Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
РАЗГОВОР И СО ЅИДОВИТЕ ....
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,943
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Dame Chkatroski
29 mins ·Разговор со и за ѕидовите – За Македонско-Блгарскиа В’ПРОС

Во моите разговори со политичарите во Македонија,посебно со оние по крупните ,секогаш една мисла ни се провлекуваше во главите:
-Проблемот со Грција е решлив,а нај големите проблеми ќе излезат во разговорите со Бугарија.
Со Бугарија ,не смееме да преговараме .Таму нема што да се преговара туку се разговара.Тоа е разликата помеѓу моето мислење,тимот на владата но и тимот на Бугарската влада.
Не ,не ,нека Вмро-Дпмне не ни објаснува што мислел Претседателот Глигоров по темата.
Сум разговарал со него часови и часови по овие теми.Нивниот претседател Иванов беше далеку од овој Претседател со голема буква.Еден ден дури и ќе им опишам што мислеше Киро Глигоров за персоната која подоцна ја направија претседател.Ете им ги резултатите ,соодветно на тоа и Глигоров мислеше за него.Тоа што го дружеше Иванов ,беше инаетот и благиот анимозитет кон Фрчко.И ништо друго.
Тимот со кој разговараме со Бугарија и Грција не е баш нај блескав.Составен е во долж и по преку ,набрзана.Но тимот кој преговара со Грција па и не треба нешто големи капацитети и науки да поседува.
Да,проблем имаме со тимот со кој разговараме со Бугарија.И тоа не е страшно.Морам во прво лице да се искажам да би било појасно- Јас никогаш ни на сон не би бил во тој и со место во тој тим.Ни на сон ,ни за пари ни за без пари.Колку да бидеме јасно со ова,заради тоа што се разбираме преку персоналното, мурто/курто.
За полесно да разбери читачката публика би објаснил вака-
Нај малку стотина пати сум напишал дека од призма и стојалиште на Федералната историја која ја практикуваме и начинот на кој ја толкуваме,успех не е загарантиран во разговорите со Бугарија.
Значи дека ние требаше да направиме ревизија на историјата и да ја прилагодиме на историја на една независна земја ,прочистена од федералната историја на Белград практикувана од 1918 година .Не од 1944 ве молам.Не правете такви идеолошки грешки каде за идеологија,нема ни место.
Историјата ,оваа федералната ( сто пати повторувам) е направена да ги спречи можните сукцесии на Вардарската Бановина ,а подоцна Народна Република Македонија како дел од Федерацијата Југославија.Тоа значи – Предизвикување кавги со соседите,нивно анатемисање и несносни релации за да на крај целта биде постигната што е многу разбирливо и е нормално.
И континуирано за внатре уплав од Албанците,да не заборавам.
Да ,немавме време ,а тука ревизијата ни е направија Иванов и Груевски со кретенската аниквизација,како продолжение на Федералната Историја на СФРЈ.Резултатите од таа осмислена историја по односите со соседите е буквално иста како онаа на Кралството СХС на пример или СФРЈ.Киро Глигоров од разговорите и неговите мемоари никогаш не беше баш фан на Федералната Историја.Јасно и лекичко тоа го даваше до знаење ..но само да не се претера.
Не направивме ревизија на историјата и сега очекуваме Меѓународен Договор ,Билатерален со земја членка на ЕУ да има фитбек во ревизијата на нашата историја.Уф,за прв пат слушам вакво нешто дека го има на друго место.Иако мислам дека САД и Британија се имаат расчистувано на сличен начин .Но тоа е пред 200 години.
И тоа не е проблем.Проблемот е тоа што утре можеме да се изјасниме дека –До 1850 година на овој регион немало раја по националност Македонци.И можеме лесно да дигестираме дека таа раја административно до 1918 година во регионот била напишана- Бугари.Но од 1918 излезе дека не се бугари ами се срби.
И сега одлучивме пред малку дека сме Македонци.Тоа си е наша работа.Тоа им беше јасно на тие во Атина.Кога на Атина и Белград им е јасно и на Албанија и на Косово,останува да по тоа им стане јасно и на Софија.
Очекувам да нашите власти соопштат дека – Македонците имаат бугарски корени НО да ја предупредат јасно и гласно Бугарија дека –
1.Таквото признавање не носи и враќање на корените и премахнување на тоа МАКЕДОНЦИ
2.Таквото признавање јасно и гласно треба од Бугарска страна да ни се соошти ..Да значи вие ги признавтате бугарските корени и двете страни се сложуваме НО ..денес ние признаваме дека вие одлучивте да сте Македонци и дека тоа го почитуваме...и значи тоа дека сме браќа.
Доколку за ова Бугарската страна сеуште не е спремна-На Никола Димитров и на Заев ,топло им препорачувам да се повлечат од преговорите.Советодавниот тим да се распушти и да си седниме да се ослободиме од Федералната Историја,па со новата историја еден ден и без разговори ќе стигнеме до истиот заклучок во некакви разговори ( не преговори) со Бугарија.
Браќа не преговараат за ништо освен за имот.Овде разговараме за не материјални работи.
За културно наследство се раговара од позиција на денешни граници .Културното и историското наследство може да биде и дел од историјата на Република Грција.Како на пример - Гоце Делчев.
**Нека не се чудат браќата Бугари за презимето на авторот на ова писание.Тие добро знаат со кого имаат работа.За разлика од Македонците,за жал.Е това е де.Одлучиха си ,техно си е.
Можете само да поткрепите сопствените браќа.Браќа за име не преговарат.Не е битно.Не правете од крвта вода.И това не секаква ами тешка вода...јадрена.Нема смисол.
14-06-2019, 10:57 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,471
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#2

(14-06-2019, 10:57 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Dame Chkatroski
29 mins ·Разговор со и за ѕидовите – За Македонско-Блгарскиа В’ПРОС

Во моите разговори со политичарите во Македонија,посебно со оние по крупните ,секогаш една мисла ни се провлекуваше во главите:
-Проблемот со Грција е решлив,а нај големите проблеми ќе излезат во разговорите со Бугарија.
Со Бугарија ,не смееме да преговараме .Таму нема што да се преговара туку се разговара.Тоа е разликата помеѓу моето мислење,тимот на владата но и тимот на Бугарската влада.
Не ,не ,нека Вмро-Дпмне не ни објаснува што мислел Претседателот Глигоров по темата.
Сум разговарал со него часови и часови по овие теми.Нивниот претседател Иванов беше далеку од овој Претседател со голема буква.Еден ден дури и ќе им опишам што мислеше Киро Глигоров за персоната која подоцна ја направија претседател.Ете им ги резултатите ,соодветно на тоа и Глигоров мислеше за него.Тоа што го дружеше Иванов ,беше инаетот и благиот анимозитет кон Фрчко.И ништо друго.
Тимот со кој разговараме со Бугарија и Грција не е баш нај блескав.Составен е во долж и по преку ,набрзана.Но тимот кој преговара со Грција па и не треба нешто големи капацитети и науки да поседува.
Да,проблем имаме со тимот со кој разговараме со Бугарија.И тоа не е страшно.Морам во прво лице да се искажам да би било појасно- Јас никогаш ни на сон не би бил во тој и со место во тој тим.Ни на сон ,ни за пари ни за без пари.Колку да бидеме јасно со ова,заради тоа што се разбираме преку персоналното, мурто/курто.
За полесно да разбери читачката публика би објаснил вака-
Нај малку стотина пати сум напишал дека од призма и стојалиште на Федералната историја која ја практикуваме и начинот на кој ја толкуваме,успех не е загарантиран во разговорите со Бугарија.
Значи дека ние требаше да направиме ревизија на историјата и да ја прилагодиме на историја на една независна земја ,прочистена од федералната историја на Белград практикувана од 1918 година .Не од 1944 ве молам.Не правете такви идеолошки грешки каде за идеологија,нема ни место.
Историјата ,оваа федералната ( сто пати повторувам) е направена да ги спречи можните сукцесии на Вардарската Бановина ,а подоцна Народна Република Македонија како дел од Федерацијата Југославија.Тоа значи – Предизвикување кавги со соседите,нивно анатемисање и несносни релации за да на крај целта биде постигната што е многу разбирливо и е нормално.
И континуирано за внатре уплав од Албанците,да не заборавам.
Да ,немавме време ,а тука ревизијата ни е направија Иванов и Груевски со кретенската аниквизација,како продолжение на Федералната Историја на СФРЈ.Резултатите од таа осмислена историја по односите со соседите е буквално иста како онаа на Кралството СХС на пример или СФРЈ.Киро Глигоров од разговорите и неговите мемоари никогаш не беше баш фан на Федералната Историја.Јасно и лекичко тоа го даваше до знаење ..но само да не се претера.
Не направивме ревизија на историјата и сега очекуваме Меѓународен Договор ,Билатерален со земја членка на ЕУ да има фитбек во ревизијата на нашата историја.Уф,за прв пат слушам вакво нешто дека го има на друго место.Иако мислам дека САД и Британија се имаат расчистувано на сличен начин .Но тоа е пред 200 години.
И тоа не е проблем.Проблемот е тоа што утре можеме да се изјасниме дека –До 1850 година на овој регион немало раја по националност Македонци.И можеме лесно да дигестираме дека таа раја административно до 1918 година во регионот била напишана- Бугари.Но од 1918 излезе дека не се бугари ами се срби.
И сега одлучивме пред малку дека сме Македонци.Тоа си е наша работа.Тоа им беше јасно на тие во Атина.Кога на Атина и Белград им е јасно и на Албанија и на Косово,останува да по тоа им стане јасно и на Софија.
Очекувам да нашите власти соопштат дека – Македонците имаат бугарски корени НО да ја предупредат јасно и гласно Бугарија дека –
1.Таквото признавање не носи и враќање на корените и премахнување на тоа МАКЕДОНЦИ
2.Таквото признавање јасно и гласно треба од Бугарска страна да ни се соошти ..Да значи вие ги признавтате бугарските корени и двете страни се сложуваме НО ..денес ние признаваме дека вие одлучивте да сте Македонци и дека тоа го почитуваме...и значи тоа дека сме браќа.
Доколку за ова Бугарската страна сеуште не е спремна-На Никола Димитров и на Заев ,топло им препорачувам да се повлечат од преговорите.Советодавниот тим да се распушти и да си седниме да се ослободиме од Федералната Историја,па со новата историја еден ден и без разговори ќе стигнеме до истиот заклучок во некакви разговори ( не преговори) со Бугарија.
Браќа не преговараат за ништо освен за имот.Овде разговараме за не материјални работи.
За културно наследство се раговара од позиција на денешни граници .Културното и историското наследство може да биде и дел од историјата на Република Грција.Како на пример - Гоце Делчев.
**Нека не се чудат браќата Бугари за презимето на авторот на ова писание.Тие добро знаат со кого имаат работа.За разлика од Македонците,за жал.Е това е де.Одлучиха си ,техно си е.
Можете само да поткрепите сопствените браќа.Браќа за име не преговарат.Не е битно.Не правете од крвта вода.И това не секаква ами тешка вода...јадрена.Нема смисол.
Може Чкатроски да размислува за некое заедничко Македонско-Бугарско решение за “некакво”заедничко потекло, НО....Ајде докажи му на внукот на Војводата Бабунски дека е “благонадежен” Б’лгарин. Или на Мијаците или Брсјаците дека се Б’лгари, кога тие самите за Бугарите Велат дека не умеат/можат самите да се ослободат.
Едно прашање за Чкатроски и за “Б’лгарските’ политичари: Во кој град почиваат моштите на Крал Милутин?
А за Чкатроски: да не мисли дека на сите до еден од нас чавките паметот ни го испиле па не знаеме да собереме колку се два и два?
An inch today is tomorrow’s mile.
16-06-2019, 05:00 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,943
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

(14-06-2019, 10:57 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Dame Chkatroski
29 mins ·Разговор со и за ѕидовите – За Македонско-Блгарскиа В’ПРОС

Во моите разговори со политичарите во Македонија,посебно со оние по крупните ,секогаш една мисла ни се провлекуваше во главите:
-Проблемот со Грција е решлив,а нај големите проблеми ќе излезат во разговорите со Бугарија.
Со Бугарија ,не смееме да преговараме .Таму нема што да се преговара туку се разговара.Тоа е разликата помеѓу моето мислење,тимот на владата но и тимот на Бугарската влада.
Не ,не ,нека Вмро-Дпмне не ни објаснува што мислел Претседателот Глигоров по темата.
Сум разговарал со него часови и часови по овие теми.Нивниот претседател Иванов беше далеку од овој Претседател со голема буква.Еден ден дури и ќе им опишам што мислеше Киро Глигоров за персоната која подоцна ја направија претседател.Ете им ги резултатите ,соодветно на тоа и Глигоров мислеше за него.Тоа што го дружеше Иванов ,беше инаетот и благиот анимозитет кон Фрчко.И ништо друго.
Тимот со кој разговараме со Бугарија и Грција не е баш нај блескав.Составен е во долж и по преку ,набрзана.Но тимот кој преговара со Грција па и не треба нешто големи капацитети и науки да поседува.
Да,проблем имаме со тимот со кој разговараме со Бугарија.И тоа не е страшно.Морам во прво лице да се искажам да би било појасно- Јас никогаш ни на сон не би бил во тој и со место во тој тим.Ни на сон ,ни за пари ни за без пари.Колку да бидеме јасно со ова,заради тоа што се разбираме преку персоналното, мурто/курто.
За полесно да разбери читачката публика би објаснил вака-
Нај малку стотина пати сум напишал дека од призма и стојалиште на Федералната историја која ја практикуваме и начинот на кој ја толкуваме,успех не е загарантиран во разговорите со Бугарија.
Значи дека ние требаше да направиме ревизија на историјата и да ја прилагодиме на историја на една независна земја ,прочистена од федералната историја на Белград практикувана од 1918 година .Не од 1944 ве молам.Не правете такви идеолошки грешки каде за идеологија,нема ни место.
Историјата ,оваа федералната ( сто пати повторувам) е направена да ги спречи можните сукцесии на Вардарската Бановина ,а подоцна Народна Република Македонија како дел од Федерацијата Југославија.Тоа значи – Предизвикување кавги со соседите,нивно анатемисање и несносни релации за да на крај целта биде постигната што е многу разбирливо и е нормално.
И континуирано за внатре уплав од Албанците,да не заборавам.
Да ,немавме време ,а тука ревизијата ни е направија Иванов и Груевски со кретенската аниквизација,како продолжение на Федералната Историја на СФРЈ.Резултатите од таа осмислена историја по односите со соседите е буквално иста како онаа на Кралството СХС на пример или СФРЈ.Киро Глигоров од разговорите и неговите мемоари никогаш не беше баш фан на Федералната Историја.Јасно и лекичко тоа го даваше до знаење ..но само да не се претера.
Не направивме ревизија на историјата и сега очекуваме Меѓународен Договор ,Билатерален со земја членка на ЕУ да има фитбек во ревизијата на нашата историја.Уф,за прв пат слушам вакво нешто дека го има на друго место.Иако мислам дека САД и Британија се имаат расчистувано на сличен начин .Но тоа е пред 200 години.
И тоа не е проблем.Проблемот е тоа што утре можеме да се изјасниме дека –До 1850 година на овој регион немало раја по националност Македонци.И можеме лесно да дигестираме дека таа раја административно до 1918 година во регионот била напишана- Бугари.Но од 1918 излезе дека не се бугари ами се срби.
И сега одлучивме пред малку дека сме Македонци.Тоа си е наша работа.Тоа им беше јасно на тие во Атина.Кога на Атина и Белград им е јасно и на Албанија и на Косово,останува да по тоа им стане јасно и на Софија.
Очекувам да нашите власти соопштат дека – Македонците имаат бугарски корени НО да ја предупредат јасно и гласно Бугарија дека –
1.Таквото признавање не носи и враќање на корените и премахнување на тоа МАКЕДОНЦИ
2.Таквото признавање јасно и гласно треба од Бугарска страна да ни се соошти ..Да значи вие ги признавтате бугарските корени и двете страни се сложуваме НО ..денес ние признаваме дека вие одлучивте да сте Македонци и дека тоа го почитуваме...и значи тоа дека сме браќа.
Доколку за ова Бугарската страна сеуште не е спремна-На Никола Димитров и на Заев ,топло им препорачувам да се повлечат од преговорите.Советодавниот тим да се распушти и да си седниме да се ослободиме од Федералната Историја,па со новата историја еден ден и без разговори ќе стигнеме до истиот заклучок во некакви разговори ( не преговори) со Бугарија.
Браќа не преговараат за ништо освен за имот.Овде разговараме за не материјални работи.
За културно наследство се раговара од позиција на денешни граници .Културното и историското наследство може да биде и дел од историјата на Република Грција.Како на пример - Гоце Делчев.
**Нека не се чудат браќата Бугари за презимето на авторот на ова писание.Тие добро знаат со кого имаат работа.За разлика од Македонците,за жал.Е това е де.Одлучиха си ,техно си е.
Можете само да поткрепите сопствените браќа.Браќа за име не преговарат.Не е битно.Не правете од крвта вода.И това не секаква ами тешка вода...јадрена.Нема смисол.


Нови бисери на Даме Чкатроски

Quote:Dame Chkatroski
2 hrs · 


Ми е збоктисано да објаснувам какви последици на вашиот ум,психолошки мод има оставено она што 10000 пати повторувам ФЕДЕРАЛНА ИСТОРИЈА..Значи или разберете отрезнете се или јас не мислам постојано да објаснува и ве молам повеќе да не ми прикажувате ГЛУПОСТИ
СЕГА ЌЕ ПРАВИМЕ МУАБЕТ ЗА ГРОЗОМОРНИ ЧИНОВИ НА УБИСТВА ВРЗ НАШЕТО НАСЕЛЕНИЕ-
Па еве си велам ќе ви стани јасно ако не ..НИШТО-
1.Масакарот во Ваташа е направен врз БУГАРСКО население со комунистичка идеологија
2.Масакарот во Дабница е направен врз БУГАРСКО население со комунистичка идеологија
Па Бугарите тие какви сака нека се ,веројатно не мислеле да стрелаат македонци заради тоа што кај нив во блесавиот ум..такви нема
3.Бомбардирањето во Грамос е направен врз граѓани на Грција со Комунистичка идеологија
(Водачите на ДАК ,Маркос и Захариадис се ПОНДИ РОДЕНИ ВО ДЕНЕШНА ТУРЦИЈА ,А ШКОЛУВАНИ ВО СССР)
4.Отоманската Империја на Илинден во Крушево не тепала Македонци или Бугари ами сецесионисти
16-06-2019, 10:51 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,943
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

(16-06-2019, 10:51 PM)ЈорданПетровски Wrote: Нови бисери на Даме Чкатроски

Quote:Dame Chkatroski
2 hrs · 


Ми е збоктисано да објаснувам какви последици на вашиот ум,психолошки мод има оставено она што 10000 пати повторувам ФЕДЕРАЛНА ИСТОРИЈА..Значи или разберете отрезнете се или јас не мислам постојано да објаснува и ве молам повеќе да не ми прикажувате ГЛУПОСТИ
СЕГА ЌЕ ПРАВИМЕ МУАБЕТ ЗА ГРОЗОМОРНИ ЧИНОВИ НА УБИСТВА ВРЗ НАШЕТО НАСЕЛЕНИЕ-
Па еве си велам ќе ви стани јасно ако не ..НИШТО-
1.Масакарот во Ваташа е направен врз БУГАРСКО население со комунистичка идеологија
2.Масакарот во Дабница е направен врз БУГАРСКО население со комунистичка идеологија
Па Бугарите тие какви сака нека се ,веројатно не мислеле да стрелаат македонци заради тоа што кај нив во блесавиот ум..такви нема
3.Бомбардирањето во Грамос е направен врз граѓани на Грција со Комунистичка идеологија
(Водачите на ДАК ,Маркос и Захариадис се ПОНДИ РОДЕНИ ВО ДЕНЕШНА ТУРЦИЈА ,А ШКОЛУВАНИ ВО СССР)
4.Отоманската Империја на Илинден во Крушево не тепала Македонци или Бугари ами сецесионисти


Се јавил началникот сигурно!! Затоа следело ова:


Quote:[Image: image.jpg]

[Image: 1.jpg]
16-06-2019, 11:00 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,943
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

Quote:Gorazd Rosoklija
32 mins ·

ГОЦЕ, БУГАРИТЕ И НИЕ

Инфериорни ,,лидери“ сопствената инфериорност ја проектираат врз целиот македонски народ. ,,Нашиве лидери“ покрај интелектуалната инфериорност, се историски и културно неписмени.
Кога станува збор за Бугарија и политиката кон Македонија, ако се откажат од нас и од нас создаденото во нивната историја, револуции, култура, просветителство...им остануваат само Шопите.
Ова не е сарказам туку вистина.
Во мемоарите на Крсте Црвенковски (и лична комуникација при нашето дружење во Париз 1986 година) кој го цитира Тодор Живков, овој му вика (по сеќавање): ,,Бидете Македонци во Македонија, но ако прифатам постоење Македонци во Бугарија, жив ќе ме изедат, целата БАН (Бугарска академија на науките и уметностите) е со Македонци...“
Покрај набројаното, Бугарија никогаш не го заборавила и сеуште го сонува моментот на Сан Стефано и Санстефанска Бугарија.
Нивна државна цел е не само македонската територија во склоп на Бугарија туку и Македонците како Бугари. Ова последново е потенцирано со негативниот наталитет и со раслојувањето на бугарското општество. Младите и образувани ја напуштија Бугарија, муслиманството кое беше потискувано од комунистичкиот режим крева глава и сѐ заедно, иднината на Бугарија како држава на словенско население е доведена во прашање. Едноставно, Македонија и Македонците им требаат повеќе од било кога.
Кога станува збор за Гоце Делчев, тој е роден во Кукуш, Солунски округ, географска Македонија, во книгата на родените под етникум стои Отоман (според енциклопедијата), го посветил животот на ослободување на Македонија од Отоманите и создавање автономна македонска држава, одел во гимназија и воена академија на бугарски јазик (изборот бил грчки или бугарски).
Гоце Делчев живее и делува кон крајот на 19 век, кога самата Бугарија се бори за ослободување од Отоманите.
Во тој период, според бугарските историчари, преку 95% од бугарското население на прашањето за етничка припадност се изјаснувале како рисјани, нема свесност за етникум или нација (инаку, Бугарија од Отоманите ја ослободиле Русите, па Бугарите ја изградиле црквата Александар Невски во знак на благодарност кон Русија).
Курдите во Турција пишуваат дека се Турци, во Сирија Сиријци, во Ирак Ирачани. Немаат друг избор.
Човекот е неговото дело, не е местото на раѓање, уште помалку администрацијата под која живеел.
Ние го славиме Илинден и ги славиме Илинденците заради идејата за која се бореле, автономна македонска држава, а не како биле запишани во книгата на родени.
Што слави Бугарија?
Крсте Петков Мисирков ги пишува, ,,За Македонцките работи“ во 1903 година, истата година кога гине Гоце и кога следи Илинден.
Политичари и потплатена багра во комисиите ќе решава чии бил Гоце, гигантот кој создал историја како борец за Македонија?
Ме потсетува на прашањето дали историските Македонци (антички е погрешен термин) биле грчко племе или не?
Не биле грчко племе (според Борза, Бадиан, Грин, Тарн, Босворт...) што во основа е небитно, затоа што во историјата оставиле трага како Македонци, а не како Грци или Хелени.
Гоце е македонска историја и тука завршува целата дискусија.Bravo Bravo Bravo Bravo
21-06-2019, 04:39 PM
Reply