Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ИМАЛИ КРАЈ НА ЛУДИЛОТО НА ЗАЕВ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote: ЗАЕВ: Албанците го сметаат Илинден за свое востание и нема да запреме со инклузивност додека Албанците не добијат 100 отсто еднаквост

23.12.2019
Додека не се спроведе 100 отсто еднаквост нема да запреме со инклузивност на Албанците, вели премиерот Зоран Заев во интервјуто за српскаата ТВ Пинк и тврди дека Тиранската платформа и двојазичноста во „Северна“ се лага.
– Албанците го сметаат Илинденското востание за свое, затоа што имало Албанци во востанието, вели Заев.
Тој одговара на повеќе прашања на новинарката во ТВ интервјуто, за скратената верзија на химната што Тамара Тодевска ја испеа во Американската амбасада, за режимот на Слободан Милошевиќ, за тн. Шарена револуција во Македонија, за коалицирањето со партиите на Албанците во Република Македонија итн.
– Мислам дека времето на Милошевиќ го направи своето, Косово да се оддели од Србија. Косово и Србија денес имаат проблем со тоа. Ние мислиме дека не треба да дозволиме да создадеме услови Албанците да помислуваат за цепење од средини каде што живеат во РС Македонија. Правиме инклузивен процес поучени од минатото. Овој инклузивен процес во РС Македонија успева. Ние денес сме на исто рамниште граѓани, со еднакви права и еднакви обврски, со тенденција да се унапредува додека не се постигне 100 отсто еднаквост, вели меѓу останатото Заев.23-12-2019, 02:33 PM
Reply