Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 3.44 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
КОЈ И ЗОШТО ГО УБИ КРАЛОТ АЛЕКСАНДАР
Author Message
Гост Offline
Junior Member
**

Posts: 34
Joined: Feb 2011
Reputation: 0
#61

Църни, тая година да се запишеш за участие в тоя турнир по стрелба
http://vbox7.com/play:ba954b86
същото на

(This post was last modified: 10-07-2011, 03:48 PM by Гост.)
10-07-2011, 03:44 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#62


Убаво ке е некој кој го владее францускиот да го преведе и да ми го прати преводот.
10-07-2011, 07:28 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#63

(10-07-2011, 07:28 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Убаво ке е некој кој го владее францускиот да го преведе и да ми го прати преводот.

Од малкото коешто разбирам (4 години френски во гимназията) репортаж - разказ за случката. Како е дойден кралот, кой го сретнал и што се случило....

Но не ти требе французки - Бугарски ти стига да се соочиш со фактите:

http://bg.wikipedia.org/wiki/Владо_Черноземски
11-07-2011, 04:53 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#64

(10-07-2011, 07:28 PM)ЈорданПетровски Wrote: Убаво ке е некој кој го владее францускиот да го преведе и да ми го прати преводот.

Ете ти уште овде. Батали удбашкиот коментар. Пази Уошингтън Поуст во 1:57.

И видеото воопшто не е непознато. Ете ти го целото со песната:
11-07-2011, 05:05 AM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#65

(11-07-2011, 05:05 AM)Вовата Wrote:
(10-07-2011, 07:28 PM)ЈорданПетровски Wrote: Убаво ке е некој кој го владее францускиот да го преведе и да ми го прати преводот.

Ете ти уште овде. Батали удбашкиот коментар. Пази Уошингтън Поуст во 1:57.

И видеото воопшто не е непознато. Ете ти го целото со песната:
hehe jas lichno go namerih toja vesnik vo "Newspapers Archives". Web Archives za vesnici.... Pred edin mesec nekoj "Mk patriot " mu napravi falsifikacija na Facebook,kako beshe mahnal nadpiso "Bulgarian" i beshe napisal "Macedonian".Tuka moje da se vidi celata prva stranica na toj vesnik:

http://www.scribd.com/doc/50242915/41554082
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html11-07-2011, 03:33 PM
Website Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#66

(11-07-2011, 03:33 PM)Playboytaxi Wrote:
(11-07-2011, 05:05 AM)Вовата Wrote:
(10-07-2011, 07:28 PM)ЈорданПетровски Wrote: Убаво ке е некој кој го владее францускиот да го преведе и да ми го прати преводот.

Ете ти уште овде. Батали удбашкиот коментар. Пази Уошингтън Поуст во 1:57.

И видеото воопшто не е непознато. Ете ти го целото со песната:
hehe jas lichno go namerih toja vesnik vo "Newspapers Archives". Web Archives za vesnici.... Pred edin mesec nekoj "Mk patriot " mu napravi falsifikacija na Facebook,kako beshe mahnal nadpiso "Bulgarian" i beshe napisal "Macedonian".Tuka moje da se vidi celata prva stranica na toj vesnik:

http://www.scribd.com/doc/50242915/41554082


Весникот го има многу одамна на темава.


(15-06-2010, 06:44 PM)Kasnakovski Wrote: [Image: Assassin_Bulgarian_terrorist.jpg]Видеото кое го постирав на француски има многу елемнти кои не се прикажани на видеот


(15-06-2010, 12:22 AM)ЈорданПетровски Wrote:

Спушти се малку наземја, самобендисаноста е мана ако незнаеш.
11-07-2011, 05:35 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#67

(11-07-2011, 05:35 PM)ЈорданПетровски Wrote: Спушти се малку наземја, самобендисаноста е мана ако незнаеш.

Благодарам за советот. Каде во постингот моj виде самобендисаност?

Ти кажав една вистина, коjа како много други такви е вистина насекаде во светот и се разлува саму од вардарските верзии:

Владо Шоферот е Бугарин по род, и убиството на кралот е усташка конспирация во колаборация со ВМРО.

Ако поднесуването на ова е самобендисаност, тогаз сум guilty as charged.

Во француското видео никаде нема спомнато Македонец или Македонски, ако тоа те интересира.

Вовата

11-07-2011, 05:50 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#68

Toja vesnik jas sum go nameril pred nekoja godina. Pred tova nikoj ne znaeshe za toja vesnik. Ama tova ne e vajno,ne mi beshe tova idajata,a zashto nekoj go falsificiral vesnikot???
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html11-07-2011, 06:08 PM
Website Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#69

(11-07-2011, 05:50 PM)Guest Wrote:
(11-07-2011, 05:35 PM)ЈорданПетровски Wrote: Спушти се малку наземја, самобендисаноста е мана ако незнаеш.

Благодарам за советот. Каде во постингот моj виде самобендисаност?

Ти кажав една вистина, коjа како много други такви е вистина насекаде во светот и се разлува саму од вардарските верзии:

Владо Шоферот е Бугарин по род, и убиството на кралот е усташка конспирация во колаборация со ВМРО.

Ако поднесуването на ова е самобендисаност, тогаз сум guilty as charged.

Во француското видео никаде нема спомнато Македонец или Македонски, ако тоа те интересира.

Вовата

Мојот пост беше наменет на Playboytaxi.


(11-07-2011, 03:33 PM)Playboytaxi Wrote:
(11-07-2011, 05:05 AM)Вовата Wrote:
(10-07-2011, 07:28 PM)ЈорданПетровски Wrote:

Спушти се малку наземја, самобендисаноста е мана ако незнаеш.
11-07-2011, 10:45 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#70

(11-07-2011, 10:45 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(11-07-2011, 05:50 PM)Guest Wrote:
(11-07-2011, 05:35 PM)ЈорданПетровски Wrote: Спушти се малку наземја, самобендисаноста е мана ако незнаеш.

Благодарам за советот. Каде во постингот моj виде самобендисаност?

Ти кажав една вистина, коjа како много други такви е вистина насекаде во светот и се разлува саму од вардарските верзии:

Владо Шоферот е Бугарин по род, и убиството на кралот е усташка конспирация во колаборация со ВМРО.

Ако поднесуването на ова е самобендисаност, тогаз сум guilty as charged.

Во француското видео никаде нема спомнато Македонец или Македонски, ако тоа те интересира.

Вовата

Мојот пост беше наменет на Playboytaxi.


(11-07-2011, 03:33 PM)Playboytaxi Wrote:
(11-07-2011, 05:05 AM)Вовата Wrote:
(10-07-2011, 07:28 PM)ЈорданПетровски Wrote:

Спушти се малку наземја, самобендисаноста е мана ако незнаеш.

Изпадна, гузен негонен бега Icon_razz. Не дека немам доза нарцисизам Icon_razz. Но! Почитай се, за да те почитат.
11-07-2011, 11:45 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#71

16-07-2011, 03:05 AM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#72

Koj falsificira istinata i zashto???


[Image: tv_1999.jpg]

My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html16-07-2011, 03:58 PM
Website Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15
#73

За видеото на френски по-горе.
Мисля няма смисъл от подробен превод.
В резюме -
Филмът се нарича – това сте го видели – „Мистерия на архивите”
Това за което става дума – за пръв път в историята на кинематографията е заснето убийство.
Александър е посрещнат от двама френски министри – Барту – на външните работи, и Пиетри - министър на флота.
Описват 3 часовата програма на краля (големият приятел на Франция) и защо има толкова много репортери – идеята е била те да пътуват в един и същ влак с госта и неговите домакини до Париж и т.н.
Александър е трябвало да се покаже на тълпата, да постави цветя на паметник на загиналите и да пие чай с местните власти.
Имало е само 200 метра, които монархът и домакините му е трябвало да преминат в кортеж.
От тълпата излиза въоръжен мъж и открива огън срещу монарха.
Всички са шокирани – кралят - засегнат от много куршуми издъхва пред камерите.
Репортерите се втурват да заснемат падналия в ръцете на полицията убиец.
Въпросът на французите – защо са били допуснати толкова много хора, в това число и репортери, в близост до високопоставените...?
Та така – за пръв път в историята на кинематографията е заснето такова убийство и това е потресло света...


17-07-2011, 10:14 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#74

Krvavata dreha na krvolako Aleksandar Karagjorjevich. So krv vladeshe Mk i vo krv umre tiraninot...

[Image: hte80p.jpg]


Tatuirovkata na Vlado Chernozemski:


[Image: fegnko.jpg]


My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html19-07-2011, 09:34 PM
Website Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#75

Аз не виждам особен смисъл в темата-отговорът е много ясен и прост: краля го уби българинът Владо Черноземски от ВМРО на българина Ванче Михайлов, защото Алекс тероризираше македонските българи в т.нар тогава от сърбите сръбска Южна Бановина.
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
20-07-2011, 07:53 AM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,493
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#76

(20-07-2011, 07:53 AM)Black Wolf Wrote: Аз не виждам особен смисъл в темата-отговорът е много ясен и прост: краля го уби българинът Владо Черноземски от ВМРО на българина Ванче Михайлов, защото Алекс тероризираше македонските българи в т.нар тогава от сърбите сръбска Южна Бановина.

Изгледа дека ќе е уште, Јужна....Бановина.

An inch today is tomorrow’s mile.
20-07-2011, 09:48 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#77

Уште едно ново видео, Црни специјално за тебе.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
06-08-2011, 04:04 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#78

(06-08-2011, 04:04 PM)афион Wrote:Уште едно ново видео, Црни специјално за тебе.

Afionco *************** znaemo te koj si sve znaemo za tebe ime prezime.
09-08-2011, 04:44 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#79

I so ako znaete, ke idite da me ubivate Icon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
10-08-2011, 08:00 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#80

Афионе, афионе-хора като тебе не допринасят за дискусията, слагаш само постове и мнения които или са провокативни, или са просто така-да си говорим и да минава времето с емотиконки.
Чудя се дали и в в реалния живот си такъв, или играеш роля тук?
Трябва да се научим да различаваме фактите от мисленията-иначе няма да се ориентираме в истината, а обратното на истината е лудостта: и на индивидуално, и на национално равнище.
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
10-08-2011, 08:50 AM
Reply