Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
КОГО „ФИНАСИРАЛ“ БОКИ 13
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,962
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Боки 13 СО КЕШ ја финансирал кампањата на Богац и СДСМ во Карпош


[Image: x33718-nova-afera-boki-13-so-kesh-ja-fin...sJHovV.jpg]


Случајот Рекет го отвори криминалниот октопод на СДСМ, во кој покрај Кики и Фрики, вмешани се и други функционери на партијата на власт.

Па така, ако се тргне од изборните кампањи во 2016 на парламентарните избори и 2017 за локалните избори, се доаѓа до поврзаноста и на актуелниот градоначалник на Карпош Стефан Богоев со Бојан Јовановски (Боки 13), како и нивна семејна поврзаност во бизнисот.
Да одиме по ред.


[Image: xIMG_1751,PD1,P83,PD1,P95,PD1,P82.jpg.pa...oiWkgP.jpg]

 
Градоначалникот на Карпош Стефан Богоев е близок пријател со Бојан Јовановски. Толку е близок, што татко му Владо Богоев е член на управниот одбор на Меѓународниот сојуз на Боки. Тоа стои и на официјалниот сајт на организацијата. Заедно со него таму се и Фросина Ременски и Коста Костадинов, портралот од СДСМ.
 
[Image: x42247784_10212671146629464_276159305282...cOO3QC.jpg]

Владо Богоев, лево на сликата


[Image: xIMG_2373,PD0,PB7,PD0,PB0,PD1,P81,PD0,PB...DWMw_S.jpg]

 
Да се навратиме на кампањата.

[Image: x22449739_10203928575730222_328900636415...MuGpJm.jpg]
 
Според финансискиот извештај на СДСМ за првиот круг од локалните избори, јавно достапен на овој линк, може да се увиди дека СДСМ немале ставка за закуп на билборди, односно дека не закупиле билборди за рекламирање. Но, за Стефан Богоев во Карпош биле закупени 78 билборди
Во Карпош, според официјалните ценовници, најефтиниот е 600 евра, најскапиот е 1.900 евра кај мостот Обединети нации. Ако Стефан го имало на билборди, а СДСМ не пријавиле дека закупиле билборди, тоа значи дека билбордите се платени во кеш. Само по оваа основа, некој на Богоев му кеширал во кампања најмалку 78.000 евра.


[Image: xIMG_1752.JPG.pagespeed.ic.jc3tfPlekp.jpg]
Луѓето ангажирани во 3 смени
 
Ниеден градончалник немал во историјата на независна Македонија толку билборди колку Стефан, а дека ја имал најскапата индивидуална кампања за поединец во историјата на избори во Македонија, говорат и следните факти.

[Image: xIMG_1753.JPG.pagespeed.ic.HiIZf2SaE3.jpg]
Луѓето ангажирани во 3 смени

 
Богац имаше ангажирано најмалку 100 луѓе да работат за неговата кампања. Луѓето се плаќани по 1.000 денари дневница, а штабовите му работеа во три смени.
Тоа се 100х1000 = 100.000 дневно, помножено со 50 дена предизборна и изборна кампања = 5.000.000 денари или околу 80.000 евра.
За храна најмалку 100 луѓе по 4 евра дневно, за време на предизборна и изборна кампања = 20.000 евра.
Нашите извори наведуваат дека голем дел од кешот со кој располагал во кампањата за општина Карпош, е даван за купување гласови. Во Злокуќани и дел од Нерези. Во Злокуќани се давани од 500 до 1.500 денари за глас, а во делот од Нерези дадени се над 25.000 евра.
Досега стигнавме до збир од 203.000 евра. Овде не се пресметани кирии за штабови, не се пресметани бини и озвучување, гориво за колите, како и режиските трошоци. Тоа веројатно е дел од официјалниот извештај на СДСМ што тие го покриле.

Главното прашање е, не дали Боки 13 со кеш ја финансирал кампањата, тоа е повеќе од јасно. Прашање е како и со што градоначалникот Богац му се оддолжи на Боки 13, кој во неколку негови изјави најавуваше градежни проекти.
Овде има основ за истрага во два правца.
Едниот е нелегално финансирање на избори со кеш пари, а другиот е истрага за градоначалникот и службите во општина КАрпош за злоупотреба на службена положба во корист на бизнисите на Боки и неговите блиски соработници.

[Image: xIMG_2373.jpg.pagespeed.ic.k0EDuDb3n6.jpg] 
Со 1.000 евра плата летува монденски
Младиот градоначалник Стефан Богоев – Богац летува на монденски места. Лани беше во Бали, Дубаи и Катар, а годинава е во Марбеља – Шпанија. Прашањето е како со плата од 1.000 евра може да си дозволи скапи и луксузни одмори
Богац е редовен гостин во еден хотел во Халкидики. Газдарица на тој хотел е Јасна Мандиќ, заменик претседател на Меѓународниот сојуз на Боки, која има удел во основачкиот капитал на 1ТВ, заедно со татко му на Боки.
19-07-2019, 09:59 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,962
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:Бобан Нонковиќ : КЛУЧОТ ВО „РЕКЕТ“ Е СТИВЕНСОН, ЧОВЕКОТ ШТО СЕ ОТКАЖА ОД 22 ИЛЈАДИ ДОЛАРИ ПЛАТА ВО СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ ЗА ДА ЈА СОВЕТУВА КАТИЦА ЈАНЕВА ЗА 1.500 ЕВРА МЕСЕЧНО!


[Image: 69216672_10215292224074068_8481749236306673664_n.jpg]
 
Случајот „Рекет“ е најбруталната, уличарска злоупотреба на власта, (право)судството и целосната бериевска контрола врз македонското општество од осамостојувањето на независната македонска држава пред 28 години досега. Под плаштот на борбата против високиот криминал на ад-хок неуставното Специјално обвинителство, незаконски избрано да поднесува обвиненија врз основа на нелегално прислушуваните материјали на Зоран Верушевски, криминалната банда на власт во „проектот Северна“ гладна за пари и финансиска моќ преку тројца внимателно избрани ликови: Боки 13, извесен Зоки Кичеец и специјалката Катица Јанева (сите на идентично, најниско можно интелектуално ниво) брутално рекетира македонски бизнисмени и им зема, според последните информации, околу 20 милиони евра изнуда, со цел да ги спасат од прогон од специјалката Јанева и нејзиното од-сите-партии-во-македонското-собрание избрано Специјално обвинителство.
Македонската јавност е веќе запозната кој и колку, се чини во најголем дел нелегално стекнато богатство (оти тешко дека некој така лесно би дал огромна сума на пари, ако не е свесен дека е нешто кабает, а и дека истото не му е чисто и чесно заработено) истресол пред Боки Тредичи и Катица 6,24-ичи огромни суми на пари. А, тоа најдобро се виде од видео-снимките од домот на олигархот Орце Камчев, кој својата се уште официјално не стекната титула бугарски почесен конзул во „проектот Северна“ ја искористил да најми агенти од бугарската Државна сигурност да му инсталираат опрема за да ги залови Тредичи, Кичевичи и Катица 6,24-ичи додека го товарат „Луј Витон“-от со милион ипол евра од кај него.
И дотука се и е јасно на македонската јавност, посебно што истата јавност е запозната и со информациите (секоја чест на порталот „Инфомакс“) дека на тројката „интелектуалци“ што теренски го изведувале рекетот, здушно им помагале министри, пратеници и високо-позиционирани-во-МВР припадници на раководната СДСМ, иако Рускоска-обвинителството прави се што може да ги извади од случајот и да не станат виновни ниту Кики, ниту Фрики со мажот и од УБК, ниту другите од социјал-демократската гладна криминална банда што биле здушно вклучени во “Рекет“-от. Освен Боки Тредичи и Зоки Кичевичи, кои се во притворското одделение во затворот Шутка, како и Катица 6,24-ичи, која е засолнета на удобно место (не во Шутка кај Еско Рахичи) за демек да „лежи“ од-колешката-и-Рускоска определен притвор, никој друг, засега, не е под официјално обвинение за оваа, повторувам најбрутална, уличарска злоупотреба на власта, (право)судството и целосната бериевска контрола врз општеството во Македонија од осамостојувањето на независната македонска држава пред 28 години досега!
Се разбира, никој не може да го оттргне чувството на публиката што го следи овој филм (за жал, тоа е македонската јавност) дека некаде при врвот, но не и на него, во оваа криминална пирамида е и муртинскиот нарко-клан (ако марихуаната е дрога, де) Заевичи и нивниот експонент на местото претседател на Владата на „проектот Северна“. Едноставно, ако ништо друго, барем интелектуално Зоки Муртичи е на истото ниво со притворената тројка од случајот „Рекет“!
Но, ако сите горенаведени се интелектуално дно, но криминално-рекетарско-уличарски врв, кои горе-долу сите ги познаваме во Македонија, речиси е невозможно, макар нивната моќ извирала и од контрола на целиот државен апарат преку насилно узурпираната власт во Република Македонија, рекетираните олигарси (освен Камчев, се споменуваат и семејството Панделески, српскиот почесен конзул Силјан Мицевски, Сашо Мијалков, Жаре „Телеком“ и други) да паднат на уцена на оваа екипа. Слаб е материјалот на уценувачите, макар тие биле предводени и од муртинскиот нарко-карел и нивниот премиерски експонент Зоки Муртичи, за да можат да фрлат на колена половина од олигархијата во Македонија, ако се знае дека од 90-тите години на минатиот век, бранковите олигарси (тие што ги создаде екс-македонскиот премиер и претседател Црвенковски за сметка на 300 илјади Македонци оставени на улица по добивањето на македонска самостојност) се главните во Македонија, а не политичките властодршци.
Едноставно, нема политичар во Македонија што е посилен од било-кој олигарх!
Токму заради ова, логично следи прашањето: „Кој е на врвот на пирамидата во случајот ’Рекет’, од кого македонските олигарси навистина се уплашија за да мораат да исплаќаат милиони суми на интелектуалните џуџиња Боки Тредичи, Зоки Кичевичи и Катица 6,24-ичи?“.
За одговор на ова прашање, ќе мора да се вратиме некаде на почетокот на летото 2015 година…
Во предпржинските преговори (кои најмногу се одвиваа во Брисел и во Стразбур) меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, а потоа и во екот на самите преговори во Пржино, со цел „решавање на македонската политичка криза, создадена од јавното објавување на бомбите на Верушевски“, за цело време странските „помагатели“ од Европската унија и пред се од американската администрација, инсистираа на правна разрешница со цел утврдување на вина за криминал, демек индициран од објавените „бомби“ на тогашниот опозициски лидер Зоран Заев. Тогаш опозициската СДСМ беше задоволна и со собраниска комисија, но странците инсистираа на посебно, ад-хок правно тело, кое правно ќе ги разреши „криминалите“ на претходната власт. Па, така, полека, полека „помагателите“ во Пржинските преговори од американската амбасада во Скопје, амбасадорот Џес Л. Бејли и неговиот главен политички советник Дејвид Стивенсон, протуркаа во Пржино да се бира Специјален обвинител (тука, многу наивно Груевски го проголта англискиот превод „Special prosecutor office“, наместо „Special prosecutor“, па потоа наместо еден Специјален обвинител како во Црна Гора и Романија, се сторија 14 обвинители, но тоа е друга приказна).
Но, дуото Бејли-Стивенсон не застана тука, па при судирот на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во преговорите за тоа кој од правната фела да застане на чело на Специјалното обвинителство, на предлог-листата со имиња предложени од СДСМ, но и на онаа од ВМРО-ДПМНЕ, Стивенсон, за кого не е тајна дека е висок оперативец на американската ЦИА (а, вработен во Стејт департментот за да може да работи под плаштот на дипломат) им дошепнува едно име на двете страни: Катица Јанева.
Две години по преговорите во Пржино, јас, кој бев во близина кога се одвиваа првичните преговори меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во Брисел и во Стразбур и бев речиси најупатен аутсајдер во нивната првична содржина, подоцна инсистирав кај учесниците во пржинскиот договор да ми кажат како анонимната гевгелиска обвинителка Јанева се нашла на списокот на двете спротивставени страни? Сите ми креваа раменици во чудење, за во пролетта 2017 година, еден поранешен министер од редовите на партијата на Никола Груевски, да ми признае дека на нив, Катица 6,24-ичи им ја предложил Дејвид Стивенсон од американската амбасада во Скопје!
И дотука не би било се чудно, бидејќи американската „длабока држава“ и нивниот експонент Џорџ Сорос уште од 1991 година работат на уништување на македонската држава, за што има дузина примери, заклучно и со улогата на дипстејт-агентот Џејмс Пердју во Охридскиот договор до 2001 година, да не беше ачик-отворањето на ЦИА-агентот, а дотогаш главен политички советник во американската амбасада во Скопје, Дејвид Стивенсон, по доаѓањето на власт на Зоран Заев во јуни 2017 година.
Неколку месеци по устоличувањето на Заев, најпрво шефот на американската амбасада, Џес Л. Бејли заминува во предвремена пензија (!), за неколку дена по него да заврши дипломатскиот мандат и на неговата десна рака Стивенсон, кој наместо да се врати во Вашингтон и да чека нова високо-платена задача, тој веднаш дава отказ во американскиот Стејт департмент, оставајќи плата од 22 илјади американски долари нето месечно, објавувајќи дека останува да живее во Македонија (тогаш, квинслишката власт во земјата е во ек на преговори со Грците за претворање на македонската држава во „проект Северна“)!
Две недели по оставката на Стивенсон, овој веќе обичен американски граѓанин што е „обземен од македонските убавини“ и останал да живее во Македонија, најпрво, според податоци на македонскиот Централен регистар, отвора две фирми, од кои едната за маркетинг, а другата „невладина организација“. Во речиси истиот период, ЦИА-агентот Стивенсон е официјално ангажиран и од Специјалното обвинителство на Катица Јанева, како советник на „специјалката“ за месечен надомест од 1.500 евра!

[Image: safe_image.php?d=AQDQ25kdLXn5meU5&w=796&...spGSQUt7OI]

Што ќе рече, искусен американски разузнавач и дипломат остава работа за која долго бил подготвуван и која ја работел со години во американскиот Стејт департмент, исто така остава и месечна плата од нето 22 илјади долари, за да ужива во македонските убавини и само 1.500-те евра надомест за „советување“ на Катица 6,24-ичи, нели?
Наивно е да се верува во ова, нели?
Дејвид Стивенсон беше човекот под чија палка, додека дипломатуваше во амбасадата на САД во Скопје, специјална екипа на локални стафери во оваа дипломатско претставништво на најсилната држава на светот (случај Каранакова), од заклучување на Пржинскиот договор, па се до првите обвиненија, а подоцна и пресуди за случаите на СЈО, ги ораа македонските судови, посетувајќи инкриминирани судии/јки за да им се закануваат со аудио-материјали, но и други инкриминирачки докази, дека ќе ја имаат судбината на Груевски, Миле Јанакиевски и останатите, ако не одобруваат се што ќе биде побарано од специјалните обвинители и во нивните обвиненија.
Значи, Стивенсон, претходно како „помагател“ во Пржинските сценарија, а подоцна и како меч врз главата на македонските судии/јки, но и како советник на Специјалното обвинителство, едноставно бил упатен во секој детаљ од обвиненијата, ликовите во истите, случаите, „криминалите“, процесите за она што го работи СЈО. Ако од сведоштвото на вториот сведок во случајот „Рекет“ (повторно, секоја чест на порталот „Инфомакс“), веќе се гледа учество во изнудувањето од македонските олигарси и на судии/јки, тогаш е јасно дека за целиот процес на рекетирање да поминува мазно, потребна била јака спона на СЈО и судството, но и некој од кого силната олигархија од Македонија би го имала стравот, а што никако не може да е било-кој македонски политичар.
Кога ќе се земе предвид дека кога дава отказ во американскиот Стејт департмент и се откажува од плата од 22 илјади американски долари, Дејвид Стивенсон отвора и една невладина организација и една маркетинг-компанија, тогаш таа негова намера се поклопува со невладините и ТВ-активностите на првоосомничениот во случајот „Рекет“ – Боки Тредичи, бидејќи изнудата на олигарсите, дел е во кеш, а дел преку „проекти“ за невладината Меѓународен сојуз, а дел преку маркетинг во ТВ „1“.
И сега, некој ќе рече, се е во ред ова, но само е нагаѓање поради поклопување на многу работи и дејствија на посочените.
Во ред.
Ако е така, тогаш некој нека ја објасни актуелната истрага во американската амбасада (не онаа на американскиот Конгрес за екс-амбасадорот Џес Л. Бејли, која е посебна и за која, рака на срце, веќе не знаеме до каде е стигната) покрената од дел од тимот на Доналд Трамп во Стејт департментот, а токму за работењето на Дејвид Стивенсон! Наводно, неколку од локал-стаферите во амбасадата веќе говореле нашироко во истрагата за „активностите“ на Стивенсон, во што предничел извесен Мит Бурчевичи.
Бујрум, македонските медиуми нека истражат, јас веќе две години не сум новинар, а во случајов со овој текст може да им послужам како „свиркач“ [Image: 1f609.png?_nc_eui2=AeFPuDTDVgXuwwNmuks-t...yFOMe55lMQ]
За жал, во меѓувреме е се посилна борбата на американскиот претседател Трамп со длабоката држава во САД, која најдобро се осликува во Стејт департментот, односно во однос на поделбата на сфери на влијание на Трамп и на дипстејтерите во светот, каде за жал, овие вторите ја имаат добиено на тацна Европа (именувањето на сите нови челници на институциите на Европската унија е од листата на платеници на Џорџ Сорос), Западниот Балкан, а со тоа и Република Македонија, додека Трамп игра слободно со/во Кина, Русија и останатиот дел од светот, но и го контролира домашниот терен во САД, каде догодина ќе добие нов четиригодишен мандат да претседателствува.
Тоа најдобро се гледа од тоа што еден од главните „убедувачи“ на екс-македонскиот претседател Ѓорге Иванов да ги повлече амнестиите при обидот на Иванов за разврзување на македонскиот политички јазол преку негово пресекување, ЦИА-агентот Метју Палмер, пред неколку дена е избран за „специјален претставник на САД за Западен Балкан“, додека повеќе од една година, в.д. помошник-државен секретар на САД за Европа е Филип Рикер. Во хиерархиската вертикала при македонското сценарио со обезбедувањето на чадор за Заев и неговите „бомби“ и насилната промена на власта во изведба на американската длабока држава, над Бејли и Стивенсон стоеја токму Метју Палмер и Филип Рикер!
 
02-09-2019, 03:01 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,962
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3





Quote:Канал 5 дознава, дали и колку од „ведетите“ на 1ТВ во своите „договори“ добиле и рекламно време???


Канал 5 дознава дека наводно дел од новинарските „ведети“ на 1ТВ , најмалку двајца од нив, покрај енормно високите хонорари, добивале и уште нешто што реално не е познато во медиумската пракса во Македонија.
[Image: 388176.jpg]

04 септември 2019, 21:11
Имено, веќе подолг период во јавноста кружат информации дека дел од новинарската „елита“ на 1ТВ добивала огромни хонорари , за кои јавноста шрекулираше дека се добивани на незаконски начин.
Оваа иста информација  во реторичка форма, од страна на Христијан Мицкоски директно му беше посочена на уредникот, за кој не знаеме дали се уште поседува сертификат за државна тајна , Сашо Орданоски
Канал 5 ТВ денес доби информација од релевантен извор, точен и веродостоен,  дека најмалку двајца од елитните новинарски „пера“ на 1ТВ, во своите авторски договори, покрај паричниот надоместок, добиле нешто што е речиси непознато за ТВ автори физички лица - рекламно време!
Имено еден од нив добил 2 минути рекламен простор неделно во својата емисија, а вториот 2 минути во својата неделна емисија, и уште 2 минути надвор од авторската емисија.
Рекламното време како евентуална дополнителна надокнада може да му биде понудена на автор - физичко лице, но тоа ќе створи огромен број на облигациони односни меѓу авторот , клиентот кој ќе се рекламира и медиумот.
При вакввиот, крајно невообичаен начин на приход,  се поставуваат следниве прашања и дилеми:
Дали „ведетите“  ги реализирале овие реклами, дали имале соодветни договори со клиентите во кои се опишани облигационите односи, дали и фирмите клиентите ги книжеле тие евентуални реклами , односно нивни трошоци, дали авторите имале соодветни медиа планови, по кои цени ги продавале, дали цената се дефинирала по секунда или т.н. CPP и др.
Најважно легално но и етичко прашање е дали евентуалните приходи остварени преку рекламно време се пријавени од страна на „ведетите“ во нивните годишни пријави на УЈП и дали  е платен соодветен данок???
Нашата редакција ќе продолжи да ја следи оваа аномалија со цел заштита на медиумскиот бизнис од евентуални нечесни „играчи“ на нашиот пазар.
Истовремено ги повикуваме ЗНМ и претседателот Чадиковски како и Советок на Етика при Медиумите на Македонија  да ги проверат овие „етички“ наоди, и доколку се вистинити да ги повикаат државните институции на правовремена и брза институционална реакција.

Quote:Aco Kabranov
48 mins ·

Za visokite honorari na zvezdite na 1 tv kako sto istrazil KANAL5???
Svesen sum deka 1tv i pred toa bese no so aferata pojacano ke bide vrekja za boksiranje i ofiranje na kako ne vikate zvezdi bardovi i slicno. Jas kako glaven urednik od prviot den imav honorar od 50 iljadi denari ne evra da ne se zbunite i celiot iznos go primav ne na raka tuku preku avtorska agencija so platen personalec. Poslednite dva meseca menadjmentot samoinicijativno mi go pokaci honorarot na 70 iljadi a posle sam go prekinav angazzmanot od zdravstveni pricini. Se ova okolu sumite ima vo avtorska agencija a imam i jas doma moze da vi gi dadam na uvid. Reklamni minuti ni vo ovaa kako vo niedna tv kade sum bil sum nemal taka da se sto sum dobival od 1tv e dokumentirano vo avtorska. Da vi pomognam dokraj vo istrazuvanjeto da od Bojan za rodenden dobiv kossula i marama i toa e se . Nikogas ni vo a1 ni vo kanal5 ni vo alfa pa ni vo 1 tv ne sum se nteresiral koj kolku zema oti toa si e dogovor na novinarot so gazdata vo koe spored mene nema mesto glavniot urednik da se messa ili da se rasprassuva. Taka bese i vo 1 tv koj kolkav honorar dogooril niti me interesiralo niti sum pomislil da se rasprassuvam. Vprocem vo kanal 5 bev 5 godini glaven urednik pred 15 tina godini i togas tamu platata mi bese 60 iljadi a ja dobivav kako site na raka vo pliko ne na smetka. Mozete toa da go proverite vo evidencijata na vasata televizija. Koga gi sreduvav dokumentite za penzija vidov deka vo kanal 5 sum bil prijaven na minimalec ,kakov apsurd glaven urednik so 10 tina iljadi denari plata. No toa e moja vina sto ne sum proveril a zosto ujp ne reagirale neznam. Okolu zakupenite minuti reklama rekov deka nikogass sum nemal takvo nesto no i ne gledam kriminal vo toa. Vprocem i na kanal 5 imase nadvoresni emisii a avtorite zakupuvaa minuti a gazdata dobivase bezplatna emisja i cinam minuti i za televizijata da plasira reklami vo taa emisija. Ve ohrabruvam da istrazite se no da ne se zaobikolite sebesi i sestrinskite mediumi de. Bidete pozdraveni i pisuvajte i istrazuvajte
ps Ova resiv da go objavam javno na mojot fb ne na adresata na istrazuvacckata televiza na koja i poracuvam, se sto ima ili ke iskopa za mene a koe ke me kompromitira kako alcen platenik slobodno da objavite. I da nema ljutis pocnete ili bar zavrsite go istrazuvanjeto so vassiot dvor .
ACO KABRANOV
05-09-2019, 08:26 PM
Reply