Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДЕСКОСКА ПРОДОЛЖУВА СО ЛАГИ ЗА ПРИЧИНАТА ЗА НЕДОНЕСУВАЊЕ НА ЗАКОНОТ ЗА ЈО
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Дескоска: Клучното барање на ВМРО-ДПМНЕ беше сите постапки на СЈО по 18-те месеци да запрат, а доказите да се фрлат во вода

21/09/2019
[Image: Renata-Deskoska-696x464.jpg]
Идеална ситуација би била законот да се донесе. Но гледаме дека имаме отпор од страна на опозиционата ВМРО-ДПМНЕ за донесување заеднички солидни решенија коишто ќе ги имплементираат европските стандарди, истакна министерката за правда Рената Дескоска, во интервју за емисијата Стадион на Канал 77, на прашањето дали може  Законот за ЈО да не е донесен, а да очекуваме отворање на преговорите за влез во ЕУ.
-Мојата опција е дека би било подобро да не донесеме закон отколку да донесеме лош закон, во случај ако имаме ситуација во којашто треба да имаме закон којшто ќе внесе поретроградни решенија од постојните, којшто нема да значи напредок на нашето законодавство кон европското.
Дескоска посочи дека овој процес на носење на СЈО се темели на Стратегијата [за реформи во правосудството] којашто е усвоена од Владата но и одобрена од Европската Комисија од Брисел, и од којашто произлегува обврска да обезбедиме посебен орган во рамките на Јавното обвинителство којшто ќе гони висока корупција и ќе овозможи продолжување на случаите на СЈО.
-Практично, СЈО да се трансформира во траен орган во нашиот систем – за жал таква согласност немавме, рече министерката.
Дескоска додаде дека ВМРО-ДПМНЕ не сакало  да се спомне С од СЈО во законот.
-Бевме принудени да извадиме верзија којашто ќе се доближи до нивните барања со цел да направиме консензус. Кога ја направивме таа верзија којашто имплементираше добар дел од нивните барања сега тие одговорија со ретерирање- посочи Дескоска.
Таа посочи дека воочливо било тоа дека другата преговарачка страна, во случајот опозицијата нема волја за приближување и доаѓање до заедничко решение.
-Тоа беше една игра во која ВМРО-ДПМНЕ ја правеше со цел да дојде 15 септември, во којашто очекуваа дека специјалната јавна обвинителка ќе го изгуби мандатот, СЈО ќе биде замрзнато и со него и случаите и дека тоа ќе трае една година, рече Дескоска.
Клучното барање на ВМРО-ДПМНЕ беше дека треба да имаме одредба во којашто сите постапки коишто се почнати по 18 месеци ќе запрат, сите докази ќе бидат фрлени во вода, а постапките пред првите 18 месеци ќе бидат трансферирани. Ние мораме да го решиме клучното прашање, а тоа е прашањето за постапките коишто се водат. Остануваше дилемата за тоа во која фаза ќе бидат преземени и слично. Кога ќе го решевме тоа прашање, можевме да разговараме им реков, експерти од сегде, од ЕК, од Венецијанска комисија од каде и да е, дополни Дескоска.
Дескоска истакна дека првата верзија којашто била пуштена  во Собрание била блиску до она што би изгледал закон којшто би се правел во комисија, експертски – без странични интереси. Имаше одредени отстапувања во првиот текст којшто произлегоа во рамките на коалициските разговори со ДУИ, којшто се однесуваа на одредени прашања за да се задоволат потребите и да се добие поддршка во рамките на Владата. Прашања коишто се однесуваа на употреба на докази од СЈО и други прашања коишто се отворија, различни прашања и интервенции. Но, сепак тоа беше еден закон којшто беше пристоен, немаше да наруши остварување на владеење на право, од експертите би добил зелено светло. Можеби не би добил петка, но би добил една четворка.
За жал, свесни сме дека во Собранието мнозинство за донесување на закон е двотретинско мнозинство. Има одредени црвени линии од коишто не сме спремни да отстапиме. Вистина мислам дека нема потреба да се носи закон којшто ќе биде ретроградно решение, дури ќе содржи и скриени одредби за амнестија, доколку веќе не е ургентна таа потреба, изјави Дескоска. МИА


Милошоски ги дематира лагите на Дескоска:


(28-08-2019, 03:56 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Интервју Милошоски: Опозицијата да даде предлог за предводник на новото обвинителство


28 Август, 2019

Фактор: Постои ли опасност од прекинување на предметите кои ги води СЈО, од застарување до не можност тие да биде преземени или водени. Сака ли опозицијата да избегне одговорност?

Милошоски:Нема никаква закана за застарување на предметите бидејќи тие веќе се поднесени како обвинителни акти пред судот и се водат рочишта. Тие 18 обвинителни акти не може да престанат бидејќи се влезени во процес, освен ако се случи некоја виша сила. Ние и кажавме на Рената Дескоска Треневска дека сите случаи кои имаат судски тек да си имаат и судски исход.

Фактор: Што е со истрагите кои СЈО ги покрена по јуни 2017 година кога истече рокот за поднесување на обвиненија. Што ќе биде со овие предмети во кои исто така се вклучени функционери на ВМРО-ДПМНЕ, нив кој ќе ги застапува и дали ќе се отворат?

Милошоски: Ние им рековме дека јуни 2017 е законски рок кој јасно е поставен. Тој законски рок бил ставен за да се почитува, а не прекршува. Е, сега ни станува појасно што се случувало. Обвинителите, вклучувајќи ја специјалната јавна обвинителка, но и другите кои биле вклучени, си поставиле приоритети, и вршењто на рекет и уцени кон бизнисмени им било поважно, отколку поднесување обвинителни предмети и акти. За нив тие тврдат дека се подготвени да ги започнат и водат, но прашањето е зошто не ги поднеле? Затоа ние сметаме дека во моментот додека законот опредил рок и СЈО имало улога на овластен тужител, ако тие го пропуштиле рокот намерно или ненамерно, значи дека новото обвинителство ќе може да отвори нови истраги и предмети. Ние сме мала земја, и сите ги знаеме случаите по допрен глас. И ако Катица Јанева не нашла за сходно да поднесе обвинителен акт против Никола Груевски и Али Ахмети за предметот „Попис“, тогаш новиот обвинител на новото обвинителство по допрен глас ќе може да отвори истрага, да обезбедува докази и да ја води процедурата.
(This post was last modified: 21-09-2019, 07:02 PM by ЈорданПетровски.)
21-09-2019, 06:02 PM
Reply