Добредојдовте
 • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
 • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
 • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
 • 0 Vote(s) - 0 Average
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
МЕРКИ НА ВЛАДАТА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,906
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Техничкиот премиер Оливер Спасовски на денешната прес-конференција истакна дека како никогаш досега светот ја доживеа најголемата закана после втората светска војна и сите се соочени со фатални последици по нивното здравје.
„Презедовме многу сериозни и драстични мерки. Некои како вонредната состојба беа тешки, но неминовни. И дадоа резултати. Сега е важно максимално да се намали ширењето на вирусот. Да им да дадеме можност на сите да бидат згрижени. Ова е нашиот паралелен фронт, на кој ќе се спротиставиме на корона вирусот. Да обезбедиме ликвидност и финансиска инекција за да се соочуваат повеќе работни места – истакна Спасовски.
Донесен е втор сет економски мерки,
 1. Се предвидува финансиска поддршка за приватниот сектор. Предмет на оваа финансиска поддршка за април и мај, во износ од 14.500 денари месечно по работник. Финансиската поддршка не се однесува на оние кои примиле нето плата повисока од 39.000 денари. Истиот број на вработени да се задржат заклучно со септември 2020 година. Оваа мерка ги опфаќа и медиумските куќи.
 2. Помош на спортистите. Владата ќе обезбеди минимална плата од 14.500 денари
 3. Помош за уметниците, за 141 ќе биде обезбедена минимална плата.
 4. Месечна плата за граѓаните што останале без работа во висина од 50 проценти од месечната нето плата за последните 6 месеци, а за тие што останале без работа во кризата 24 месеци.
 5. Сите избрани и именувани функционери ќе имаат минимална плата од 14.500 на државно и локално ниво.
 6. Претседателите, членовите на управни и надзорни одбори од извршната и локалната власт и претседателите на советите нема да земаат никаков надоместок додека трае кризата.
 7. Надомест од 7.000 денари за лица кои се дел од неформалната економија.
 8. Се запира законот за извршување до јуни, 2020 година.
 9. Одложување на кредитите на банките во рок од шест месеци.
 10. Намалување на ратата и репрограмирање на кредитите кај финансиските друштва.
 11. Да се одложи плаќањето на закуп на корисници за плаќањето на социјалните станови. Додека за фирмите ќе се донесе посебна одлука за плаќањето на кириите.
 12. Дополнителни бескаматни кредити од дополнителни 8 милиони евра за микро, мали и средни претпријатија во зависност од бројот на вработени.
 13. 50 милиони евра кредити од развојните банки.
 14. Се забранува отворање на стечајна постапка за време на криза и шест месеци после тоа.
 15. Задолжително користење на првиот дел од годишниот одмор заклучно со 31 мај.
 16. Формирање на солидарен Ковид19 фонд.
 17. Намалување на авторските хонорари од страна на државните институции.
31-03-2020, 02:22 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,906
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:ОД СРЕДА ДРАКОНСКИ МЕРКИ: Целосен карантин за викенд, преку недела движење од 05 до 16 часот


[Image: 20200406142120.JPG]

06 Април, 2020
Полицискиот час од задутре 8 април ќе почнува од 16.00 часот до 05 изутрина, а во текот на викендите полицискиот час ќе трае 24 часа.

Владата на Република Северна Македонија на предлог на Комисијата за заразни болести во рамки на Министерството за здравство и Генералниот кризен штаб, донесе дополнување на Одлуката за забрана за движење на граѓаните во целата територија на државата, односно за продолжување на полицискиот час на целата територија на Северна Македонија.
Се забранува движењето за сите граѓани на ниво на целата територија, секој работен ден, од понеделник до петок, од 16:00 часот до 05:00 часот наредниот ден.


[Image: zabrana.jpg]

Дополнително,
За лицата над 67 годишна возраст се забранува движењето во текот на сите работни денови, од понеделник до петок, освен во периодот од 10:00 до 12:00 часот.
За младите лица до 18 години се забранува движењето во текот на сите работни денови, од понеделник до петок, освен во периодот од 13:00 до 15:00 часот.
За време на викендот се забранува движењето за сите граѓани од петок во 16:00 часот до 05:00 часот во понеделник.
Според Одлуката, се забранува движењето на граѓаните на јавни места и јавни површини во групи поголеми од две лица, при што тука не се вбројуваат лицата помали од 14 години, доколку се деца на родител кој е дел од групата од двајца.
Новите ограничувања стапуваат на сила во среда, 8 април 2020 година во 16 часот.
За земјоделските активности, дозволено е движење во рамки на територијата (атарот) на селата, исклучиво за работните потреби.
Аптеките ќе работат непречено, а Министерството за здравство ќе изработи план за непречена работа и на здравствените установи.
Исклучоците од забраната за движење важат за полицијата, армијата, здравствените работници (во ЈЗУ и ПЗИ, како и матичните лекари) и за маркетите и рестораните кои вршат достава на производи, при шти тие своите ангажмани ќе ги реализираат непречено.

Премиерот Оливер Спасовски утринава  во разговор за „Утрински брифинг“ на Слободна ТВ, најави дека уште денеска е можно Владата да донесе одлука за поригорозни мерки, ако има препораки од Комисијата за заразни болести.
06-04-2020, 11:23 PM
Reply
mickey Offline
Junior Member
**

Posts: 19
Joined: Jan 2010
Reputation: 0
#3

Џабе се воведуваат мерки коа нема дисциплина, култура кај луѓето каде и да отидеш во банка, во продавница, во пиљара ти висат над глава како тие да плаќаат место тебе
14-04-2020, 09:54 PM
Reply