Добредојдовте
 • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
 • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
 • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
 • 0 Vote(s) - 0 Average
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
ПАЛЕВСКИ -ЈАС
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

[Image: image.jpg][Image: 1.jpg]


 • Tanja Chakarovska Mandovska Ако ги имал снимките,сигурно ќе ги објавел !! Значи ги немал ! Кој прислушувал, прашање е сега ??!! Icon_razz
 • [Image: 26814761_1426788037446695_82334027852639...e=5DA23455]
  Tanja Chakarovska Mandovska Љупчо Палевски Не треба никаде да се чита.Треба да се има само малку здрав разум !! :(
 • [Image: 24131352_144560099640907_286062960533263...e=5DB020C4]
  Maja Velichkova Macedonian Tanja Chakarovska Mandovska ако си премиер, и братучед ти е УБК, и имаш најава дека си сниман и постојат бомби, нема ли да се "вооружаш" со свои бомби? И дали бомбите ќе ти бидат само за опозицијата или ќе си имаш цела архива? И замисли, ние ниедна бомба скоро и да не слушнавме за шарените... Има ли логика? Не! Значи е сценарио, уиграно меѓу двете партии...
  2
 • [Image: 26993769_1556777957739957_23707678165091...e=5DB4F350]
  Jordan Petrovski Груевски не прислушкувал, затоа ги немал бомбите!
 • [Image: 24131352_144560099640907_286062960533263...e=5DB020C4]
  Maja Velichkova Macedonian Jordan Petrovski а што правел Мијалков?
  1
 • [Image: 56436516_2327777400576737_79449682136772...e=5DAB8AD8]Active Now
  Љупчо Палевски Jordan Petrovski одгороворноста во случајов не е променета со новата бомба, туку само до прецизира дека Грујо појма немал, за прикривањето на Убиствотоо, туку директно биле вмешани во маткањето, Гордана, Чавков, Мијалков и секао уште некој од обвиниелство и . Тоа што УРКО не ги слушал ниту есапел, е одговорноста на Грујо
  1
13-07-2019, 11:13 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

[*][Image: 26993769_1556777957739957_23707678165091...e=5DB4F350]
Jordan Petrovski Љупчо Палевски ниту Сашо , ниту Груевски се тие кои прислушкувале!!
Дали случајно Силјан Аврамовски стана на Заев главено стручно лице за рефомите на УБК, за ПРИСЛУШКУВАЊЕ-ОТА ....
[*][Image: 56436516_2327777400576737_79449682136772...e=5DAB8AD8]Active Now
Љупчо Палевски Jordan Petrovski видиш не стана Сиљан и не е Сиљан главното лице, Јордане имам текст за прислушкувањето баеги долг неможам во коментар таа обемна материја да ја образлагам
[*][Image: 26993769_1556777957739957_23707678165091...e=5DB4F350]
Jordan Petrovski Maja Velichkova Macedonian Сашо глумел дека е главен фраер!! Ни ја продавал улогата која му ја дала УДБа дека е главниот за да не го бараме навистина оној кој е главен.
[*][Image: 56436516_2327777400576737_79449682136772...e=5DAB8AD8]Active Now
Љупчо Палевски Jordan Petrovski абе читни го текстот, цитираната реченица лично мене ми ја дал САШО, алооо јордане од 14 години другари бевме после се одродивме со политикава, аман не импровизирај леба ти
[*][Image: 24131352_144560099640907_286062960533263...e=5DB020C4]
Maja Velichkova Macedonian Jordan Petrovski а за што служела опремата во МВР? Кој оперирал со неа? Зарем не е користена? И кој би го исконтролирал тоа дали се користи ако демек не требало ДБК да снима?
[*][Image: 26993769_1556777957739957_23707678165091...e=5DB4F350]
Jordan Petrovski Љупчо Палевски Силјан случајно беше министер на полција во владата на Црвенковски, силјан беше случајно од прв ден на освојување на власта од Груевслки ЗАМЕНИК директор во УБК. Силјан случајно како „тврд кадар“ на Сашо Мијалков е кадар на Заев за реформи на службите.
Во УБК нема постучен за прислушкување од Силјан.
[*][Image: 56436516_2327777400576737_79449682136772...e=5DAB8AD8]Active Now
Љупчо Палевски Jordan Petrovski Јордан абе аман, добро Сиљан прислушкувал
[*][Image: 26993769_1556777957739957_23707678165091...e=5DB4F350]
Jordan Petrovski Љупчо Палевски јас не импровизирам ништо.
[*][Image: 26814761_1426788037446695_82334027852639...e=5DA23455]
Tanja Chakarovska Mandovska Jordan Petrovski а Верушевски ,каде е тука ??!!
[*][Image: 26993769_1556777957739957_23707678165091...e=5DB4F350]
Jordan Petrovski Maja Velichkova Macedonian служела за прислушкување. ДБК можела да снима само со добиен СУДСКИ НАЛОГ!!
Но прислушкувањето на политички и идеолошки неистомисленици на комуњарскиот систем никогаш не е правено со судски налог.
Еве како НЕУСТАВНО прислушкувал Фрчкоски и тоа 7-8 пати повеке ТЕЛЕФОНСКИ броеви одошто се сега во бомбите на Заев.
[*][Image: 66477284_2289624334455312_53049096657405...e=5DC52D4A]
[*][Image: 26993769_1556777957739957_23707678165091...e=5DB4F350]
Jordan Petrovski Maja Velichkova Macedonian изгледајте го оваа видео:
[*][Image: safe_image.php?d=AQB9CH6PgRF6gc26&w=147&...2cGGJMHp69]
[video=youtube]youtube.com[/video]
Реакција на Лазаревски во Само Вистина
[*][Image: 26993769_1556777957739957_23707678165091...e=5DB4F350]
Jordan Petrovski Tanja Chakarovska Mandovska Верушевски е дел од екипата ама Лазаревски, Костовски неможеле да прават што сакаат а тоа да не го види Силјан. Според онаа што знае Силјан за прислушкувањето нема теоретска шанса тој да не ги фати за 4-5 години Лазаревски и Костовски.
[*][Image: 56436516_2327777400576737_79449682136772...e=5DAB8AD8]Active Now
Љупчо Палевски Jordan Petrovski како е прислушкувано во техничка смисла
[*][Image: 56436516_2327777400576737_79449682136772...e=5DAB8AD8]Active Now
Љупчо Палевски Jordan Petrovski како во хиерахиска смисла се прислушкувало кој као и што правел

13-07-2019, 11:17 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

[*][Image: 56436516_2327777400576737_79449682136772...e=5DAB8AD8]Active Now
Љупчо Палевски Jordan Petrovski ОПРЕМАТА, кој и од каде ја набавил


[*][Image: 56436516_2327777400576737_79449682136772...e=5DAB8AD8]Active Now
Љупчо Палевски Jordan Petrovski Кој е производител на софтверот, кој на хардверот


[*][Image: 56436516_2327777400576737_79449682136772...e=5DAB8AD8]Active Now
Љупчо Палевски Jordan Petrovski каоо се извлечени податоците, дали физички со дискови или можеби постои и уште една страна која не е обвинета во процесот актуелен


[*][Image: 56436516_2327777400576737_79449682136772...e=5DAB8AD8]Active Now
Љупчо Палевски Jordan Petrovski ако сакаш уште конкренти прашања би ти поставувал, но коментар како облик е смешна работа


[*][Image: 26993769_1556777957739957_23707678165091...e=5DB4F350]
Jordan Petrovski Љупчо Палевски прислушкувањето е правено исто како што е правено и пред 2006 година. Без судски налог и по избор на „НАДРЕДЕНИОТ“ . Во случаеви кога е ДПМНЕ на власт министерот и директорот на СДБ/УБК се само марионети!!
Одговр на другите прашање е содржан во оваа мислење!
1


[*][Image: 56436516_2327777400576737_79449682136772...e=5DAB8AD8]Active Now
Љупчо Палевски Jordan Petrovski супер само уште да знаеш какви се глупости се снимени за САШО и ГРУЈО ќе ти ТЕКНЕ ама сега терај си овака како си фатил


[*][Image: 26993769_1556777957739957_23707678165091...e=5DB4F350]
Jordan Petrovski Љупчо Палевски глупостите биле снимани понарчака на САшо и Грујо или има снимено нивни глупости?


[*][Image: 56436516_2327777400576737_79449682136772...e=5DAB8AD8]Active Now
Љупчо Палевски Jordan Petrovski Дали знаеш птво што се е снимани, ебење, тепање, вриштење, алооо ......


[*][Image: 56436516_2327777400576737_79449682136772...e=5DAB8AD8]Active Now
Љупчо Палевски Jordan Petrovski Затоа се му проаѓа на Зајеб како подмачкано


[*][Image: 26993769_1556777957739957_23707678165091...e=5DB4F350]
Jordan Petrovski Љупчо Палевски зар мислиш дека сум недоветен, па се снима се и ако се снима се ,на снимките ке има се и сешто. А кога се снима се лесно можат луѓето да бидат уценити а со тоа и послушни!
Зошто се озвучувани домовите, работните простории. Дваесет и кусур години од животот вложив да поднаучам како работела и работи УДБа/СДБ/УБК ....


[*][Image: 56436516_2327777400576737_79449682136772...e=5DAB8AD8]Active Now
Љупчо Палевски Jordan Petrovski 5 управа не ја знаеш


[*][Image: 56436516_2327777400576737_79449682136772...e=5DAB8AD8]Active Now
Љупчо Палевски Jordan Petrovski технолошки е скроз другачие од лентине на добри


[*][Image: 26993769_1556777957739957_23707678165091...e=5DB4F350]
Jordan Petrovski Љупчо Палевски на Заев му проаѓа се како подмачкано бидејки главните конкуренти знаат дека тие ке бидат калиф наместо калифот.
Тоа е основата на успехот на УДБа.


[*][Image: 56436516_2327777400576737_79449682136772...e=5DAB8AD8]Active Now
Љупчо Палевски Еве по втор пат, Ок е Сиљан снимал


[*][Image: 26993769_1556777957739957_23707678165091...e=5DB4F350]
Jordan Petrovski Љупчо Палевски каде реков дека Силјан снимал !! Јас само реков дека не е можно Силјан да не знаел.


[*][Image: 56436516_2327777400576737_79449682136772...e=5DAB8AD8]Active Now
Љупчо Палевски Снимала непријателска служба со наша опрема по цел свет јордане. Еден мал ден на тврди дискови е изнесен и употребен за проектов за уништување на Македонија. Што ако постојат разговори со РОГОЗИН, зарем тој е на СДСиДПСМНЕ функционер????? Што Ако се снимани и странци кои врска немаат со МАкедонија, а вршат сериозни функции во разни држави, а снимала нашата опрема Јордане???


[*][Image: 26993769_1556777957739957_23707678165091...e=5DB4F350]
Jordan Petrovski Љупчо Палевски ке изгубам малку време да ти дам доказ дека и пред оваа се снимани луѓе надвор од Македонија!


[*][Image: 24131352_144560099640907_286062960533263...e=5DB020C4]
Maja Velichkova Macedonian Љупчо Палевски Мосад?


[*][Image: 26993769_1556777957739957_23707678165091...e=5DB4F350]
Jordan Petrovski Љупчо Палевски еве ти докумнет
[*][Image: 66671317_2289694134448332_12554064164961...e=5DA87B04]


[*][Image: 56436516_2327777400576737_79449682136772...e=5DAB8AD8]Active Now
Љупчо Палевски aloo Jordane dokumentov nema vrska so materijalive koi ja skantaa dr\avava


[*][Image: 26993769_1556777957739957_23707678165091...e=5DB4F350]
Jordan Petrovski Љупчо Палевски СДБ/УБК не била НИКОГАШ Македонска служба!1 Таа работеле и работи за СРПСКИ интереси!


[*][Image: 56436516_2327777400576737_79449682136772...e=5DAB8AD8]Active Now
Љупчо Палевски Teraj se otkazuvam


[*][Image: 26993769_1556777957739957_23707678165091...e=5DB4F350]
Jordan Petrovski Љупчо Палевски држава е скантана од моментот кога го донесоа Глигоров и кога структурата во СДБ остана несменета, односно не замина во Идризово!
13-07-2019, 11:18 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

 • Toni Dimitrievski
  August 6 at 5:00 PM ·

  Imame pravo na nov izboren zakon : edna zemja edna izborna edinica! #nemapravdanemamir
  [/url]69Andrej Ezov, Daniela Hadzi Janevska Gievska and 67 others
  39 Comments1 Share
  Like
  CommentShare
  Comments
 • [Image: 26993769_1556777957739957_23707678165091...e=5DDC8050]
  Write a reply...


 • [Image: 59476_152106794820236_6560098_n.jpg?_nc_...e=5DE331D7]
  Gole Trajkoski Mislam deka veke cirkulira takov predlog i vo vladinata koalicija.
  Makar sto i sekoj sistem ima i dobri i losi strani.
 • [Image: 12316078_1665751273695336_84038472295356...e=5DD08603]
  Toni Dimitrievski I ja taka mislam - "pickite" (sdsm,dpmne,dui i resto govna) se foliraat ali ke.vidime ova e sepak tek pocetok
  2
 • [Image: 59476_152106794820236_6560098_n.jpg?_nc_...e=5DD4255D]
  Gole Trajkoski Зависи какви ќе бидат параметрите, може и пропорциомален со една изборна единица да биде полош од сегашниот..
  Зависи од цензусот, пресметка на мандати итн.
  Првиот ќе добие непропорционално повеќе мандати, ќе има многу прелетачи, уцени за коалиција, ќе биде хаотично.
  Единствено добро е што ќе се укине овој султански поредок, премиерот да е единствен „владетел“ и уцените од албанските партии.
  Не сме зрели за тоа, додуша не сме зрели за ништо.
  1
 • [Image: 16996500_1263168063768548_28099752214290...e=5DCE1254]
  Zoran Petrov Gole Trajkoski, во право си. Ако долниот изборен праг биде висок (да речеме пет отсто, колку што е сега, само што е скриен), ништо не се добива. Поентата е да не биде повисок од два проценти и да биде забрането предизборно коалицирање. Се согласувам дека и таквиот модел има слаби страни (нестабилни влади, на пример, масовни пребегување од еден во друг табор, уцени и сл.), ама сепак, со тоа се создаваат предуслови за елиминирање на султаните и нивните братучеди. Би било добро ако овој модел биде проследен и со отворени листи, односно со т.н. "преференцијално" гласање.
  1
 • [Image: 16996500_1263168063768548_28099752214290...e=5DCE1254]
  Zoran Petrov Да се дополнам: единствената добра работа, која ги апсорбира сите лоши (а ги има многу), е тоа што со едната ИЕ се елиминира двопартизмот. Кој се покажа како големо зло за државата.
  1
 • [Image: 67402835_10156746566524514_4674000964485...e=5DD5C5D2]
  Nikola Angelkoski ...само еднопартиски систем може да биде функционален повеќе партии килава држава...повеќе снаи манџата солена...само во зоран заев е спасот вистински вмроовец и патриот...другото е се лук и вода...
 • [Image: 26993769_1556777957739957_23707678165091...e=5DDC8050]
  Write a reply...


 • [Image: 20476082_116115905708157_798858705168217...e=5DCC2095]
  Dejan Siljanovski една. без цензус. то је битно. кој освои 8.000 гласа - пратеник. секој сам. и олеснување на процедура за формирање партија. помалку потписи.
  3
 • [Image: 41444445_10204908279104472_5441995456936...e=5DDE2060]
  Katerina Velkovska svesni se partiite deka ke si pucaat samite vo noga , teshko deka ke se slozat No mislam deka Site gragani treba da pritiskame za ovoj zakon , ako mislime dobro pred se za nas i drzavata ili drzavata i nas , seedno ! Graganite mora konechno da dadat otpor kon partiite , koja i da e , t.n. politichari vo Mkd dokazaa deka nemaat ni svest ni odgovornost , najmalku drzavnost
  4
 • [Image: 67686911_2506008112753664_66444045453906...e=5DD2753A]
  Љупчо Палевски
 • [Image: 67763411_2533527046668437_82412545740866...e=5DE3FEBA]
  3
 • [Image: 26993769_1556777957739957_23707678165091...e=5DDCE30D]
  Jordan Petrovski So proporcinalen sistem nemoze da dojdedo smena na sistemot!!
 • Hide 15 Replies
  [url=https://www.facebook.com/rip.kirbi.12/posts/2417904155146707?comment_id=2417956035141519#]
  • [Image: 67686911_2506008112753664_66444045453906...e=5DD02067]
   Љупчо Палевски Jordan Petrovski дај конкретен предлог, прочитај го постојниот, напрај симулација со постојни реални бројки како ние, па после можеме да продолжиме, не негирам, ама пристапов малку посериозен. Најдобро сочекај 10 Септември кп
   конференција на која ќе бидат сите освен СДСиДПСМНЕ и неколку странци па после Јордан дебата
 • [Image: 26993769_1556777957739957_23707678165091...e=5DDC8050]
  Jordan Petrovski Љупчо Палевски , dosega nebroeno pati sum go napishal i obrazlouil mojot predlog za toa koj izboren model nudi seriozni shansi za smena na sistrmot !
 • [Image: 67686911_2506008112753664_66444045453906...e=5DD02067]
  Љупчо Палевски Jordan Petrovski бетер од Миленко си станал, он така, важно му е , јас прв кажав, трикот е да направиш
  1
 • [Image: 26993769_1556777957739957_23707678165091...e=5DDC8050]
  Jordan Petrovski Љупчо Палевски , jas i Milenko sme nebo i zemja!! Milenko si e chuvar na sistemot jas sum onoj koj vo sistemot-UDBa go gleda edinstveniot problem shto Makedonija e pred raspad, shto Makedonija ne uspea da se osamostoi i demokratiziti!!
  Jas nikade ne napishav deka prv sum rekol, tuku jas rekov sum napashal deka sum dal objasnuvanja pa i vo diskusii so tebe!
  Nevifov nitu of tebe nitu od Robert, nitu od Zoran Ivanov, koj pishuvashr trkstvi za izborni modeli so argumenti da gi pobie prednostite namnozinskiot sistem so eden krug na izbori i nov zakon za formiranje na vlada, kako i zabrana na postizborni koalicii!
 • [Image: 19029545_1517337785007361_26899816816614...e=5DE2B558]
  Zoran Ivanov Jordan Petrovski zoran ivanov ne e faktor da predlaga izborni modeli, ne sum od novinarite koi svoeto mediumsko eksponiranje go koristat da delat pamet, a za modelite za izbori neka si se grizzat tie koi istrcuvaat na izbori (partiite) i sekako struchnata javnost so podrshka na gradjanite, jas samo napishav tri posledovatelni teksta kolku da ja potsetam na nuzznoista za promena na izborniot sistem i vo niv samo bea notirani modelite i kombinaciite so kus pregled za efektite soglasno iskustvata i baranjata na del od politichkite subjekti, nema shto jas da predlagam vakvi ili onakvi modeli, koj sum jas, si ima partii, eksperti, institucii i javnost, fala, poz.
 • [Image: 26993769_1556777957739957_23707678165091...e=5DDC8050]
  Jordan Petrovski Zoran Ivanov vo Makedonija “ekspertskoto” mislenje sekogash e pod partisko vlijanie! Diskusiite vo koi uchestvuvaat obichnite gradjani spored mene sekogash se podelotvorni vo iznaodjanjto na najdoroto reshenie!!
 • [Image: 67686911_2506008112753664_66444045453906...e=5DD02067]
  Љупчо Палевски Jordan Petrovski за партиско дејатвување, организкрање на народ си дрво мајсторе и затоа не се мешај, за се останато немаме проблем, малку повеќе сум упатен во твоите работи не се мешам те респектирам, ќе дојде часот кога ќе се видиме во очи. Илија Громовник беше еден мал подарок за тебе од нас ДУХОТВОРЦИТЕ
 • [Image: 26993769_1556777957739957_23707678165091...e=5DDC8050]
  Jordan Petrovski Љупчо Палевски zad mene imam eden seriozen obid za formiranje partija! V.M.R.O ! Togash vidiv kako deluva UDBa !! Vidov kako gi potisnuva onie koi ne i odgovaraat i kako nametnuva svoi ludje! Potoa Zmejko i Stojmenov ja podelija i taka umre! Potoa od tuka za da proverime dali UDBa e ziva pushtivme aber na ludje ba UDBa tuka deka ke formirame partija, posle desetina dena vo Skopje se obzbani deka iselenicite firmiraat partija i ja obzbanija TOM 2003, koga svatija deka nema da formirame nie partija na Nasto Palioski, osnovachot na TOM ne mu sobraa potpisi za da ja regustrira partijata!
  Pak pred 3-4 godini ja povtorivme igrata. No sega za da pokazeme serioznost vo namerata prativme i chovek od tuka!! Prvi koi mu prishle da mu ponudat pomosh bile Ice Baban i Milchin!
  Jas sekogash koga govoram zanesgto govoram od lichno iskustvo!!
  Markuzanov, novinar koj rabiteshe kaj tebe pishuvashe za pochetokot na sluchuvanjata! Drugoto vrzano so Markuzanovkoga ke se vidime!!
 • [Image: 67686911_2506008112753664_66444045453906...e=5DD02067]
  Љупчо Палевски Jordan Petrovski друже биди рааат во оваа тепачка си посматрач, како Македонец биди раат
 • [Image: 26993769_1556777957739957_23707678165091...e=5DDC8050]
  Jordan Petrovski Љупчо Палевски , jas ne sum ekonomski emigrant!! Jas sum vo EGZIL zaradi moite tvrdi Makedonski, demokratski i antikomunistichki opredelbi!! Dolgi godini se druzev so onie koi go nosea kontinuitetot na VMRO del od nivnoto iskustvo mi prenesoa taka da nemozam da sedam po strana! Onaa shto se sluchuca deneska vodi kon raspad, odnosno zgadnucanje na Makedonska drzava! Toj prices moze da go sopre samo grupacija na ludje koja ke uspee da gi vrati pak SAD za podrzuvachi na Makedonija na Majedoncite, obaa shto bea SAD do pred nekoja godina!!
 • [Image: 67686911_2506008112753664_66444045453906...e=5DD02067]
  Љупчо Палевски Jordan Petrovski абе камарад јас те поштувам и не сум контра тебе ама дозволи еднаш и нешто да не знаеш
 • [Image: 26993769_1556777957739957_23707678165091...e=5DDC8050]
  Jordan Petrovski Љупчо Палевски, jas neznam mnogu ama onaashto go znam !! Koga se vo prashanje ovie sluchuvanja tie ne se sluchuvaat sega za prv pat, samo se povtoruvaat i zatoa e lesno prepoznatliva igrata i celta barem zamene!!
  Prelesno tvrdokorni slugi na Srpski interesi so generacii stanaa “ludje”na CIA!!
 • [Image: 67686911_2506008112753664_66444045453906...e=5DD02067]
  Љупчо Палевски Jordan Petrovski оваков проект никад не бил, посочи ми, не ја гледаш последицава
 • [Image: 67686911_2506008112753664_66444045453906...e=5DD02067]
  Љупчо Палевски Jordan Petrovski во коментар ова не се расчистува
 • [Image: 26993769_1556777957739957_23707678165091...e=5DDC8050]
  Jordan Petrovski Љупчо Палевски ovoj proekt trae id momentot koga Gligorov i “ekspertdkata” vlada se ustolicheni vo Makedonija!
  Se zacvrstuva so doadjanjeto na Janachkovic za ambasador! Togash Janachkovic so pomosh na KSIO pravi celosno srbiziranje i udbeiziranje na VMRO DPMNE!!
  ps. mozebi ne te informirale deka preku mojot slchaj koj go ima vo snimenite razgovori se praveni vnatreshni presmetki vo SDSSM!!
  Pred nekoja nedela objaviv kratok tekst za toa! Del od dokazite sum gi objavil 2016 g!https://www.facebook.com/rip.kirbi.12/po...6035141519
10-08-2019, 04:08 AM
Reply