Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
НАЈЛЕСНО Е ДА КУПИШ ИНТЕЛЕКТУАЛЕЦ .....
Author Message
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:[Image: 69922783_10157489627219383_5363246991046...e=5DFE22B4]Quote:Snezana Zivcevska-Stalpers
 

Goce Andrevski друже, те гледам на листата на спикери за престојниот МК2025 самит. Што убаво се изнаредиле се севеџан до северџан: 90% северџани остатокот 10% као неопределени ама штом се неопределени тоа значи профитери - седат на 2 столчиња, и таму и ваму, па ко да више. А тие таквите се уствари најопасните. Ама здивот ми запре кога видов дека подиумот ќе го делиш и со премиерот на Севрна, најголемиот предавник на Македонија и Македонците на сите времиња. Па зарем ти се согласи на тоа? А што ли ти беше мотивацијата да го прифатиш тој предизвик?
А уште се сеќавам друже на твојот пост после смената на името (ене го доле, го додадов на постов за да се види за што зборувам) дека прекинуваш секаква професионална и било каква друга соработка со Северна. Па зарем толку беше од тоа? Каде отиде интегритетот?
Твоите зборови напишани во тој пост ми оддекнуваа неколку пати кога мене ме канеа да зборувам на настани, и кога ми нудеа соработки во Северна. А јас децидно ги одбив. Имав рол-модел пред мене, тоа беше ти, барем на збор. Но во пракса повеќе изгледа не. Ме разочара, морам да ти кажам. Па зарем така ќе се бориме да ја вратиме државата. Па зарем така ќе ги храбриме Македонците во Македонија дека обединети можеме да ја вратиме државата. Ние од дијаспората барем работите ги гледаме по трезвено и не зависиме ниту од едната ниту од другата партија.
И за крај само ќе ти кажам, и јас бев член на таа организација МК2025 но незнаев дека сето тоа што тие го прават е само заради личен интерес и лична промоција. Кога го увидов тоа јас ги напуштив. Неразбирливо ми беше што токму тие големите Македончишта од Америка и Канада не направија ама баш ништо кога се менувааше името и кога ја изгубивме државата. Јас дири им напишав и отворено писмо на сите тие од бордот кои сега се наредиле да зборуваат на самитот, и побарав од нив да делуваат и да се изјаснат за што се. Чекав цели 2 месеци за да на крајот ми одговори локалната секретарка во Македонија дека тие биле за економски развој а секој можел да си се чувствува кака сака, или со други зворови “Ние сме за Северна”. Гледам старите ликови од МК2025 остареле, па сега почнале децата да си ги праќаат да “млатат празна слама” на самитот. Демек големите Македонци! Но ќе ги прашам дали воопшто знаат да сврзат барем 2 реченици на македонски јазик. И колку често во секојдневните професионални активности таму во Америка и Канада ја спомнуваат Македонија. Се обложувам дека тоа е чиста 0.
Поздрав друже ама многу ме разочара!
https://mk2025summit.com/speakers/


За Снежана едно големо

Bravo Bravo Bravo Bravo Bravo Bravo
05-09-2019, 12:29 AM
Reply