Добредојдовте
 • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
 • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
 • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
 • 0 Vote(s) - 0 Average
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
КЕ ОДИ ЛИ И ФРИКИ 1 И 2 ВО ШУТКА!?
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

[Image: 1.jpg]
[Image: image.jpg]Во однос на РЕКЕТ, бомбите што гу пукаше Заев за Груевски се детска играчка.
(This post was last modified: 07-09-2019, 10:18 PM by ЈорданПетровски.)
07-09-2019, 10:16 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

[Image: 13-1.jpg]
08-09-2019, 01:31 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

[Image: image.jpg]
08-09-2019, 06:04 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Александар Митовски-ИНФОМАКС пак најдобро информиран!!
Quote:
НА КОЈ ТЕЛЕФОН СЕ НАЈДЕНИ ПОРАКИТЕ: Дали е точно дека Боки му носел „парчиња“ на бизнисменот, а Заев знаел за тоа?


Кодирани пораки, непрецизни информации на ниво на шпекулации и недоволно храброст да се објават вистинските податоци. Дали тоа се прави намеро за да се дефокусира јавноста од вистинските сторители, или пак се работи за друга (лукративна можеби?) намера, останува на јавноста да пресуди

[Image: fijat-canoski222.jpg]

[img=520x0]https://infomax.mk/wp/wp-content/uploads/2018/10/fijat-canoski222.jpg[/img]
Многумина од вчеравечер до денес ме контактираа, со прашања дали е точно дека некој од УБК (мислејќи на Јовче Ременски) украл компромитирачки материјали од службата со кои подоцна бил уценуван скоспки бизнисмен, а многумина мислат дека станува збор за Фијат Цановски.
Еве јас ќе поставам неколку прашања, на кои ги знам одговорите но за јавноста ќе има можност да ги обелодени и Русковска или пак самите актери вмешани во ситуацијата:
 • Дали е точно дека УСБ-то со компромитирачките материјали од сексуалните фантазии на скопскиот бизнисмен излегле од сефот на Јанева во СЈО?

 • Дали е точно дека на бизнисмеот му биле испраќани „парчиња“ од внатрешноста на Македонија, а за тие услуги тој исплаќал сериозни суми на пари?

 • Дали е точно дека еден дел од тие пари биле ипслатени преку фирма на неговиот зет на сметка на „Меѓународен Сојуз“ како инвестиција во проект за дом за стари лица?

 • Дали е точно дека Ременски присуствувал на средбите со бизнисменот и служел како обезбедување на зделките читај. рекетот?

 • Дали е точно дека на телефонот Ајфон одземен од Бојан Јовановски со „златно-жолта боја“ ИМЕИ бр. 357……. и СИМ картичка бр.893……….. се најдени пораки од Зоран Заев?

 • Дали е точно дека материјалите кои се предмет на јавна дебата се најдени на УСБ „Урбан Крузер“, „Супер Тален“?

 • Дали е точно дека е најден крипто-телефонот на Милевски марка „Биттиум“, и што има на него?

 • Дали е точно дека средбите се остварувале во еден елитен ресторан на излезот на Скопје, кон Велес?

 • Дали е точно дека Зоран Заев во пораките кои ги разменил со Јовановски бил информиран за она што го правел бизнисменот, и дали е точно дека ги одобрил активностите на Боки и неговите компањони?
А.Митовски
08-09-2019, 09:45 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#515-09-2019, 04:29 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

Quote:Фросина Ременски осомничена во „Рекет“


[Image: remenski.jpg]

Нова ТВ 1:03 pm - 9 October 2019
Потпретседателката на Собранието Фросина Ременски е осомничена во „Рекет“ дознава НОВА од извори во истрагата. Таа е опфатена со проширената истрага против нови четири лица осомничени за перење пари, измама и помагање во измама, во делот на исплатата на средства за наводната изградба на старечки домови на сметката на Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски.
Ременски беше почесен претседател на Меѓународниот сојуз на чија сметка легнале парите. Покрај Ременски, со оваа истрага е опфатена и Јасна Мандиќ заменик претседател на Меѓународниот сојуз, дознава НОВА.
-Врз основа на предистражната постапка обвинителот што раководи со постапката, дојде до сознанија што укажуваат дека во периодот од јули 2017 година до април 2018 година, првоосомничениот како претседател на осомниченото правно лице, искористувајќи документи од правното лице, довел и одржувал во заблуда двајца управители на две друштва за градежништво. Тој, лажно прикажувајќи дека ќе обезбеди државно неизградено земјиште за изградба на центар за возрасни лица и мобилен сервис, а потоа и субвенционирање од страна на државата, од оштетените преку авторска агенција успеал да добие парични средства од 719.905 евра од едното правно лице и 233.821 евра од другото. Останатите осомничени лица со умисла му помагале на првоосомничениот во извршувањето на кривичните дела изготвувајќи договори, подигнувајќи ги уплатените средства и уплаќајќи средства на други правни лица по основ на позајмица или донација. Воедно, едно од осомничените лица како функционер, заедно со првоосомничениот присуствувало на средбите организирани од првоосомничениот, при што го искористило својот углед и авторитет и оштетените стекнале впечаток дека зад понудените проекти стои извршната власт, соопшти обвинителството.
Во текот на денот се очекува новите осомничени да дадат исказ пред судија на претходна постапка. Обвинителството бара притвор за едно лице од новоосомничените, а за другите мерки на претпазливост.
Ременски минатиот месец даваше исказ во Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за случајот „Рекет“ и Меѓународниот сојуз. Таа тогаш изјави дека како почесен претседател на организацијата немала никаква формално-правна обврска да учествува во органите на организација и дека лично не присуствувала на средбите кога се преговарало и се потпишувале договорите на Меѓународниот сојуз со фирми и лица.
– Квалификациите што правел Меѓународниот сојуз ќе ги оставам да ги утврди ЈО. Ниту јас, ниту вие како новинари не треба да даваме квалификации. По прашњето за грижата на совест, тоа е индивидуална категорија на секој поединец и сите ние имаме и одговорност, меѓутоа и сите ние имаме и ситуации во животот кога и другаруваме или сме во роднинска врска со луѓе кои можеби сториле или не сториле нешто, а сме биле во некаква комуникација. Тоа не значи дека тоа повлекува и некаква грижа на совест особено ако не се однесува за дејствија поврзани меѓу нас, рече тогаш Ременски.
Битолскиот бизнисмен Силјан Мицевски и струшкиот Ардијан Амзоски кои уплатиле 719.000 односно 233.000 евра на сметката на Меѓународниот сојуз веќе дадоа исказ кај Русковска.
 
Дали со оваа обвинение се купува сведочењето на Верушевски?
(This post was last modified: 09-10-2019, 10:08 PM by ЈорданПетровски.)
09-10-2019, 12:31 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7

Quote:Обвинителката Русковска пристигна во Кривичниот суд, приведена и Јасна Мандиќ

[Image: xruskoska-600x375.jpg.pagespeed.ic.94tU-yz0d5.jpg]
Обвинителката Вилма Русковска вечерва пристигна во Кривичниот суд, каде се очекува да биде донесена една од осомничените во истражната постапка против пет физички и едно правно лице, за која се бара мерка притвор поради, за како што се наведува, постоење основано сомнение за помагање при извршување на кривичното дело „измама“.

09.10.2019
Дел од медиумите повикувајќи се на извори во истрагата објавија дека станува збор за Јасна Мандиќ, потрпетседател на хуманитарната организација „Меѓународен сојуз“.
Во истражната постапка што се спроведува по наредба на Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, првоосомничениот се сомничи дека сторил продолжено кривично дело „измама“ и кривично дело „перење пари и други приноси од казниво дело“, останатите лица се сомничат дека помагале при извршување на кривичното дело „измама“, а тројца од нив се сомничат дека помагале и при извршување на кривичното дело „перење пари и други приноси од казниво дело“.
Како што денеска соопшти Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, правното лице се сомничи дека сторило кривично дело „измама“ по член 247 став 8 во врска со став 4, врска со став 1 од Кривичниот законик.
– Врз основа на предистражната постапка обвинителот што раководи со постапката, дојде до сознанија што укажуваат дека во периодот од јули 2017 година до април 2018 година, првоосомничениот како претседател на осомниченото правно лице, искористувајќи документи од правното лице, довел и одржувал во заблуда двајца управители на две друштва за градежништво. Тој, лажно прикажувајќи дека ќе обезбеди државно неизградено земјиште за изградба на центар за возрасни лица и мобилен сервис, а потоа и субвенционирање од страна на државата, од оштетените преку авторска агенција успеал да добие парични средства од 719.905 евра од едното правно лице и 233.821 евра од другото. Останатите осомничени лица со умисла му помагале на првоосомничениот во извршувањето на кривичните дела изготвувајќи договори, подигнувајќи ги уплатените средства и уплаќајќи средства на други правни лица по основ на позајмица или донација, се појаснува во соопштението.
Едно од осомничените лица како функционер, заедно со првоосомничениот, се подвлекува во соопштението, присуствувало на средбите организирани од првоосомничениот, при што го искористило својот углед и авторитет и оштетените стекнале впечаток дека зад понудените проекти стои извршната власт.
– Ценејќи дека се исполнети законските услови за определување на мерки за обезбедување на присуство на осомничените, надлежниот јавен обвинител до судијата на предходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје во текот на денот ќе достави Предлог за определување на мерка притвор за едно лице и мерки на претпазливост за останатите осомничени лица. Првоосомничениот во рамки на друга постапка се наоѓа во притвор, соопштуваат од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција.
09-10-2019, 08:56 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

Quote:Куќен притвор за Јасна Мандиќ

[Image: jasna-mandic-39hwekvx41u99t6teneku8.jpg]

09.10.2019
Судија на претходна постапка ѝ одреди куќен притвор на Јасна Мандиќ, потпретседателка на Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски-Боки 13, поради опасност од бегство, уништување на докази, влијание врз сведоци и други основи.
За другите тројца осомничени во проширената истрага на Рекет обвинителката Русковска вечерва изјави дека побарали мерки на претпазливост: одземање на патна исправа, забрана за напуштање на престојувалиште (Скопје) и еднаш неделно задолжително јавување во судот.
“Тројцата утре ќе треба да дојдат пред судијата на претходна постапка и за нив дополнително ќе се одлучува“, изјави вечерва Обвинителката Русковска.
09-10-2019, 10:06 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9

Quote:Ременски, како осомничена во „Рекет“, пристигна во Кривичниот суд

10.10.2019
Пратеничката Фросина Ременски во моментот е во Кривичниот суд, пред судија на претходна постапка, дознава неофицијално „Фокус“.
Судијката на претходна постапка треба да одлучи дали ќе и одреди некоја од мерките на претпазливост, кои ги бара обвинителката Вилма Русковска, бидејќи од вчера и Ременски е осомничена во проширената истрага за „Рекет“’.
Денес во судот треба да се појават и таткото на Боки 13, Миле Јовановски, како и неговата асистентка.
За Јасна Мандиќ пак синоќа беше донесена одлука за куќен притвор.
10-10-2019, 02:04 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

Quote:Ременски: Ќе си поднесам оставка ако поднесат и другите пратеници против кои има кривични постапки 


10/10/2019
Не чувствувам вина, рече пратеничката Фросина Ременски, која утринава се појави на распит во Кривичниот суд, како осомничена во проширената истрага за „Рекет“ на Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција.
Ременски побара од медиумите да не ја мешат првата фаза од истрагата, каде осомничени се три лица меѓу кои Бојан Јовановски и Катица Јанева, со втората фаза за која Обвинителството вчера соопшти дека се сомничат четири нови лица. Како што рече таа во изјава за медиумите, Обвинителството против неа нема други докази, освен тоа дека наводно го искористила својот авторитет да убеди бизнисмени дека извршната власт стои зад спорните проекти на „Меѓународниот сојуз“.

-Обвинителството немаше друг доказ пред судот во делот на аргументацијата, ќе очекувам Обвинителството да го докаже тоа што ми го става на товар – изјави таа.

На прашање за нејзината улога во „Меѓународниот сојуз“ таа рече:

-Немам намера да се повторувам, веќе дадов изјави за тоа. Но инволвираноста на политичари од страна на пристрасни медиуми, без да се побара од мене став или изјава, јас го чувствувам како лицитирање за некаква инвовлираност на политичар во процес. Ќе се воздржам од сите коментари кои се однесуваат на етиката на известувањето по однос на мојата улога. Одговорно тврдам, со исклучок на некои медиум, дека многу медиуми не ги почитуваа основните етички правила на известување, се прејудицирше вина, се ставаа на товар работи кои немаа допирна точка со ова што го гледаме денеска, затоа ќе биде несимпатично да се правдам за нешто што сте го прејудицирале – рече Ременски.

Во врска со најавата на премиерот Зоран Заев, дека секој осомничен функционер од СДСМ ќе биде отстранет од функциите додека не си ја докаже својата невиност, Ременски рече дека изјавата на Заев не ја протолкувата во негативна конотација.
Ременски е член на Извршниот одбор на СДСМ и рече дека ќе ја почитува секоја одлука на партијата, а дека ќе го почитува и етичкиот кодекс кој го потпишала во СДСМ.

-Како одговно лице и интелектуалц секогаш сум почитувала изјави кои ги потпишувам – додаде таа.

Во врска со нејзината функција како потпретседател на Собранието, пак, рече дека тоа не е партиска позиција.

-Од аспект на некаква одговорност, ако прејудицирате, времето и законот и уставот на сите вклучени во било каква постапка, ја гарнатираат презумпцијата на невиност. Можеби има добра шанса сите пратеници во Собранието, кои се во некакво својство пред органите на правосудството, доколку се договориме колективно да си поднесеме оставки, ама сите – рече Ременски додавајќи дека одлуката дали ќе си поднесе оставка нема да ја соопшти денеска.

Обвинителството за Ременски побара мерки на претпазливост, за што судот треба да одлучи во текот на денот.
М.В.
12-10-2019, 03:50 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#11

[Image: 72574825_2168092590156198_35460288905415...e=5E26F232]
12-10-2019, 04:54 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#12

Quote:Ilija Maksimovski
1 hr ·А АКО Е РЕМЕНСКИ И „РЕКЕТ „ ВСУШНОСТ - МНОГУ ПОСЕРИОЗЕН И ПОТЕЖОК- „ШПИОН 2„ ?!

[Image: image.jpg]

Да се работеше за помалку пари а не милиони евра, барем досега толку се видоа , .. . да не беше Фросина Ташевска -Ременски покрај пратеник и професор од безбедносната сфера и на СДСМ и на државата и да немаше толку странци во аферата „Рекет „ можеби ќе имаше простор и да се помисли и прифати дека Катица Јанева испаднала алчна и припроста провинциска жена која се нашла на погрешно место во погрешно време, па била искористена од еден „ педер „ , што би рекол Премиерот Зоран Заев !
Вака, кога ќе се спомене дека Фросина образувала и професионално формирала генерации и генерации полицајци и професионалци во безбедносниот сектор на Полициската академија и Факултетот за безбедност, сега се поставува прашањето дали таа своите криминогени лични стандарди и вредности за кои и се изречени мерки за обезбедување пре Обвинителството за организиран криминал и Судот , не им ги пренела и нив па сега и тие се потенцијални или дури и активни учесници во некоја тековна или идна политичко -криминална афера како „ Рекет „ ? Уште посериозно е прашањето дали таа како безбедносен фактор во СДСМ не влијаела на раководниот тим на партијата кога беше во опозиција а сега и во раководењето со државата и директно врз Зоран Заев како партиски лидер а сега и Премиер ? Секако да не се чувствува запоставен под не помало можно влијание можел да биде и сопругот Јовче Ременски кој завзема високи позиции во хиеррахијата на МВР ?
Ваквите тези иако навидум изгледаат претерано хипотетички, но, во политиката такви сутуации се покажале како сосема реални . Да не се враќаме на некои афери од поодамна, најдобар пример секако е познатата афера „Шпион „ за која во најголемиот дел се изречени пресуди а во која исто така пресудна улога одигра СЈО и неговата прва „ грација „ Катица Јанева! ? „ Шпион „ ниту како судење, ниту како афера уште не е завршена а пратеникот на ВМРО – ДПМНЕ Илија Димовски осомничен за шпионажа сеуште е пратеник, носи закони и што е најважно има важечки безбедносен сертификат од највоско ниво „ државна тајна „ ? Настрана што во неговата непосредна база во партијата ВМРО – ДПМНЕ во Скопје и особено во Велес допрва зовриват и ќе се случуваат полициско – криминални земјотреси, секако најпровокативна е состојбата што актерите во аферата „Шпион „ што значи и Илија Димовски беа иследувани, обвинети и осудени за шпионирање во корист на Унгарија а неговиот партиски шеф Никола Груевски кој со образложение дека се спрема негова ликвидација во некој од македонскте затвори, побегна и политички азил доби токму во - Унгарија ?
Дека е можна евентуална нова афера „ Шпион 2 „ најсигурен импулс се членовите на раководството на „Меѓународниот сојуз „ на Бојан Јовановски - Боки 13, каде се редат личности со лични досијеа кои содржат односи до разни врсти на криминал , од киднапирање, до повеќе видови шверц а се во роднински врски со македонски личности на високи државни функции ! Како на пример, министерката за одбрана Радмила Шеќеринска, односно нејзиниот сопруг Божидар Јанковски ! Дека аферата „Рекет „ како криминален случај не е добро обработена, или некој се обидува да ја затвори „договорно „ во ваква состојба сомнение фрла фактот што засега сигурни докази, барем јавно се ефтиниот намештај кој како подарок го добила Катица Јанева, (само ?) 50 – илјади евра кои ги примила како поткуп и милионите евра од торбите кои ги носеа Кичеец и Боки 13, но, кои ги снема а со оглед на корупцијата во македонското правосудство прашање е дали ќе се појават и на судењето ? Во таква состојба на еден естрадец, Боки 13, регионален мангуп Кичеец и Катица Јанева како пропадната провинциска и специјална обвинителка, засега најсериозна е професорката Фросина Ташевска Ременски како безбедносен експерт!?
12-10-2019, 06:35 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#13

Quote:Ременски суспендирана од СДСМ, ја „издал“ мобилниот телефон на Боки 13?


Јовица Пауноски 11/10/2019 17:57

Податоците кои се добиени по завршувњето на вештачењето на мобилниот телефон на Бојан Јовановски ѝ даде статус на осомничена на пратеничката Фросина Ременски.
По тоа од СДСМ ја суспендираа додека ја докажува како што велат тие својата невиност.
„Се поставуваме демократски како што заслужуваат граѓаните за кои што постоиме како партија и политичари, а тоа е донесување на времена суспензија додека некој ја докажува својата невиност. Со тоа суспенцијата не и дава можност да ја користи партиската моќ ниту политичка моќ при докажувањето на својата невиност. Јас верувам во нејзината невиност“, рече Зоран Заев.
За Ременски, која вчера истакна дека не се чувствува виновна и оти очекува Обвинителството да го докаже тоа што и го става на товар, судија на претходна постапка одреди мерки на претпазливост. Одземен и е пасошот, има забрана да го напушти Скопје, како и обврска секоја недела да се јавува во Суд.
На основачкото собрание на Сојузот на Боки 13 кој се одржа на 8 јули 2017 година, Фросина Ременски ги повикуваше бизнисмените и како што вели таа приватниот сектор да се препознаат во проектите на Сојузот.
„Оттука сите овие проекти кои што денеска ќе влезат во акцискиот план за работа на меѓународниот сојуз, неминовна е взаемната соработка на Сојузот и со локалната самоуправа, со општини, и со држаните институции, и со јавните претпријатија, но повторно ќе кажам дека она што ќе биде добра основа за работа на Меѓународниот сојуз, а веќе го истакна претседателот, а е потпишувањето, идното потпишување на меморандумот за соработка со владата на Република Македонија од името на сите министерства, при владата на Република Македонија, дополнително е што ја поттикнуваме бизнис заедницата, односно приватниот сектор да се препознае во проектите“, рече тогаш Ременски.
Мерки на претпазливост се одредени и за Миле Јовановски, татко на Боки 13, додека на Јасна Мандиќ, судија на претходна постапка одреди куќен притвор.
Обвинителката Вилма Русковска, по исказот на Мандиќ во Кривичен, нагласи дека има „битни докази“ за обвинението за „Рекет“. Посочи и дека еден од осомночените побарал спогодба за првиот дел од истрагата за „Рекет“.
Бојан Јовановски се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“, додека Милески е во домашен притвор. Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, пак, од притвор од истражниот затвор, вчера е однесена и задржана во клиниката „Жан Митрев“ на понатамошно следење, како пациент во сомнителна прединфарктна состојба.
12-10-2019, 08:18 PM
Reply