Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
НА ГРУЕВСКИ, МИЈАЛКОВ И АХМЕТИ НЕ ИМ ПРОСТУВАМЕ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:„Лајм“ објави отворено писмо од Кумановската група: Ќе ги следиме Груевски, Мијалков, Јанкуловска и Али Ахмети до крајот на светот!

[Image: divo-1-702x459.jpg]


23.02.2019
Кумановската група преку нивните роднини испратија реакција до Весникот Лајм. Во оваа реакција уште еднаш е наведена хронологијата на настаните во Куманово, а се објаснува и вчерашниот случај, кога беа нападнати Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски. Исто така се испраќа и остра порака до Никола Груевски, Сашо Мијалков, Али Ахмети и Гордана Јанкуловска дека „ ќе ги следат до крајот на светот со Канонот на Лек Дукаѓини“.
Во реакцијата се вели дека покрај Ахмети на оваа „листа“ има уште тројца претставници на ДУИ, како и 9 лица од ВМРО-ДПМНЕ. „Само ако ги соберат главните на 12-те семејства и да дојдат тука да паднат на колена и да се заколнат дека не направиле предавство, може да им простиме“, се вели меѓу другото во реакцијата.
Во продолжение Весникот Лајм ја пренесува целосната реакција на Кумановската група:

Во име на Кумановската група
Првично, сакаме уште еднаш да ја разјасниме целта на нашето доаѓање, бидејќи не обвинуваат со разни видови лажни обвиненија. Ние не дојдовме за пари, ниту за бенефиции. Ние дојдовме за да ја реализираме  националната цел и поради нереализирањето на Охридскиот Договор. Дојдовме и паднавме во стапицата на предавството на злите луѓе. Војувањето заврши како што заврши. Ни беше ветено дека ОБСЕ ќе нè прими и се предадовме. Во спротивно никогаш немаше да се предадеме. Можеби сите ќе нè убие, но немаше да се предадеме.
Но, предавството се случи. Не малтретираа и ни убија четворица другари откако се предадовме и никој не одговараше за тие работи. Во престрелките беа убиени шест членови на групата, а четворица други беа убиени откако се предадовме. Ова никогаш  нема да го простиме. Ако не убиеа во престрелките, никому ништо, бидејќи ние имавме оружје и тие имаа оружје. Но, егзекуцијата со предавство не ја простуваме. Нема да им го простиме ниту малтретирањето што ни го правеа од апсењето па се додека не не осудија.Тие лошотии кои што ни ги направија, не ги забораваме. Ако државата не ги расветли овие злосторства, тие ни се должни според Канонот на Лек Дукаѓини. Затоа што нѐ претепаа и нѐ малтретираа иако се предадовме на беса.Тие мислеа дека ќе останат 1000 години на власт, но никој не останал 1000 години на власт.
Груевски, Мијалков и Али Ахмети можат да одат на крајот на светот, но ние не им простуваме. Знаеме дека сме во затвор и може да нè убијат сите. Но, ако не ги најдеме ние, ќе ги најдат нашите другари и роднини.
Само ако ги соберат главните на 12-те семејства и да дојдат тука да паднат на колена и да се заколнат дека не направиле предавство, може да им простиме. Имаме листа со имиња на 13 лица. Али Ахмети на оваа листа е со 3 други лица од ДУИ. Тој знае кои се тие луѓе. Другите се од ВМРО. Ако сакаат правда, нашата работа мора да се разјасни. Ниту еден полицаец досега не одговарал иако не убиваа и нѐ малтретираа.
Што се однесува на Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски, Кумановската група ги поддржува Лирим Красниќи и Есат Кафеѓоли. Овој пат ги претепавме затоа што нè испровоцираа . Следниот пат кога ќе ни паднат в’раце, ќе ги претепаме и без да не провоцираат. Тие беа на власт кога ние бевме убивани и малтретирани. Не забораваме.


Што ке превземе власта за да ја спречи оваа отворена закана.

Нешто што не се вклопува во оваа закана е фактот што Мијалков беше во Шутка и ништо не му се случи?
(This post was last modified: 24-02-2019, 01:45 PM by ЈорданПетровски.)
23-02-2019, 04:16 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:Командант Соколи го прекрши молкот: Ќе платите, ако не денес…


February 24, 2019

[Image: Naslovna-Infoshqip.jpg?resize=696%2C549&ssl=1]
Командант Соколи, еден од затворениците во затворот Шутка, го прекрши молкот и реагираше на инцидентот пред неколку дена, каде што некои партиски функционери беа тепани.
Командантот Соколи вели дека за сето она што го направиле „ќе платат денес или по 100 години“, информира  InfoShqip.com
Еве ги зборовите на командантот Соколи:
„ Прво сакам да ставам до знаење дека ние не сме кукавици, додека ти со твоите сопартијци не си ништо друго освен едно парче шовинист. Што се однесува на тепањето на вашите сопартијци, поранешните министри на Груевски тие се полоши од оние проститутки, барем тие се обиделе да пружат отпор.
Сега, во врска со нашиот случај во јавноста познат како “Диво Насеље“, ние влеговме за правата на нашите сонародници, се случи она што се случи, но ние не сме лоши, се боревме колку што можевме и се предадовме како резултат на гаранциите на ОБСЕ , за коректно однесување од страна на органите на редот во вашата држава.
Сега ќе ви ги откриеме причините за конфликтот со вас, шовенисти на ВМРО-ДПМНЕ:
Груевски со своите соработници извршил егзекуција на 4 лица од нашата група, и за ова ќе плати денес или по 100 години.
2. Ние се предадовме со гаранции, тие со маски што не тепаа ќе платат денес или по 100 години.
3. За време на транспортот до Судот бевме систематски малтретирани од специјални полициски единици, кои исто така беа командувани од овие политички проститутки на вашата партија.
4. Вие осудивте надвор од секој нормален критериум, исто така со одлука на политичките проститутки на вашата партија.
И сега, за крај, ние неколку пати сме ви рекле и во судницата, убијте не и можеби ќе се затвори проблемот, зошто инаку овие однесувања што ги спомнав погоре нема да ви ги простиме никогаш, и ако си вмешан и ти, ова важи и за тебе лично“.
Сами Укшини СОКОЛИ, стои во потписот на писмото објавено на Infosqip.

[Image: Naslovna-Infoshqip.jpg?w=640&ssl=1]
24-02-2019, 01:44 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

Quote:Мицкоски: Не коментирам закани од кукавици


23.02.2019
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски не сакаше да го коментира отвреното писмо на Кумановската група одговорна за терористичкиот напад во Диво Насеље на 9 мај 2015 година. Тој ги нарече кукавици потписниците кои порачаа дека ќе ги гонат „макар до крајот на светот Никола Груевски, Сашо Мијалков и Али Ахмети“, како и дека имаат листа од 13 имиња на кои ќе им се одзмаздат.

Quote:Грозоморно и монструозно е да се коментираат едни такви изјави од луѓе што се соочуваат со затворска казна како резултат за она што го сторија во Диво Насеље. Кукавици по фејсбук се закануваат на луѓе, политичари и граѓани, а при тоа се обидуваат да му слугуваат на владетелот за да добијат што е можно помала казна. Ако сториле нешто, има да одговараат за тоа – рече Мицкоски.


Quote:Командант Малишева до Мицкоски: Ние бевме тие кои со нашите пушки ве симнавме од власт


24.02.2019
Мухамед Красниќи познат под прекарот Командант Малишева на својот Фејсбук профил објави статус каде вели дека неговиот Фејсбук статус во изминатите денови бил хакиран, но и упати пораки до Мицкоски со контроверзна содржина.


Quote:Драги пријатели, мојот Фејсбук е хакиран и ми избришале некои статуси, особено последниот. Денес на вестите на Алсат-М дознавме дека Христијан Мицкоски не нарекува кукавици и во служба на Зоран Заев. Сакам да му кажам на Мицкоски дека кукавици се тие, од Груевски па надолу, бидејќи бегаат од одговорноста, кукавици и криминалци сте вие раководството на ВМРО, вие сте и крадци кои ја доведовте државата во оваа ситуација, вие заслужувате затвор не ние. Ние бевме тие кои со нашите пушки ве симнавме од власт вас и вашите руски поддржувачи, а вие се обидовте со сила и терор да ја задржите власта, правејќи досега невиден терор. Е сега вие сте терорист кој ја тероризира демократијата и се спротиставува на гласот на граѓанинот или ние кои го паднавме вашиот режим на чело со најголемиот криминалец и терорист Никола Груевски, дали ние сме тие кои го бранат нашиот народ од вас или вие лие сте криминалци кои го ограбуваат својот народ. Ние сме херои а вие сте кукавица. Ние не сме во служба ниту на Заев ниту на Ахмети, ние му служиме на правдата. А оние твоите колеги ги заслужија тупаниците затоа што навредија на етничка основа. Ние имаме проблем само со вас од раководството на ВМРО и со вашите соработници. Ние немаме проблем ниту со вашиот народ ниту со другите, стои во неговиот Фејсбук статус.
[Image: krasniki-1.jpg]
 
24-02-2019, 02:18 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#424-02-2019, 06:37 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

Quote:Дем Шеху од Кумановската група со порака од Идризово: ВМРО е терористичка организација!

[Image: FB_IMG_15512857011617917-696x696.jpg]Деме Шеху
Зајачето Мицковски во изјава за ТВ Алсат ја нарече кукавичката група Куманово, бидејќи нашите двајца другари бесно одговориле на провокациите и навредите на ВМРО-терористите!
За да зборувате за стравови и храброст, треба да ги проучите делата на Тримај и Фрики.
Зајаче зајаче, кукавица, затоа што си пионер на жената волк, Груевски, кој побегна со опашки меѓу нозете.
Страшливци се кукавиците од организацијата ВМРО, кои ги нападнаа пратениците во парламентот на 27 април, кои кога беа осудени на 10 години затвор и плачеа како деца во судницата и се до ден денес плачат по затворите.
Страшливци се вашите кукавици со сиви и црни униформи камуфлирани со маски кои редовно не малтретираа со врзани раце за време на транспортот до судовите.
Ние ги заробивме вашите полицајци и откако ги врзавме, не ги малтретиравме и ниту ги допревме со рака, бидејќи треба да си како вас кукавиците на ВМРО, страшливци и гнасни за да малтретираш некој кој е со раце врзани зад грб. Овој начин на дејствување ја разликува Кумановската Група од страшливците на терористичката организација ВМРО.
Ослободителите на Кумановската група не ја наведнаа главата ниту во борба ниту во судовите кога ни изрекуваа доживотни казни затвор, туку напротив во духовниот главен град на Албанците во Дарданското Скопје , сите заедно ја пеевме националната химна. И пеевме на Албанија и на нашите херои.
Ослободителите на Кумановската група не ги засега затворот и не се плашат од смрт, напротив секој ден гордоста ни расте.
Дали знаете зошто ни расте гордоста, затоа што успеавме да ја срушиме антиалбанската империја предводена од терористичката организација ВМРО-ДПМНЕ.
Ослободителите на Кумановската група се бисерите на албанската нација. Кумановската група и служи само на албанската нација и целиот наш живот ќе го посветиме на ослободување на Илирско-Арберско-Албанските земји.
Ослободителите на Кумановската група се гробарите на терористичката организација ВМРО-ДПМНЕ и секогаш ќе бидат против секоја антиалбанска власт.
А ти Мицковски, секогаш ќе останеш”MICKY MAUS” во минијатура.
Бог да ги благослови сите ослободители на УЧК.
Да живее Албанија која ја сакаме повеќе од нашите животи!


Quote:Demë Shehu i Grupit të Kumanovës me mesazh nga Idrizova: VMRO është organizatë terroriste!

27.02.2017
Demë Shehu
Lepurushi Mickovski në një prononcim për Tv Alsat na paska quajtur frikacakë Grupin e Kumanoves,sepse dy bashkëluftëtarët tanë i janë përgjigjur burrërishtë provokimeve dhe fyerjeve të terroristave të Vmro-së!
Të flasësh për frikën dhe trimërin duhet që të studiosh veprat e Trimave dhe Frikacakëve.
Lepurushi i vmro-së,frikacak je ti ,sepse ti je pioneri i kryefrikacakut gruevski,i cili iku me bishtin ndërmjet këmbëve.
Frikacak janë kukuvajkat e organizatës terroriste të vmro-së që sulmuan deputetët në parlament me 27 prill,të cilët kur u dënuan me nga 10 vite burg qanin si fëmijë në gjykatore dhe vazhdojnë të qajnë edhe sot e kësaj dite nëpër burgje,
Frikacakë janë kukuvajkat tuaja me uniforma gri e të zeza dhe të kamuflluar me maska, të cilët na maltretonin me duar të lidhura në mënyrë sistematike gjatë transportit nëpër gjykata.
Neve i kemi zënë robër policët tuaj dhe pasi i kemi lidhur,nuk i kemi maltretuar dhe as që i kemi prekur me dorë,sepse duhet të jesh si ju kukuvajkat e Vmro-së frikacakë e të ligë që ta maltretosh dikënd me duar të lidhura pas shpine.
Kjo mënyrë veprimi i dallon Trimat e Grupit të Kumanovës nga Frikacakët e organizatës terroriste të vmro-së.
Çlirimtarët e Grupit të Kumanovës nuk e ulen kokën as në luftime dhe as në gjykat kur na shqiptuan dënimet me burgime të përjetshme,por përkundrazi në Kryeqytetin Shpirtëror të Shqiptarëve në Shkupin Dardan,tok së bashku kënduam Himnin Kombëtar,i kënduam Shqipërisë dhe Heronjve tonë.
Çlirimtarët e Grupit të Kumanovës nuk merzitën për Burg dhe nuk e kanë frikë vdekjen,përkundrazi çdo ditë e më shumë na rritet krenaria.
A e dini përse na rritet krenaria,sepse neve arritëm ta shembim perandorin antishqiptare të cilën e udhëhiqte organizata terroriste vmro-dpmne.
Çlirimtarët e Grupit të Kumanovës janë Margaritarët e Kombit Shqipëtar,
Grupi i Kumanovës i shërben vetëm Kombit Shqiptar dhe gjithë jetën do t’ia kushtojmë çlirimit të tokave Ilire-Arbërore-Shqiptare.
Çlirimtarët e Grupit të Kumanovës janë Varrmihësit e organizatës terroriste të vmro-dpmne dhe gjithmonë do të jenë të tillë kundër çdo pushteti antishqiptarë.
Ndërsa ti Mickovski, gjithmonë do të mbetesh
një “MICKY MAUS” në Miniaturë.
Zoti i bekoftë të gjithë Çlirimtarët e UÇK-së.
Rroftë Shqipëria të cilën e duam më shumë se jetërat tona!

Lajm
27-02-2019, 08:58 PM
Reply