безбедност и право.
???
29-01-2021, 12:08 AM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#11

Quote:? ИНСЕРТ ОД САГАТА НА МВР И ОЈО "ПРЕТРЕС КАЈ РЕМЕНСКИ" - On the face, on the place" - (Part 3)


[Image: 144204596_3877726428925249_4486672704614...e=6039CE02]

Фросина Ременски 29.01.2021
?НАРЕДБА ЗА ПОПРЕЧУВАЊЕ НА НАДЗОР НАД УБК ‼
Полицискиот службеник _______________ во Службена белешка бр. 23.1 ___ -22___ од 31.10.2019 година, нотира дека бил дел од ТИМ 4 формиран од началникот на ОСОСК при МВР Лазе Велковски.
Полицискиот службеник _____________ наведува дека, во 17.15 часот било пристигнато на лице место ..., при што на лице место беше затекнато лицето Милка Ременска ... По долг временски период околу 55 минути Фросина Ременски не пристигна во својот дом, со тоа што од страна на Б. ______ – полициски службеник ангажиран по член 50 од ЗКП во ОЈО за ГОКК беше известен Јавен обинител од ОЈО за ГОКК (Вилма Русковска) истиот ја извести Обвинителката во врска со не пристигнувањето на Фросина Ременски по подолг временски период, каде што истиот доби насока од Јавниот обвинител, односно ?Усна наредба да се пристапи во однос на Наредбата и без нивно присуство.
На затекнатото лице Милка Ременска и беше понудена Поука за права Образец бр. 10, но истата одби да ја потпише ...
?Исто така, при преземањето на истражното дејствие – претрес во дом од страна Б. __ ..., ни беше посочено дека додека се најдат службени документи од УБК при МВР истите да бидат одземени (со тоа што од страна на Б. ___ ни беше посочено дека за истотот има УСНА наредба од надлежниот ЈО Русковска при ОЈО за ГОКК)‼
Околу 19.30 минути во текот на претресот пристигнаа Фросина и Јовче Ременски каде што од нивна страна беше реагирано на недолични реакции и обраќања на повисок тон по однос на ?преземањето на истражното дејствие - претрес во дом без нивно присуство, во период од 50 минути ...,? исто така Јовче Ременски се обрати со зборовите: „Кои сте вие, што барате тука, како сте влегле без мое присуство“❓, после тоа истиот се обрати со прашање „Кој е раководителот на претресот тука со другите немам работа“⁉️, по неколку минути раководителот __________ се претстави дека е раководител на тим ...,
Веднаш потоа од моја страна на лицето Фросина Ременски и беше прочитана Наредбата на глас по нејзино барање, и беше дадена Поука за права на бранител со тоа што истата не сакаше да се потпише, а воедно откако од моја страна и од страна на полицискиот службеник _______________ и беше презентирана поуката за права на бранител претходно дадена на затекнатото лице Милка Ременска која беше присутна, но ?Фросина Ременски ја искина на ситни парчиња со образложение дека Милка Ременска не е лицето во Наредбата врз кое треба да се изврши истражно дејствие.?‼
???
_________________________
ЛЕКЦИЈА:
Оваа официјална службена белешка од полициски службеник кој присуствувал на незаконскиот претрес во мојот дом на 09.10.2019 година, е❗ДИРЕКТНА потврда дека, една од целите на ваквиот назаконски упад е ?ПОПРЕЧУВАЊЕ ИЛИ ЗАПЛАШУВАЊЕ НА ПРАТЕНИК ВО ВРШЕЊЕ НА НАДЗОР НАД УБК по пријави за злоупотреби во фаза на реформа.
?Лицето кое што не е раководител на претресот, туку истражител кај ЈО Вилма Русковска претходно издава наредба "Влегуваме", па потоа издава наредба, по добиена❗УСНА наредба од обвинител спротивна на наредбата за претрес ?"да одземе службени документи од УБК на МВР"?‼
? За јавноста да биде јасно ..., во наредбата во мојот дом се бараа документи од Меѓународен сојуз.
Ниту сум имала такви, ниту сум можела да имам од причини што ниту сум потписник на документи, одлуки или договори, ниту сум лице кое можело да одлучува или одлучувало по одлуки на навладината❗
Но, затоа интересот за документи од УБК бил голем, верувам пред воопшто да им текне да ме вмешаат во овој срам од предмет и постапување на ОЈО.
? Јавно и писмено со допис до Државниот јавен обвинител од 19.11.2019 година, укажав на сериозните шпекулации и манипулации во јавноста дека "во домот на Ременски биле пронајдени документи од случајот Монструм и Диво Насеље"❗ Комплетна лага во очи протести тогаш и загрозување на безбедноста на моето семејство. И денес никој не се осмелува да каже дека ТОА БЕШЕ УШТЕ ЕДНА ОРГАНИЗИРАНА ЛАГА‼
? Но, за воља на вистината и пак за јавноста, и за тие што не сакаат да знаат, дел од предметите по кои постапував ги обелоденувам, а дел уште не.
Не дека нема да ги обелоденам.
?Ќе чекам да видам дали некој ќе се сети каква е улогата на парламентарниот надзор врз безбедносните служби и каква правна катастрофа е да се попречи пратеник во таа функција⁉️ Ова го научив од западната школа за демократија.
?На запад и во САД каде што не' праќаа на обуки баш за ова "летаат глави", а кај нас обвинител каубојски "бара компир, а сака месо" и во стилот "тресе од гаќи", ќе остане без маска ... ‼
? Медиумите додека не знаеја на што се однесуваат документите трчаа по мене на раскрсници, прашуваа за наводно форматиран телефон и што ли уште не.
?Но, кога почнав да објавувам што е тоа што толку сакаа да го знаат - ШТАМА ???
?ШТАМА беше и кога требаше на Суд да слушнат и да пренесат дали телефонот е форматиран, зошто е земен, зошто е битен видео надзорот, што најдоа во собранискиот лап-топ ..., и како тоа компјутетскиот експерт од ОЈО ја утнал неговата "експертиза" за тоа што зел, што не смеел да земе, а земал .... ‼
?Инаку, интересно е што скоро сите полицајци во своите белешки го забележале ?"кинењето на ситни парчиња на образецот за поука за права со податоци од свекрва ми"?
✅ Им станало јасно дека сум била во право, а несакајќи сум ги заштитила од дуплиот срам за незнаењето дека ?"поука за права се дава на лицето на кое се однесува наредбата"?‼
Ова е алфа и омега на сите кадети и студенти по безбедност и право.
29-01-2021, 10:07 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#12

Quote:? (Part 4) "On the face, on the place" - САГАТА НА МВР И ОЈО "ПРЕТРЕС КАЈ РЕМЕНСКИ" -

[Image: 144260821_3881917158506176_4485691172498...e=603C2528]

Фросина Ременски31.01.2021
?"Раководителот раководи" ⁉️
Полицискиот службеник ___________ ("раководител на претресот (!?) во Службената белешка бр. 2.3 ___ - 21____ од 29.10.2019, наведува дека:
❗на "лице место на горенаведената адреса пристигнавме околу 17.00 часот при што на лице место беше затекнато лицето Милка Ременска на која уредно и се легитимиравме по однос на нашето присуство, но по извршено легитимирање беше констатирано дека истата по лична карта живее на ул. ________.
❗На истата и беше предочена и прочитана Наредбата ..., на што истата се изјасни дека во моментот е присутна на лице место поради ангажман – чување на малолетните деца на нејзиниот син и неговата сопруга Фросина Ременски, но дека живее на адресата на личната карта....
❗Откако по подолго време Фросина Ременски не пристигна во својот дом, ?по извршени консултации и добиени насоки од ОЈО за ГОКК кои консултации беа остварени од страна на Б.__ – истражител во ОЈО за ГОКК во 18.00 часот, започна претресот без нивно присуство.?‼
‼На затекнатото лице Милка Ременска и беше понудена ?Поука за права – Образец бр.10, но истата одби да ја потпише?❗
❗Фросина Ременски и нејзиниот сопруг Јовче Ременски пристигнаа во домот околу 19.00 часот ....откако од полициските службеници ___________ и ____________ и беше презентирана ?Поука за права на бранител претходно дадена на лицето Милка Ременска?❗ ...., но ?Фросина Ременски ја искина на ситни парчиња со образложение дека Милка Ременска не е лицето во наредбата врз кое треба да се преземе истражно дејствие?‼
???
___________________________
? ЛЕКЦИЈА бр.4
?Раководител на претрес кој одговара за законитоста на претресот и одговара за примањето и извршувањето на наредбите дадени од лица кои не се одговорни за претресот,‼ ДОЛЖЕН Е да знае дека:
? Претрес не може да започне без присуство на лицето на кое се однесува наредбата❗
?Претрес не може да започне без обезбедени сведоци кои ќе се согласат да присуствуваат на претресот и да се потпишат на записникот за извршен претрес составен од раководителот❗
?Поуката за права по правила и по закон се дава исклучиво на лицето на кое се однесува наредбата и мора да ги содржи тие податоци❗
?Раководител на претрес е кривично одговорен доколку доведува во правна заблуда лице на кое не се однесув наредбата‼
?Раководител на претрес е кривично одговорен за извршување на незаконски наредби дадени од трети лица кои не се одговорни за претресот, затоа што негова е законската обврска за проценките, подготовките и извршањето на претресот, не на трети лица‼
?За сите преземени дејствија надвор од правилата за претрес утврдени во закон кривично се одговорни лицата за дело "противправно вршење на претрес" од страна на службени лица во врска со уставно гарантираното право на "неповредливост на домот" (чл.26 од Уставот)‼
?❗Да биде апсурдот уште поголем, раководителот на претресот, спротивно на преземените дејствија и извршените наредби пополнил ?Записник за претрес бр. 23.1-464/2 од 09.10.2019 (сликите во прилог) ? во кој нотира дека:
❗претресот започнал во 18.00 часот со претходно предавање на наредбата и поуката за права на лицето на кое се однесува наредбата (Фросина.Р)⁉️ дека,
❗ не е постапено по други ставови од законот, дека не присуствувале сведоци на претресот ... итн.‼
?На тој записник стои моја рачно запишаната забелешка како законско право и одговор на тоа ?"Зошто со потпис не сакам да легитимирам незаконски претрес и повреда на правото на домот"‼
? За јавноста ...
?Во сите овие јавни пишувања, ги истакнувам законските обврски и права на институциите и правата на сите граѓани кои се еднакви пред законот.
?Намерно не го потенцирам податокот кој никој од службена позиција не смеел да го заборави, а тоа е фактот дека:
??за претрес во дом на Потпретседател на Собранието и вработен во безбедносна служба ИМА И ДРУГИ правила и процедури кои очигледно не ги знаеле, од причина што ?тие очигледно не ги знаеле ниту основните, елементарни правила за постапување на полициски службеници при претрес?❗
? Одговорноста на сте учесници со овој циркуз т.н., претрес во дом е нотирана, утврдена и пријавена.
?‼ Во следниот статус ќе објавам како раководителот на ракводителот и полициските службеници (Лазе Велковски) кои си ја пишале вистината во службени белешки и ја нотирале во записник, и покрај очигледните факти еден месец по констатираните незаконитости од внатрешна контрола Раководителот на раководителот ?ја фалсификувал и свесно со допис ГО ИЗЛАЖАЛ СУДИЈАТА НА ПРЕТХОДНА ПОСТАПКА? дека се било по закон⁉️
? Ако вакви ученички грешки во полициското постапување се прават во дом на професор по полициски науки кој 17 години предава КАКО ЗАКОНСКИ ТРЕБА да постапува полицијата и кај полицаец со 27 годишно работно искуство, тогаш можете да замислите што "се може" кај тие што не знаат што смее, а што не смее да прави полицијата и кои се нивните права и слободи‼
?Ова е алфа и омега на сите кадети и студенти по безбедност и право.

[Image: 145033137_3881917348506157_8130313906875...e=603B3C87]

[Image: 145098883_3881917465172812_3042595158237...e=603DD20A]
31-01-2021, 04:49 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#13

Quote:? И ПО ЛАЗЕ - ЛАЗЕ ‼ (Part 1)

[Image: 146155949_3891210247576867_3088861915529...e=6042E39C]

Фросина Ременски01.02.2021
✔Не му било првпат на Лазе Велковски да доставува лажни известувања до судовите низ државата. Така правел кога бил Директор во МВР на времето, така направил и во ноември 2019 година.
?За лажните известувања до судовите тој заслужува епитет - рецидивист, односно лице кое повторно извршило некој престап⁉️
Деновиве додека јавно обелоденувам факти за незаконскиот претрес во мојот дом и грубото кршење на уставното, свето право на неповредливост на домот, го спомнувам и името на началникот на Одделот за организиран криминал и корупција при МВР Лазе Велковски.
?Го спомнувам со име и презиме, затоа што тој е одговорниот старешина на полициските службеници кои го вршеа незаконскиот претрес кај мене дома, во мое отсуство и во отсуство на сите кои требале да бидат обезбедени за да почне претресот❗
?Тој знае како треба да изгледа еден законито извршен претрес. Знаел и кога припадниците на неговиот ТИМ4 ги пишувале службените белешки по барање на Секторот за внатрешна контрола по мојата поднесена претставка за нив?❗
?Точно знаел кој раководел со претресот – дали тоа бил неговиот подреден инспектор кој доцна и збунето се пријави дека е „раководител на претресот“, или пак тоа била ЈО Вилма Русковска која издавала усни наредби спротивни на фактичката состојба на лице место, за што пак, неговиот подреден „раководител на претрес“ БИЛ ДОЛЖЕН да ги одбие како незаконски издадени наредби и сам да си ја донесе проценката за недозволено влегување во домот и вршење на претрес надвор од правилата за претрес‼
?Додека се водела истрагата за претресот во внатрешната контрола на МВР, Велковски знаел дека според еден фамозен член (48) од законот кој многу е цитиран во службените белешки на неговите подредени кои го вршеле претресот, тој е нивниот одговорен старешина?
?Кога во внатрешна контрола го прочитале Извештајот што „не виде бел ден“(!?) составен по сите процедури и стандарди, и кога виделе дека „работата е отидена скроз“, одлучиле дека, „нашите мора да бидат чисти“ и дека, најлесниот пат „да бидат чисти“ и никој да не сноси одговорност за постапувањето е да одлучат да ми пратат одговор во кој‼ПРАВНО БЕЗОБРАЗНО и НЕПИСМЕНО стои дека,
?„внатрешната контрола е ненадлежна да постапува по претставки за полициски службеници кои се дел од правосудната полиција“? и мојата претставка да ја пратат на разгледување во јавното обвинителство со кое раководи ЈО Вилма Русковска, која според нивната „логика“ треба да се фати сама себе‼
?Откако „го решиле проблемот“ со претставката на Фросина и откако шефот си ја покажал колегијалноста пред своите подредени „кој ги заштитил“ и ја заштитил обвинителката, морал да продолжи да биде „колегијален до крај“ и по цена свесно да го излаже Судот за да одлучи дека СЕ БИЛО ПО ЗАКОН?‼
?Кога судијата на претходна постапка Ненад Савески постапувал по наводите во мојата жалба до судот во која ги опишувам сите незаконситости и пречекорувања на претресот, решил да го праша МВР Имал и друга можност секако, не ја употребил, но решил да праша дали било така?
?Од страна на МВР – Оддел за сузбивање на организиран и сериозен криминал со судот било доставено ?Известување примено на 29.11.2019 година? (1 месец и 10 дена по внатрешна контрола), во кое се наведени работи кои соодветствуваат со напишаното во службените белешки на полициските службеници, односно се констатирани и во Извештајот од внатрешна контрола „што не виде бел ден“(?!). Но, наведеното не соодветствува со Записникот за претрес што го составил „раководителот на претресот“ – подредениот на Велковски‼
?Добра работа во известувањето е тоа што тој го побил образложението на Дејан Андонов дека сите биле правосудна полиција, не само истражителите на Вилма Русковска, со што потврдил дека тој е нивниот одговорен старешина.
?Потврдил дека, претресот почнал во 17.00 часот и дека во домот била затекната Милка Ременска.
?Потврдил дека на Милка Ременска и била прочитана наредбата и дека ја легитимирале и понатаму следува „оправдувањето“ во кое се неведуваат исклучоците од правилата за претрес за кои ниту постоеле основи, ниту пак проценки за основаноста, но затоа постела „усната наредба“ на ЈО Вилма Русковска издадена на неодговорен за претресот.
?‼Но, во известувањето до Судот, како ?НЕТОЧЕН ПОДАТОК е наведено дека „во 18.00 часот во присуство на лицето Милка Ременска отпочнал претресот ...“?
?На лицето Милка Ременска и било понудено поука за права образец бр. 10 која истата одбила да ја потпише. Дека „во 19.00 часот пристигнале Јовче и Фросина Ременски ..., реагирале на висок тон, бидејќи претресот се одвивал без нивно присуство ..., ѝ била понудена поука за права на бранител, таа поука на ја потпишала ..., но воедно ѝ било презентирано поука за права на бранител претходно дадена на лицето Милка Ременска ...
?НЕТОЧЕН ПОДАТОК (лесно проверлив) во Известувањето до Судот, озакониле незаконски претрес, за атар на сите наредбодаватели и извршители кои морале да останат чисти❗
✅ Како што кажав во претходни статуси, ОЈО за ГОКК пред Судот не предлага ниту еден доказ од предметите земени во тој незаконски претрес❗Напротив, го соборив и „вештачењето“ како истражно дејствие правено на сличен начин.
?Докажливото и докажаното кривично дело „противзаконито вршење на претрес“ и се друго што произлегува од оваа повреда на правото на неповредливост на домот од страна на службени лица не е за рушење на некакви докази, туку ПОТВРДА на изнасиленоста со која тргнаа да рушат авторитет и интегритет на пратеник кој ги документираше и ги документира сите злоупотреби на системот од времето на борбата против режимот до денес‼
?Кога ќе се сетам на причините и вестите за разрешувањето на Велковски од позицијата Директор на БЈБ, дека ќерката ја возеле или возела службено возило на МВР во Грција, не може, а да не се сетам дека, на моите малолетни деца од 17.00 часот кога подредените на Велковски пристигнале кај нас не им било дозволено да влезат ДОМА. Си седеле надвор со баба им, додека претресот си го терале како „гости без домаќини“‼

[Image: 146433959_3891210357576856_7288256612042...e=60427758]
?Оваа дигресија не е лична, контекстуална е. За личната (партиска) релација со ваквите професионалци ќе пишувам во следниот пост за рецидивизмот?❗
?Ќе заборавев еден многу важен податок во оваа персонална прикривачка консталација... За време на техничката влада минатата година со наредба ЈО Вилма Русковска како неопходен и професионален кадар си го зема началникот Лазе Велковски кај неа во ОЈО за ГОКК, да се дружат и заемно да си чуваат грб‼
✔ Иако го најавив, го испуштив во постот Дејан Андонов. Премал е просторот за да напишам се што направил по „внатрешната контрола“❗ за незаконскиот претрес.
✔ За него ќе посветам минимум пет статуси, што за овој што за другите прикривања што ги направил и каков е неговиот придонес во борба со криминалот и индексот на корупција⁉️
???
04-02-2021, 10:48 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#14

Quote:? ЛАКИ И ДЕКИ СУ МАЛО НЕРВОЗНИ❗(Part 2)

[Image: image.jpg]

Фросина Ременски 04.02.2021
Кога пишував дека на Лазе Велковски не му било првпат од позиција на извршна власт да се меша во судска власт и да доставува Известувања со неточна содржина на Судот и судски органи (спротивно на член 8 од Уставот), имав во предвид еден издржан и обемен документ – ?кривична пријава од фиока?
Не знам колку се сеќавате на стечајот на рудникот САСА од Македонска Каменица, зс текот на продажбата и кои се инволвираните лица⁉️
Фамозните приватизации што оставија луѓе на улица и без егзистенција❗
?Од она што го гледам од првичната кривична пријава подготвена од Одделот за организиран криминал и корупција при МВР од 18.11.2009 година кога началник бил Митко Чавков, што требало да се достави до ОЈО за ГОКК, покрај името на Владо Бучковски, Стевчо Јакимовски, стечајниот управник и стечајните судии од Основниот суд во Кочани, го има и Лазе Велковски како поранешен Директор на БЈБ при МВР❗
?Четири месеци по првичната верзија на пријавата со доказите описот на дејствијата на сите Одделот за организиран криминал и Чавков поднеле пријава само против стечајниот управник и стечајните судии од Основен суд Кочани https://makfax.com.mk/crna-hronika/219759/
?Од пријавата исчезнуваат имињата на Бучковски, Јакимовски и Велковски. Но, пријавата останала во аналите на МВР. Се знае точно кој и од кој причини тогаш (2009-2010) наредил пријавата да оди без овие имиња❗
✔ Без да навлегувам во деталите на пријавата зошто ќе требаат 30 страници, накратко ќе напишам што правел Лазе Велковски во оваа стечајна постапка.
?Целта на кривична пријава била да докаже дека и покрај изборот на најповолен понудувач за продажба на имотот на рудникот САСА по објавените тендери, и покрај плаќањето на понудената цена што во законски рок го извршил купувачот,
?поради недозволени преписки и известувања на лица кои не смееле да се мешаат во стечајната постапка и продажбата биле објавувани нови и нови тендери со што била направена милионска штета?‼
?Во оваа кривична пријава на Лазе Велковски му се препишува, со докази дека, ?ја злоупотребил службената положба како Директор на БЈБ при МВР со што извршил поттикнување на сторување на кривично дело од страна на стечајниот управник на САСА Виктор Тодоров и стечајните судии од Основниот суд Кочани Васил Арсенов, Зоран Глигоров и Васил Стефанов? против кои била поднесена кривичната пријава‼
❗Кого стечајниот управник на САСА ја завршил работата и откако избраниот купувач го извршил плаќањето на купопродажната цена за Рудникот САСА бил известен дека треба да се потпише договорот и да се постапи по судското решение. Но, Стечајниот управник Виктор Тодоров не го извршил судското решение' затоа што❗ (цит.) „раководејќи се од упатствата и известувањата со насоки на претставниците на извршната власт – МВР и МЕ. Така на 13.09.2004 година ?од страна на Директорот на БЈБ при МВР Лазе Велковски со писмен допис било испратено Известување бр. 48353 до Стечајниот Управник В. Тодоров со кое се бара одложување на договорот, со образложение дека се располага со сознанија дека уплатените пари од купувачот се со сомнително потекло"?❗
?Вакво барање значело дерогирање на правосилно судско решение со кое стечајниот управник бил должен да го потпише договорот❗
❗"Истиот ден Лазе Велковски со писмен допис бр. 48353/1 се обраќа до Министерството за финансии - Дирекција за спречување перење пари – ЗСПП, но во форма на кратко известување, а не со писмен извештај пропишано во подзаконски акт. Директорот на БЈБ веќе на 16.09.2004 година со документ „Информација“ бил информиран од Дирекцијата дека ?нема случај на перење пари во случајот САСА?, но тој за оваа информација не ги известил субјектите кои претходно писмено ги информирал во врска со САСА, дека парите биле од сомнително потекло"‼
"Одделот за организиран криминал тогаш на 17.09.2004 година до Министерот за ВР и до Директорот на БЈБ Л. Велковски ги доставил сите изготвени информации за случајот САСА❗
?"На 01.11.2004 година со писмен допис ?„Барање за известување за постапување“? бр. 02-95/1 Стечајниот управник како орган на стечајна СУДСКА постапка се обратил лично до Лазе Велковски како Директор на БЈБ❗ запознавајќи го дека, поради одложување на потпишувањето на договорот за купопродажба на САСА до ОЈО-Кочани од купувачот против него била поднесена кривична пријава, и дека со одложување на договорот од месец август 2004 година се трошат 40.000 евра за тековно одржување на рудникот, а поради немање извори на финансирање на тие трошоци истите биле уплаќани од уплатените средства на купувачот"‼
?Во тој допис Стечајниот управник ?ги прашал претставниците на извршната власт до кога ќе треба да се придржува кон нивните насоки?❗ како и тоа дали ќе има и кој ќе сноси одговорност за целата оваа постапка околу одлагањето на потпишувањето на договорот"❗
❗"Тоа нешто зборува дека Стечајниот управник бил свесен дека прави недозволени работи кое нешто повлекува одговорност, ?иако Л. Велковски веќе официјално со „Информација“ бил информиран дека претходните негови сомневања се неосновани, сепак писмено не одговорил на Стечаниот управник“?❗
?Со таквите дописи (стои во пријавата)
?„Лазе Велковски како службено лице, покрај повредите на чл. 8 од Уставот, го прекршил и чл.21 ст.1 од Законот за спречување на перење пари, чл. 31 ст. 1 и ст. 3 и чл. 42 ст.1 и ст.2 од Законот за спречување на корупција, чл. 15 од Законот за судовите и чл.15 од Законот за стечај, бидејќи ?со ДОПИСИТЕ СЕ СТАВИЛ ВО УЛОГА НА СТЕЧАЕН ОРГАН СО ДАВАЊЕ НАСОКИ И ПРЕПОРАКИ НА СТЕЧАЕН УПРАВНИК КАКО СТЕЧАЕН ОРГАН"?‼
✅ Од она што го читам и гледам, јасно е дека, ваквото ?недозволено вмешување на Лазе Велковски со дописи и известувања до Суд и судски органи и порано (САСА) и во случајот со незаконскиот претрес во мојот дом смениле тек на одлучување, односно носење на законски одлуки темелени на вистини, а не на лаги?‼
?Додека се случувало ова со кривичната пријава за САСА, Лазе Велковски по заминување на СДСМ од власт во 2006 година, направи безбеден трансфер во Агенцијата за разузнавање се до Пржинската Влада во 2015 година кога повторно „на суво“ се враќа во МВР❗
?Она што е интересно од партиски аспект е фактот што Велковски во СДСМ во секторот безбедност секогаш се појавува пред избори, а останува и се ангажира во зависност од резултатот од изборите – ако се победува - тука е, ако се губи - го нема? Ризик јок❗
?Во една од бомбите Гордана Јанкуловска по изборите во 2011 година се фали како по ❗Велешка линија Илија Димовски добил списоци на луѓе од МВР кои биле поддржувачи на СДСМ кои таа и Сашо Мијалков треба „да ги сотрат“? Проверено – реализирано‼
?Случајно или не, можеби „простувањето“ наметнало и некои обврски на Велковски во тие критични периоди кога сите, па и тој особено по случајот Шпион бегаа да дискутираат за работата на МВР, а толку многу сакаа да членуваат во Комисијата за внатрешни работи што ја водев. Пошироко познат е тој хероизам на генерали после битки ...
❗За улогата во Шпион ќе напишам плус❗
?На крајот да не заборавам да го спомнам Дејан Андонов (Деки) во контекст на Лазе ...
Која е таа сијамска симбиоза и истренирано штитење еј ...
? По проверениот рецепт од мојата претставка за претресот: "внатрешна контрола е ненадлежна за Лазе, за тие од кај Лазе и за тие од кај Вилма", другарот Деки се досетил дека, "за да биде тој ненадлежен да постапува по објавите дека Лазе направил сообраќајка со службено возило, најдобро е да оди кај Вилма во ОЈО" и така СИТЕ КАЈ И ПОД ВИЛМА ДА ОСТАНАТ НЕДИПИРЛИВИ И НЕОДГОВОРНИ ЗА НИШТО"‼
Чудна некоја логика ММЕ ?
???
04-02-2021, 10:52 PM
Reply