Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
КАТИЦА ЈАНЕВА КЕ ПРОПЕЕ КАЈ РУСКОВСКА!??
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,063
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Ilija Maksimovski
3 hrs ·

КОГА ЈАНЕВА ЌЕ „ПРОПЕЕ„ КАЈ РУСКОВСКА - ДОАЃА УРАГАНОТ „КАТАРИНА „ !

Прашање на ден, час и момент е кога Катица Јанева ќе си ја олесни душата и ќе си каже се што знае околу аферата „Рекет „ ! Ќе летаат фирми, имоти на правни и физички лица а покрај Владата на Заев ќе „паѓаат„ и глави , без разлика дали во затвор, или со реални харакири или истрели од сенка на улични дрвореди !
Бидејќи до неодамна најмоќната жена не само во Македонија, Катица Јанева, остана сама, освен во ќелијата во Шутка каде цимерката е поставена да ја чува за да не падне во криза и да проба да се самоубие, децата кои ги собра во СЈО „ и го изедоа сапунот „ , . . . . па сега , откако ќе почне да соработува со Вилма Русковска, во државава ќе се случи политички и државен ураган со несогледливи последици ! Во тој ураган чиј центар само навидум е во Македонија, ќе на сите страни ќе „летаат „ имоти, пари, фирми , .. . а ќе се паѓаат и ќе се тркалаат глави на ликови кои сега само привидно надуено, но, блентаво гледаат зад темни очила и автомобилски стакла, даваат изјави со бодигарди зад нив, . .. глумат величини !
Македонската јавност и политика ја знае и сеуште се сеќава на Доста Димовска !? Ако Бог досега не и дал мир на душата време е тоа да го направи, бидејќи Катица Јанева сега и е достојна замена на Доста ! Доста жареше и палеше на земјата, поставуваше и менуваше луѓе на високи државни функции иако некои од нив беа идиоти за медицински потврди ! И Катица Јанева самата изјави „Кој може мене да ме смени „ а всушност се смени самата со својата алчност и безумност дека кога ќе ја добиеш властта треба да покажеш колку си глупав а не колку си умен !?
Доста Димовска, кога пукна поранешната прислушна афера „ Големото уво „ по која на површина испливаа страотни криминали во земјава, од позиција Дуректор на Агенцијата за разузнавање дотрчала кај тогашниот претседател Борис Трајковски чиј кабинет беше и раздрндан центар на опозицијата, во паника со зборовите „готови сме , ќе не апсат „ ! Подоцна аферата се „ затвори „ а Доста Димовска и оној Александар. . . . ( му го забравив името беа амнестирани ! Потоа, Доста си умре од излив во мозокот а на погребот не и дојде скоро никој !? Само како напомена, Претседателот Стево Пендаровски , ниту е толку глупав а ниту смее да помисли на амнестија а и доволно е искусен како бивш полицаец да знае дека кога ќе затув урганот „ Катерина „ , крвавиот четврток, и на властта и на опозицијата ќе им биде – есенска романтика !
На Катица Јанева според нејзиното однесување не и преостанува ништо освен да се поклони пред Русковска и да почне да „пее „ ,. . . еве, по влашки ! За тие што не знаат, јас знам, . . . влашките песни траат многу долго, ората се тешки за играње ,. .. и мора да се доиграат до крај ! Нема пуштање ! Ако се пуштиш ќе паднеш ! . . .Пеењето и орото на Јанева ќе предизвика ураган „Катица „ која досега не дошол ниту на Балканот ниту во Македонија, но затоа ќе стаса до поголемиот дел од балкански земји а и ќе заврти накај Европа !
И однапред да се знае, ниту Русковска, ниту државниот обвинител Јовевски, уште помалку пратениците во Парламентот од кои поголемиот дел се „ајљази„ не можат да ја заштитат или да ја „ амнестираат „ Јанева од едноставна причина што надзорот е голем - европски! Нели, европски стандарди !? Па зар некој помислува дека германскиот Бундестаг од љубов кон Македонија го усвои последното „ позитивно „ мислење за европеизирање на Македонија ? Настрана од ова, аферата „Рекет „ се што ќе произлезе од неа, и она што македонските истражители и јавност не го знае, веќе стои на работната маса на Лаура Кодрута Ковеси која во Романија во затвор смести илјадници политичари, министри, судии, обвинители, пратеници, тајкуни,. .. . како прв обвинител на Европската Унија надлежна е и за Македонија!Неверувам дека ке пропее а и ако пропее песната нема да ја слушне никој.
01-10-2019, 01:31 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,063
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:Ilija Maksimovski
5 hrs ·

Пред ноќта на комарот - ЛИКВИДАЦИЈА НА КАТИЦА И БОКИ КАКО ЛОША КОМАРЏИСКА ПАРТИЈА ! ?

Иако изгледа како лична паника и блеф, стравот од ликвидација кај Боки 13 не само што е реален туку и виси над главата и на Катица Јанева и станува главно прашање на згаснување на СЈО, кое беше формирано како центар за борба против криминалот а се преобрати и функционираше како мафијашки центар не само за Македонија туку и за повеќе балкански и европски држави !
Како што се одложуваат, растегнуваат и без никакви ефекти одржуваат судењата по предметите кои произлегоа од СЈО а кои сега после Катица Јанева ги раководи Љубомир Јовевски , така станува јасно дека СЈО всушност преставуваше еден голем државен блеф и политичка измама која, пропадна. Од сите близу стотина истражни и обвинители предмети кои содржат факти за криминал и корупција и исчезнување на милиони евра кои во основа економски ја уништуваат Македонија како држава, единствено „Тенк „ доби своја завршница во која Никола Груевски беше осуден на две години затвор, која очиледно нема никогаш да ја издржува. Од аспект на тежината на „Тенк „ од околу 600.000 евра, но и начинот како случајот настанал , се поставува и дилемата зошто прв заврши најлесниот предмет а оние кои „ тежат „ повеќе стотици милиони евра , станува се поочигледно дека можеби никогаш нема да завршат ?
Притоа во очи паѓа токму блефот и фингираната игра на обвинителите и некои од судиите кои би требало да ги штитат државните интереси што е денакво на соучесништво во криминалот! Иако сите овинители кои беа во СЈО биле очигледен, свесен или несвесен, дел од бандата на Катица Јанева, тие продолжуваат да ја играат нејзината игра ! Секако, дека секој од нив ја носи вината на пропаста на СЈО , особено делот на трошењето на огромниот буџет на СЈО и осбено што скоро и да нема обвинител кој покрај формално добивање на десетици илјади евра во законска форма, извлекувале уште најмалку по толку преку наводни вработувања или соработка на СЈО со нивни деца, момчиња и девојки на нивните деца, роднини и пријатели. Со ова СЈО станува свој антипод, наместо државен орган за спречување и откривање криминал тој станува криминално мафијаќко дувло ! И да биде „смешката„ уште поголема , само Катица Јанева и Боки 13 одат, божемски, во притвор а целата криминална банда останува и натаму во функција, само што сега формално неа ја раководи Љубомир Јовевски кој всушност не превзема – ништо, туку само поттикнува на размислување дека треба да се очекува и тој за брзо време ќе се најде под третман на истиот систем кој Јанева од главната „ Грација „, по нејзина вина ја престори во главен криминалец и популарен, но, глупав затвореник во Македонија !?
Дали, Катица се преценила себе си или оние кои и ветувале заштита, кога ја прифаќаше моќната позиција на шефица на СЈО и Боки 13 за свој криминален компањон сега е ирелевантно . Сега тие двајца, иако тезава заприличува на мафијашки трилер, близу се да бидат елиминирани , дури и ликвидирани на некој суптилен или проверен начин за македонски и балкански прилики со што привремено се прекинуваат и исчезнуваат безмалку сите случаи кои излегоа од СЈО а исчезнатите (украдените ) милиони евра да се заборават. Иако звучи сурово, и да им се случи тоа на Боки и Катица, освен најблиските ,. . .малкумина или никој, . . . тешко дека некој ќе ги жали ! Дури ниту нејзините соработници од СЈО, кои потоа ќе се пикнат во глушчева дупка од страв дали тие ќе бидата следните за ликвидација! Бидејќи, мафијата е мафија а милионите евра по правило не се забораваат ! Овде најголемата причина е што, кога државата на сите во СЈО им додели високи плати и доверба, скапо обезбедување од највисок ранг, за да го откриваат и казнуваат криминалот, тие и тоа обезбедување го претворија во обезбедување на криминалот . А во пресметките во криминалните мафијашки банди, вистинската државна полиција пристигнува откако пукањето ќе заврши да направат увид и да организираат да се соберат труповите на жртвите !!!

[Image: 82463041_1449548751867545_90703024131974...e=5EA67788]
[Image: 82269352_1449549755200778_59780422463169...e=5E9FE9C6][Image: 82657302_1449549388534148_77426047177877...e=5EA5460C]
14-01-2020, 12:47 AM
Reply