Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
МАКОРОН:ОДБИВАМ ОДВОЈУВАЊЕ НА АЛБАНИЈА И МАКЕДОНИЈА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Макрон: Смртоносна одлука ќе беше да отворевме преговори со Македонија, а не и со Албанија


[Image: -Макрон.jpg?resize=696%2C392&ssl=1]

December 4, 2019
„Францускиот претседател, Емануел Макрон, по лидерскиот состанок во НАТО, на прашање на МИА зошто ги блокираше преговорите со ЕУ за с.Македонија во октомври изјави дека не бил сам во таа одлука.
„Ја прифаќам лошата улога уште еднаш, ако сакаат луѓето да велат дека само Франција беше против, уште еднаш ќе прифатам, но Франција не беше единствена против почетокот на преговорите“, одговори францускиот претседател.
Тој ја повтори позицијата на Париз дека ќе одбие секакво отворање на преговори со земји кандидати доколку претходно нема реформа на преговарачката процедура.
„Сметам дека пристапната процедура е премногу бирократска, конфузна, не е читка, не може да се сопре и не е релевантна, вклучително за засегнатите земји, прашајте ги Србите дали им се менува животот на секое отворање поглавје, мораме да ја обмислиме процедурата на постратешки начин“, рече Макрон.
Макрон понатаму додаде дека „целосно ги признава постигнувањата на С Македонија, вклучително и промената на името“ и дека станува збор за „многу храбар потег“.
„Но, пред кое било ново отворање преговори многу експлицитно кажав дека сакам да се реформира процедурата, таа да биде реверзибилна и да овозможи диференцијација, да биде пополитичка и да биде придружена од фази на стратешки партнерства со соодветни инвестиции, објасни шефот на француската држава.
Емануел Макрон ја доведе во прашања и сигурноста на полноправното членство за земјите од регионот во ЕУ, во одговорот на прашањето на МИА во Лондон.
„Целта кон западниот Балкан ни е целосно да ги вкотвиме од европска страна, тоа е геополитичкиот предизивик, тоа вкотвување можеби поминува преку перспективата на зачленување за некои, но треба да бидеме јасни дека поминува преку фази на стратешки партнерства и инвестиции. Основа грешка што ја направивме колективно беше да сметаме дека нашиот единствен однос кон западниот Балкан е членството. Може во даден момент да има членство. Многумина велат отворете ја процедурата, знаеме дека нема да се зачленат пред десет години… отвораме и никогаш нема да затвориме, видовме со Турција“, вели Макрон.
Францускиот претседател дообјасни механизмот на ЕУ кон западниот Балкан е проширувањето, но дека тоа не е здраво.
„Го создадовме тој механизам во кој велиме нашиот однос кон западниот Балкан е проширувањето и всушност од замор одлучуваме да го сториме тоа, да отвориме и да прошириме, сметам дека тоа не е здраво и дека не си ги кажуваме работите искрено“ изјави Макрон.
Тој по втор пат ги поздрави „напорите“ на С Македонија, како и на Албанија и оцени дека треба да се отворат „канали кон посилно и поинтензивно стратешко партнерство“ придружено од поголеми инвестиции во регионот „кои ќе го сменат животот на народот“, меѓу другото во образованието и културата.
Конечно, тој потврди дека Франција била и останува против било какво одвојување од Албанија.
Одбивам одвојување на Албанија и с.Македонија, тоа е прашање на рамнотежа на регионот, лошо е да се одвојат, смртоносна одлука ќе беше ако отворевме со С Македонија, а не Албанија“, порача Макрон.Појасна  порака здравје!!
(This post was last modified: 04-12-2019, 09:58 PM by ЈорданПетровски.)
04-12-2019, 09:56 PM
Reply