Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
РУСКОВСКА И КАЦАРСКА МОРА ДА ПОНЕСАТ КРИВИЧНА ОДГОВОРНОСТ ЗА ПРОЦЕСОТ ЗА 27.04
Author Message
vancevtodor Online
Senior Member
****

Posts: 448
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#21

Quote:ПЕНДАРОВСКИ ОД БРИСЕЛ ДОНЕСЕ ЛОШ АБЕР ЗА ЗАЕВ И БАНДАТА!!


[Image: image.jpg]

Јордан Петровски 29.04. 2021

Денешна изјава на Пендаровски:

Quote:Јас луѓето првично ги прашував околу мене за какво кривично дело се гонат, јас знам дека такво кривично дело мислам формулација таква немаше на времето ниту во бивша Југославија, ниту во 90-тите години. Тоа е подоцна прифатено. Бидејќи јас нешто знам околу тероризмот и околу безбедносните проблеми и дилеми, јас тврдам дека тие луѓе не беа терористи што влегоанагласи Пендаровски.

Прво што ми падна на ум е како Пендаровски не даде таква изјава досега? Пресудите за 27.04. се оддамна изречени, Пендаровски имаше време да каже досега сто пати дека 27.04 не е тероризам. Одговорот е јасен ,му истегнаа уши во Брисел од причина што укажувањето од ЕУ кое беше упатено преку Врховниот суд на Шведска на Заев и бандата дека на 27.04 НЕМА ТЕРОРИЗАМ не го прифатија, туку згора на се ја наградија судиката Кацарска која го водеше овој срамен и монтиран судски процес со место во Уставниот суд.
Кога страшливец и полтрон како Пендаровски ке удри вака силно по својот ГАЗДА јаснои е дека добил нов ГАЗДА а тоа пак говори дека се стега свилениот гајтан околу вратот на Заев, Кацарска, Русковска и останатите кои допринесоа за ваква обвинение, судење и казни!
Ме интересира што сега ке пишуваат „независните“ медиумски работници и приврзаниците на Заев за изјавата на Пендаровски и за протестот од недела кои тие го квалифивикуваа „како обид џелатите да бидат представени како жртви“!! Дали, Дерала, Ордански, Секуловска, Мрѓа и останатите ке почнат да плукат по Пендаровски или ке им се разбистри во умот дека Пендаровски е само гласникот на Брисел! Ке биде интересно да се гледа кој прв ке смени мислење!!
29-04-2021, 11:45 PM
Reply
vancevtodor Online
Senior Member
****

Posts: 448
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#22

Quote:Претседателот на Република Македонија вчера вечер во Само Интервју го кажа својот став за настаните од 27 април, според него луѓето кои влегоа во Собранието не се терористи.


Quote:-Јас не мислам воопшто дека луѓето кои што влегоа внатре се терористи, дури и оние кои физички напаѓаа луѓе. Тие што физички напаѓаа луѓе ги заслужуваат казните кои ги добија, тие што само влегоа во Собранието не можеш да кажеш дека се терористи, вели тој.

Тој напоменува дека казните за осудените од 27 април се високи и драконски, а според него високи се и казните за Гордана Јанкуловска, Никола Груевски и Ѓоко Котевски за случајот „Тенк“.


Quote:-Ако ме прашаш мене за неспорно организирање на таков настан можеби 18 години се многу. Да бидам фер, да го оставиме 27. Како граѓанин кога гледам на телевизија кога слушам кој колку добил за што. Никола Груевски направи многу лоши работи во оваа земја снимките тоа го покажуваат, понатаму и низ судењата кои почнаа и не завршија од непознати причини. Меѓутоа ако ми кажете дека од се што тој претпоставено направил него го бараме да лежи за мерцедесот и добил две години, Јанкуловска добила 4 години за Мерцедес кој и ден денес го гледате кај Владата, односно државата и дека помошникот министер за финансии Ѓоко доби 6 години затвор, јас би рекол дека тоа е висока казна, додаде тој.


Пендаровски се согласи и со барањата на уставобранителите, но и лидерот на опозициајта дека случајот „27 април“ треба да почне од почеток доколку има нови докази.
Говорите за изјавата на Мицкоски јас мислам дека тоа е изјава на место, не мислам дека треба да се бранат тие луѓе бидејќи ја нападнаа демократијатам, не нападнаа сите нас избрани пратеници меѓутоа единствена начин со кој можеш да ја расчистиш маглата околу целиот тој настан со нови докази и сведоци да бараш преотворање на тој случај. Јас инсистирам како легалист до смрт ние мораме да одиме по правните процедури. Не можеме да кажеме не се виновни или се борци за слобода, а овие другите велат дека се терористи. Имате нешто плус непознато кое не било познато во време на изречување на казните, доказ изнесете го, додаде тој.
Тој повтори дека најдобро решение за да се расчисти маглата околу случувањата на 27 април би било повторно судење.


Quote:-Во овој момент јас поддржувам преотворање на процесот ако има нови докази и нови сведоци кои ќе го осветлат случајот од друг аспект кои што ќе кажат дека не било баш така докажано на првото судење, можеме да разговараме за тоа. Коа би ме прашале за правен совет, јас би одел во таа насока, вели Пендаровски.
30-04-2021, 12:48 PM
Reply
vancevtodor Online
Senior Member
****

Posts: 448
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#23

Quote:И за Ахмети 27 април не е тероризам


[Image: Screenshot_20210430_220427.jpg]


април 30, 2021
Претседателот на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Пандов ја потсети јавноста на изјавата на Али Ахмети кои пред уставните измени кој истакна дека луѓето кои се во затвор за 27 април не се терористи
Ахмети смета дека е неопходно интраетничко и меѓуетничко помитување. Тој вели дека обвинението за настаните од 27 април нема никаква врска со тероризам. „Тоа не е тероризам. Луѓето реагираа емотивно“.
-Претседателот на ВМРО, Христијан Мицкоски, плус лидерите на сите опозициони партии бараат слобода за патриотите од 27 Април и започнување на нов судски процес.
Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, исто се согласува со Христијан Мицкоски и опозицијата, дека настаните на 27 Април не се тероризам, а притоа и тој како и секој нормален човек прстот го насочува кон највиновниот, ,,вратарот” Крсто Мукоски!
“Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, исто се согласува со Христијан Мицкоски, опозицијата и Али Ахмети, дека на 27 Април нема тероризам и го предлага тоа што и народот на 25 Април го побара, нивна слобода и започнување на нов судски процес!
Останаа Зоран Заев, Добрила Кацарска, Петар Богојески, СДС и шака на платени џукели кои и понатаму тврдат дека браќата треба и понатаму да лежат осудени за тероризам!!!
#СлободаЗаПатриотите
#СлободаЗаМакедонија”, пишува Пандов на Фејсбук.
01-05-2021, 01:20 AM
Reply
vancevtodor Online
Senior Member
****

Posts: 448
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#2407-05-2021, 11:37 PM
Reply
vancevtodor Online
Senior Member
****

Posts: 448
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#2507-05-2021, 11:59 PM
Reply
vancevtodor Online
Senior Member
****

Posts: 448
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#26

Quote:Русковска: Лицата за 27 април не се осудени за тероризам, тоа е друго дело07.05.2021 22:41
Лицата за упадот во собранието на 27 април не се терористи и не се осудени за тероризам, тоа е сосема друго дело, рече шефицата на обвинителството за организиран криминал Вилма Русковска на „360 Степени“.
-Делото за кое се осудени-терористичко загрозување на уставниот поредок, можеби внесува одредена забуна како наслов, но ако се апстрахира насловот, ќе се види дека делото одговара на оваа одредба. Факт е дека имаше обид за спречување на мирното примопредавање на власта, да се спречи изборот на нов спикер. Насилството сите го видовме, кај сите нас беше предизвикан страв… – рече Русковска.
Таа посочи дека секое лице и секое дело треба да се гледа како еден дел од мозаикот на големата слика. Притоа, Рускоска посочи дека дел од осудените лица одговарале за друго дело, бидејќи така почнала постапката во скопското обвинителство пред да биде предаден предметот.
-Се фокусиравме најмногу на луѓе со маски, на оној кој носел оружје, оној кој ја поставил експлозивната направа… Во овој предмет сакавме да ги опфативме оние кои најмногу придонесоа за насилството и на чувството на страв и небезбедност не само кај пратениците, туку и кај граѓаните – појасни Рускоска.За ова лага:

-„Факт е дека имаше обид за спречување на мирното примопредавање на власта, да се спречи изборот на нов спикер.“

Русковска ке треба да добие смртна казна!!
Попречувањето на мирно, ДЕЛОВНИЧКО примопредавање на власта го спречија оние кои не деловнички отпочнаа седница, не деловнички гласаа, покрај се Таљат не доби потребен број на гласови. Запаисник од седницата на која е „избран“ Таљат до ден денеска го нема.
Од оваа што го напишав а што е фактичка состојба јасно е дека пратениците на СДСМ и ДУИ се тие кои го спречиле мирното примопредавање на власта!
08-05-2021, 12:16 AM
Reply
vancevtodor Online
Senior Member
****

Posts: 448
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#27

Quote:ПЕНДАРОВСКИ Е ДВОЛИЧЕН, ВНАТРЕ ЗБОРУВАШЕ ЕДНО, А НАДВОР ПРЕД КАМЕРИТЕ ДРУГО, ВЕЛИ МИЦКОСКИ ЗА ВЧЕРАШНАТА СРЕДБА


08.05.2021
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа дека претседателот Стево Пендаровски е дволичен, одговарајќи на новинарско прашање за нивната вчерашна средба и изјавата на Пендаровски дека едвај 4-5 минути зборувале за нападот на Собранието на 27 април.

„Ние генерално внатре се сложивме за сè, но очигледен е притисокот кој се врши врз него од новинарски пера кои се под директна команда на СДСМ и на Зоран Заев и тоа очигледно оставило трага кај претседателот Пендаровски. Јас го разбирам, нормално не можам да го оправдам, бидејќи тоа во суштина се нарекува дволичност. Едно лице да имате на средбата, а друго надвор пред камерите“, изјави Мицкоски пред пазарот во Делчево.
08-05-2021, 12:32 PM
Reply