Добредојдовте
 • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
 • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
 • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
 • 0 Vote(s) - 0 Average
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
ЗАЕВ СО БОМБИ ДОЈДЕ , ДАЛИ ОД БОМБИ КЕ МОРА ДА ЗАМИНЕ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ НА ЗОРАН ЗАЕВ: Аудио-снимки на кои Заев кажува на кого сѐ ќе „му ебел мајката“ и како го ставил СЈО под контрола

09.05.2020
Аудио-записи од разговор кој Зоран Заев го води со анонимен соговорник се појавија на социјалните мрежи, поточно, на видео платформата „ЈуТјуб“ на кои може да се слушне гласот на лидерот на СДСМ и уште едно машко лице. До мене, овие снимки ги достави свиркач…

[Image: zaev_gro2.jpg]

Она што ќе го слушнете во аудио-записите вметнати во овој текст се снимки на кои се слуша гласот на лидерот на СДСМ Зоран Заев и уште едно машко лице. Разговорот е воден во угостителски објект чија локација нема да ја откриеме. Од разговорот кој Заев го водел со анонимниот соговорник, ќе слушнете какво е мислењето на Зоран Заев за граѓаните, за кои вели „ебем ти таков народ“ ако и на тие избори – мислејќи на оние во декември 2016.година – не гласаат за него.
На првиот аудио-запис, јасно се слуша како соговорникот го убедува дека ако излезе на избори, тој нема да победи, бидејќи „народ не ги сака“. Ниту него, ниту пак СДСМ. На ова, Заев одговара дека соговорникот размислувал како „задоен ВМРОвец“ и го насочува да внимава на резултатот од изборите, велејќи „ќе видиш што ќе се случи“.


Вториот аудио-запис, всушност е признание на Зоран Заев дека нелегално прислушкуваните аудио-материјали ниту биле безбедни, ниту пак биле само во посед на партијата. Соговорникот го прашува Заев, зошто не му верувал нему и разговорите му ги дал на Чауш. На ова тој одговара, дека така требало со цел тие кои биле на Албански јазик да бидат преведени и да можело да се удри по Али Ахмети.

Граѓанските организации, тоа што е финансирано од Сорос, Студентскиот парламент сите се мои“ – вели Зоран Заев во третиот аудио-запис, практично признавајќи дека протестите на т.н. шарена револуција се фиктивни.

Во четвртиот аудио-запис, лидерот на СДСМ објаснува дека „СЈО ќе превземе драстични чекори“ и дека ќе направи многу штета, притоа јасно ставајќи до знаење дека оваа институција е под негова целосна контрола. Понатаму во овој запис, Заев се заканува дека на бизнисменот Орце Камчев ќе „мамето мамино ќе му го е*ам“.

Ова е само увертира во сѐ она што свиркачот го достави до мене. Јас ќе ја почитувам неговата желба и засега објавени ќе бидат само првите четири аудио записи.
Ова продолжува, а од снимка во снимка, се појасна ќе станува вистинската вистина за Зоран Заев и неговата инволивраност.

А.Митовски


ИНФОМАКС
09-05-2020, 06:20 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Заев ги коментира бомбите што ги објави ИНФОМАКС !! Се обидува да ја тера на шега работата.


[Image: 96419390_2897576296993443_66620924276013...e=5EDB1684]
09-05-2020, 07:06 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

[Image: image.jpg]

СДССМ вели:

-„Во аудио разговорите, претседателот Заев категорично потврдува дека не постојат разговори кои се дадени на никаков Чауш и на никој друг освен на СЈО.“


Во видеото Заев вели:

-„Чаушот може да има само еден мал дел од снимките за преведување од Албански на Македонски“...Еве го и видеото па сами слушнете:
09-05-2020, 07:31 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Quote:Заев за аудио снимките: Објавените разговори се како афирмативен материјал за политиките на СДСМ

10.05.2020
Од снимките, додава Заев, јасно се слуша моето инстистирање да се заврши со криминалците и криминалот, и ден денес стојам на тие ставови. 
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната прес конференција по завршувањето на состанокот со коалициските партнери, на новинарско прашање одговори за аудио снимките кои вчера се појавија во јавност и на кои се слуша неговиот глас.
На прашањето за вчерашните снимки со разговорите, Заев пред сѐ изрази задоволство затоа што се докажало дека граѓаните поддржуваат демократски, а не режимски политики, како што покажаа и на локалните и на претседателските избори. Тој нагласи дека волјата на граѓаните на избори е неприкосновена, а не неконтролирана и штимана, како што тоа беше во времето на груевизмот.
На маршевите и протестите, додава Заев, јас бев во 17-тиот ред, напред беа граѓаните и граѓанските организации.

Вчерашните разговори само потврдуваат дека бомбите се дадени на СЈО, и на никој друг, а се гледа и замешаноста на Чауш, кој е член на СДСМ и за кој имало шпекулации дека имал контакт со некои претходно селектирани бомби кои тогаш биле преведувани од албански за подоцна да бидат објавувани, вели претседателот на СДСМ, Заев.
Од снимките, исто така додава Заев, јасно се слуша моето инстистирање да се заврши со криминалците и криминалот, и ден денес стојам на тие ставови. Вчерашните снимки се како афирмативен материјал за нашите политики за борба против криминалот, за заштита на граѓанскиот сектор и правата на граѓаните. Затоа и на шега кажав дека или нашиот шеф на ПР Ацко Поповски или Марјан Забрчанец во Владата ги пуштил овие разговори во јавност, рече Заев на крајот од своето обраќање.
 

ДЕРАЛА

Lazgo Lazgo Lazgo
10-05-2020, 02:09 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

Quote: Прематарски марифети

Зоран Заев лажел и се фалел како батко Ѓорѓија дека сите и сето е негово во земјичкава и дека нему му се може да купува и да продава сè. Се најдоа такви и во граѓанскиот сектор, но тие не беа и не се мнозинство.
Од Владимир Милчин Објавено 10/05/2020 13:39:02
[Image: Vladimir-Milcin-35l3i9lz4ichtzlklyozk0-1-750x430.jpg]

Мнозина прелажа прематарот Зоран Заев и мнозина одбиваа да си поверуваат на очите. Измамите ги разубавуваа оние малцина купени трабанти. Се најдоа такви и во граѓанскиот сектор, но тие не беа и не се мнозинство. Најголемиот дел граѓани и граѓански активисти веруваа во „Нема правда, нема мир!”. Најголемиот дел сметаа дека груевизмот е дното. А сега веќе не гледаат битна разлика меѓу двата, односно трите политички вируси кои ја заразија Македонија со болеста со четири симптоми: Клиентелизам, Корупција, Непотизам и Рекет.
Зоран Заев лажел и се фалел како батко Ѓорѓија дека сите и сето е његово во земјичкава и дека нему му се може да купува и продава небаре е новиот Чичиков. Но, за разлика од оној Гоголевиот, нашиов купува и мртви и живи души.
Не знам кој е соговорникот кому Заев продавал басми дека сè е негово, па не знам заради што лажел. Дали сакал да го купи или да го уплаши? Во крајна линија, не е ни важно…
Она што е важно е да се потсетиме дека граѓаните и граѓанските организации го почнаа отпорот кога од СДСМ немаше ни трага ни глас. Граѓаните за европска Македонија се огласија набргу по Букурешт, веќе во втората година на груевизмот. Јас бев извршен директор на Фондацијата отворено општество Македонија од септември 1992 до 30 јуни 2015 година и можам да гарантирам дека фондацијата не била Заева. За годините потоа не сум овластен, но се надевам дека ќе се огласат овластените.
Она што не ме изненади беше неговата одлука СДСМ да ја напушти коалицијата „За Македонија”, но ме изненади што беше прекршен договорот тоа да се соопшти на заедничка прес-конференција на СДСМ и невладините организации и иницијативи. За тоа од невладините беше задолжен Марјан Забрчанец, кој преку ноќ стана шеф на агитпропот на власта.
„Ајде!” беше трн во окото. Затоа се случи масовниот уредно пријавен протест пред Уставниот суд да биде оневозможен така што на Стевче му беше дозволено без пријавување да го запоседне просторот. Да потсетам, министер за внатрешни работи беше Оливер Спасовски, сегашен технички премиер, човек од доверба на Заев. Граѓаните не беа пропуштени до платото од полицискиот кордон со водени топови вперени во нив. Таа драматична вечер го најави идниот трансфер од невладиниот во владиниот сектор.
Некои преминаа верувајќи дека ќе можат да придонесат за намалување на штетите, а некои заради привилегиите што ги дава власта. Пуста власт, мила…
За Шарената револуција и за одбраната на СЈО знам толку колку што знаат присутните граѓани.
Заев сега се соочува со тоа дека има и такви кои не беа и не се на продажба. Тоа се тие кои нема да излезат на избори зашто немаат избор.

ПЛУСИНФО
10-05-2020, 02:20 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

[Image: image.jpg]
Граѓаните нема да веруваат на ликови кои се декларираат како бранители на една идеологија, ликови кои немаат ист аршин за исто недело!
10-05-2020, 04:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7

Quote:Mirjana Najchevska
7 AM

Јас не чувствувам како Милчин дека Заев ме прелажал.
Од почеток бев свесна кој е и што е и колку вреди.
И тој беше максимумот кој можевме да го добиеме со нивото на свест на граѓаните во тој момент.
Ништо не се промени. Само во изминативе години поголем број граѓани видоа кој е неговиот максимум - два сантими над Груевски.
И тие два сантими се напредок. Неспорен и препознатлив. Не сум иронична. Имавме напредок.
И толку. Нема капацитет за повеќе. Не може да понуди ни сантим повеќе. Може само да се претвори во некој многу сличен или истоветен на Груевски.
Време е да почнеме промената да ја мериме не во сантиметри туку во километри, ако не сакаме да останеме последна дупка во Европа. И ако сакаме таа промена да не заврши повторно со некој Груевски или Заев или Бранко или ... качен на бел коњ.
13-05-2020, 12:53 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

Quote: Верушевски помладиот му ја скрои капата, го руши Заев19.05.2020
Зоран Заев се сети со кого разговарал кога го пцуел македонскиот народ, разговор во кој призна како тргувал со нелегално прислушкуваните материјали, како ги контролирал невладините и шарените, а и како СЈО е под целосна негова контрола. Ова е само уште една потврда за автентичноста на скандалозниот разговор.

[Image: Verus-Verusevski-Zaev-696x371-1.jpg]

Според Зоран Заев снимката која беше објавена е направена од Александар Верушевски, син на Зоран Верушевски на ручек во ресторан во Струмица, вели Заев на прашање на новинар за тоа кој е другиот соговорник во скандалозните снимки.
„Тој е мој пријател, но ете така одлучил така направил. Неговиот татко знаете е советник за национална безбедност и ми е голем пријател. Но, ете, Александар така одлучил така правел“, рече Заев додавајќи дека разговорот кој бил сниман е пред околу 4 години.

Од овие разговори македонската јавност имаше шанса да го слушне вистинскиот Зоран Заев, не оној кој пред камерите е со благо наклонета глава и рака на срце, човекот кој постојано говори за едно општество на сите во овие разговори впрочем ја „еб*“ мајката на пола држава.
Во развиените европски демократии политичарите поднесуваат оставки за многу помалку од ова, но влогот на Заев во ситуацијата е многу поголем од неговиот морален капацитет. Причината за ова е вмешаноста на Заев во голем број криминални афери и фактот што покрај политичка по изборите за Заев многу веројатно следи и кривична одговорност за стореното.
19-05-2020, 12:23 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9

Quote:ИАКО МЕ СНИМАЛ, ВО ДОБРИ ОДНОСИ СУМ СО ВЕРУШЕВСКИ, МНОГУ ГИ САКАМ НЕГОВИТЕ ДЕЧИЊА, РЕЧЕ ЗАЕВ


[Image: zaev-11.02.2020.jpg]

10.05.2020 Скопје, (САКАМДАКАЖАМ.МК)
„Тој така одлучил, така направил. Знаете дека и со неговиот татко соработувам како советник на национална безбедност“, рече Заев.(Фото: СДК.МК)

Александар Верушевски, синот на советникот за национална безбедност на Владата Зоран Верушевски, е соговорникот на Зоран Заев на четири аудио снимки кои на 9 мај се појавија на каналот јутјуб од  авторот „Бошко Буха“. Лидерот на СДСМ, одговарајќи на новинарско прашање, денеска рече дека разговорот е од пред 4 години, кога Александар бил на ручек кај него во Струмица.

Гласот на соговорникот на Заев на снимките беше мутиран.
„Седевме ручавме и ете сега видов дека ме снимал. Во добри односи сме и сега. Јас сум пријател со неговото семејство, многу ги сакам неговите дечиња. Тој така одлучил, така направил. Знаете дека и со неговиот татко соработувам како советник на национална безбедност“, рече Заев.

[Image: image.jpg]
(This post was last modified: 19-05-2020, 01:24 PM by ЈорданПетровски.)
19-05-2020, 01:23 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

[Image: 2.jpg]

[Image: 1.jpg]Се заострува ситуацијата.
19-05-2020, 08:56 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#11


Од 49 минута и 18 секунда се зборува за Заев и Верушевски!!
20-05-2020, 08:48 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#12

Quote:

Александар Митовски

Го слушам Заев, и не можам да поверувам. Тој се загрижил да не се растурат семејства, да не слушнеле дечичките и нивните чисти душички да не се извалкале.
“Одозгора на тога” Заев, по заканата по децата на Верушевски, му се заканува нему и на медиумите (не објавил само Инфомакс линкови од ЈуТјуб, објавуваа и низа други) со кривични.
Кај беше бе другар да мислиш на дечичките во 2015-та?
Зошто не мислеше на тие душички тогаш?
Знаеш ли на колку семејства им ги затвори куќите со монтирани случаи, базирани на монтирани нелегално стекнати прислушкувани разговори?
Ти имаш многу за што се плашиш, затоа и се закануваш. Ама, во погрешна црква се крстиш.Не бил крстен бадијала Заев, КАМИКАЗА од Али Ахмети!!
25-05-2020, 12:07 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#13

Quote:


19-06-2020, 03:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#14

[Image: 6.jpg]Русковска вели дека Заеви не се споменуваат во видеото:Quote: Рускоска се огласи за новата снимка: Беше изведена во случајот Рекет, Заеви не се споменуваат!

[Image: vilma-ruskoska-329889328932.jpg]

19.06.2020
Дел од нова аудио снимка од случајот „Рекет“ протече во јавност на која се слуша наводно името на адвокатот Васил Димишков, брат на судијката од Кривичен суд која го стави Орце Камчев во притвор Весна Димишкова.
Обинителката Русковска за тв 24 потврди дека овој разговор е исечен од аудио снимка која потекнува од доказите во „Рекет“, која обвинителството ја добило од Зоран Милески Кичеец. Русковска демантира дека се на снимката се слушаат имињата Вице и Зоран заев во контекст поврзан со пари.
Потврдува дека оваа снимка е исечена од разговор кој трае 57 минути и е пуштен во судница на рочиште кое беше затворено за јавноста. Не знае од каде и за која цел протекол овој разговор,  вели дека станува збор за разговор меѓу Димишков и Зоран Милески, а на другите разговори е и Ана Камчева, сопруга на осомничениот Орце Камчев. Кога ке ја слушнеме целата снимка кедознаеме кој лаже!!
19-06-2020, 07:48 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#15

Quote:Александар Митовски
2 hrs ·
Година дена овие снимки кружат по интерент. Целосните снимки лесно може да се најдат на ЈуТјуб. Може да ги слушне секој, освен Русковска. И не само Русковска, не ги слуша ниту еден обвинител, глуви се кога треба да се истражи вмешаноста на врвни политичари кои јадат наш леб.
Зошто?
Затоа што, ама ич не им е гајле за јавниот интерес. Таквото не им чуе за нашиот леб. Тие си го сместиле задникот во фотеља и баш им е гајле за народот.
Мисловниот процес кај обвинителот, барем, од тоа што досега можеше да се види, веројатно оди во насока на „дај и ја да лапнам од колачето“, наместо да го гонат тој што рекетирал.
Срамота.
Еве, делови, исечоци од овие снимки кои се појавија на интернет од пред една година. Сите се јавно достапни, а беа изведени и пред јавноста во суд. Да не ми глумат лудило дека некој издавал државни тајни.
И знаете што, се повеќе се согласувам со идејата дека во Македонија судско/обвинителскиот систем е најголемиот девастатор на општеството. Слуги на криминалот.
Додека нас не судат затоа што пробуваме да ја пренесеме вистината, криминалците се на слобода. Некои се и власт. Некои олигарси. Некои дипломати, кои нам ни солат памет како се стигнувало до демократија.
Еве, потсетете се што премолчувате.
И срамете се.


19-06-2020, 08:12 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#16

Quote:Милошоски: Дали Заеви преку посредници ја трампале правдата за милиони евра?20.06.2020
Антонио Милошоски денешната прес-конференција ја посвети на вчерашните т.н. „бомби“ на кои се претпоставува дека е гласот на адвокатот Димишков, брат на судијката Димишкова. Тој прашува дали Зоран и Вице Заеви преку посредници ја трампале правдата за 6 милиони евра?
„Денешната прес конференција би сакал да ја посветам на вчерашните аудио материјали кои што фрлаат уште едно појасно светло на најголемиот финансиски, рекетарски, политичко, судски скандал наречен „Рекет“.
Преку вчерашните аудио материјали се гледа дека еден познат скопски адвокат господинот Димишков инаку брат на судијката Весна Димишкова разговара со посредници кои што се поврзани со судските процеси кои што ги води СЈО и им нуди трампа пари за правда.
Се зборува за огромни суми на пари со кои што еден од бизнисмените требало да биде пуштен на слобода, а се наоѓал во притвор. Ќе цитирам гласот за кој што се претпоставува дека е на адвокатот Димишков вели – „Дајте 6 милиони евра, и ќе ја завршиме работата“. Ова го тврди адвокатот Димишков, ова го нуди адвокатот Димишков, брат на судијката која што определила мерка притвор.
Имајќи го во предвид разврската на случајот „Рекет“ како и низа отворени прашања на оваа тема се поставува прашањето дали адвокатот Димишков имал само лична моќ да нуди притвори, ослободувања од притвори и да бара пари за ослободувања од притвори. Или пак можеби адвокатот Димишков имал и судска моќ и политичка моќ преку одреден спонзор за да може да издејствува кому да биде одредена мерка притвор и за колку пари да биде укината таа мерка притвор.
Затоа многу сме зачудени што за адвокатот Димишков и за судијката Димишкова немало истрага во Јавното Обвинителство, во најмала рака за посредување и за уцена, или изнуда на пари од лица кои што биле предмет на обвиненијата на СЈО.
Главното прашање е дали и Вице и Зоран Заеви се ликовите во чие име зборува адвокатот Димишков, и дали адвокатот Димишков бара 6 милиони евра во име на Зоран и Вице Заеви.
Дали тие се политичкиот центар на моќ каде што треба да се уплатат 6 милиони евра за да се укине одредена мерка притвор?
Очигледно е дека се правени пазари со правдата. Сестрата судијка определува мерка притвор. Братот адвокат наоѓа посредници, бара пари, има центар за политичка моќ, и тие пари ги добиваат главните нарачатели на ваквите дејствија, и даваат наредба за укинување на мерката притвор“, рече Милошоски.
20-06-2020, 05:48 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#17

Quote: LARIS GAJZER ZA ALO!: Zaev je u panici, Boki 13 će otkriti njegove mračne tajne!


AUTOR: V. N. DATUM I VREME: 20.06.2020. 09:58

Slovenački analitičar i profesor geopolitike Laris Gajzer uzdrmao je ceo Balkan kada je otkrio aferu „Reket“ kroz seriju tekstova i snimaka u listu „Verita“, koje je objavio u avgustu prošle godine.

[Image: 1_1000x0.jpg]Zoran Zaev, Foto: Tanjug/AP

Afera je dobila epilog pre dva dana, kada su Bojan Jovanovski, poznatiji kao Boki 13, i bivša specijalna tužiteljka Katica Janeva osuđeni na devet, odnosno sedam godina zatvora po optužnici da su od novembra 2018. do aprila 2019. uzeli 1,55 miliona evra od Jordana Kamčeva, jednog od najbogatijih Makedonaca, da mu se zauzvrat „olakša pozicija“ u predmetu Specijalnog tužilaštva „Imperija“ u kojem je bio prvoosumnjičeni.
- Nadam se, kao verovatno i većina Makedonaca, da je ova presuda samo početak. Mislim da sam jasno dokazao da je vrhunac zločinačke piramide bio i politički, kao i da je politički vrh usko sarađivao s delom pravosudnog sistema. Uostalom, čak su i javno tužilaštvo vodile iste osobe za koje sam otkrio da su povezane s ogromnom mafijaškom hobotnicom razvijenom za vreme vlade Zorana Zaeva. Ipak, ne možemo očekivati da krivci sami sebe osude - navodi Gajzer za „Alo!“.
Boki 13

Na pitanje da li nakon presuda Bokiju 13 i Katici Janev očekuje i nove optužnice, odgovara:
- Mislim da će se slika promeniti nakon izbora u Makedoniji, pogotovo u slučaju da Tramp osvoji drugi mandat. Poslednjih meseci Zoran Zaev je želeo izbore što pre jer je bio prestravljen zbog moguće kazne. Sada može malo da diše, ali nakon Bokijevih izjava u sudu (Boki 13 je poručio u sudu da se novac može pronaći kod braće Zaev), možemo očekivati početak drugog kruga. U promenjenom političkom okruženju i unutar čistog pravosudnog sistema, siguran sam da će Boki i Katica pronaći hrabrost da ispričaju celu istinu o vrlo tužnom delu makedonske istorije.

Kada je reč o bivšem premijeru Zoran Zaevu, Gajzer kaže:
- Zoran Zaev je još u avgustu prošle godine postao nebitan u međunarodnom okruženju. Nakon gotovo godinu dana od mojih tekstova, niko u svetu ne veruje u njegovu nevinost. Prema tome, on je beskoristan za stvarne političke igrače. Za Socijaldemokratski savez Makedonije političko je samoubistvo čak i da ga još vodi kao lidera na sledećim izborima. Njegova prisutnost osuđuje ga da bude poražen. Sve su to dobri argumenti u korist stava da je on prošlost u političkoj areni, sa ili bez nastavka sudskog postupka.
20-06-2020, 09:30 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#18

Quote:„Рекет“ во прво лице – објавени прислушувани разговори со Боки, Кичеец и Димишков


Александар Димитриевски
| 20 јуни, 2020 21:44
Не поминаа ниту 24 часа, а на Јутјуб повторно се појавија прислушувани разговори поврзани со „Рекет“, случајот за кој во прв степен се осудени на затворски казни Бојан Јовановски (Боки-13) и екс специјалната обвинителка Катица Јанева. Денешната „збирка“ всушност е проширена и надградена верзија на вчерашните материјали.
Сценариото е веќе видено. Непознат корисник отвара анонимен канал на Југјуб и на сервисот за размена на видео материјали „закачува“ прислушувани разговори. Рецептот делува како и претходно – никој не може да го открие „свиркачот“ ама затоа цела јавност добива можност да слушне – што се случува зад кулисите.
Името на денешниот просветител е псевдонимот „Добар човек“. Личноста зад тој профил на Јутјуб објави вкупно 11 аудио записи со вкупна должина од 66 минути. Иако никаде не е наведно, јасно е дека денешната „папка“ е одговор на вчерашната, кога „Али Баба Тредичи“ стави два аудио записи на истиот начин на Јутјуб. Увертирата на оваа сторија, може да ја прочитате на линкот подолу.

Што ни пренесе „Добар човек“?

Денеска објавените 11 разговори се однесуваат на тоа како преку посредници Орце Камчев се обидувал да излезе од притвор. Од материјалот не може да се заклучи кој прв почнал (дали Камчев барал услуга или му било пристапено), но секако нуди детали како течело пазарењето и меѓу кого. Според соговорниците, разговорите може да се поделат на два сегмента:
 1. Разговори меѓу Зоран Милески – Кичеец и адвокат Васил Димишков;
 2. Разговори меѓу Зоран Милески – Кичеец и Бојан Јовановски (Боки – 13).
Како што покажува заедничкиот содржател а како што вчера изјави и обвинителката Вилма Русковска, овие разговори всушност ги снимал Кичеец и истите во судница веќе ги користеше ОЈО за гонење на организиран криминал.

Кичеец како човек на Камчев

Првиот објавен аудио запис почнува со стартување на моторот на автомобил. По двеминутно возење, возилото застанува и во него влегува човек. Набрзо потоа станува јасно дека во возилото се двајца луѓе – Зоран Милевски – Кичеец и адвокатот Васко Димишков.
Кичеец досега беше познат како долгогодишен пријател на Камчев, но тој беше првиот осуден во „Рекет“ откако призна вина и реши да соработува со Обвинителството. Васко Димишков е брат на судијката Весна Димишкова, која го прифати барањето на СЈО Камчев да оди во притвор за „Империја“. Но Димишков, во исто време е и адвокат ангажиран од „Стопанска банка“ – Битола, инаку во сопственост на Камчев.

По стартот на разговорот брзо станува јасно каква е природата на средбата. Кичеец е во улога на човек на доверба на Камчеви и посредува во име на семејството за бизнисменот да излезе од притвор. Адвокатот Димишков исто така е претставник, но на некоја друга страна која треба „да ја заврши работата“. Се разговара само за притворот, а Димишков дури се нуди да најде и пари за Камчев, доколку немаат во моментот.

вели Димишков во дел од разговорот Wrote:Еве, ќе ги најдам јас средствата ако треба, само нека прифати тој да ги земеме. Толку. Еве не знам, дали Ана е доволно само да биде или ќе треба и Ратка да биде. Кој сака нека дојде нека види средствата кога ќе се даваат. Значи да не биде така.
Средствата се големи ама што да правам, не можам да му ги намалам, Зоки верувај. Лошо име го бие што да му правам. Не е никој крив тука. До мене е тоа да го донесам дома, да помогнам за средства, ќе најдам да завршиме, повеќе од тоа не можам да направам. Ако му најде некој кој ќе му каже ќе ти најдам средства, нека дојде да ми каже.

По ваквиот предлог, Кичеец ја сумира „понудата“ при што индиректно се инкриминира и судијката Димишкова. И тој ги споменува и имињата Ана и Ратка, инаку имиња кои ги носат сопругата и мајката на Орце Камчев.

вели Кичеец. Wrote:„Јас ќе и кажам ова на Ане. Ќе кажам имаш од сестра му ова, одобрување од СЈО или од КС (Кривичен совет) со којшто ќе завршат они што-каде, не знам тоа си е нивна работа“,
реплицира Димшков. Wrote:„Ги прашав, ми рекоа ќе биде брзо. Како, ќе ја завршиме ние, ќе дојде дома. Добро. Тоа, моето е толку.“
вели Кичеец. Wrote:„И тоа дека е само за пуштање од притвор“,
вели Димишков. Wrote:„Да“
вели Кичеец. Wrote:„Не за дело тргање“,
реплицира Димшков. Wrote:„Не, тоа си е башка работа“,

Потоа, адвокатот Димишков го предупредува Кичеец да престанат да праќаат луѓе во суд кои се распрашувале за Камчев. Се споменува името Наташа и името и презимето на уште еден адвокат

вели Димишков. Wrote:„И да престанат, не мора веќе да плаќаат луѓе по суд, навака-натака да трчаат“,
вели Кичеец. Wrote:„Што?“,
вели Димишков. Wrote:„Па има некои, нешто се интересираат, нудат пари навака-натака“,
вели Кичеец. Wrote:„Тоа се само шпекулации“,
вели Димишков. Wrote:„Кој доаѓа? Кој прашува за него? Дали има шанса да се заврши, нема шанса? По судон прашуваат“,
вели Кичеец. Wrote:„Васко, ме гледаш во очи. Еден човек нема што може таму да гарантира дека некој некои пари нуди“,
вели Димишков. Wrote:„Може мешетарат, не знам“,
вели Кичеец. Wrote:„Ако некој е, жена му е. Никој друг. И Ратка има забрана да зборува. И Натка и секој“,
вели Димишков. Wrote:„А Наташа“,
вели Кичеец. Wrote:„Што Наташа?“
вели Димишков. Wrote:„Па и таа се меша нешто“,
вели Кичеец. Wrote:„Што?“,
вели Димишков. Wrote:„Епа незнам, преку Славчо Секуловски се јавила и тој…“
вели Кичеец. Wrote:„Кој е тој Славчо Секуловски“,
вели Димишков. Wrote:„Адвокат“,
вели Кичеец. Wrote:„Наташа што може да заврши Наташа“,
вели Димишков. Wrote:„Ама не е битно дали може или не може, битно се врти муабетот, прашуваат. Значи остави да падне прашина на работава, никој да не брка и готово. Бркаме ние. Ако можеме ќе завршиме. Ако не, нека бркаат после, нивна работа“,
вели Кичеец. Wrote:„Нормални ли се. Наташа… Наташа може само да ја е.е работата. Кој и дал одобрение на Наташа да зборува?“,
(This post was last modified: 21-06-2020, 01:17 AM by ЈорданПетровски.)
21-06-2020, 01:16 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#19

Quote:Димишков: Јас на времето менаџирав за Бајруш

Следните два разговори повторно се меѓу Кичеец и Димишков. Според содржината на снимката, Димишков доаѓа во просторија каде домаќин е Кичеец. Двајцата актери повторно се во иста улога. Точниот датум на разговорот, што може да се разбере од содржината, е 16 ноември 2018 година (петок). Тоа е неполна недела откако Камчев е ставен во притвор за „Империја“.
Димишков пак е посредник кој ветува дека може да помогне Камчев да излезе од притвор, но тој не е човекот кој ја диктира цената. Условот на неговите „луѓе“ е Камчев да плати милионска сума однапред за да излезе од Шутка.
Кичеец од друга страна бара од Димишков да пренесе до неговите дека Орце е човек од збор, но и дека е сумата е многу висока. Бара ниска цена, во пределот на „неколку стотина илјади“, а откако Камчев ќе излезе од притвор да си се договараат лично со него.
Интересен е сепак моментот дека Димишков споменува име Бојан, а Кичеец одговара дека Орце директно разговарал за некои суми со Бојан, но за инвестиција во проекти.

вели Димишков. Wrote:„Јас мислам дека за некои цифри Бојан ти има спомнато“,
одговара Кичеец. Wrote:Ми нема ништо спомнато никој. За никаква цифра немам зборено. Ме разбираш. Значи тој мене ми спомнуваше, тој го зборел тоа и со Орце, за некои таму лиценца-миценца, за трговски центар за некои хали, па таа лиценца коштала 4 милиони… Јас не сум бил присутен на тие муабети они двајца што правеле. Јас лично појдов и му кажав на Бојан дека таа работа е невозможна.Во вториот разговор од истото место, кој е продолжение на првиот, Кичеец продолжува да инсистира на пониска цена за излегување од притвор на Камчев и гарантира дека Камчев е подготвен за повисока сума потоа да се договори за предметот против него.

предлага Кичеец. Wrote:„Дај ми цифра другар за да излезе од притвор. Кога ќе излезе од притвор, ќе си дојдеш и ќе си договорите цена. Орце, дојди ваму другар. Ова, ова и ова да го тераме две години и да го истераме, да си платиш кон државата толку и толку, ваму за оваа е толку, да немаш ниту А ниту Б и Ш, плус со твоите пријатели што си ги имаш ти да имаме поддршка, ќе те кошта толку другар. На толку рати ќе ми ги дадеш.

Кичеец се обидува да го убеди соговорникот и дека ако отиде да му ја пренесе на Камчев понудата од неколку милиони евра само за да излезе од притвор, дека бизнисменот ќе му врати „да оди да се е.е и тој и притворот“. Но, адвокатот Димишков продолжува дека Камчев не го бие добар глас и во еден момент кажува дека тој директно учествувал во плаќањето на три милиони за тутунскиот бос Бајруш Сејдиу да излезе од притвор.

вели Димишков. Wrote:„Затоа што јас на времето менаџирав за Бајруш кога донесоа решение за укинување на притворот. Тоа беше договорено на три милиона. Па после Сашо се испонаљути и го натера Јово на Врховен да го поништи решението законски, ама нема везе. Они беа тогаш силни и на власт и го поништија решението. Меѓутоа, три милиона беше решението за укинување на притворот. Човекот мене ми ги даде три милиона. Значи не е ненормална цифрата, мене ми е сосема нормална цифрата“,


Боки – 13: Не му се даваат многу пари на Орце

Следните пет разговори се на иста локација и се водат меѓу Зоран Милески – Кичеец и Бојан Јовановски (Боки-13). Кичеец и тука се претставува како посредник кој ги штити интересите на Камчев. Боки – 13 од друга страна, јасно е во улога на странка која бара пари од бизнисменот.
Но, на почетокот повторно се разговара за понудената „инвестиција“ од страна на Јовановски, која Камчев ја одбил. Кичеец признава дека го советувал Камчев да ја одбие, но и дека немал лоша намера бидејќи не знаел за што станува збор.

При крајот на разговорот број 3 Боки – 13 вели:

вели во дел од разговорот Бојан Јовановски. Wrote:„Бев доволно коректен да не биде да му кажам 4 милиони, 300, 400 колку што кошта дај ги на ваков начин, за рекламирање или за било што. Јас му реков, врз основа на проект, многу интелигетно го имав тоа замислено и подготвено“,

Потоа Милески вели дека би сакал Орце и Бојан да си ја завршат работата, затоа што на крај тој ќе испаднел виновен. Бојан реплицира дека тој излегол лош „бизниснудач“21-06-2020, 01:26 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#20

Quote:Боки – 13 до Кичеец: Го знам цел предмет

Но, веќе во следниот разговор, станува јасно дека понудата за „инвестиција“, која Кичеец незнаејќи му советувал на Камчева да не ја прифаќа, всушност била со друга цел.

вели Кичеец. Wrote:„Не реков дека ти зборуваш глупости. Ја не би ги вложил тие пари во тоа. Боки, јас тебе не можам да те гледам во очи и да те лажам дека би ги уложил тие пари во тоа. Али работата била многу поголема од тоа што биле парите“,

Откако Боки-13 се уверува дека „советот“ на Кичеец бил од незнаење, разговорот полека ја менува темата. Прво Кичеец објаснува дека со Камчев се зближил кога се скарале со Сашо (Мијалков н.з.) и дека нема големи заеднички инвестиции со Камчев.
Во седмиот разговор, Боки-13 му вели на Кичеец дека Орце сега ќе треба да плати повеќе отколку што ќе плател за „лиценца“, на што Кичеец сугерира дека што и да прави треба да биде нормално.

вели Бојан Јовановски. Wrote:Што е по тебе нормално? По мене, да му земам дупло од тоа. Да му земам 8, 9.
реплицира Кичеец. Wrote:– Ти ако сакаш можеш и 20 да му бараш, работата е да биде …
вели Јовановски. Wrote:„Е така, јас тоа мислам дека за него е п….н дим, со оглед на тоа цел предмет го знам“,

Разговорот завршува со понуда од Боки до Кичеец „да се стави и он“ во работата. Кичеец одбива да има финансиски интерес за посредништвото.21-06-2020, 01:31 AM
Reply