Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ИСТРАГАТА ЗА ОСОМНИЧЕНИТЕ ВО РЕКЕТ ЗАВРШИ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,906
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Русковска: Завршена е истражната постапка за „Рекет“

[Image: ruskovska-696x431.jpg]

23/09/2019
Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција ја информира јавноста дека истражната постапка за „Рекет“ е завршена.
-По севкупната анализа на прибраните материјални и вербални докази, надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција што постапува во предметот познат во јавноста како „Рекет“, ја заврши истражната постапка за осомничените лица. Од денес тече рокот од 15 дена за увид во доказите за првоосомничените лица и правото на одбраната да предлага докази во корист на осомничените.
Воедно, обвинителството укажува дека давањето на исказ на осомничено лице не е процесно дејствие, што подразбира дека одбрана, односно исказ, може да се даде и во законскиот утврдениот рок кога се врши увид во доказите.
Во текот на утрешниот ден е повикано третоосомниченото лице, кое воедно ќе биде информирано и за завршување на истражната постапка, се наведува во соопштението на обвинителството.
Денеска на распит беше повикан осомничениот Бојан Јовановски, а во текот на утрешниот ден исказ треба да даде Катица Јанева.Дали оваа значи дека нема други обвинети??
23-09-2019, 03:10 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,906
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:Со денешното затворањето на истрагата„Рекет“, Русковска официјално потврди дека работи под диктат на Зоран Заев


[Image: Logo-2-680x383.jpg]

Соопштение до јавноста во врска со затворањето на истрагата „Рекет“

Почитувани,
Право и правдина во Република Македонија нема.Контролата на Заев врз судството и обвинителството ги амнестира вистинските криминалци во Македонија.
Русковска и официјално денеска со затворањето на штурата и контролирана истрага за случајот “Рекет” потврди дека е еден обичен пиун и работи под диктат на Зоран Заев.
Затворањето на непрофесионалната истрага после пет месеци јавен циркус кој го следеше целата јавност е најголем доказ дека Русковска имаше една единствена цел, да ги скрие нарачателите и вистинските рекетари.
Нерасчистувањето на инволвираноста на Кики,Фрики,Шеки,Баки и останатите фрла сомнеж дека и Русковска е соучесник во целиот случај “Рекет”.
Сите знаат дека Боки 13 и Катица Јанева не рекетирале сами и дека имале поддршка од раководни лица од власта.
Правда во Македонија мора да има. Вистината ќе излезе на виделина и сите инволвирани еден ден ќе одговараат по сите основи за сите сторени кривични дела и во случајот и во постапката.
 
23.09.2019
 
Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНE
(This post was last modified: 24-09-2019, 01:10 AM by ЈорданПетровски.)
24-09-2019, 01:08 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,906
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

Quote:Јанева ќе даде исказ откако ќе изврши увид во доказите против неа
24.09.2019 / 13:36

Обвинителството е должно да ја сослуша осомничената пред да се заврши истрагата. Со завршувањето на истата се отпаѓа можноста за влијание врз сведоци, истакна денеска Фрчоска и додаде дека Јанева не е вклучена во истрагата за Меѓународен сојуз

[Image: katica-janeva-so-lisici-na-raspit.jpg]

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, ќе даде исказ откако ќе го искористи своето право да изврши увид во доказите, кој е закажан за во четврток, истакна денеска адвокатката на Јанева, Ирена Фрчкоска.

Quote:Сметам дека е прекршено правото со тоа што не и е овозможено да даде исказ пред завршување на истрагата. Обвинителството е должно да ја сослуша осомничената пред да се заврши истрагата. Со завршувањето на истата се отпаѓа можноста за влијание врз сведоци, истакна денеска Фрчоска и додаде дека Јанева не е вклучена во истрагата за Меѓународен сојуз.
Quote:Сега состојбата на Катица Јанева е добра. Страда од хронични болести, додаде Фрчковска.

Јанева на 20 август годинава беше сослушана во својство на сведок, за следниот ден да биде приведена од нејзиниот дом во Скопје, а Јавното обвинителство за огранизиран криминал и корупција да информира дека ја проширува истрагата за случајот и за Јанева како третоосмничена да побара 30-дневен притвор.
Во обвинителството вчера на распит беше донесен првоосомничениот за „Рекет“ Бојан Јовановски. Тој беше во обвинитеството еден час, но не дал исказ пред обвинителите.
По севкупната анализа на прибраните материјални и вербални докази, надлежниот обвинител од ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Рускоска, информираше дека е завршена истражната постапка за „Рекет“ и дека тече рокот од 15 дена за увид во доказите за првоосомничените лица и правото на одбраната да предлага докази во корист на осомничените.
Од обвинителството укажаа на тоа дека давањето на исказ на осомничено лице не е процесно дејствие, што подразбира дека одбрана, односно исказ, може да се даде и во законскиот утврдениот рок кога се врши увид во доказите.
Во изминатиот период во врска со овој случај во Обвинителството сведочеа бизнисменот Силјан Мицевски, водителката Лила Филиповска и пратениците Фросина Ременски и Александар Кирацовски, како и претседателката на Собранието на Меѓународниот сојуз Агапи Дика и бизнисменот Зоран Азманов.
Случајот „Рекет“ Обвинителството за организиран криминал и корупција го отвори во јули годинава, против Бојан Јовановски-Боки 13 и Зоран Милевски-Кичеец, за потоа истрагата да се пришири и против Катица Јанева. Сите тројца се наоѓаат во притвор.
24-09-2019, 01:41 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,906
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Quote:Кичеец пуштен во домашен притвор

24.09.2019 / 14:37

[Image: Zoki-Kicheec.jpg]

Второосомничениот во случајот „Рекет“ Зоран Милевски – Кичеец ќе биде пуштен во домашен притвор, откако денеска судија на претходна постапка, по добиено позитивно мислење од обвинителството, го уважи предлогот на одбраната како основан.

Quote:Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје постапувајќи по предлог на одбраната на З. М., опфатен во предметот во јавноста познат како „Рекет“, за укинување на мерката притвор и определување мерка куќен притвор од 19.09.2019, истиот го достави на мислење кај надлежен јавен обвинител. Денеска по добиено позитивно мислење од обвинителството, предлогот на одбраната да биде уважен како основан, судијата на претходна постапка, согласно Законските одредби, донесе решение со кое мерката притвор се укинува и се определува мерка куќен притвор, се вели во соопштението од Основниот кривичен суд во Скопје.

Со оглед дека жалбата не го одлага извршувањето, од Основниот кривичен суд информриаат дека решението е испратено до странките, а обвинтиот ќе биде спроводен на издржување на мерката куќен притвор во неговиот дом.
24-09-2019, 01:43 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,906
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

[Image: 71149737_10220524591968362_2055329094530...e=5DF8C152]
24-09-2019, 02:02 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,906
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

Quote:Затворањето на истрагата со Катица Јанева е доказ дека Русковска барала начин како да ги спаси нарачателите и вистинските рекетари

24.09.2019| ВМРО-ДПМНЕ [url=https://www.vmro-dpmne.org.mk/category/pres_centar/soopshtenija/][/url]
[Image: Logo-3-680x383.jpg]

Соопштение до јавноста

Вилма Русковска вчера покажа дека е само пипка на октоподот на Зоран Заев. Затворањето на истрагата за случајот Рекет, и затворање на рекетарскиот ланец со Катица Јанева е прикривање трагите кои водат директно до врвот на власта.
Со месеци, скоро цела година сите институции од областа на финансиското разузнавање, безбедносните служби и  ЈО воопшто не реагирале во врска со милионскиот рекет. И на бруцоши на правен факултет им е јасно дека милионски рекет, кој траел со месеци не може да се прави без знаење на врвот на власта.
Затворањето на истрагата со Катица Јанева е доказ дека Русковска цело време само барала начин како да ги спаси нарачателите и вистинските рекетари.
Русковска и ЈО со неповикувањето на распит на Зоран Заев се доведуваат во ситуација да бидат соучесници во криминалот.
И Русковска и сите кои ја ограничуваат истрагата и ги штитат функционерите од власта треба да знаат дека еден  ден со враќањето на правната држава во Македонија ќе сносат одговорност за сторениот криминал.
  Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНE
24-09-2019, 07:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,906
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7

(24-09-2019, 01:43 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Кичеец пуштен во домашен притвор

24.09.2019 / 14:37

[Image: Zoki-Kicheec.jpg]

Второосомничениот во случајот „Рекет“ Зоран Милевски – Кичеец ќе биде пуштен во домашен притвор, откако денеска судија на претходна постапка, по добиено позитивно мислење од обвинителството, го уважи предлогот на одбраната како основан.

Quote:Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје постапувајќи по предлог на одбраната на З. М., опфатен во предметот во јавноста познат како „Рекет“, за укинување на мерката притвор и определување мерка куќен притвор од 19.09.2019, истиот го достави на мислење кај надлежен јавен обвинител. Денеска по добиено позитивно мислење од обвинителството, предлогот на одбраната да биде уважен како основан, судијата на претходна постапка, согласно Законските одредби, донесе решение со кое мерката притвор се укинува и се определува мерка куќен притвор, се вели во соопштението од Основниот кривичен суд во Скопје.

Со оглед дека жалбата не го одлага извршувањето, од Основниот кривичен суд информриаат дека решението е испратено до странките, а обвинтиот ќе биде спроводен на издржување на мерката куќен притвор во неговиот дом.Quote:Брисел збунет: Зошто човекот снимен со милион евра рекет е дома


September 26, 2019
[Image: .png?resize=463%2C247&ssl=1]
Европски дипломати во бунило, дел од нив не можат да разберат како се случи во клучните моменти за македонските евроинтергации да се прават политичко-правосудни договори меѓу политичари, обвинители и судии со цел забошотување на случајот Рекет.
За дипломати кои одлично ги познаваат состојбите во Македонија несфатливо е како се случи Зоран Милески Кичеец кого сите го видовме како со торба полна со еден милион евра си оди од домот на бизнисменот Орце Камчев да замине во домашен притвор.
За странците упатени во домашните политичко правни прилики е шокантно што Кичевски пред да биде пуштен дома во два наврати дава изјава како сведок во пред истрага а не дава изјава како осомничен во притвор.
Со неговото ослободување од ефективен притвор македонските власти само долеваат масло на огнот во аферата Рекет, тврдат информираните дипломати за кои е очигледно дека постои спрега меѓу највисоките кругови на власта и парите кои биле изнудувани од бизнисмени преку СЈО и телевизијата 1Тв на Боки 13.
Доколку власта се надева дека со пуштање на Кичевец во домашен притвор и неговото евентуално користење како заштитетен сведок во постапката за Рекет ќе спаси некои свои високи функционери многу се лаже, сметаат дипломати кои инсистираат на анонимност.
Точно е дека и странските партнери и опозицијата деновиве сакаат да ја спуштат топката за да не се направи штета на процесот на добивање датум за ЕУ, велат изворите на expres.mk но овие прашања еден ден ќе дојдат на ред и тогаш премиерот , министерката за правда и други претставници ќе мораат да објаснат што и зошто се случувало. Притоа тие не смеат да се сомневаат дека информациите за тоа кој со кого комуницирал во аферата Рекет покрај за македонските се достапни и за други институции и служби.
Во случајот со Зоки Кичеец главно е прашањето зошто тој не го дал пасвордот со кој може да се влезе во неговиот телефон со кој комуницирал со низа инволвирани и дали токму пасвордот е причината поради која тој е пуштен да се брани од дома.
Доколку се покаже дека Кичеец е пуштен дома за да може да прави трговија со затворска казна за себе и другите инволвирани кои се уште не се обвинети во Рекет тоа ќе значи крај за надежите дека Македонија како земја со владеење на правото ќе стане членка на ЕУ, предупредуваат пријателите на Македонија.
Официјално Кичеец е пуштен на домашен притвор пред три дена откако Обвинителството за организиран криминал го прифати барањето на адвокатите и процени дека има простор за такво нешто иако Милевски беше снимен како подигнува 1 милион црни пари обезбедени со рекет.
„По добиено позитивно мислење од Обвинителството, предлогот на одбраната да биде уважен како основан, судија на претходна постапка, согласно законските одредби, донесе решение со кое мерката притвор се укинува и се определува мерка куќен притвор. Решението е испратено до странките, а обвинeтиот ќе биде спроведен на издржување на мерката куќен притвор во неговиот дом“, се вели во соопштението од Основниот кривичниот суд Скопје.
Зоран Милевски-Кичеец заедно со Бојан Јовановски-Боки 13 беше уапсен на 15 јуни и по распитот во Основниот кривичен суд Скопје им беше одредена мерка притвор. Двајцата беа осомничени за кривичното дело Примање награда за противзаконито влијание, а Боки 13 е осомничен и за кривичното дело Перење пари.
26-09-2019, 02:23 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,906
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

[Image: 71094583_2407764059478538_73903656279799...e=5E38DC2D]
27-09-2019, 12:58 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,906
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9

Quote:Адвокатите со поддршка на нивните колеги од Рекет, исказот на Кичеец мора да се даде

29.09.2019
Адвокатите и обвинителството имаат различно гледање на тоа дали исказот на зоран милевски Кичеец е доказ кој морал ода го добијат бранителите. Дел од останатите адвокати кои не се вклучени во рекет се ставија на страната како што велат на нивните колеги кои се бранители на осомничените. Но велат се ставаат и на страната на законот за кривична постапка кој според нив обвинителството не го почитува.
  • Во врска со изјавите на одбраната дека немале увид во искази на други осомничени, обвинителството укажува дека исказите на осомничените не се дел од доказниот материјал и од таа причина не се презентирани при увидот, велат од Јавно обвинителство на РСМ.
Исказ на обвинет е под точка еден во доказни сретсва во законот за кривична постапка, му одговараат адвокатите на обвинителството.
Инаку адвокатите на Катица Јанева и боки 13 беа револтирани што обвинителката Вилма Русковсска им даде увид во сите докази освен во сведочењето на второобвинетиот Зоран Милевски Кичеец. Од друга страна адвокатот на Кичеец вели дека тој до сега не ги побарал сведочењата на другите двајца осомничени.
Од утре продолжува увидот во останатите докази кои го прави одбраната на осомничените јанева и боки 13 по што тие ке треба да дадат искази. Тие се уште се во притвор а неделава ќе се знае одлуката на апелациониот суд по нивните жалби откако кривичен им ја продолжи оваа мерка. За раззлика од нив Кичеец е во домашен притвор, откако истрагата за него заврши и обвинителството даде позитивно мислење тој да излезе од Шутка.  
Билјана Николовска
30-09-2019, 12:34 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,906
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

Quote:Имаме докази, не се знае колку продолженија ќе има аферата „Рекет“

09.11.2019

[Image: NAK_8705-copy-696x511-680x499.jpg]


Интервју на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за порталот „Вечер пресс“
Аферата „Рекет“ е најголемата корупциска афера и според сведочењата на луѓе кои биле околу таа група луѓе кои денеска се осомничени, знаат дека тие не се тие кои го напишале сценариото и го операционализирале. Не може овие тројца луѓе – притвореничката Катица Јанева, Бојан Јовановски, и Зоран Милевски тоа да го направат без согласност на некој многу моќен политички човек, вели претседателот на ВМРО- ДПМНЕ во интервју за весникот ВЕЧЕР. Лидерот на најголемата опозициска партија зборува за предвремените избори и за можните коалиции, за Преспанскиот договор, за аферата Рекет, за пописот и за други актуелни теми.
Обвинителката Русковска најави дека можно е да бидете испрашан во врска со аферата „Рекет“. Сте имале ли досега повик од Обвинителство? Имавте ли Вие сознанија и од други бизнисмени од кои биле барани пари, и дали поседувате снимки?

-Има уште десетици луѓе кои биле жртва на рекет од владини функционери, од луѓе кои управуваат со институциите во државата и целокупниот тој материјал што ни го доставуваат, ние ги мотивираме и охрабруваме да го достават во обвинителството, онаму каде што му е местото, оти ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија. Ние ќе чекаме обвинителството да постапува по тие материјали, ако не постапат, ќе видиме.
Дел од бизнисмените сè уште се плашат да пријават, оти, нели, „дојде живот„, после ќе нема инспекција која нема да ги посети нив и нивните бизниси. Иако Русковска ме контактираше во јули, еве сега сме ноември, досега никој не ме повикал, ниту ми испорачал некаков документ за да одам во обвинителство да дадам исказ. Како сега ние да веруваме на оние документи кои ги потпишува Русковска против кого било во државава кога таа во интервју на телевизија не ја говореше вистината.
Можеби дел од доказите останале, можеби не останале во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, но јавноста ќе дознае доколку гледаме дека обвинителството не постапува. Прво ќе му дадеме шанса на Обвинителството.

Колку, според Вас, „Рекет“ влијаеше и ги уништи и најмалите шанси за добивање на датум за преговори?

Не може овие тројца луѓе – притвореничката Катица Јанева, Бојан Јовановски, и Зоран Милевски тоа да го направат без согласност на некој многу моќен политички човек. Имаме директно и индиректно учество на висока политичката елита во аферата „Рекет“, но верувајте не е само „Рекет 1“, има и „Рекет 2“ , „Рекет 3“. Не се знае колку продолженија ќе има оваа афера.
-Кога ќе слушнете порака од Брисел дека Македонија испорачала резултати, испорачала тоа каде што учествуваше и опозицијата и тоа во неколку процеси. Иако се испраќаа лажни вести дека опозицијата ќе ги бојкотира претседателските избори, ние викавме дека напротив, ние ќе ве победиме. За жал, се случи тој изборен инженеринг и други објективни ограничувања кои ги имавме како опозиција. Најдобриот кандидат кој некогаш се појавил како кандидат за претседател на државата да биде поразен од потпросечен кандидат. Потоа се случи процес на конструктивна работа во рамките на Собранието, каде што ние учествувавме како опозиција и ги поддржавме реформските закони. И покрај сите напади од нашето членство дека сме пасивни, во екот на најголемите криминални и корупциски афери му дадовме шанса на целиот процес, си велиме октомври ќе дојде, можеби датум за преговори ќе го врати оптимизмот кај граѓаните, но фактите се поразителни и ние не добивме датум. Тоа не е затоа што опозицијата не испорача, тоа е поради тоа што Владата не испорача, но секој оној што не ги гледаше знаците покрај патот, го изгуби патот. Не се на прав пат, како што велат, туку на многу погрешен пат. А знаците беа многу јасни – нула толеранција за корупцијата, нула толеранција за криминалот, доста е од политички уцени, злоупотреби на законите и на Уставот, но тоа некој не успеа да го види и не успеа да го испорача.
Аферата „Рекет“ е најголемата корупциска афера и според сведочењата на луѓе кои биле околу таа група луѓе кои денеска се осомничени, знаат дека не се тие кои го напишале сценариото и го операционализирале. Не може овие тројца луѓе – притвореничката Катица Јанева, Бојан Јовановски, и Зоран Милевски тоа да го направат без согласност на некој многу моќен политички човек. Имаме директно и индиректно учество на висока политичката елита во аферата „Рекет“, но верувајте не е само „Рекет 1“, има и „Рекет 2“ , „Рекет 3“. Не се знае колку продолженија ќе има оваа афера.  
Сега Зоран Заев практично игра all in со сите нас, како што беше тоа со националните интереси и со парите на граѓаните затоа што сака единствено да ја продолжи сопствената политичка кариера, затоа што мисли дека се во животот се купува со пари и дека на тој начин ќе може да тргува со поддршката на граѓаните. Тој истовремено е и исплашен човек затоа што знае дека по поразот на 12 април следува одговорност, и нема да може да се соочи со вистината со целокупниот срам и со сите лаги. Ви ветувам дека ќе има одговорност за секој оној што се огрешил пред законите и оваа игра all in повторно ќе ја изгуби, но, за жал, ќе изгуби и дел од македонското општество и граѓаните.
09-11-2019, 03:21 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,906
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#11

Quote:АПЕЛАЦИСКИ СУД: Попладнево Катица Јанева од затворот во Шутка се сели во домашен притвор

[Image: katica-janeva-3289328932.jpg]

19.11.2019
Притворената бивша специјална обвинителка, Катица Јанева, си оди од Шутка во домашен притвор.
Таква одлука донел Апелациониот суд, кој го прифатил барањето на Јанева да си оди во домашен притвор.
Таа во истражниот затвор во Шутка е од 21 август годинава, кога беше уапсена како второосомничена во криминалната афера „Рекет“.
Јанева неколкупати беше хоспитализирана во приватната болница „Жан Митрев“ поради проблеми со висок крвен притисок и анксиозност, по што ѝ беше препишувана соодветна терапија и беше враќана во истражниот затвор.
Апелациониот суд ја донел ваквата одлука ценејќи ја здравствената состојба на бившата шефица на СЈО. На Јанева ѝ е одземен пасошот, а државата нема да смее да ја напушти ниту со лична карта.
Адвокатката на Јанева, Ирена Фрчкоска, очекува таа попладнево да излезе од истражниот затвор.
Првото рочиште за „Рекет“ е закажано за 3 декември.
19-11-2019, 10:00 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,906
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#12

Quote:Вака маскирана Катица Јанева ја напушти Шутка и замина дома

[Image: katica.jpg]

19.11.2019
Со покриено лице и глава, Катица Јанева (или наводната Катица Јанева) денеска го напушти затворот во Шутка каде беше во притвор и замина во домашен притвор.
Таква одлука донел Апелациониот суд, кој го прифатил барањето на Јанева да си оди во домашен притвор.
Таа во истражниот затвор во Шутка е од 21 август годинава, кога беше уапсена како второосомничена во криминалната афера „Рекет“.
Јанева неколкупати беше хоспитализирана во приватната болница „Жан Митрев“ поради проблеми со висок крвен притисок и анксиозност, по што ѝ беше препишувана соодветна терапија и беше враќана во истражниот затвор.
Апелациониот суд ја донел ваквата одлука ценејќи ја здравствената состојба на бившата шефица на СЈО. На Јанева ѝ е одземен пасошот, а државата нема да смее да ја напушти ниту со лична карта.

[Image: katica1-480x320.jpg] [Image: katica2-480x320.jpg] [Image: katica3-480x320.jpg] [Image: katica4-480x320.jpg][Image: image.jpg]
(This post was last modified: 19-11-2019, 10:06 PM by ЈорданПетровски.)
19-11-2019, 10:05 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,906
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1319-11-2019, 10:18 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,906
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#14

Quote:Русковска најави истрага за судиите што ја пуштија Јанева во куќен притвор

November 19, 2019

[Image: .jpg?resize=610%2C397&ssl=1]

По одлуката на апелационите судии да ѝ се определи куќен притвор на поранешната шефица на СЈО Катица Јанева, која вечерва беше пренесена во станот на нејзиниот син, обвинителката Вилма Русковска најави дека ќе спроведе финасиска истрага.
Решението за Јанева не сме го добиле, но ние дадовме негативно мислење. За советот што ја донесе одлуката за куѓен притвор, че отвориме финансиска истрага. Со вакви судии нема во ЕУ„“ изјави Русковска за „А1Он“, разочарана од одлуката.
19-11-2019, 10:19 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,906
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#15

Quote:Панчевски за куќниот притвор на Јанева кај син ѝ: Држава ли е ова, институции ли се?


[Image: .jpg?resize=696%2C398&ssl=1]

19.11.2019
Поранешниот претседател на Основен суд Скопје 1, Владимир Панчевски, реагира на одредениот домашен притвор за бившата шефица на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева.
„ЕКСКЛУЗИВНО: Катица Јанева во истиот куќен притвор со Лазар Јанев, потенцијален обвинет и потписник на сомнителните договори во 1ТВ??! ДРЖАВА ЛИ Е ОВА, ИНСТИТУЦИИ ЛИ СЕ???“, коментира Панчевски на Твитер.
„Катица ќе издржува притвор со директно вмешаниот син Лазар Јанев кој е на слобода! Лудило или Вирус???“, вели тој во уште еден твит.
19-11-2019, 10:29 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,906
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1620-11-2019, 01:00 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,906
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#17

Quote:Рускоска: Зошто не ја прифатија гаранцијата на Јанева?

Ова е срам! Каква порака испраќаме со ваква одлука, реагира Рускоска по судската одлука Јанева да биде во домашен притвор.
   
[Image: 49651418_303.jpg]

Апелацискиот суд не ја прифати гаранцијата што ја понуди Јанева, а  ја пушта во домашен притвор.  Ова е срам. Каква порака испраќаме со ваква одлука? Да не заборавиме, ова е многу специфичен случај, и е под мониторинг на меѓународната јавност, изјави за Дојче веле шефицата на Основното јавно обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска. 
Обвинителката која секогаш говори смирено и воздржано, за првпат покажа геолема нервоза и револт кон една судска одлука.
„Прашувам зошто не ја прифатија гаранцијата? Јас сум повеќе приврзаник на обезбедена гаранција, отколку на домашен притвор“, вели Рускоска, додавајќи дека „едвај чека да го добие решението, за да види со какво образложение е одреден домашен притвор за Јанева“.
„Нема во ЕУ со вакви судиии", потенцира таа.
Околу информациите за наводно влошената здравствена состојба на Јанева,  Рускоска кусо коментира: „Ако имала здравствени проблеми, зошто не си поднела оставка уште додека била на функција?“ Во однос на здравствената состојба на Бојан Јовановски, која неговиот адвокат на прес-конференција ја опиша како многу драматична, Рускоска вели дека „според лекарското мислење што го добиле - неговата здравствена состојба е во ред“.
Нервоза и во Апелацискиот суд
Но, каква е „здравствената остојба“ во судството? Пуштањето на Јанева во домашен притвор и најавата на Рускоска дека ќе побара финансиска истрага за судиите што донеле таква одлука, го разбранува и Апелацискиот суд. Според неофицијални информации тие денес на колегиум ќе разговараат за изјавите на обвинителката Рускоска, а не е исклучено и да реагираат за наводна смс-порака од нејзина страна со заканувачка содржина. 
Катица Јанева од синоќа е во домашен притвор  со определени и мерки за претпазливост - забрана да комуницира со лицата опфатени во случајот „Рекет“. Пасошот и` е одземен, не не смее да ја напушти земјата ни со лична карта, и има забрана за добивање нова патна исправа. Судскиот процес за предметот „Рекет“ ќе започне на 3-ти декември. Мерката домашен притвор Јанева ќе ја издржува во станот на нејзиниот син Лазар Јанев, стан кој заедно со друг имот претходно беше понуден како гаранција за нејзино излегување од притвор, но судот ја одби таа гаранција.
20-11-2019, 12:14 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,906
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#18

Quote:Antonio Miloshoski
4 hrs ·


ПОДОБРО КАТИЦА ДОМА, ОТКОЛКУ ЗАЕВ ВО АРГЕНТИНА

[Image: 78455554_2871733042846143_67136427339169...e=5E56D6C8]

За време на преговорите за Законот за обвинителство, премиерот во заминување Заев, се пофали дека тој е во координација со адвокатката Фрчкоска, бранител на обвинетата за "Рекет" Катица Јанева и дека според него контроверзната одлука потпишана од притвор за примопредавање на предметите од СЈО, од Јанева на Јовески, е потег што ќе создаде услови за пуштање на Катица во домашен притвор. Сите беа изненадени од исказот. Како правник и пратеник решив да ја известам јавноста за ваквото скандалозно мешање на премиерот во судството, а после мојата изјава следуваше канонада од напади лично од премиерот во заминување Заев, како и од неговата владина служба за пропаганда, дека ширам лажни вести. Но, вчерашната нарачана судска одлука за пуштање на Катица Јанева дома беше конкретен демант на манипулациите на Заев.
Но, многу подраматично за Македонија е што преку оваа одлука и случајот "Рекет" се откриваат три битни недостатоци во правосудниот систем.
1. Прво, за најкрупните криминални случаи во кои се вмешани и функционери, како што е "Рекет", одлуките за притвор, ослободување од притвор, преформатирање на телефони, прикривање на докази, влијание врз сведоци и одлуките кој се треба или не треба да биде опфатен со истрагата, обвинителството и судот ги носат во тесна координација со премиерот во заминување Заев, што е деградирање на поделбата на власта и владеењето на правото.
2. Второ, очигледно е дека премиерот во заминување е главниот координатор на одбраната на обвинетите во мега-скандалот "Рекет", што отвора сомнеж дека во оваа криминална афера и Заев бил дел од групата државни функционери која ги давала насоките за дејствување на тројцата обвинети рекетари, со цел таа група противправно да се здобие со лична имотна корист, да обезбеди спонзорство во кеш за партијата, како и нелегално да финансира медиум.., и
3. Истрагата и обвиненијата за Рекет беа потег изнуден од притисокот на јавноста преку еден "суетен" македонски и еден "суетен" италијански новинар, а самата афера потоа беше комуницирана пред меѓународната јавност за дел од повлијателните дипломати во Скопје и во Брисел да бидат изманипулирани дека за скандалот Рекет треба да известуваат како за случај каде владата во Македонија се бори против криминалот, а не како за случај каде владата и премиерот Заев се дел од криминалната шема за ракетирање.
И на крајот, откако помина самитот во Брисел, не се доби датумот кој лани се прославуваше, откако е лоциран кривецот во Париз и наближуваат изборите на кои Заев ќе се збогува од влијателната премиерска позиција, следи втората фаза во случајот Рекет, а тоа е политичка контрола на текот на судењето, кое за јавноста треба да изгледа законито, но пресудите мора да се однапред усогласени меѓу Заев, Катица и главниот обвинител. Заев е свесен дека Катица Јанева премногу знае за шемата според која се рекетирале стопанственици и се уценувале пратеници, Катица знае каде завршувале парите и колку проценти одела за партијата, колку за функционерите, колку за телевизијата. Катица Јанева најдобро знае и кој И ги давал насоките за дејствување и чиви пораки примала на телефонот што го "изгуби" и оној што го преформатира. Веројатно затоа премиерот и неговите судии одлучиле дека е подобро Катица да оди дома, отколку Заев да оди за Аргентина.
20-11-2019, 12:17 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,906
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#19

Quote:Vladimir Pancevski
1 hr ·

ПОТСЕТУВАЊЕ НА ПУПКИТЕ

Читам медиумиве пренесуваат...
“Од извори во судот, Канал 5 дознава дека станува збор за судиите Јани Нича, Сафет Кадрии и Зоран Димитриевски.
Според информациите, утрово во Апелација се одржува колегиум, откако обвинителката Вилма Русковска на еден од судиите му испратила, како што тврдат, заканувачка SMS порака во која им најавила дека ќе почне финансова истрага. Од судот најавија дека заканите ќе ги пријават и во МВР.
Претходно, разочарана од одлуката, и со очигледни сомнежи во мотивите, Русковска изјави дека „со вакви судии нема во ЕУ“.
Што ве гледам чудни сите, па јас го пробив ледот, ме малтретираат три години де имотна состојба ми проверуваат, де фиктивни постапки ми поведуваат, па и судии одеа се жалеа од мене во Судскиот совет, можам еден добронамерен совет ќе ви дадам немојте да се стегате помалку ќе ве боли!


ПОСЛЕДНАТА ПРЕСМЕТКА КАЈ О.К. КОРАЛОТ!!!

[Image: 75619081_588091608628284_202641809770283...e=5E49E5C6]
(This post was last modified: 20-11-2019, 12:29 PM by ЈорданПетровски.)
20-11-2019, 12:27 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,906
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#20

Quote:Што напишала Русковска во смс порака до судија: Од гаќи ќе ве истресам цел совет


20. ноември 2019.
Апелациониот суд пред малку по одржан колегиум го објави следново соопштение и детали за обвинител и неговото однесување по донесена одлука на тројца судии:
Ве известуваме дека на 19.11.2019 година во вечерните часови, од страна на јавниот обвинител за организиран криминал и корупција Скопје, Вилма Рускоска, е испратена СМС порака до еден од членовите на Кривичниот совет на Апелациониот суд Скопје кој учествувал во жалбена постапка по повод изјавените жалби на обвинетата Катица Јанева, лично и преку нејзиниот бранител против првостепеното решение за продолжување на мерката притвор, која порака е со следната содржина: 

Quote:Ако ти со советот сте ја пуштиле Катица, да знаеш дека од гаќи ќе ве истресам цел совет со финансиска истрага. Заради судии како Вас, никогаш нема во ЕУ да влеземе. Ако не е твојот совет, се извинувам. Ама ако сте вие, ќе видите

Апелациониот суд Скопје, во врска со изнесената содржина на СМС пораката, како и подоцнежен јавен настап на јавниот обвинител со слична содржина во медиумите, недвосмислено изразува став дека тоа претставува директна закана и грубо мешање во работата на судот каде јавното обвинителство е само странка во постапката.
Апелациониот суд Скопје смета дека ваквото однесување на јавен обвинител претставува искористување на позицијата на јавен обвинител и обид преку јавен настап да се наметне постоење на елементи на корупција во постапувањето на Кривичниот совет и да се изрази неосновано и паушално сомневање во поглед на правилноста и законитоста на одлуката на Кривичниот совет за определување на мерка куќен притвор која по својата законска поставеност и правна природа е мерка која после мерката притвор, претставува најстрога мерка за обезбедување присуство на обвинетите во кривичната постапка.
Ваквото постапување на јавен обвинител претставува преседан во правосудниот систем со кое директно се нарушува угледот на судот, како и принципите на уставната поставеност на судската власт и слободното судиско убедување при донесување на судските одлуки, што во секој случај претставува кршење на Уставот, законите и Етичкиот кодексот на јавните обвинители.
Токму ваквото недолично однесување на јавен обвинител кој раководи со Обвинителството за организиран криминал и корупција, истовремено, претставува директно влијание врз текот на водењето на судските постапки и грубо го нарушува принципот на независноста на судството, како многу важен сегмент на владеењето на правото, а токму тоа може да биде пречка за пристапување на нашата држава во ЕУ, на кое нешто се повикува обвинителката.
За погоренаведеното писмено се известени и надлежните институции.

ДОСИЕ
20-11-2019, 01:06 PM
Reply