Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЧУЛЕВ ВО ОБОИД ДА ГО ЧИСТИ ЗМИЈАРНИКОТ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Чулев: Кривична за Васко Ковачевски за рекетирање фирма за ископ во РЕК Битола

19.06.2020
Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска беше во работна посета на Битола.
Тој од таму во изјава за медиумите вели дека сегашниот директор на ЕСМ истовремено и висок функционер на СДСМ ќе заработи кривична пријава поради рекетирање на фирма за ископ во РЕК Битола.

Quote:-Денес бев во работна посета на Битола. Во рамки на изјавата за медиумите ја информирав јавноста за постапувањето на Одделот за организиран криминал по пријава која се однесува на претходниот директор на РЕК Битола, а сегашен директор на ЕСМ, а истовремено и висок функционер на СДСМ.
➡️ Согласно пријавата доставена до Министерството за внатрешни работи, претходниот директор и потесното раководството на РЕК Битола сториле кривични дела злоупотреба на службената положба и изнуда од правно лице кое на законски начин врз основа на законска постапка за јавна набавка склучило договор за извршување услуги со РЕК Битола.
➡️ За конкретниот случај од страна на Одделот за организиран криминал доставено е известување до Основото јавно обвинителство кое треба да даде насоки за целосно расчитување на овој случај. Го повикувам ОЈО да постапи по известувањата доставени од наша страна, а во насока на целосно расчитување и документирање на случајот, стои во неговиот пост на „Фејсбук“.
20-06-2020, 12:04 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

(20-06-2020, 12:04 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Чулев: Кривична за Васко Ковачевски за рекетирање фирма за ископ во РЕК Битола

19.06.2020
Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска беше во работна посета на Битола.
Тој од таму во изјава за медиумите вели дека сегашниот директор на ЕСМ истовремено и висок функционер на СДСМ ќе заработи кривична пријава поради рекетирање на фирма за ископ во РЕК Битола.

Quote:-Денес бев во работна посета на Битола. Во рамки на изјавата за медиумите ја информирав јавноста за постапувањето на Одделот за организиран криминал по пријава која се однесува на претходниот директор на РЕК Битола, а сегашен директор на ЕСМ, а истовремено и висок функционер на СДСМ.
➡️ Согласно пријавата доставена до Министерството за внатрешни работи, претходниот директор и потесното раководството на РЕК Битола сториле кривични дела злоупотреба на службената положба и изнуда од правно лице кое на законски начин врз основа на законска постапка за јавна набавка склучило договор за извршување услуги со РЕК Битола.
➡️ За конкретниот случај од страна на Одделот за организиран криминал доставено е известување до Основото јавно обвинителство кое треба да даде насоки за целосно расчитување на овој случај. Го повикувам ОЈО да постапи по известувањата доставени од наша страна, а во насока на целосно расчитување и документирање на случајот, стои во неговиот пост на „Фејсбук“.Quote:Ковачевски категорично ги демантира ваквите обвинувања, и рече дека Чулев ја злоупотребува полицијата за партиски цели.

Quote:-Неоснованите обвинувања од страна на министерот Наќе Чулев се уште еден доказ за злоуптреба на полицијата за партиско политички цели на ВМРО-ДПМНЕ. Ги отфрлам неговите обвинувања, помина времето на МВР-ВМРО кога се правеше хајка и се оцрнуваа неподобните за нив. Овие обвинувања се неосновани и за ваквата изјава нека очекува кривична пријава против него лично, рече Васко Ковачевски, директор на ЕСМ
20-06-2020, 12:14 PM
Reply