Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДА НЕ Е ПРЕДСЕДАТЕЛ,ПЕНДАРОВСКИ БИ СЕ ИСЕЛИЛ ОД МАКЕДОНИЈА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Да не е претседател, Пендаровски би се иселил од Македонија!?

November 23, 2019
[Image: -1.jpg?resize=680%2C376&ssl=1]

Претседателот на с. Македонија, Стево Пендаровски, денеска во Нови Сад изјави дека би се иселил од земјата доколку не беше претседател затоа што „никој не е луд што го троши животот во кој со години треба да се преговара за поглавја, а просечната плата во мојата земја е 400 евра“.
Како што јавува агенцијата „Бета“, тој рекол дека ситуацијата во регионот нема да биде многу поразлична за две години, но дека државите можат да напредуваат само доколку користат домашни ресурси.
„Малиот Шенген е една иницијатива, но тоа нема да го промени менталитетот на луѓето. За две години, ќе бидеме целосно зависни од концептот на Европската унија“, рече Пендаровски на четвртиот Регионален младински форум за лидери што се одржува во Нови Сад.
Перндаровски смета дека процесот на проширување на ЕУ ќе одземе време затоа што „имаме информации дека ќе има многу проблеми во земјите-членки“, поради новата методологија предложена од Франција.
„Доколку се обидуваме да направиме мала ЕУ на Балканот, тогаш имаме шанса да ги задржиме младите тука и да го трансформираме нашето општество, но вистински не бирократски“, рекол Пендаровски.
Српскиот претседател Александар Вучиќ и словенечкиот претседател Борут Пахор исто така учествуваат на Регионалниот форум на млади лидери во Нови Сад.


Quote: Pendarovski: Da nisam predsednik ja bih se iselio iz svoje države

[Image: Beta-31d4nk53gz.557x371.jpg]1/6
 

Predsednik Severne Makedonije Stevo Pendarovski rekao je danas u Novom Sadu da bi se iselio iz svoje države da nije predsednik jer "niko nije lud da traći svoj život u kom godinama treba da se pregovara o poglavljima, a prosečna plata u mojoj državi je 400 evra".

On je rekao da se situacija u regionu neće mnogo razlikovati za dve godine, ali da države mogu da prosperiraju samo ako koriste domaće resurse.

"Mali Šengen je jedna inicijativa, ali ona neće promeniti mentalitet ljudi. Za dve godine bićemo potpuno zavisni od koncepta Evropske unije", rekao je Pendarovski je na četvrtom Regionalnom forumu mladih lidera.

Predsednik Severne Makedonije rekao je da će proces proširenja EU potrajati jer "imamo informaciju da će u državama članicama biti mnogo problema" zbog nove metodologije koju je predložila Francuska.

"Ako pokušavamo da na Balkanu napravimo malu EU onda imamo šanse da zadržimo mlade ljude ovde i transformišemo naše društvo, ali istinski, ne birokratski", rekao je Pendarovski.

Na Regionalnom forumu mladih lidera u Novom Sadu učestvuju i predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Slovenije Borut Pahor.

Pendarovski boravi u dvodnevnoj poseti Srbiji, koja se završava danas, a u okviru koje se juče sastao sa predsednikom Srbije Aleksandom Vučićem, premijerkom Anom Brnabić, predsednicom Skupštine Majom Gojković, predsednikom Privredne komore Srbije Markom Čadežom i privrednicima.


БЕТА.РС


Многупати сум напишал, кажал дека секој новоизбран председател, премиер е полуд и предходниот! Пендаровски само го потврди тоа.
23-11-2019, 02:57 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#223-11-2019, 04:07 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

Quote:Пендаровски: Доколку нема поголеми плати и поквалитетен живот, младите ќе продолжат да се иселуваат

23/11/2019
[Image: pendarovski-1.png]

Ја разбирам потребата дадената изјава да биде врамена во дневни партиско-политички пресметки, но трендовите во целиот регион и кај нас се неспорни. Губиме висококвалификуван и млад кадар, соопшти претседателот Стево Пендаровски преку допис од неговиот Кабинет, појаснувајќи ја неговата денешна изјава на 4.Регионален младински лидерски форум во Нови Сад каде што рече дека кога не би бил претседател и тој би се иселелил од својата земја.

-Одговорноста е на сите политички водства, од независноста до денес. Вклучително и моја. Доколку немаат суштинска европска перспектива, поголеми плати и поквалитетен живот, младите ќе продолжат масовно да се иселуваат.  Младите мора да имаат прва шанса да успеат дома, додава претседателот Пендаровски во дописот во однос на изјавата на форумот на која реагираше опозициската ВМРО-ДПМНЕ.
Народот се расправа кој е патриот а кој предавник а СЛУЖБАТА-УДБа И КОС ги пљачкосува. Правосудството е катастрофа, суди по диктат на СЛУЖБАТА-УДБа И КОС. Политичките и Идеолошките неистомисленици се прогонуваат СЕУШТЕ по истите линии на работа како и пред 1991 година. Медиумите ги контролира СЛУЖБАТА-УДБа И КОС! Мракот ке трае се додека не се расветли минатото, барем она од 1990 па навака, а минатото неможат да го расветлат луѓето од минатото кои беа креатори на мракот, Најчевска, Фрчковски, Верушевски, Бошковски, Трајановски, Милчин, Пендаровски, Јанкуловска, Мијалков, Калачџиев, Пировска, ....... долг е списокот, предолг за жал!

Оваа ке го издвојам!

-Мракот ке трае се додека не се расветли минатото, барем она од 1990 па навака, а минатото неможат да го расветлат луѓето од минатото кои беа креатори на мракот, Најчевска, Фрчковски, Верушевски, Бошковски, Трајановски, Милчин, Пендаровски, Јанкуловска, Мијалков, Калачџиев, Пировска ...... долг е списокот, предолг за жал!
23-11-2019, 08:51 PM
Reply