Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 2 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Истината защо България не дава партия на ОМО.
Author Message
vargo Offline
Member
***

Posts: 133
Joined: Feb 2010
Reputation: 0
#41

(02-07-2010, 06:21 AM)Kasnakovski Wrote: Ете како глупавата бугарска политика со пасошите / давање пасоши на куцо и сакато/ може да си стави таралеж в гаќите. Какошто доаѓаат Турците со автобуси и гласаат за ДПС, така може и Македонците да се организираат и да гласаат за своја партија/ОМО е компрометирана, но можат да си направат нова по пример на ДПС, таа наводно е за права и слободи на сите граѓани, не е етничка по документи/

Много лесно това може да се предвиди и ограничи (забрани)-с закон забраняващ гласуване от хора които имат двойно гражданство (придобито българско) и със срок на уседналост (за да не може някой живял в чужбина да се сети на избори само че има български паспорт даващ му правото да гласува)!!!! Това и предишното правителство искаше да го прокара ,но тогава все още ДПС бяха силни и в коалиция с управляващите -та на Сергей и комп.не им стигна куража !!!!
Времето е в нас и ние сме във времето!!! В.Левский
02-07-2010, 12:00 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#42

(02-07-2010, 12:00 PM)vargo Wrote:
(02-07-2010, 06:21 AM)Kasnakovski Wrote: Ете како глупавата бугарска политика со пасошите / давање пасоши на куцо и сакато/ може да си стави таралеж в гаќите. Какошто доаѓаат Турците со автобуси и гласаат за ДПС, така може и Македонците да се организираат и да гласаат за своја партија/ОМО е компрометирана, но можат да си направат нова по пример на ДПС, таа наводно е за права и слободи на сите граѓани, не е етничка по документи/

Много лесно това може да се предвиди и ограничи (забрани)-с закон забраняващ гласуване от хора които имат двойно гражданство (придобито българско) и със срок на уседналост (за да не може някой живял в чужбина да се сети на избори само че има български паспорт даващ му правото да гласува)!!!! Това и предишното правителство искаше да го прокара ,но тогава все още ДПС бяха силни и в коалиция с управляващите -та на Сергей и комп.не им стигна куража !!!!

Законопроекта в тази насока е готов мисля,че още от следващитите избори за президент ще е влязъл в сила...ама няма да е заради ОМО ами заради изборните секции в Турция кадето ги водят под строй.
02-07-2010, 02:03 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#43

(02-07-2010, 11:29 AM)hristo Wrote:
(02-07-2010, 08:25 AM)афион Wrote: Кога ќе има потреба ќе се јавиме на повикот,само тогаш ќе плачи Божо и Каракачанов зошто даваше пасоши.Ќе се организираме тоа е најмал проблем но подобро е на чесен начин откако со такви финти.Онака како доликува.

Еве за темата,зошто се плашите од партија на Македонците во Бугарија.

1.Има според вас само 5000 Македонци,ако се одземат деца можи ќе дојдат 4000 гласачи,па тие поделени никааде не се закана.
2.Дали знаете дека кај нас сите со бугарски пасоши си се Македонци а пасошите ги зедоа како Црни(не велам дека имаш) за да избегаат од оваа земја и никогаш да не се вратат(тоа е веќе наш проблем),па затоа се плашите да оформите партија кај нас иако кај нас тоа по закон е многу по лесно.
3.Ратко е друга песна,а дека можите да отворите секако затоа што кај нас доволни се 500 души ама изгледа и толку бугари нема кај нас.

Или само омо е шпиуни,овие вашите се руски кукли.

Во кругот на поинформирани луѓе кружи теза дека ОМО е производ на службите, а со цел “ стегање јајца“ на Бугарите кога е во српскиот државен интерес. Значи, кога Србија има потреба од “ молчење“ на Бугарите, тие го активираат ОМО. Еве, сега, и Афион ја потврди таа теза.Icon_lolМожебо, е таа информација и од прва рака.Icon_wink Лично, јас му верувамJeee

Прашането по темата е защо плакат ОМО за партия кога немат поне 5000 луге.Па има и още неколко прашания оти гледам ви Македния не се знаат много работи за ОМО:

1.Защо им е на ОМО партия кога са оганизация?
2.Се знае дека тошат македнски сиромашки пари ,па за кой интереси работата дали само за интересите на РМ ?
3.Защо во таа партия на "етническите македнци " има и роми и пумаци ?
4.Защо на председателот С.Стойков майка му и татко му се самоопределат Българи ?
5.Защо "професорат" Стефан Влахов Мицов един от лидерите на ОМО се отрича дека член от ОМО и как стна ва работа дека до 1990г. во автобиграфията си пишеш дека майка му има влашки корен а татко му бил от стар кумански род е па сега стана чист етнически македонец ?
(This post was last modified: 02-07-2010, 02:37 PM by ivan mihajlov.)
02-07-2010, 02:36 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#44

Togas temata treba da se zatvori Icon_razz nema Makedonci vo Bugarija tie sto se se romi i vlasi i resen problem,ne gledam sto ima da se debatira.

Ako nekoj nepostoi togas izlisno e da se razgovara.

Eve jas se povlekuvam od ovaa tema.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
02-07-2010, 07:11 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#45

(02-07-2010, 07:11 PM)афион Wrote: Togas temata treba da se zatvori Icon_razz nema Makedonci vo Bugarija tie sto se se romi i vlasi i resen problem,ne gledam sto ima da se debatira.

Ako nekoj nepostoi togas izlisno e da se razgovara.

Eve jas se povlekuvam od ovaa tema.

Еее, толку од твојата голема македонштинаSepotsmeva Бргу се предаваш. Чекај да видиме што по прашањето на ОМО ке каже Стефан Влахов Мицев, човек за кој сметав дека е Македонец со антички корен, а сега излезе дека е пола влав пола куман ( така беше?), А, можеби Власите се и, навистина, вистински наследници на антички Македонци. затоа и се нарекуваат меѓусебно-Македонци.
02-07-2010, 07:25 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#46

Hristo mlado dete,ubavo vidi ja diskusijata,ili ti odgovara koga Makedoncite vo bugarija gi pravat romi i vlasi?A ne znam sto ima loso kaj Mickov pa samiot toj toa go napisal vo knigata ne go kriel za ti demek si otkril nesto.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
02-07-2010, 07:37 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#47

днес ми попадна едно интревю с пораношмияот секретар на ОМО Красимир ИЛИЕВ интересно е Icon_lol

http://www.promacedonia.org/omo/kuiz.html
02-07-2010, 07:38 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#48

(02-07-2010, 07:37 PM)афион Wrote: Hristo mlado dete,ubavo vidi ja diskusijata,ili ti odgovara koga Makedoncite vo bugarija gi pravat romi i vlasi?A ne znam sto ima loso kaj Mickov pa samiot toj toa go napisal vo knigata ne go kriel za ti demek si otkril nesto.


Абре Aфионче а насетиш дека одиме накај вистинскиот виновникот , србокомунистите, ведаш излишно е да се разговара.
Малку да ти појаснам, бели ке почнеш да разбираш, во Бугарија има два вида Македонци: БЕЖАНЦИ и автохтони со потркло од Пиринска Македонија. Дали знаеш како се однесувала "македонската" власт кон нив, 1941, 1945, 1948 и сите овие години до денеска. Малку само за БЕЖАНЦИТЕ:

Јас вака ги разбирам бежанците, за амонизитетот кои го имаат кон Македонија и Македонско, тие биле протерани од 1913 до 1940 година од родните огништа од Србите. Кога дел од нив 1941 година дошле со Бугарската војска, со најдобра намера, да си ги ослободат огништата и деловите од фамилиите кои останале под српска окупација од колонистите и од еден дел од веке "србизираното" население, "србизирано" заради привилегиите кои ги добиле од Српската власт, биле пречекани со отпор.
И по завршување на епизодада со Бугарскит фашизам, повторно бежанците се обидуваат по наводното ослободување да се вратат во Македонија и таа епизода завршува неславно.

За твоја информација и Шаторов и Ченто паѓаат во немилост заради определбата да ги протераат српските колонист.
02-07-2010, 07:52 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#49

(02-07-2010, 07:37 PM)афион Wrote: Hristo mlado dete,ubavo vidi ja diskusijata,ili ti odgovara koga Makedoncite vo bugarija gi pravat romi i vlasi?A ne znam sto ima loso kaj Mickov pa samiot toj toa go napisal vo knigata ne go kriel za ti demek si otkril nesto.

Афион никой македнците не ги прави роми или власи.
Първо поймот македонец е геграфска припаднатос во Бугария.Ако си бил во Пириско и ако прашаш некой стар турчин ке ти каже дека е македонец.
Второ "професорат" Стефан Мицов е роден во град Габрово во центорат на Бугария.Избракан е от софийскиот уневерситет оти не е одил на работа.Во 1989г.сам си писал во биографията дека е от кумански и влашки корени още кога не се осекал дека е етнически македонец -факт по късно во 1999г. пише дека майка му била македнка от влашки поизход ,па сега кажува дека си била чиста македонка македнка ???!!!
вистинае дека се овой голем македонец и до ден нешен си остана бугарин по държавство ??!!???

макдеоснка векипедия за Мицов :
http://mk.wikipedia.org/wiki/Стефан_Влахов_Мицов

Трето ОМО е организация очредена от югословенската УДБА во 1990г. и коя до днешен има връски не само со сколие туко и со Београд .

Красимир ИЛИЕВ,
екссекретар на т.нар. ОМО ,,Илинден" :

http://www.promacedonia.org/omo/kuiz.html
02-07-2010, 08:23 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#50

(02-07-2010, 07:52 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(02-07-2010, 07:37 PM)афион Wrote: Hristo mlado dete,ubavo vidi ja diskusijata,ili ti odgovara koga Makedoncite vo bugarija gi pravat romi i vlasi?A ne znam sto ima loso kaj Mickov pa samiot toj toa go napisal vo knigata ne go kriel za ti demek si otkril nesto.


Абре Aфионче а насетиш дека одиме накај вистинскиот виновникот , србокомунистите, ведаш излишно е да се разговара.
Малку да ти појаснам, бели ке почнеш да разбираш, во Бугарија има два вида Македонци: БЕЖАНЦИ и автохтони со потркло од Пиринска Македонија. Дали знаеш како се однесувала "македонската" власт кон нив, 1941, 1945, 1948 и сите овие години до денеска. Малку само за БЕЖАНЦИТЕ:

Јас вака ги разбирам бежанците, за амонизитетот кои го имаат кон Македонија и Македонско, тие биле протерани од 1913 до 1940 година од родните огништа од Србите. Кога дел од нив 1941 година дошле со Бугарската војска, со најдобра намера, да си ги ослободат огништата и деловите од фамилиите кои останале под српска окупација од колонистите и од еден дел од веке "србизираното" население, "србизирано" заради привилегиите кои ги добиле од Српската власт, биле пречекани со отпор.
И по завршување на епизодада со Бугарскит фашизам, повторно бежанците се обидуваат по наводното ослободување да се вратат во Македонија и таа епизода завршува неславно.

За твоја информација и Шаторов и Ченто паѓаат во немилост заради определбата да ги протераат српските колонист.
Crni edna rabota,ic ne me boli za srbite,ama ne gledam nikakov odgovor ili osuda za proteranite bezanci od grcija.Kompletno si gi izmesal loncite.Grcite pravat spogodbi so turcija i bugarija vo 1920 -tite godini za razmena na naselenie.Znaci na pogresna vrata plukas. A za srpskite cverstva jas poveke znam od ovie "bezanci" eve i po 2 meseci ne znat koj e vojvodata koj izvrsil ogromna rabota vo Makedonija vo vremeto na Mara Buneva.

ShokShokShok
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
02-07-2010, 09:57 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#51

(02-07-2010, 09:57 PM)афион Wrote:
(02-07-2010, 07:52 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(02-07-2010, 07:37 PM)афион Wrote: Hristo mlado dete,ubavo vidi ja diskusijata,ili ti odgovara koga Makedoncite vo bugarija gi pravat romi i vlasi?A ne znam sto ima loso kaj Mickov pa samiot toj toa go napisal vo knigata ne go kriel za ti demek si otkril nesto.


Абре Aфионче а насетиш дека одиме накај вистинскиот виновникот , србокомунистите, ведаш излишно е да се разговара.
Малку да ти појаснам, бели ке почнеш да разбираш, во Бугарија има два вида Македонци: БЕЖАНЦИ и автохтони со потркло од Пиринска Македонија. Дали знаеш како се однесувала "македонската" власт кон нив, 1941, 1945, 1948 и сите овие години до денеска. Малку само за БЕЖАНЦИТЕ:

Јас вака ги разбирам бежанците, за амонизитетот кои го имаат кон Македонија и Македонско, тие биле протерани од 1913 до 1940 година од родните огништа од Србите. Кога дел од нив 1941 година дошле со Бугарската војска, со најдобра намера, да си ги ослободат огништата и деловите од фамилиите кои останале под српска окупација од колонистите и од еден дел од веке "србизираното" население, "србизирано" заради привилегиите кои ги добиле од Српската власт, биле пречекани со отпор.
И по завршување на епизодада со Бугарскит фашизам, повторно бежанците се обидуваат по наводното ослободување да се вратат во Македонија и таа епизода завршува неславно.

За твоја информација и Шаторов и Ченто паѓаат во немилост заради определбата да ги протераат српските колонист.
Crni edna rabota,ic ne me boli za srbite,ama ne gledam nikakov odgovor ili osuda za proteranite bezanci od grcija.Kompletno si gi izmesal loncite.Grcite pravat spogodbi so turcija i bugarija vo 1920 -tite godini za razmena na naselenie.Znaci na pogresna vrata plukas. A za srpskite cverstva jas poveke znam od ovie "bezanci" eve i po 2 meseci ne znat koj e vojvodata koj izvrsil ogromna rabota vo Makedonija vo vremeto na Mara Buneva.

ShokShokShok


Ти на секој начин се обидуваш да ја дефокусираш темата. Зборуваме зошто ОМО неможе да се регистрира во Бугарија. Дали вината е во тамошната власт или вината е кај Македонците во Бугарија. Просто и едноставно.

Едно прашање, ама ке одговориш кратко и јасно. Од каде има поголем број на бежанци во Бугарија од Вардарска или од Беломорска Македонија.
02-07-2010, 10:37 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#52

(02-07-2010, 08:23 PM)ivan mihajlov Wrote: Трето ОМО е организация очредена от югословенската УДБА во 1990г. и коя до днешен има връски не само со сколие туко и со Београд .

Не се вмешани само од таа служба и вашата е доста вмешана во нејзиното основање и функционирање (зарем ти мислиш дека вашата служба ќе остави да функционира организација, форимирана од служба на друга држава, како што велиш, а да не се труди нејзиното работење да го стави под контрола?). Имаше добра статија од македонски новинар (Зоран Димитриевски), кој што отиде во Бугарија да направи репортажа за луѓево. И не се пријавил за да не им направи проблеми на неговите соговорници (па дури и гледале да отидат на места каде нема да се прислушувани). Кога се враќал, на граница го тргнале на страна бугарските царинарници, кои биле информирани за се! Од каде бе дознаа тие, ако луѓето од ОМО кои што разговарале со него, потоа не отишле кај ’соодветните институции’ да дадат отчет?! Icon_razz

Бај Иван, многу површано ги гледаш работите, ај да сме живи и здрави, па да дочекаме лустрација кај нас, отварње на тие фиокички, па да видиме и овдешните Бугари, каква врска имаат со нашита служба, не само со бугарската. Ако ги гледаме поединечно, ќе видиме дека си работеа добро и за време на СФРЈ.

Запрашај се, дали направија тие здруженија нешто добро, дали ги зближија луѓето, народите, државите, или се тука само да создаваат проблеми и да се создава нетрпеливост и омраза помеѓу граѓаните на Македонија и Бугарија?!

Луѓето со македонско потекло во Бугарија треба поинаку да се организираат, јас имам идеи, но не ви ги кажувам, чекам погоден момент... Smajlito

02-07-2010, 10:46 PM
Reply
Diplomat Offline
Junior Member
**

Posts: 2
Joined: Jun 2010
Reputation: 0
#53

(02-07-2010, 10:46 PM)acko Wrote:
(02-07-2010, 08:23 PM)ivan mihajlov Wrote: Трето ОМО е организация очредена от югословенската УДБА во 1990г. и коя до днешен има връски не само со сколие туко и со Београд .

Не се вмешани само од таа служба и вашата е доста вмешана во нејзиното основање и функционирање (зарем ти мислиш дека вашата служба ќе остави да функционира организација, форимирана од служба на друга држава, како што велиш, а да не се труди нејзиното работење да го стави под контрола?). Имаше добра статија од македонски новинар (Зоран Димитриевски), кој што отиде во Бугарија да направи репортажа за луѓево. И не се пријавил за да не им направи проблеми на неговите соговорници (па дури и гледале да отидат на места каде нема да се прислушувани). Кога се враќал, на граница го тргнале на страна бугарските царинарници, кои биле информирани за се! Од каде бе дознаа тие, ако луѓето од ОМО кои што разговарале со него, потоа не отишле кај ’соодветните институции’ да дадат отчет?! Icon_razz

Бај Иван, многу површано ги гледаш работите, ај да сме живи и здрави, па да дочекаме лустрација кај нас, отварње на тие фиокички, па да видиме и овдешните Бугари, каква врска имаат со нашита служба, не само со бугарската. Ако ги гледаме поединечно, ќе видиме дека си работеа добро и за време на СФРЈ.

Запрашај се, дали направија тие здруженија нешто добро, дали ги зближија луѓето, народите, државите, или се тука само да создаваат проблеми и да се создава нетрпеливост и омраза помеѓу граѓаните на Македонија и Бугарија?!

Луѓето со македонско потекло во Бугарија треба поинаку да се организираат, јас имам идеи, но не ви ги кажувам, чекам погоден момент... Smajlito
Se nadevam deka eden den, ke se sramime kako balkanci za site niski udari sto si nanesovme eden na drug... Namesto za ekonomija i za pravnje pogolem pazar, so toa i poatraktiven nie sme uste vo sredniot vek... bukvalno kako mali deca, ne ovoj e moj, ne ne ne nas, ti si za ovaa sluzba ti za onaa.. Dodeka nasite narodi degeneriraat, i od gordi i borbeni narodi napravija, da ne bidam grub sepak sum nov na forumot iako go sledam podolgo vreme, pateticni baraci na vistinata so gubenje na sekakvo covescko dostoinstvo vredno za diskusija... Se nadevam deka eden den nasite vnuci nema da se sramat od nas...
03-07-2010, 02:52 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#54

(02-07-2010, 10:46 PM)acko Wrote:
(02-07-2010, 08:23 PM)ivan mihajlov Wrote: Трето ОМО е организация очредена от югословенската УДБА во 1990г. и коя до днешен има връски не само со сколие туко и со Београд .

Не се вмешани само од таа служба и вашата е доста вмешана во нејзиното основање и функционирање (зарем ти мислиш дека вашата служба ќе остави да функционира организација, форимирана од служба на друга држава, како што велиш, а да не се труди нејзиното работење да го стави под контрола?). Имаше добра статија од македонски новинар (Зоран Димитриевски), кој што отиде во Бугарија да направи репортажа за луѓево. И не се пријавил за да не им направи проблеми на неговите соговорници (па дури и гледале да отидат на места каде нема да се прислушувани). Кога се враќал, на граница го тргнале на страна бугарските царинарници, кои биле информирани за се! Од каде бе дознаа тие, ако луѓето од ОМО кои што разговарале со него, потоа не отишле кај ’соодветните институции’ да дадат отчет?! Icon_razz

Бај Иван, многу површано ги гледаш работите, ај да сме живи и здрави, па да дочекаме лустрација кај нас, отварње на тие фиокички, па да видиме и овдешните Бугари, каква врска имаат со нашита служба, не само со бугарската. Ако ги гледаме поединечно, ќе видиме дека си работеа добро и за време на СФРЈ.

Запрашај се, дали направија тие здруженија нешто добро, дали ги зближија луѓето, народите, државите, или се тука само да создаваат проблеми и да се создава нетрпеливост и омраза помеѓу граѓаните на Македонија и Бугарија?!

Луѓето со македонско потекло во Бугарија треба поинаку да се организираат, јас имам идеи, но не ви ги кажувам, чекам погоден момент... Smajlito


Прво: бегаш от темата ,защо ?..Какво знаеш за ОМО за да дебатираш ?Или кой се каже македнец во Бугария е ваш човек па нека да е ром или влаф ?
Второ: Колко пати си довадал во Бугария ?...Знаеш ли кой са вистинските македнци и как се самоопределяме ?Оти ние вистинските макдонци кой наште прадедовци са тепани во борбите со турци,гърци и сърби знаем какв ни е коренот ?
Трето:Защо во Титова Югославия беше забренено да се самоопределяш българин ?Защо сите односи и патища межди Бугария и Македния Тито ги затвори со един голем зид после 1944г.? Защо и сега во РМ ако се самоопределиш како сърбин не е проблем па ако си бугарин си преедавец ????
Четвърто : Jас имам четирима братчеди и две бтатчедки во Р.Македния кога довадаха во Бугария на отмор некой от тех после ги викаха на разпит полицейците,защо ?

Пето:Зоран Димитриевски бил упсан от бугарските власти и били го издали македонци от ОМО ?..Интересно дали не е медумена реклама и провокация . ...па ти знаеш ли мене колко пати са ме джале на границата и югославенските и македнските власти да правели проверки кой сам що съм ????Занеш ли дека шест часа сам стоел за проверка на македоската царинарница кога малото ми дете беше на три години !

Проблема ви е дека едно неможете да разберете дебатирате за работи за кой незнаете.Проблема е дека секой вистински макдонец како мене никога нема да е во сдужение како ОМО оти ги знаем кой са и кой им дава плати.Сакате да ви признаем дека сте македонци а вие несакате да разберете дека ние сме си българи како са се самоопределяли наще дедовци и баби прди мнго години ,защо ?
03-07-2010, 07:31 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#55

(03-07-2010, 02:52 AM)Diplomat Wrote:
(02-07-2010, 10:46 PM)acko Wrote:
(02-07-2010, 08:23 PM)ivan mihajlov Wrote: Трето ОМО е организация очредена от югословенската УДБА во 1990г. и коя до днешен има връски не само со сколие туко и со Београд .

Не се вмешани само од таа служба и вашата е доста вмешана во нејзиното основање и функционирање (зарем ти мислиш дека вашата служба ќе остави да функционира организација, форимирана од служба на друга држава, како што велиш, а да не се труди нејзиното работење да го стави под контрола?). Имаше добра статија од македонски новинар (Зоран Димитриевски), кој што отиде во Бугарија да направи репортажа за луѓево. И не се пријавил за да не им направи проблеми на неговите соговорници (па дури и гледале да отидат на места каде нема да се прислушувани). Кога се враќал, на граница го тргнале на страна бугарските царинарници, кои биле информирани за се! Од каде бе дознаа тие, ако луѓето од ОМО кои што разговарале со него, потоа не отишле кај ’соодветните институции’ да дадат отчет?! Icon_razz

Бај Иван, многу површано ги гледаш работите, ај да сме живи и здрави, па да дочекаме лустрација кај нас, отварње на тие фиокички, па да видиме и овдешните Бугари, каква врска имаат со нашита служба, не само со бугарската. Ако ги гледаме поединечно, ќе видиме дека си работеа добро и за време на СФРЈ.

Запрашај се, дали направија тие здруженија нешто добро, дали ги зближија луѓето, народите, државите, или се тука само да создаваат проблеми и да се создава нетрпеливост и омраза помеѓу граѓаните на Македонија и Бугарија?!

Луѓето со македонско потекло во Бугарија треба поинаку да се организираат, јас имам идеи, но не ви ги кажувам, чекам погоден момент... Smajlito
Se nadevam deka eden den, ke se sramime kako balkanci za site niski udari sto si nanesovme eden na drug... Namesto za ekonomija i za pravnje pogolem pazar, so toa i poatraktiven nie sme uste vo sredniot vek... bukvalno kako mali deca, ne ovoj e moj, ne ne ne nas, ti si za ovaa sluzba ti za onaa.. Dodeka nasite narodi degeneriraat, i od gordi i borbeni narodi napravija, da ne bidam grub sepak sum nov na forumot iako go sledam podolgo vreme, pateticni baraci na vistinata so gubenje na sekakvo covescko dostoinstvo vredno za diskusija... Se nadevam deka eden den nasite vnuci nema da se sramat od nas...

Се сложувам со тебе ама донекаде.Проблема е дека во Р.Македония се лаже за много работи за мнакеднците во Бугария.Македнските медуми гиписха дека имало 2000000 макдонци во Бугария,после ги писаха дека биле 400 000,после стна 50 000 ,сега биле 5000.Вистината е дека бугарите кой имат корен макдония са повеке от 2 500 000 от тех само 3000 се самоопределат како етнически македонци 30% от тех са от ромски произход -факт.

п.с. за добрите односи требат две страни немой во Бугария да ни учат дека македнците са би бракя и дека сме една крв от деца а во Р.Македония лугето от деца да ги учат дека бугарите са татари,врагове,окупатори и т.н. ове е вистинскиот проблем на добрите относи .
03-07-2010, 07:44 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#56

(02-07-2010, 10:37 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(02-07-2010, 09:57 PM)афион Wrote:
(02-07-2010, 07:52 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(02-07-2010, 07:37 PM)афион Wrote: Hristo mlado dete,ubavo vidi ja diskusijata,ili ti odgovara koga Makedoncite vo bugarija gi pravat romi i vlasi?A ne znam sto ima loso kaj Mickov pa samiot toj toa go napisal vo knigata ne go kriel za ti demek si otkril nesto.


Абре Aфионче а насетиш дека одиме накај вистинскиот виновникот , србокомунистите, ведаш излишно е да се разговара.
Малку да ти појаснам, бели ке почнеш да разбираш, во Бугарија има два вида Македонци: БЕЖАНЦИ и автохтони со потркло од Пиринска Македонија. Дали знаеш како се однесувала "македонската" власт кон нив, 1941, 1945, 1948 и сите овие години до денеска. Малку само за БЕЖАНЦИТЕ:

Јас вака ги разбирам бежанците, за амонизитетот кои го имаат кон Македонија и Македонско, тие биле протерани од 1913 до 1940 година од родните огништа од Србите. Кога дел од нив 1941 година дошле со Бугарската војска, со најдобра намера, да си ги ослободат огништата и деловите од фамилиите кои останале под српска окупација од колонистите и од еден дел од веке "србизираното" население, "србизирано" заради привилегиите кои ги добиле од Српската власт, биле пречекани со отпор.
И по завршување на епизодада со Бугарскит фашизам, повторно бежанците се обидуваат по наводното ослободување да се вратат во Македонија и таа епизода завршува неславно.

За твоја информација и Шаторов и Ченто паѓаат во немилост заради определбата да ги протераат српските колонист.
Crni edna rabota,ic ne me boli za srbite,ama ne gledam nikakov odgovor ili osuda za proteranite bezanci od grcija.Kompletno si gi izmesal loncite.Grcite pravat spogodbi so turcija i bugarija vo 1920 -tite godini za razmena na naselenie.Znaci na pogresna vrata plukas. A za srpskite cverstva jas poveke znam od ovie "bezanci" eve i po 2 meseci ne znat koj e vojvodata koj izvrsil ogromna rabota vo Makedonija vo vremeto na Mara Buneva.

ShokShokShok


Ти на секој начин се обидуваш да ја дефокусираш темата. Зборуваме зошто ОМО неможе да се регистрира во Бугарија. Дали вината е во тамошната власт или вината е кај Македонците во Бугарија. Просто и едноставно.

Едно прашање, ама ке одговориш кратко и јасно. Од каде има поголем број на бежанци во Бугарија од Вардарска или од Беломорска Македонија.
Најпросто вината е во Бугарската власт,затоа што и 5000 роми кој сакаат според нив да формирааат партија неможи да се опасност за уставниот поредок на државата.

А за второто од Грција имаше масовни преселби и тоа документовано,па затоа што си ербап кажи која е таа масовна преселба за време на српската окупација на Македонија.
Кратко и јасноNenene
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
(This post was last modified: 03-07-2010, 08:06 AM by афион.)
03-07-2010, 08:06 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#57

(03-07-2010, 08:06 AM)афион Wrote:
(02-07-2010, 10:37 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(02-07-2010, 09:57 PM)афион Wrote:
(02-07-2010, 07:52 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(02-07-2010, 07:37 PM)афион Wrote: Hristo mlado dete,ubavo vidi ja diskusijata,ili ti odgovara koga Makedoncite vo bugarija gi pravat romi i vlasi?A ne znam sto ima loso kaj Mickov pa samiot toj toa go napisal vo knigata ne go kriel za ti demek si otkril nesto.


Абре Aфионче а насетиш дека одиме накај вистинскиот виновникот , србокомунистите, ведаш излишно е да се разговара.
Малку да ти појаснам, бели ке почнеш да разбираш, во Бугарија има два вида Македонци: БЕЖАНЦИ и автохтони со потркло од Пиринска Македонија. Дали знаеш како се однесувала "македонската" власт кон нив, 1941, 1945, 1948 и сите овие години до денеска. Малку само за БЕЖАНЦИТЕ:

Јас вака ги разбирам бежанците, за амонизитетот кои го имаат кон Македонија и Македонско, тие биле протерани од 1913 до 1940 година од родните огништа од Србите. Кога дел од нив 1941 година дошле со Бугарската војска, со најдобра намера, да си ги ослободат огништата и деловите од фамилиите кои останале под српска окупација од колонистите и од еден дел од веке "србизираното" население, "србизирано" заради привилегиите кои ги добиле од Српската власт, биле пречекани со отпор.
И по завршување на епизодада со Бугарскит фашизам, повторно бежанците се обидуваат по наводното ослободување да се вратат во Македонија и таа епизода завршува неславно.

За твоја информација и Шаторов и Ченто паѓаат во немилост заради определбата да ги протераат српските колонист.
Crni edna rabota,ic ne me boli za srbite,ama ne gledam nikakov odgovor ili osuda za proteranite bezanci od grcija.Kompletno si gi izmesal loncite.Grcite pravat spogodbi so turcija i bugarija vo 1920 -tite godini za razmena na naselenie.Znaci na pogresna vrata plukas. A za srpskite cverstva jas poveke znam od ovie "bezanci" eve i po 2 meseci ne znat koj e vojvodata koj izvrsil ogromna rabota vo Makedonija vo vremeto na Mara Buneva.

ShokShokShok


Ти на секој начин се обидуваш да ја дефокусираш темата. Зборуваме зошто ОМО неможе да се регистрира во Бугарија. Дали вината е во тамошната власт или вината е кај Македонците во Бугарија. Просто и едноставно.

Едно прашање, ама ке одговориш кратко и јасно. Од каде има поголем број на бежанци во Бугарија од Вардарска или од Беломорска Македонија.
Најпросто вината е во Бугарската власт,затоа што и 5000 роми кој сакаат според нив да формирааат партија неможи да се опасност за уставниот поредок на државата.

А за второто од Грција имаше масовни преселби и тоа документовано,па затоа што си ербап кажи која е таа масовна преселба за време на српската окупација на Македонија.
Кратко и јасноNenene

Немога да резбера защо не дебатираш по темта туку пишеш само глупости.
Полсе првата светска война и Берлинскиот договор е имало голема преселба от Вардарска Македния во Бугария от кой са бегали тиа македонци от србите,нели ?..па и после втората свестка война исто е имало преселби по-малко ама е имало ако ти не е знаеш ва работа незначи дека е немало .....Nee_taka

Кажах ти сакаш да дебатираш за работи кой не знаеш нищо ?Трещиш глупост след глупост. ВМРО не била бугарска партия само дека сите войводи во нея имат бугарски военни чинове,давали са заклетва на бугарскиот цар и народ.Оражието,парите ,одръжката е била целата от Бугария кога ги гонели турци,гурци и сърби пак во Бугария бегали некой от тех са биле лични приятели со бугарскиот цар како е бил Яне Сандански .Голем дел от войводите даже не са биле рагани и во Мкаедния а во другите делове на Бугария.
03-07-2010, 10:05 AM
Reply
braniteli Offline
Member
***

Posts: 132
Joined: May 2010
Reputation: 3
#58

Denes na TRAVEL kanalot gledav emisija za balkanskite vina.Bugarskoto vino bese prestaveno preku lozovite nasadi na g-din Atanas Taskov.Muzickiot dodatok se sostoese od makedonska pesna komponirana vo ponovo vreme "Makedonsko devojce".
Samiot se prasuvam !?
Koj e povodot pri prestavuvanje na bugarsko vino da se slusa makedonska pesna ?
-Dali g-din Taskov e od makedonsko poteklo (Makedonec)?
-Dali majkamu e Makedonka?
-Dali soprugata mu e Makedonka?
-Dali ednostavno covekot e Makedonofil ?
Se slozuvam so " Ivan " deka nie Makedoncite ne treba da gi upotrebuvame "srbizmite" ( tatari,neprijateli.okupatori i t.n.)
Tie 2.500.000 "MAKEDONCI " imaat potpolno pravo da se opredelat nacionalno,onaka kako se custvuvaat.
Inaku Bugarite pocnale nacionalno da se osoznavaat samo devedeset godini pred makedoncite,so patriotskite pisuvanja na otec Paisia od 1762 godina ( istorija slavjano-blgarska )
kako odgovor na nastojuvanjata na grckite fanarioti za asimilacija.
Vo Makedonija naselenieto se do pocetokot na 20 vek pretezno se izjasnuvalo kako " Slavjani " od 1856 godina navamu, isto kako odgovor na grckite fanarioti, se javuva custvo za Makedonska narodna pripadnost,koja stanala po masovna po zavrsuvanjeto na prvata svetska
vojna i konecnata podelba na Makedonija.
Bugarskiot i Makedonsakiot jazik se mnogu bliski jazici.
Toa e faktickata sostojba.
Kalsicna okupacija na Makedonija imame od Srbite ( Vardarska od 1941 god.)
i grcite ( Egejska do den denesen).
Da ne bese " informbiroto " Pirinska Makedonija ke bese obedineta so vardarska ako toa go dozvolese Tito,bidejki Georgi Dimitrov toa go ponudil. Po 1948 god.po kazna del od Makedoncite od Pirinska Makedonija se raseleni vo cela Bugarija a narocno vo okolinata na Varna.
Zasto toa e storeno ne znam ??????
03-07-2010, 10:53 AM
Reply
braniteli Offline
Member
***

Posts: 132
Joined: May 2010
Reputation: 3
#59

Ipravka ( Vardarska do 1941 godina.)
03-07-2010, 11:04 AM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#60

(03-07-2010, 10:53 AM)braniteli Wrote: Vo Makedonija naselenieto se do pocetokot na 20 vek pretezno se izjasnuvalo kako " Slavjani "


Toa ne e vistina. Nikogash ne se izjasnuvalo kako SLAVJANI. Nekoi stranski, pred se ruski "nauchnici", taka go izjasnuvale, ama samoto naselenie nikogash ne se izjasnuvalo kako Slavjani.

Znaesh mnogu dobro deka se izjasnuvalo kako BUGARI.
03-07-2010, 12:15 PM
Reply