Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ГЛАСАЊЕ-ИЗЛЕЗНОСТ НА ПРЕДСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote: ДИК излезе со бројки: Еве колкава е излезноста во дијаспората

20. април 2019

[Image: dik-520x339.jpg]
 
Најголема излезност за претседателските избори во дипломатско конзуларните пртставништа (ДКП) во Европа засега има во Прага, 23,4 отсто, а најниска во Истанбул, 3,57 проценти, соопшти портпаролката на Државната изборна комисија (ДИК) Љупка Гугуческа.
Како што рече Гугуческа на првата прес-конференција за изборите, гласањето се одвива тековно и без проблеми. Излезноста во ДКП-ата во Будимпешта е 18,75 проценти, во Брисел 18,37, во Загреб 16,67… Излезноста во ДКП-ата до 18:30 часот во Канбера е 38 отсто додека во Мелбурн 57,58 проценти. Гласачките места во САД и Канада ќе бидат отворени во 19 часот.
-Вкупно 3.150 домашни и 419 странски набљудувачи, како и 20 странски новинари го следат гласање за претседателските избори во земјава, нагласи Гугуческа и потсети дека право на глас имаат 1.808,131 граѓани, а во 32-те дипломатско конзуларни претставништа се пријавиле 1.781 гласач.
Одговорајќи на новинарско прашање, портпаролката на ДИК информира дека денешното гласање во затворите се одвива не пречено и до 10 часот правото на глас го искористиле 22 проценти.
-Во 13 КПУ право на глас имаат 1.640 лица. Сите места се отворени на време и гласањето тече без никакви проблеми, истакна Гугуческа.
20-04-2019, 12:38 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

[Image: 57602784_461534101321806_648472832572915...e=5D37EFF5]
22-04-2019, 01:07 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

[Image: 2019.jpg]
22-04-2019, 01:41 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Quote:Јован Кукузел
1 hr ·

#ОКУПАТОРСКИ МЕДИУМСКИ МРАК !


Од толку многу "експерти" ниту еден не изанализира како е можно од 17 ч. (496.774) до 19 ч. да се постигне (наполни) 755.816 ? >> тоа се + 259.042 од 17 до 19 ч. !
За процентите воопшто и да не правиме муабет, северЏанскиот .!.дик.!. во текот на денот ниту еден процент не приложи реално ... постојано лажеа и подесуваа >> така за лоботомите вазалски 396.252 беа 28.89% до 15 ч. (21.91%) односно 496.774 беа 35.13% до 17 ч. (27.47%)

#БОЈКОТИРАМ #НЕЛЕГИТИМНИ #ПУЧИСТИ #УСТАВОКРШИТЕЛИ
#МАКЕДОНСКА #НАЦИЈА #МАКЕДОНИЈА

Реалниот број на дпНЕ-дуи-сдс овците е
< 500.000 (20%) ... класичен #АПАРТХЕЈД
#МАКЕДОНЦИТЕ (1.300.000) се #окупирани
https://twitter.com/Jovan_Kukuzel/status/1120412793239478274

[Image: 57486525_696986427370500_716766406607949...e=5D347A17]
(This post was last modified: 22-04-2019, 09:50 PM by ЈорданПетровски.)
22-04-2019, 09:49 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

Quote:Изненадувачки бројки од албанските населени места: Излезноста е многу слаба


05.05.2019
На првата прес-конференција, ДИК информираше дека до 10 часот од запишаните 1.808.131 граѓанин во избирачкиот список на гласачките места излегле 6,31 отсто, односно вкупно 99.192 гласачи.

Излезноста во средините со мнозинство население Албанци е многу слаба. Во македонските средини, граѓаните гласаат повеќе од очекуваното.
ДИК информираше дека до 10 часот најмногу избирачи гласале во Крива Паланка, 14,91 отсто, во Демир Капија 13,24%, во Кратово 12,46 отсто и во Берово 11,06 отсто.
Додека пак најмалку гласачи, излегле во Врапчиште, 1,16 отсто, во Дебар 1,29 отсто и во Боговоиње 1,31 отсто.
До 10 часот во рамки на општина Тетово гласале 2,35 отсто или 1961 од вкупно 83.367 гласачи распределени на 117 избирачки места. Во првиот круг излезноста до истиот период односно три часа по отворањето беше 3,58 отсто.
Во Желино и Боговиње се бележи најмала излезност на граѓаните. До 10 часот во Желино гласалеа 1,20 отсто додека во Боговиње 1,31 отсто од граѓаните во избирачкиот список.
Општина Теарце бележи 1,57 отсто или 347 граѓани од 22.116 гласачи.
Во Општина Велес во вториот изборен круг до 10 часот гласале 3.603 гласачи или 7,83 проценти.
До 10 часот на избирачките места во општина Гевгелија излегле да гласаат 1.867 граѓани што претставува излезеност од 9,7 отсто.
Гласачкиот процес тече мирно и во општина Валандово каде, според податоците од ОИК, до 10 часот гласачкото право го искористиле 698 граѓани или 7 отсто од гласачкото тело.
Во Општина Богданци до 10 часот на гласање излегле 615 граѓани или 9 отсто, а во општина Дојран излезеноста е 8,9 отсто,односно правото на глас го искористиле 266 евидентирани граѓани во гласачкиот список.
(This post was last modified: 05-05-2019, 12:37 PM by ЈорданПетровски.)
05-05-2019, 12:36 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

Quote:Македонците денеска излегоа на гласање, Албанците се уште се дома – одѕив по општини во 13 часот[Image: izleznost-13-960x488.jpg]

Општините во кои доминира македонско население се наоѓаат на врвот на листата на општини со најголема излезност до 13 часот на денешните претседателски избори. Најголема излезност има во Крива Паланка, каде до 13 часот гласале речиси 40 отсто од гласачите. Наспроти македонските општини, општините во кои доминира албанското население е далеку послаба. Ниту една општина со доминантно албанско население не се најде на листата на општини со над 30 отсто излезност. Излезноста во овие места се движи од 4 до 13 отсто.
Општини со најголема излезност до 13 часот:
Крива Паланка 39.69%
Демир Капија 36.36%
Пробиштип 34.94%
Пехчево 34.77%
Свети Николе 34.66%
Крушево 34.33%
Прилеп 33.87%
Кратово 33.82%
Гевгелија 33.07%
Македонски Брод 32.95%
Лозово 31.85%
Ранковце 31.67%
Пехчево 31.53%
Неготино 31.27%
Новаци 30.89%
Штип 30.68%
Карбици 30.50%
Општини со најмала излезност до 13 часот:
Арачиново 12.87%
Кичево 11.25%
Пласница 10.48%
Тетово 10.42%
Струга 10.15%
Студеничани 9.79%
Маврово Ростуше 9.15%
Сарај 9.07%
Липково 8.78%
Дебар 8.59%
Теарце 8.35%
Гостивар 8.18%
Центар Жупа 6.96%
Боговиње 6.21%
Врапчиште 6.12%
Желино 4.22%
20,52 отсто од избирачите излегле на гласање до 13 часот во вториот круг од претседателските избори, соопшти Државната изборна комисија по обработени 99,11 отсто од избирачките места.
Тоа се 367,692 од вкупно 1,808,131 гласачи. За да биде успешен вториот круг, неопходно е да гласаат 40 отсто од избирачите, т.е. 723.252 гласачи. Во првиот круг, излезноста до 13 часот беше 20,05 отсто.
05-05-2019, 01:20 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7

Quote:Nenad Novkovski

36 mins ·

Фантомите се борат со дождот!
Се очекува крајната излезност да биде 711.119. После потрошените фантоми, да видиме што ќе се употреби за спас на цензусот од страна на триото.[Image: 59741159_10210822004426378_5009047162768...e=5D616C82]
05-05-2019, 01:30 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

[Image: 59759274_10210822535119645_9042634281121...e=5D74FFDF]
05-05-2019, 03:06 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9

[Image: 59806907_2408475262709340_90581836819354...e=5D5EACF8]
05-05-2019, 03:13 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

[Image: 59790184_10210823168135470_8841932752891...e=5D77CAAA]
05-05-2019, 10:03 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#11

Непотполни и неофицијални резултати!


[Image: image.png]
(This post was last modified: 05-05-2019, 10:06 PM by ЈорданПетровски.)
05-05-2019, 10:06 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#12

Quote:Dragan Stoilovski
19 mins ·

Без рационално размислување и толкување на минатите случувања , анализа на причините и детална опфатеност на идните превирања, напредокот во државата секогаш ќе се сведува на минумум достигања .
Принципот на одлучување од денес за утре , избирање на помалото зло и немање конкретен изграден став за иднината е погубен и неиздржлив на долг временски период.
Преточено во последните две -три години , резимето е следново :
1. Прифаќање на Пржински договор донесен од надвор;
2. Извршување на класичен државен удар исто диригиран однадвор , преку заплашување и “бомби” од зајко кон Грујо;
3. Наместо конкретен став и одлучност на тогашната влада , се дозволи процесот на заплашување од страна на зајчињата да продолжи .
4. Донесување тирански странски платформи и неодлучност на позицијата за реакција ;
5. Закон за двојазичност и цензус во парламент ;
6. ДИК и заеднички договор за финансирање на двете продадени партии;
7. Донесување на Преспа и цензус во собрание;
8. Продавање и поткупување на пратеници ;
9. Нереагирање на преименувањето во Северна ;
10. Одење намерно на претседстелски за легализирање на северна и покрај фактот што поразот предвреме беше предвидлив.
И да не набројувам понатаму , сета ова лакрдија и политичко понижување и иживување врз достоинството на македонскиот народ ќе можеше едноставно да се спречи уште на самиот почеток со изгласувањето на Таљат во ходниците. Тоа е почетокот на разрешницата на сите овие девијации. Со самото напуштање на пратениците на дпне веднаш ќе имаше политичка криза и секако ниту С од северна ,Преспа ...
Секоја нормална опозиција тоа го знае и умее да го искористи во своја полза. Проблемот на таканаречената десна партија е поради корумпираност , нетранспарентност и до гуша замрсени зделки , потклекна на надворешниот непријател и навлезе во неговиот скут на дејствување . И сето тоа математички прецизно преку нивниот назначен исто однадвор лидер .
Секој потег е смислен и во крајна линија потполно се совпаѓа со она на зајко што е и разбирливо поради нивниот заеднички нарачател.
Нова македонска чиста партија или движење сега е повеќе од потребно, каде целта и стратегијата ќе се водат исклучиво од потребата на народот македонски , за возвраќање на неговиот дигнитет и национален суверенитет. Се подразбира без надворешни странски нарачатели и душмани кои ни се обраќат со “ вашата земја”.
Спојот со дијаспората е должност и моралност, непартиска и секако независна и слободоумна.
Реакција уште од почеток на секоја негативна аномалија без оставање можност за избирање на помало зло.
Македонија горда и достоинствена !

[/url][url=https://www.facebook.com/ufi/reaction/profile/browser/?ft_ent_identifier=ZmVlZGJhY2s6MTAxNTYzOTMxNzgzNDI2NDg%3D&av=100002233038284]8You, Kulakov Todor, Slavko Grujoski and 5 others
05-05-2019, 10:07 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#13

[Image: image.png]
(This post was last modified: 05-05-2019, 10:09 PM by ЈорданПетровски.)
05-05-2019, 10:09 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#14

[Image: 1.png]
05-05-2019, 10:13 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#15

Quote:Strasko Olumcev is with Драган Трипчевски Тракатран and 96 others.
57 mins ·

СЕ ОБРАЌАМ ДО МАКЕДОНСКИОТ НАРОД И СИТЕ ЧЕСНИ, ХРАБРИ И ДОСТОИНСТВЕНИ МАКЕДОНЦИ

(А И ДО ОНИЕ КОИ ГО ДАДОА ПОТПИСОТ НА ДОГОВОРОТ СО ЃАВОЛОТ )

Денеска бевме сведоци на најкриминалните избори од осамостојувањето.
Денеска бевме сведоци на уште една поделба на Македонецот, направена од СДСШ и ДПШНЕ, вечните коалиционери на УЧК и надворешните непријатели ан Македонија и Македонскиот народ.
Од денеска, сите кои гласавте , гласавте против мнозинството од сопствениот народ, водени од лични и партиски интереси и интересите на вашите партиски раководства. Наседнавте на меѓупартискиот договор на СДСШ и ДПШНЕ да ја испорачаат на Брисел и Јоханес Хан првата функција во северна. Наседнавте и станавте бројка за цензус на вакви криминални избори. Вие сте делот од Македонскиот народ кој заслепен од партиските кампањи влетавте во договорот на партиските раководства со ѓаволот. Летнавте по слаткоречивоста на оние кои ги саботираа и никаде ги намеаше на протестите, по умот на оние кои го верификуваа Бугарскиот договор, кои го легализираа нелегалниот Талат Џафери, по умот на оние кои седеа во собранието ,даваа пратеници и со скрстени раце ја гледаа ратификацијата на договорот од Преспа. По умот на оние кои се согласија на уставните измени и редефинирањето на државата. Тоа се истите оние кои се согласија на преговори за името 1993-та, кои гласаа за промена на државното и национално знаме, тоа се истите оние кои потпишаа Ранковниот капитулантски договор, амнестијата на УЧК, законот за територијалната поделба, кои го ставаа Талат Џафери крвникот министер за одбрана, кои воведоа двојазичност во собранието, кои направија милиони криминали и сами се аболираа,... Тоа се истите оние кои ја донесоа државата до тука и кои се заслужни за сета беда и сиромаштија на Македонскиот народ. Не заборавајте дека гласавте за истите оние кои договорија за мигранти да ни носат во дрќжавата и кои заедно го изгласаа законот за минерални суровини кој директно е поврзан со рудниците на смртта. Вие со вашиот глас и потпис на избирачкиот список, независно дали платени за пари, под закана за работни места или водени од партиското слепило залетавте како слонови на кривина и ја тумбавте Македонија, ја предадовте борбата за Македонија и над 60 % од сопствениот народ кој бојкотираше и не прифаќаше легализација на северна. Вие не сте националисти, ниту патриоти за Македонија, а уште помалку сте ВМРО. Идеалите на ВМРО за вас се мислена именка. Вие сте бројка под контрола на домашните вазали и предавници, кои слепо слушаат и одработуваат за странски интереси. Сега кога ја легализиравте северната, тргнете од вашите имиња, Македонски и Македонска и додадете северна, оти тоа што го направивте денеска е токму тоа. Ја легализиравте северна. Плукавте по соросоидите, а дозволивте да ве возат Сорос и неговите пари, а и неговите кандидати. Да слепци едни. И двајцата кандидати се од Сорос и играта беше под контрола на Сорос, преку вашиот МицоТакис предавникот и послушникот на Хан, и преку Зоран Заев како предавникот кој ја растури државата и збриша се што е Македонско. Вие сте токму оние дојдените од СДС, ДА,ЛДП и од секаде, само ВМРО не сте! Што се однесува до мене , мрш и најдете некоја магарешка мочка удавете се таму, оти од вас направија магаринња со тапија !

ДО МОЈОТ МАКЕДОНСКИ НАРОД, ЧЕСЕН И ДОСТОИНСТВЕН КОЈ ГИ БОЈКОТИРАШЕ ОВИЕ ПРЕДАВНИЧКИ ФАЛСИФИКУВАНИ ИЗБОРИ

Вие сте браќа и сестри мои, иднината на Македонија. Денеска уште еднаш покажавте дека Македонија ви е над и пред се. На овие вакви избори, со полнење кутии, плаќање пари за излезност, закани по рабоптни места и барање списоци од десет кои ќе гласаат, со силни потрошени милиони народни пари за кампања од партиите за најголемото предавство врз Македонија. Од денеска работите повеќе не се исти и направена е по заслуга на партиите уште една голема поделба на Македонците по род. Овие што денеска потпишаа на избирачкиот список, за брзо ќе се срамат од самите себе си.
Од денеска ЈАВНО ВЕ ПОВИКУВАМ сите достоинствени Македонци, после сите видени предавства, од денеска јавно ве повикувам ВИСТИНСКОТО ВМРО по идеологија, сите кои сте на страната на Македонија и борбата за Македонската кауза, да застанеме под нашето вековно знаме во името на сите кои го дале животот за Македонија и ја пролеале својата крв за слободата на Македонскиот народ на обединување и заедничка борба до конечна слобода на Македонија. Ве повикувам да се расчисти со сите кои за овие 30 години учествуваа во предавствата, грабежот и кои станаа слуги на туѓи империјалистички интереси. Јавно го повикувам и иселеништвото кое бојкотираше до максимум, на заедничка борба за слобода на Македонија. Ги повикувам нашите браќа и сестри Македонци од окупираните Егејска и Пиринска Македонија , од Мала преспа и Голо Брдо, од Гора, вас од кои партиите и сите Македонски власти се откажаа на заедничко дејствување бединети национално и духовно, обединети во секој поглед како Македонци по род и по крв. Ги повикувам, сите вистински Македонски патриоти, каде и да се, на силен и организиран Македонски отпор и одбрана на Македонија во име на слободата на Македонскиот народ и нашиот опстанок на светската карта на народи.
Доста беше од лагите и криминалите на раководствата на СДСШ и ДПШНЕ кои повторно ќе коалицираат со терористите од УЧК. Доста беше од заканите и навредите на нивните слепи партиски послушници. Под договор го наместија народот на 27 април, за после да го наречат терористички и да го судат за тероризам во сопствената земја. Вистинските терористи и криминалци се во раководствата на СДСШ и ДПШНЕ кои коалицираат со ТЕРОРИСТИЧКАТА УЧК и слугуваат на надворешните непријатели на Македонија !
На нас како народ ни останува да се избориме за НАРОДНА ВЛАСТ и сите кои се огрешија према Македонија и Македонскиот народ да им судиме за предавство од прв ред !
НИЕ ОД МАКЕДОНИУМ И ПОКРАЈ СИТЕ ЗАКАНИ, ПРИТИСОЦИ, ПРЕТЕПУВАЊА,НАНЕСУВАЊЕ ЛИЧНИ МАТЕРИЈАЛНИ ШТЕТИ, СЕКАКВИ ПРИТИСОЦИ ПО НАС И ЧЛЕНОВИТЕ НА НАШИТЕ ФАМИЛИИ, ОСТАНУВАМЕ ИСПРАВЕНИ И ДОСТОИНСТВЕНИ ВО ИМЕ НА БОРБАТА ЗА МАКЕДОНСКАТА КАУЗА ЗА СЛОБОДА НА МАКЕДОНИЈА И ОДБРАНА НА НАШИОТ ИДЕНТИТЕТ !
СИТЕ МАНИПУЛАТОРИ, СЛУГИ, ПЛУКАЧИ, ОДРАБОТУВАЧИ НА ПАРТИИТЕ КОИ УЧЕСТВУВАА НА ОВИЕ ИЗБОРИ , ЗА НАС ОД МАКЕДОНИУМ СЕ ПРЕДАВНИЦИ НА МАКЕДОНСКАТА КАУЗА И СОПСТВЕНИОТ НАРОД, КОМПЛЕТ СО СЕ НИВНИТЕ ПАРТИСКИ РАКОВОДСТВА !
СРАМОТ Е НА ТИЕ КОИ ПО БИЛО КОЈ ОСНОВ ЈА ЛЕГАЛИЗИРАА СЕВЕРНА, А НЕ НА НАС МАКЕДОНСКИОТ НАРОД КОИ БОЈКОТИРАВМЕ ТАКВА ЛЕГАЛИЗАЦИЈА И КОИ СО СИТЕ СИЛИ СЕ БОРИМЕ ПРОТИВ НЕГАТОРИТЕ И УНИШТУВАЧИТЕ НА МАКЕДОНИЈА !
ГОСПОД СО НАС МАКЕДОНЦИ, КАДЕ И ДА СТЕ.
ПРОДОЛЖУВАМЕ СО НАШАТА БОРБА ДО КОНЕЧНА СЛОБОДА НА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНСКИОТ НАРОД !
ДОЛУ СЕВЕРНИОТ МОНСТРУМ И ПРЕДАВНИЦИТЕ НА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНСКИОТ НАРОД !
ДА ЖИВЕЕ И ВЕЧНА ДА НИ Е МАКЕДОНИЈА!
П.С. ДО СЕВЕРЏАНИТЕ
НА СЛИКИВЕ МОЖЕ ДА СИ ГИ ВИДИТЕ ВАШИТЕ ЛИДЕРИ ПРЕДАВНИЦИ КОИ ЈА УНИШТУВААТ МАКЕДОНИЈА , А НА КОИ ВИЕ СВЕСНО ИЛИ НЕ СВЕСНО ИМ ПОМАГАТЕ. ПРЕД ДА ПОЧНИТЕ ДА ПЛУКАТЕ СО ВАШИТЕ СПИН КЛИШЕ ДЕМАГОЧКИ ФРАЗИ И ДА БАРАТЕ ПРЕДАВНИЦИ И СОРАБОТНИЦИ НА ЗАЕВ, ДОБРО ПОГЛЕДНЕТЕ И НАЈДЕТЕ СЕ ВИЕ КАКО ПОДРЖУВАЧИ НА СОРАБОТНИКОТ НА ЗАЕВ. ВЕ СИКОРИСТИЈА И СЕГА СПИЈТЕ ВО СЕВЕРНА. НИЕ МАКЕДОНЦИТЕ ИМАМЕ НАМЕРА ДА СИ ЈА ОСЛОБОДИМЕ МАКЕДОНИЈА ОД ВАКВИ ПРЕДАВНИЦИ И ХИДРО ПАТРИОТИ СОКРИЕНИ И КАМУФЛИРАНИ ЗАД ЧЕТИРИТЕ СВЕТИ БУКВИ ВМРО . ЈАСНО !?
05-05-2019, 11:07 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#16

Quote:Suzana Cukovska
5 hrs ·

Propasta na drzavata i brisenjeto na Makedonskiot identitet na sovest ke go nosite vie dpmnovci. Vasta partija e dlabok soucesnik vo site procesi na steta na Makedonskoto bitie i samosvest. Zal mi e za clenovite koi bea manipulirani i trgani za nos da glasat poradi edna cel i toa e cenzus,a bea lazeni za nekakvi demek napredni vrednosti. Nikakva pobeda ne im e vazna, vazen in e cenzusot. Plus bea jako svesni deka ucestvuvaat na veke odnapred dogovoren falsifikat. Dpmne svesno raboti na uspolnuvanjeto na tugi interesi koi se porazuvacki i rasisticki za Makedonskata nacija i drzava. Vie sto go obezbedivte cenzusot ste opstestveno odgovorni da si go podnesite posledicite sto doprva ke se odvivaat i sproveduvaat na vasa koza. Nemate pravo na zalba za nisto poveke. Nebevte svesni i dozvolivte da bidete manipulirani i namesto da e odbrite drzavata i nacijata kako sekoj civiliziran i razvien svet, vie e odbravte partija da se identifikuvate i podeluvate kako eden zatucan i prost svet so nerazvieni opstestveni i demokratski vrednosti. Nesvesno podrzavte, a svesno prifativte partiski direktivi koi samo obezbeduva legitimizacija na edna korumpirana vlada sostavena od nepismeni zdrebinja, megunarodni kriminalci, zdruzeni narkoticni grupi za da e obezbedite nivnata politicka egzistencija i so toa i vasata politicka egzistencija dpmnovci. Vasiot licen interes go stavivte da vi e poprioriteten otkolku nacionalniot interes na istiot toj narod koj manipuliracki go izvlekivte za cenzus, a koj 30 godini mameto mu go rasplakavte, dusevno i materijalno go sogolivte, go stavivte vo cemer i bedotija i sega istiot narod go zloupotrebivte da bide protiv sebe samo za da se zadovolat vasite politicki interesi. Zal mi e za lugeto koi uste toa ne go svatile i poradi toa samo dozivuvaat jad i cemer vo sopstvenata drzava od sopstvenite politicari koi gi ubeduvale da glasa za niv, a nikogas ne e videl korista i bel den od nivnite postapki. Mnogu mi e zal sto se pojavija sekakvi politikanski poserkovci koi go vlecea narodot da glasa za partiski interesi koi go ubeduvaa deka toa e nivniot interes. Posledicite mora da si gi snosite sami kako sto dozvolivte sami da bidete izmanipulirani. Ne svakate deka nivniot opstanok e vo vasi race, a ne obratno. Zatoa mora da gi snosite posledicite zatoa sto vie e donesovte taa odluka da imate negativni posledici vrz vas samite
06-05-2019, 12:13 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#17

Quote:Zlatko Kovach Princ Petar od (von) Makedonija Macedonia

1 hr ·

 
ЛИЦЕТО НА ЦЕНЗУСОТ

Над 300.000 гласови ја делеа хунтата од цензус. Заев и компанија немаа шанса да дојдат до цензус ни со полнење кутии ниту со било каква друга манипулација.

Ви кажувавме и ве предупредивме дека целта на меѓународната е да обезбееди цензус за да се заврши проектот Северна. Сите странски медиуми бруеа за тоа, дека изборите се втор референдум за името.

Ви укажувавме дека комуњарката Гога ниту може да победи ниту пак ќе направи нешто од полза дури и ако победи по некое чудо.

Најподло излажавте еден дел од народот, насочувајќи го да излезе да гласа за Северна. Тие навистина мислеа дека се борат за Македонија, а не за нејзино погребување. Дел од нив уште не разбираат дека се брутално изманипулирани.
06-05-2019, 12:40 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#18

Конечни неофицијални резултати

[Image: 59273897_2287812384646999_44727196285560...e=5D697A77]
06-05-2019, 01:00 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#19

Quote:Igor Avramovski Aleksandrov
1 hr · 


КРИВИЧНА ОДГОВОРНОСТ ЗА НАТРАПНИКОТ СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ

Stevo Pendarovski е натрапник, нелегитимно избран за Претседател на нелегитимна, антимакедонска, репресивна, злосторничка ‘држава’ наречена ‘Република Северна Македонија’, со чие криминално прогласување е поништена Република Македонија. Не е избран и не е признат од носителите на суверенитетот на Република Македонија, кои ја бојкотираат и не ја признаваат ниту таа дивотворба од ‘држава’, па ниту него, туку од само од соучесниците во дивотворбата и нејзините ‘избори’, вклучувајќи ја квази-опозицијата која за да задоволи странски интереси ве заведува да ја прифатите како правно задолжителна ‘реалност’.
Стево Пендаровски треба да биде третиран и саботиран како нелријател на Република Македонија и на македонскиот народ. Стево треба кривично да одговара за национално предавство, потчинување на Република Македонија на странски интереси, систематска репресија врз македонскиот народ, и узурпација и злоупотреба на јавниот буџет на носителите на нејзиниот суверенитет, за лични интереси.
Во меѓувреме, за ВМРО-ДПМНЕ да се врати во живот како македонска политичка партија, нејзиното капитулантско и неуспешно раководство треба веднаш да поднесе колективна оставка, а членството са избере водачи кои ќе ја почитуваат слободната волја на суверените граѓани на Република Македонија и човековите права на македонскиот народ.
Смрт на Република Северна Македонија’, да живее суверена Република Македонија!
#бојкотирам
(This post was last modified: 06-05-2019, 01:24 AM by ЈорданПетровски.)
06-05-2019, 01:24 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#20

Quote:Jove Kekenovski
1 hr ·

(ПО)БЕДНИЦИ.
Јас не можам да разберам кој е тој ментален склоп и каква е таа желба јавно да се потценува и да се игра со интелигенцијата. чувствата и разумот на сопственото членство и симпатизери во смисла ,,ова е црно, ама не е бело” или ,,ние победивме, иако изгубивме насекаде”.
• победник, а изгубил во Охрид;
• победник, а изгубил во Ново село;
• победил, а има освоено помалку (околу 60.000) гласови од политичкиот конкурент;
• победил, а има помалку (околу 160.000) освоени гласа од последниот резултатот на Иванов;
• победил, а има помалку (околу 75.000) освоени гласови од последните парламентарни избори 2016 година;
• победил, а ја уништил заложбата за вонредни парламентарни избори и ја зациментирал апсолутната власт на политичкиот противник
Има ли некаде во светот ваква победа и вакви (по)бедници?
Ах.... да. Победија свесно и намерно обезбедувајќи цензус и победа на политичкиот конкурент.
06-05-2019, 10:27 AM
Reply