Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДОЦНА ГРУЈО СЕ СЕТИ ДА ГО СПАСУВА ИМЕТО!!
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,750
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Nikola Gruevski
2 hrs ·

Нова парадигма. За името.


[Image: maxresdefault.jpg]

(Го честитам денешното потпишување на протоколот за НАТО. Размислувања за нова национална стратегија по новонастанатата ситуацијa со името)

1. Новонастаната ситуација

Досегашната парадигма за постигнување разумен компромис со Грција пропадна. Назначувањето на марионетска влада во Република Македонија го сруши концептот кој бараше правичност, фер договор и разумен компромис. Македонија во спорот за името остапи речиси се. Грција доби речиси се. По оваа новонастаната ситуација, потребна е нова парадигма за името и идентитетот. Таа парадигма ќе биде основата на која по заминувањето на марионетската влада, новата влада и МНР ќе треба да направи нова доктрина.
Текстот е само скромен обид да поттикне размислувања, дебата и можеби да се даде скромен допринос кон новата парадигма за името и идентитетот по операцијата спроведена од марионетската влада. Текстот не е наменет за оние кои читаат само кратки текстови. Има за цел да поттикне размислувања и дебата. Ставовите се мои лични и на никаков начин не треба да се доведуваат во корелација со ставовите на раководството на ВМРО-ДПМНЕ.

2. ,,Бинго,, кое јужниот сосед не можеше да го пропушти

Како што очекував, парламентот на нашиот јужен сосед го усвои договорот од Преспа. Настрана дневнополитичките расправии, таму освен власта и опозицијата длабоко интимно знае дека ваква шанса не смеат да пропуштат. Штом измените на Уставот поминаа во нашиот парламент беше јасно дека кај нив договорот ќе помине експресно.
Така, заедно со претходно усвоениот договор по ист принцип, со целосно остапување на се што бараат од страна на источниот сосед, сега имаме ново настаната ситуација. Загубено име, идентитет, историја, култура, интервенции во образованието... Имаме држава, со национални и државни атрибути со кои не се идентификуваме и кои се вештачки наметнати, прифатени спротивно на вољата на народот од страна на марионетска влада. Додатно и ситуација каде лидерот на најголемата опозициска партија кај нашиот јужен сосед кој наскоро се очекува да стане Премиер, отворено највува нови блокади на патот кон ЕУ со нови условувања по идентитетските прашања.

3. Загубена една битка во борбата за македонското прашање-историска паралела

Многумина се очајни деновиве. И како што е редот по поразот секогаш следува кавга, се бараат виновници, нови поделби, обвинувања, нови закрвувања не само на ниво марионетска влада-сили на отпорот, туку и внатре помеѓу силите на отпорот против оваа операција.
Со обзир дека двата договора, како оној со Бугарија, така и овој со Грција имаат длабока историска основа, за почеток треба на кратко работите да ги погледнеме низ една историска -диоптрија.
Многу македонци се очајни. Со горко чуство и чуство дека се што досега се правеше е попусто, и дека сите после овој договор сме губитничка генерација. Дали е така?
Ако се гледа само низ призмата на дневна основа, така е. Ако се гледа низ историска перспектива, ова е само една загубена битка од долгата борба за затворање на македонското прашање во полза на македонците. Да, значајна битка која многу боли. Со големи последици и која не става во многу потешка состојба во понатамошната борба за затворање на македонското национално прашање во полза на македонците.
Така на пример, краткорочно гледано, некој можел во 30-тите години на минатиот век да каже и дека борците и идеолозите на историското ВМРО биле губитничка генерација затоа што во тоа време не успеале да создадат автономна или независна Македонија, кон што се стремеле.
Сепак историски гледано тоа не е така. Нивната 41 годишна борба е основата, темелот на која започнува народносолободителната борба (НОБ). Нивната четиридецениска борба, херојство и жртва која на моменти наликува како да е производ на филмско сценарио а не на нешто што реално се случувало, создава една таква тензија, една толку силна тензија, која неможе да заврши никако поинаку освен со државност. Борците во НОБ бараа континуитет со именување на партизанксите единици во Македонија со имињата на револуционери и војводи на ВМРО, кој најчесто ги нарекуваат ,,илинденските борци,,. Таа 41 годишна битка е една од причините и основа на која меѓудругото Тито подоцна одлучува да ни даде статус на држава во новата југословенска федерација, за да не се соочи и неговиот режим со отпор како претходно кралството СХС/Југославија помеѓу двете светски војни, како и претходно. Тоа не е единствената причина за неговата одлука, но е многу значајна причина.
Целта на историското ВМРО беше создавање држава Македонија, која во различни прилики различно ја нарекуваат: автономија, независност, обединета Македонија како дел, федерална единка од југословенска или јужнословенска федерација и повеќе други идеи за форми за доаѓање до целта. Во некои советски историско архивски извори поврзани со нивно следење на состојбите во Македонија, се тврди дека во тоа време на балканот кога се говорело за автономија, се сметало на независност.
Нашата цел денес, покрај нејзиното задржување и развој, е битката за нашето име, македонскиот идентитет, историјата, културата, интервенциите во образованието... Се разбира паралелно на тоа и економски посилна држава, членка на НАТО и ЕУ, функционална демократија и владеење на правото.
Ние, оваа генерација, поставивме добри основи за тоа. За името и за идентитетот. Како и за другите споменати работи. Тоа што го направивме а поврзано со името, идентитетот, историјата итн, тргнува пред се од сериозното подигнување на свеста кај секој поединец во Македонија. Таа свест ќе бидат потребни децении многу работа некој да ја промени. Стотици други чекори ,,ја бетонираа,, таа свест, која постоеше, но во последните децении растеше и се зацврстуваше. Преку подржани многу напишани и издадени книги и научни истражувања во областите поврзани со нашиот идентитет, јазик, историја, државност, име и слично.
Преку снимени играни и документарни филмови за македонската историја и идентитет. Преку поставени голем број споменици и спомен обележја, изградени и именувани објекти, организирани настани за паметење, голем број одбележувања, одлуки на влади, парламенти, институции, референдуми. Преку продолжување и зајакнување на разни, домашни и меѓународни настани и комуникации, кутурни и етнички обичаи и традици, афирмирање преку кампањи за македонски туризам и можности за инвестиции на медиуми кои се гледаат во целиот свет, спортски успеси, настапи на индивидуалци во ООН, ЕУ,НАТО, во други држави, насекаде... и.т.н.
Сето ова и многу повеќе кое не го споменав ќе биде основа за следната политичка и дипломатска битка. По влегувањето во НАТО и ЕУ да се корегираат нештата, а дотогаш да се подготвуваме за тој момент. И да се затвори македонското прашање, без бесмислени и вештачки наметнати забрани на идентитетските придабвки ,,македонски,, или ,,македонско,, или ,,македонска,,. Без тие да бидат институционално забранети и недозволени, без забраната истото да важи само за државјанство, и без сите понижувања и неправди вметнати во договорот од Преспа. Без ,,кумови и сватови,, однадвор.Без уцени, притвори на пратеници, обвиненија и прогони.
И да ја завршам историската паралела. ВМРО, која во тие години значеше борба за Македонија, во 1934 година беше растурена и уништена од бугарската влада под надворешен притисок, заради нејзината борба за ослободување на Македонија во нејзините три геогравски дела. И во тие 41 година најголемиот проблем на ВМРО беше што неуспеа да обезбеди доволно силна меѓународна подршка за проектот за независност или барем автономија на Македонија, ако воопшто и можеше да се обезбеди имајки во обзир дека тогаш ВМРО претендираше на територии на поделената Македонија по букурешкиот договор во 1913. Територии кои тогаш беа на Грција и Србија, земји кои уште пред активирањето на ВМРО беа сојузници на големите сили во тоа време како Англија, Франција па и Русија, заради што ВМРО немаше избор. Таа беше во ситуација да се најде на страната на оние кои ја загубија првата светска војна бидејки пред да завземе страна, ВМРО само од Германија и Австро-унгарија доби ветување за независност доколку застане на нивна страна во војната. Таквото ветување неможеше да го даде другата страна каде беа Франција и Англија, бидејки нивни сојузници веќе подолго време беа Грција и Србија.
Можете да замислите низ тие 41 година колку човечки животи се положија за идејата за независност, која во еден историски миг заврши со уништување на ВМРО во 1934. Сличен таков обид имаше од бугарската земјоделска влада на Стамболиски во раните 20ти години на минатиот век, кога се водеше вистинска војна меѓу ВМРО предводена од Тодор Александров од една страна и бугарската влада од друга страна, во време кога Александров и Србија и Грција го бараат со потерница и јавно ветена висока парична награда за неговата глава.
Дури за борба против четите на ВМРО во Бугарија во тој период беше формирана специјална т.н. Портокалова гарда составена од обучени војници за борба против комитите. Слични такви единици, покрај регуларните воено полициски сили имаше и во вардарска и во егејска Макеоднија. Тој обид пропадна со воениот удар во Бугарија на 9ти јуни 1923 година на кој подоцна се приклучи и ВМРО испраќајки ја четата на скопскиот војвода Величко Вељанов Чичето кој свирепо го ликвидира бугарскиот премиер, а претходно во 1921 година и министерот за внтрешни работи.
Но, во 1934 бугарската влада успеа во она во кое неуспеа 10тина години претходно. Потоа по 1934 се апсеа, судеа и интернираа војводи и дејци на ВМРО од страна на властите во Бугарија. Последниот претседател на историската ВМРО Ванчо Михајлов чие 10 годишно водење организацијата има многу контраверзности беше осуден на смртна казна во Бугарија, пресуда која никогаш не му е укината.
Со оваа историска паралела, без намера да ја минимизирам штетата од дејствувњето и одлуките на оваа марионетска влада, потсетувам дека оваа изгубена битка со промената на уставот, е само дел од 140 годишната борба на македонскиот народ, од мноштво порази и победи, падови и подеми, крвави битки за собода, херојства и предаства, но и меѓусебни внатрешни несогласувања и конфронтации, кои некогаш беа за создавање своја држава, денес и во иднина се разбира со политички и дипломатски средства за своето име, идентитет, и наметнати договори за промена на историјата, културата, образовните програми...За послина економија, демократија и владеење на правото, за членство во НАТО и ЕУ. Се додека има македонци, и цврста национална свест, таа борба ќе продолжи до конечното затворање на македонското прашање, но правично затворање, во корист на македонците и основното човеково право за самоопределување.

4. Идејата за референдум за името, и резултатотот од референдумот, клучна основа за натамошната борба

Клучната работа во овој период е веќе направена. Марионетската влада не доби подршка од граѓаните на референдум. Тоа треба да биде темелот, основата на која ќе се гради новата парадигма за името.
Кога во 2005 година ја осмислив и на мајската годишната конференција на УМС на ВМРО-ДПМНЕ во преполната универзална сала ја промовирав идејата за референдум за името, ја замислував да биде токму тоа и што е денес: брана од уценти, поткупени, марионетски или со еден збор од било каков вид неодговорни политичари и таква влада.
Или брана која ќе спречи, или брана која ако неможе да спречи неправедно решение, тогаш барем ќе биде основа за да се ,,лечи,, она што ќе биде ,,оштетено,, во еден ,,напад,, каков што доживеавме сега. Во овој случај, потег кој во најмала рака нема да им даде легитимитет за неодговрорниот чекор, од каде пак ќе почне да се гради новата парадигма за враќање на насила одземеното, а сето тоа да има легитимитет. Ќе беше уште потриумфално, можеби и со подобри ефекти на краток рок, доколку наместо стратегија ,,бојкот,, се одеше и се победеше со стратегија ,,против,, за што сум уверен дека со навремено отпочната силна и интензивна кампања, уште од крајот на пролета 2018та, и со 10тина набљудувачи на секое гласачко место, ќе донесеше грандиозна победа на ,,против,, наспроти ,,за,,.
Мотивите за овој став, секако беа различни од мотивите на сите оние кои ја охрабруваа опозицијата да не бојкотира туку да гласа ,,против,,. Повеќето од тие препораки беа мотивирани со цел да победи ,,за,, и да успее референдумот. Мојот мотив и убеденост беше да победи ,,против,, на прашњето за договорот од Преспа во таква форма и со таква содржина, но одкако видов дека се дозволи идејата за бојкот многу брзо и непречено да завземе такви големи размери, веќе беше ризично со повик за гласање ,,против,, да се дели македонското национално ,,ткиво,, а во корист на намерите на марионетската власт и начинот на кој таа ја вршеше целата операција.
Но тоа е зад нас, и сега не вреди да се губи врмето за тоа, кога и онака стратегијата која се одбра го дава минимумот на очекуваниот ефект како основа на ,,новата парадигма за името,,.
Следеа многу критики после лансираната идеја за референдум за името во мај 2005тата. Најпрвин од политичките противници, неретко и од истомислениците пред се заради страв да не се фалсификува тој референум. Тогаш говорев, дека референдумот е потребен во случај некоја влада во иднина да постигне некаков договор за кој таа смета дека е добар. Или некој така ќе и каже да смета. Таквата одлука, тој договор, за толку значајно прашање да не ја донесат грст политичари во владата или парламентот туку да се овозможи народот да одлучи по ова толку важно прашање за него и за државата. Ако мнозинството народ не се согласи, па дури и владата да го донесе на сила, тогаш нема да има одржливо решение. Нема легитимна одлука.
Со тек на време, колку и опонентите да го критикуваа и негираа предлогот за евентуална промена на името да одлучува народот на референдум, живеејки и работејки во демократско општество и издигната свест на граѓаните, во време кога во ЕУ кон која се стремиме за вака важни прашања како и за помалку важни, секогаш има референдум на кој граѓаните, народот од тие земји се изјаснуваат и политичарите го следат тоа, политичките опоненти од СДСМ неможеа да се справат со силата на аргументите и го прифатија предлогот, ,,се навлекоа,, на таа идеја, а за оние од нив кои имале нечесни намери, би рекол на таа ,,стапица,,.
Често на народните собири знаев да образложам дека секогаш е многу полесно да се уценат или поткупат 20 или 200 политичари, министри, пратеници, лидери на партии..., одколку целиот народ или половина од него...и дека затоа за ова толку важно прашање мора да дозволиме идејата за решение на проблемот од политичарите да биде потврдена или непотврдена/отфрлена од граѓаните на земјата. Некријам дека се чуствувам горд за тој стратешки потег со лансирањето на идејата за референдум за името, во тоа време. А еве и зошто.
Денес и во иднина, најсилниот аргумент е токму тоа, дека идејата и предлогот на политичарите од власта не ја доби потврдата од народот. Тоа е најсилниот аргумент за понатаму. Најсилниот аргумент за продолжување на 140 годишната битка за македонското национално прашање. Најсилниот аргумент ова прашање да се успее да се држи отворено, за еден ден да се затвори, но во полза на Македонија.
Се што насила е направено, спротивно на вољата на мнозинството народ еден ден ќе се врати. Главна појдовна основа, темел, доказ и аргумент е немањето подршка на одлуката на марионетската власт на референдумот за името дури и со такво прашање кое беше непријатно поставено за граѓаните чии најголем дел сакаат да ја видат земјата во НАТО и ЕУ.
Тоа е појдовната сила, главниот повод и крунскиот доказ за во иднина како нација и држава, да имаме легитимитет за борбата за корекција на неправдата од ова време. Неправда чие спроведување успеа само затоа што беше ставено во геостратешки пакет на евроатлантските интеграции на земјата, чија потреба е неспорна, но цената за мнозинството македонци неприфатива.
Тој легитимитет од референдумот македонскиот народ и граѓаните на Република Македонија сега го имаат во ,,џеб,,. Токму упорното 13 годишно туркање на идејата за референдум ќе ни помогне кога е најтешко. Во случајот, необезбедувањето доволна подршка на референдум, колку и тие да го нарекуваат консултативен, ваков или онаков, покажа дека народот не ја даде потребаната подршка, што значи нема мнозинство кое верува дека предлогот на владата и мнозинството во парламентот е добар.
Тоа што изостанаа масовни протести од незадоволните граѓани, кои веројатно ќе дадеа само многу пореална ,,визуелизација,, на незадоволството јасно е зошто се случи. Заради репресивните методи кои власта превентивно ги превзема со стотици ако не веќе и илјадници кривични пријави, апсења, затворања, судски процеси, политички прогони, закани, отпуштања или уназадувања од работа, запирања автобуси тргнати на протести, итн. Но, и без таа слика, и без таа ,,визуелизација,, легитимитетот на понатамошната борба е веќе ,,заверен,, на 30 септември 2018.
Власта со репресивни и недемократски методи обезбеди гласови на 2/3 пратеници. Таа го има тоа а народот ,,заверката во џеб,, преку понатамошна борба и во следната историска шанса да ја исправи нанесената неправда.

5. Следни чекори. Консолидација и подготовка за продолжување на борбата. Членство во НАТО и ЕУ.

Во една таква новонастаната сотојба, со веќе изгласани измени на уставот, со сите незаконски и противуставни постапки, тргнувајки од противуставното назначување претседател на Собрание, преку репресивното втерување страв кај народот и елиминирање на дел од авторитетите во десниот блок преку фабрикувани судски процеси, прогони и апсења, по гласањето во парламентот, народот треба да се подготвува за продолжување на 140 годишната политичка борба за затворање на македонското национално прашање онака како што заслужуваме, а во следната историска шанса.
Претходно, пред чинот на враќање на насила одземеното, треба да се искористи она што е позитивно за Македонија од овој дивјачки донесен договор и сменет устав, име и идентитет.
Тоа во прв ред е членството во НАТО и во ЕУ, каде што е нашето место во оваа ера.
Не е тајна дека низ целото мое работење во политиката, од почетокот до денес, сум отворен поборник на членството на Македонија во НАТО и ЕУ. Разликата со СДСМ е што несакав тоа да се случи на ваков начин, со ваков понижувачки и штетен договор, со целосно предавање на тешко и крваво стекнатото, па потоа со години да се бориме да ја поправаме штетата со сите ризици во таа намера. Но, надвор од тоа, сметав и сеуште сметам, дека местото на Република Македонија недвослмислено е во НАТО и ЕУ. Тоа што платена пропагнда се трудеше да направи друга слика заради други цели, е друга работа.
Кога веќе насила и противуставно ни го направија ова со името, со идентитетот и историјата, кога веќе тоа станува насила и против вољата на народот станува реалност, треба да се искористи таа ситуацијата и ден порано земјата да стане членка на НАТО и да ги започне и што побрзо да ги заврши преговорите за полноправно членство во ЕУ.
Тоа е период од 18 месеци за НАТО, а за ЕУ можеби од 6 до 8 години од сега, зависно од повеќе фактори. Доколку нема предвремени парламентарни избори, до 2020 членството во НАТО ќе биде реализирано, а се надевам и барем 20-30 осто од потребните реформи и поминати преговори за членството во ЕУ. По промената на марионетската влада, процесот со зачленувањето во ЕУ треба да се доврши без создавање ризици.
Желбите на многумина да го променат овој договор пред влезот во НАТО и ЕУ, ми е сосема разбирлива, но колку и да се искрени, од искуство знам тие желби се тешко остварливи, имајки ја во обзир позицијата на Грција по овој потпишан договор во Преспа и истовремено имајки ги во обзир механизмите за блокада на членството во ЕУ, за кои деновиве опозицискиот лидер кај нашиот јужен сосед толку жолчно раскажува. Следните 6-8 години треба да сме многу внимателни, да не останеме и без име и без ЕУ. Кога веќе сме доведени во ваква тешка ситуација од оваа марионетска власт, кога веќе го изгубивме името и националноста, треба прво ЕУ па по добро подготвен терен и обезбедени сојузници корекција на настаната штета, што воопшто нема да биде лесна операција.НАТО не го спомнувам бидејки членството треба да се случи веќе следната година.
(прв дел)10 години, Груевски манипулираше со приказната дека тој е заштитник на името и сега од Будимпешта се обидува пак да не мае дека тој го има решението што треба да се прави за да се поправат штетите кои ги стори СДССМ!
06-02-2019, 01:53 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,750
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:Nikola Gruevski
2 hrs ·
(Втор дел)

6. Постапка за санирање на штетата од Преспанскиот договор

Потоа, по реализацијата на овие цели и интеграции во НАТО и ЕУ, треба да се донесе политичка елита на власт, која ќе превземе конкретни одговорности и активности за корекција на штетата од овој договор, транспарентно нагласувајки и давајки јасно до знаење дека нема и нема да има никакви територјални или било какви други негативни претензии кон сите соседи кои би го нарушиле мирот и стабилноста. Имајки во обзир во каква ситуација не донесе оваа марионетска власт, јасно е дека тоа ќе биде многу тешка задача и цел за која ќе треба голема умешност, храброст и мудрост на тогашната влада и Премиер.
Некој со право ќе рече дека нема да е лесно повторно да се соберат 2/3 во парламентот. Ако се има подршка од народот, но и цврста воља, храброст, упорност и посветеност, во политиката се е изводливо.
Тогаш, никој нема да го има аргументот од типот дека поважно е да станеме членки на НАТО и ЕУ, отколку да го зачуваме името и идентитетот, затоа што тогаш веќе ќе сме членки.

7. Важни активности за годините до исправање на штетата. Справување со пропагандите и обидите за индоктринација.

Периодот од сега па до санирање на направената штета е многу важен. Би рекол: пресуден.
Погледнете само кратко во историјата и веднаш ќе знаете што ќе се случува?
Ќе има неверојатна и многу силна битка на пропаганди за менување на националната свест и начин на размислување во однос на името, идентитетот и историјата на македонскиот народ. Несамо на свеста на помладите и идните генерации преку учебниците и училиштата, туку и на повозрасните граѓани преку невидена досега и крајно суптилна а можеби и брутална перманентна кампања истовремено, дебело платена пропаганда.
Цената и бројот на луѓето кои ќе живеат од пропаганда во корист на туѓи центри ќе расте.
Исто како што било и порано низ историјата, на пример пред 100 или 120 години. Тогаш пропагандата била преку црквите кои биле највлијатени, свештениците, учителите, подоцна и преку весниците...Во голема мера и влијанието на елитата во општеството која не целосно, но значаен дел секогаш конформистички се приклонува онаму каде се чуствува побезбедно, а тоа е секогаш кај посилниот а не кај оној на чија страна е правдата. Сега со сите средства на располагање на модерното време, тргнувајки од истите оние од минатото, ако самите дозволат да станат средство за таква пропаганда, па преку интернетот, социјалните мрежи, медиумското влијание телевизиите и сите други постоечки како и медиуми и техники кои непостојат денес но во иднина ќе се појават, преку поткупени, уценети, марионетски и разни видови неодговорни политичари, историчари, професори и други учени и квази учени луѓе.
Идејата на таа пропаганда ќе биде преку промена на свеста и начинот на размислување, во смисла дека вака ни е подобро, дека немаме никаква загуба од тоа што попуштивме, дека всушност претходно сме биле искомплексирани, во заблуда, ретроградни, заведени, заробени и слично, ама веќе сме модерни, слободни, напредни, посакувани, ценети, прифатени, и не сме се тоа што сме биле, итн.итн. И ние навистина сето тоа ќе бидеме, но поразени. Поразени по прашањето на нашиот идентите, име, историја, култура, самоопределување...СЛОБОДА!!! Поразени со затворено македонско прашање на штета на македонците. Од македонците ќе зависи дали ќе го прифатат тоа долгорочно. Краткорчно веќе ни е наметнато.
Разноразни НВО, фондации,,,филантропи,, ,здруженија и слично кои ќе бидат параван на туѓата пропаганда ќе продолжат да ги таргетираат најдобрите и најнапредни млади луѓе во општеството, ќе им даваат огромни можности за лесна заработка, финсирање на нивно подобро образование и патувања низ светот, со цел да дозволат да бидат изложени на идоктринација и по можност и самите да бидат обучени за индоктринатори на останатото население или барем нивната околина. Да тоа е правиот збор: индоктринација.
Медиуми кои ќе биде јасно дека работат на некомерцијална основа, врбувани сопственици на медиуми, голем дел од најдобрите политички аналитичари, професори, или било какви креатори на јавното мислење, се ќе биде ставено во погон и финасиски подмирено за една силна индоктринација за дефинитивно менување и бришење на националната свест и начин на размислување како последна опасност за опстанок на македонската нација, идентитет, име и свест за историјата каква што била реално.
Целта меѓудругото ќе биде сите кои работат во тој правец да се ,,ѕвездите,, во општеството, успешните, елитата, пример на кој секој треба да се угледа за да е ценет и почитуван, преплатени, превреднувани..., а тие што мислат спротивно и што се борат за македонската национална кауза да се ретроградните, маргиналците, да се опишани како забегани, криминалци, насилници, нереални, прости, конфликтни, проблематични личности и назадни.
Па зарем е сега различно?
Да не заборавиме: најсилен одговор на сите вакви пропаганди насочени кон младите е домашното воспитување и влијание. Најдобра битка до победата против било какви учебници кои ќе им ги наметнат на нашите деца, е влијанието, подучувањето и активното објаснување и креирање свест од страна на родителите. Тоа е посилно од се, и најсилен одговор на пропагандите, ако е систематски и во навремена возраст започнато. Како би опстојала македонската свест низ децениите под турско, српско, бугарско итн ако небиле пренесувањата на националната свест во домот од колено на колено?!
Пропагандата ќе продолжи во правец на натамошно оцрнување, уништување, елиминирање и омаловажување на сите авторитети во општеството кои имаат поголемо влијание, кои народот може да ги следи, а кои истовремено не се откажуваат од враќање на одземенето и имаат јасна промакедонска определба често од некои пропагандисти од соседните земји наречени и обележани како ,,македонисти,,.
Со сменето име, устав, стапени на сила меѓудржавени договори, подршка на тие договори од најмоќните западни земји, медиуми, соседи, НВО, во некои периоди и од власта во нашата земја, операцијата на исправање на неправдата или ,,санирањена штетата,, нема да биде ни приближно лесно како сега. Да, тоа нема да биде лесна битка ниту лесно време за водачите со патриотски идеи и нивните следбеници. За силите кои треба да се изложени во првите редови на отпорот со кој треба да се исправи неправдата и санира направената штета. А кога пак во историјата кога нашите предци ја граделе таа нација и држава било лесно? Никогаш!
Дефинитивно со договорот во тој дел одиме ,многу назад, но сега веќе немаме избор. Не случајно јас долго време се борев и превземав огромен личен ризик но и последици, со цел да недојдеме во ваква ситуација, да загубиме нешто, да направиме огромна штета, па потоа да се бориме од почеток за да ја корегираме таа штета, со сите неизвесности, тешкотии, препреки, жртви и ризици кои ќе следат.
Дури и меѓу најпатриотските сили,кај силите на отпорот на намерата засекогаш да се затвори македонското прашање на штета на македонците, исто како што е и сега, пропагандата ќе работи на концептот: раздели па владеј. Разузнавачките операции во правец на расцепкување и раскарување со цел ослабнување на десницата и изолирање и неутрализирање на таквите сили во левицата, ќе останат во врвот на агендата на многу страни. Стратегијата раздели па владеј провејува низ целата македонска историја а за жал и денес. Сепак таа не е нешто што и се случувала само на Македонија. Помоќните и поголемите, секогаш ја користеле во борбата против послабите и помалите.

8. Што треба да прават политичарите, политичката елита која ќе е предводник на силите на отпорот и исправка на неправдата?

1.Политичките сили и сите поединци кои не ја гледаат Македонија и македонскиот народ подчинети и под закрилата или како дел од народ на некоја соседна земја, а македонскиот јазик како нечиј дијалект треба да се главниот носител и предводник на таа долгорочна борба за исправање на неправдата.
Се разбира, колку и да народот е свесен за својот идентитет, име, историја и припадност, потребно е континуирано парирање на антинационалната и антимакедонска пропаганда со контра пропаганда посилна од пропагандата, со разобличување на сите нечесни намери и скриени цели, до ниво до кое ќе сватат дека попусто си ги трошат парите во Македонија.
Тоа треба да се прави внимателно без да се загрози членството во НАТО и ЕУ во наредните 6-7 години, или колку и да се. Но, да се прави.
Погледнете што се случува сега, безмалку нема печатен весник кој не е финасиран од некаде, на некомерцијална основа. Слично е и со некои телевизии и со многу портали.
Зарем не гледате со години куп аналитичари во чии ставови јасно се чита дека одработуваат нечија агенда. За политичари, да не говорам. Таквите добиваат најмногу простор во медиумите, најмногу привилегии, лесно заработени пари и слично. Ги има веќе многу а секојдневно се појавуваат и т.н. најчесто уценети или под закана ,,новоосвестени,, кои те се каат за минатото, те се извинуваат, те се докажуваат колку се за Нато и Европа иако тоа никогаш не било спорно, те не плашат со распад на земјата ако не се случи ова или она, итн.итн.
Каква ќе биде таа анти пропаганда и промакедонска пропаганда, ќе си отценат идните водства на слободните македонски партии. Кои методи, кои средства и инструменти ќе ги употребат е работа на нивна одлука и на експерти кои можат да ги поучат. Тоа е ,,занатска,, работа. Стручни и креативни луѓе можат да дадат многу идеи.
Важно е да се неутрализираат и да не успеат пропагандите кои македонците ќе ги направат да не се чуствуваат македонци, туку само ,,граѓани на светот,, кои всушност во реалноста се опколени со соседи грци, бугари, срби, албанци...
Или пак да не се чуствуваат за северно македонци, или помирени со судбината од последиците на преспанскиот договор и сл.
Не е проблем мнозинството во една нација да се чуствуваат за граѓани на светот, ако пред се и над тоа се чуствуваат најпрвин припадници на една земја и народ, а дури потоа граѓани на светот. Но е проблем ако сите граѓани во Европа и особено балканот пред се имаат силно национално чуство за припадност на одредена нација, а дури потоа се чуствуваат за граѓани на светот, а само ние обратно.
Нашата битка ќе е полесна од аспект на стартна позиција на веќе формирана национална свест. Нивната од аспект на веќе сменет устав и стапени договори на сила, но и огромни пари од разни извори кои ќе ги вложат.
Клучно е, во НАТО и ЕУ да влеземе, но ако веќе влегуваме со сменет устав и штетни договори, да влеземе барем со јасна, цврста и нескршлива национална свест како македонци, со непоколебливо чувство на македонски идентитет. Со свест дека сме држава на која само привремено и насила спротивно на вољата на мнозинството и е наметнат договор за смена на името, идентитетот, историјата по туѓ терк и замисла. И дека задача на секоја наредна влада потоа треба да биде, најпрвин да го одржи македонското прашање отворено со јасно дадено дознание дека не се помируваме со актуелната ситуација, а потоа да го затвори кога ќе се корегира неправдата и направената штета од овој период. А како ќе се корегира неправдата, како ќе се санира штетата, со кои политички и дипломатски чекори, со кои сојузници освоени во меѓувреме, со какви конкретни правни и политички чекори и постапки, тоа останува тогаш да одлучи која и да е влада. Народот си го кажа своето. Се се може кога многу се сака и кога е многу важно.
И да не заборавиме. Подршката од надвор за преспанскиот договор е заради членството на Македонија во НАТО, и до некаде во ЕУ. Одкако тоа ќе се случи, макар и со насилно сменета влада, устав, незаконски гласања и објави во службен весник итн, интересот на меѓународната заедница за тоа како ние ќе се викаме и што мисли за тоа некоја друга земја, ќе биде далеку помал. Тоа е делот кој би бил обврска на идните влади и власти во Македонија по заминувањето на оваа марионетска влада.
Министерството за култура, после овој договор, ќе остане нашето министерство за одбрана по промената на марионетската влада, непомалку одколку вистинското министерство за одбрана.

9. Обврските на граѓаните.

Овие години во кои со сила ќе не нарекуваат Северна Македонија, често и северномакедонци или само граѓани на ....., нагласено ќе ни повторуваат дека немаме сопствена историја пред 1945 година, треба како граѓани, како индивидуи да правиме чекори континуирано високо да го држиме отворено македонското прашање, да даваме личен ненасилен отпор, да изразуваме несогласување и да даваме до знаење на секое ниво и насекаде низ светот за неправдата која ни е сторена. Секој граѓанин. До влезот во НАТО и ЕУ, не толку владите. Граѓаните! Владите треба да покажат решителност, умешност и храброст по влезот во НАТО и ЕУ, а дотогаш да превземаат чекори вотој правец но и да не им даваат аргументи на било кој да го одложи влезот во НАТО и ЕУ. Што порано влеземе во НАТО и ЕУ, побрзо ќе започне етапата на корекција на нанесената штета.
Секој граѓанин, на секој можен семинар, конференција, округла маса, дебата, или било каков меѓународен настан, секогаш кога за тоа има прилика и пригода и при тоа не се доведува во некаква голема опасност или ризик, треба да продолжи да дава до знаење, вербално или со разни гестови да потсетува, да промовира и информира за неправдата направена врз македонците. Така секој од нас преку свој мал минорен допринос, да го држи отворено прашањето, на секое ниво. Секој македонец да е дел од силите на отпорот. Да знае светот дека ние имаме свест за она што насила ни е одземено, дека не сме и никогаш нема да се помириме со тоа и да не се заборави. Секојдневно, на сите нивоа, од спортисти до инжињери, од лекари до натпреварувачи по математика или физика, од ученици до пензионери, од бизнисмени до администрација, секаде и секогаш да ја потенцираме, гласно, културно и гордо неправдата која ни е нанесена и непоколебливата решеност таа еден ден да се исправи.
Како што илјадници наши граѓани во минатото правеа гестови на разни настани на меѓународно ниво тргајки ги или шкртајки ги, или покривајки ги табличките на масите каде пишуваше ФИРОМ, така и во иднина, секој слободномислечки македонец треба да најде своја креативна форма, во секој миг, и на секое место, да го држи отворено македонското прашање и свеста за тоа насекаде, но и да го изрази својот став по ова прашање.
Политичарите и владите во следните 6-7 години нека отвораат и затвораат поглавја за ЕУ и НАТО, но народот да си го врши своето, за да им дадат на политичарите можност, причина и повод и обврска, кога ќе се заврши влегувањето во НАТО и ЕУ, во нивно име, во име на народот, на негово барање да најдат начин со политички средства да ја исправат нанесената неправда, одземените права и создадената национална штета.
Следните 5 точки се индиректно поврзани со новата парадигма за исправање на неправдата. Реформите, економијта, демографијата, меѓупартискиот консензус за најкрупните национални прашања, меѓуетникиот соживот, унитарноста, образованието, знаењето, иновациите и неоткажувањето од зацртаните цели се само предуслов за силна држава. Факт е дека само со силна држава може да се реалиираат зацртаните национални цели.

10. Во меѓувреме потребен е силен фокус на реформите на општествоти и државата

Секоја македонска влада треба брзо и ефикасно да ги прави реформите кои ќе ја зајкнат дрѓжавата, владеењето на правото, економијата итн, и кои ќе го забрзаат нашето членство во НАТО и ЕУ. Прво затоа што тие во основа им се потребни за сите граѓани и државата, тргнувајки од судството, администрацијата, медиумите, демократијата, изборите, па се до економијата, образованието, екологијата,земјоделието и здравството. Но, и затоа што, одкако ќе ги исполниме критериумите ќе влеземе не само во НАТО туку и во ЕУ. За потоа да можеме во точно одмерен политички и историски момент да ги започнеме и спроведеме конкретните активности и чекори за да се корегира и промени состојбата на насила одземеното национално достоинство и идентитет и права, без притоа да се делиме и етикетираме по разни основи.
Реформите треба да направат посилна и поправична држава, а тоа е во врвот на приоритетите на секој човек кој ја сака својата земја.

11. Силен фокус на развој на бизнисот и економијата

Секоја влада треба да работи силно на елиминирање на проблемот со невработеноста и зголемување на животниот стандард и примањата на граѓаните. Создавање услови за напредок на приватниот сектор, подршка на иновациите и привлекување капитал и инвестиции од надвор кои ќе отвораат нови работни места, ќе носат нови технологии, знаење, образование и корпоративна култура и свест.
Нам ни треба економски силна држава која ќе може да ги остварува своите национални цели. И пред се нам ни треба народот да остане во Македонија.

12. Иселувања. Демографија. Да не останеме држава без народ.

Економското зајкнување и реформите нема да го запрат иселувањето кое е глобален тренд, кое сега е најмалку триплирано во однос од пред 1-2 години, но ќе создадат претпоставки за негово намалување. Два фактора се важни. Прво, ниската демографија која по доаѓањето доаѓањето на марионетската власт, укинувањето на додаток за трето дете и слично веќе дополнително се намалува. Потребни се мерки за зголемување на наталитетот и поголема помош на повеќедетните семејства. Вакви мерки веќе масовно се воведуваат во многу земји низ Европа. Второ, охрабрување за продолжување на животот во Македонија преку реални и реформи кои се опипливи, многу посилен економски развој и отворање работни места, и посилна правна држава. Без ова, нема иднина натамошната борба за македонската кауза.
Ова прашање треба да се издигне меѓу најприоритетните и да се создаде национален комитет за справување со овој огромен проблем во кој ќе влезат преставници на секоја наредна власт и опозиција, како и стручни лица од областите директно поврзани со оваа закана која може да однесе се.

13. Национална стратегија и меѓупартиски консензус за прашањата од највисок национален интерес

Оваа марионетска власт ќе биде употребена и потоа ќе замине. Јас најдов привремено засолниште добивајки политички азил во Унгарија заради политички прогон, под налетот на политичкиот прогон на оваа власт, заради нејзини јасни цели заради кои е назначена, поврзани со името и идентитетот. Нивната судбина ќе е потешка, бидејки да се засолниш од марионетска влада е полесно, одколку да се криеш од разгневен, измамен и предаден народ. Дел од нив ќе се разбегаат, дел ќе останат во земјата но со наведната глава, независно какви награди и признанија однадвор ќе добијат.
Сепак, задача на секоја идна власт и опозиција, е да постигнат минимум консензус за клучните македонски национални интереси. Ваквата раскараност и поделеност каква што е сега, одговара и во одредена мерка е стимулирана само од оние кои имаат некакви нечесни аспирации против Македонија.
Во иднина раскараноста и поделеноста ќе биде уште повеќе стимулирана и посакувана за истите. Потребно е водачите и раководствата на најголемите партии, освен што ќе продолжат да се натпреваруваат и меѓусебно критикуваат со сите дозволени демократски средства, инструменти и начини, да се издигнат еден степен погоре, барем на ниво како што можеме да видиме кај некои наши соседи, и да постигнат договор за заштита на националниот интерес и остварување на клучните национални цели. И да го почитуваат тој договор и кога се на власт и кога се во опозиција.

14. Меѓуетнички соживот и разбирање. Задржување на унитарноста.

Образование! Држава базирана на знаење и иновации а не на кланови!
Имајки ги во вид спецификите на нашата држава, една од клучните политики треба да продолжи да биде меѓуетничкиот соживот и разбирање, и за тоа и до влезотво НАТО и ЕУ и потоа ќе треба континуирани напори на сите влади. Идеите за преоѓање од унитарна, во федерална држава треба во корен да се обесхрабрат. Блиското минато од поранешната Југославија ни е најдобар пример како тоа завршува на овие простори на Балканот.
И во контекст на подобро меѓуетничко разбирање и соживот, но и во контекст на поконкурентна нација и индивидуалци, клучен сегмент е поквалитетно образование со стекнато далеку повисоко ниво на знаење одона што е сега. Тоа подразбира и зајакнување на конкурентноста и знаењето на образовниот кадар но и повисоки стандарди за отценување на знаењето. Тоа подразбира мерки за стимулирање на креативноста на младите и подршка на иновациите и претприемништвото како и се што оди со нив.
06-02-2019, 05:06 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,750
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3


[video=youtube][Image: AAuE7mArDvJYMlJqsi3RYwM2LmxezQJa5ATfe0dt...ff-rj-k-no][/video]
[video=youtube]Macedonian[/video] Information Centre
Published on Feb 9, 2019Поранешниот премиер, кој денес глуми дисидент и политички бегалец во Унгарија, Никола Груевски, минатава недела се јави со подолга објава на неговиот фејсбук профил. Ова е човекот кој единаесет години продаваше патриотизам од стилот „името не го даваме“ до таму што почна да флертува со Путин и да прави слика дека Македонија губи интерес за т.н. евроатлантски интеграции. Сега во својата објава -- која очигледно е пишувана од професионален автор -- тој, во стилот на Љупчо Георгиевски, советува прагматизам. „Да влеземе првин во ЕУ и НАТО, да го поносиме името Северна Македонија пет-шест години, а потоа, кога ќе падне оваа марионетска власт, повторно ќе си го вратиме вистинското име,“ вели екс-премиерот. Релевантни линкови:

----

09-02-2019, 03:51 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,750
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Првиот дел од интервјуто


Вториот дел од интервјуто
12-02-2019, 09:21 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,750
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

Quote:Груевски: Бев уценет од Али Ахемти и Мендух Тачи за Пржинската Влада!
На прашањето зошто го потпишал договоорот од Пржино, Груевски вели дека тоа било прашање кое му било поставено од многу луѓе, а особено зошто се потпиша за СЈО такво какво што беше. Поголемиот дел од разговорите околу пржинскиот договор не беа проблематични, меѓу другото предвидуваа предвремени избори. Но она што беше најпроблематично беше специјалното јавно обвинителство за кои разговори беа задолжени Никола Тодоров и Никола Поповски.
Клучниот момент околу разгвоворите на Пржинската Влада беше моментот кога дојдоа Али Ахмети и Мендух Тачи и ни поставија услов, да го прифатиме СЈО вакво како што е или тие другиот ден ќе ја напуштат владата. 
Тогаш се направи нов моментум вели понатаму Никола Груевски во интервјуто за порталот инфомакс, и ние после долгите консултации прифативме да го потпишеме пржинскиот договор.
Што се однесеува до корумпираното и селективнот судство , Груевски вели дека ги разбирал судиите бидејќи ако не правеле како што велат тогаш можело да ја изгубат лиценцата за судија, и судиите се плашеле за себе, тие биле свесни дека судат погрешно. Значи ли ова дека Груевски индиректно признава дека и тој се водел од истииот приинцип на личен интерес и се плашел да не го изгуби неговиот стекнат статус? 
На прашањето од новинарот за тоа како тоа се согласил за Катица Јанева кога сеезнело дека во нејзиниот беграунд меѓу другото било и членството во СДСМ, Груевски одговара дека за тоа дознале подоцна инаку немало да се согласел. И овде се поставува прашањето како тоа Груевски да не знаел за Катица која беше јавен обвинител, дека била блиска со СДСМ,  знаејќи го фактот дека долго време шеф на тајната полиција беше токму  негвиот прв братучед Сашо Мијалков?

На прашањето за претседателските избори, Груевски вели:
Јас мислам дека нареден претседател, барем некое време ќе биде Талат Џафери. Изборите се така направени, зборувам за изборните денови, да вториот круг на претседателските избори завршува на 5.мај. Мандатот на Иванов завршува на 12.мај, значи на 12 ако не се завршени сите процедури нема да имаме претседател. Многу е мала веројатноста дека меѓу петти и 12 ќе се завршат сите оние периоди за жалба до ДИК, одговор на ДИК, решавање, тужба до еден суд до друг суд, носење на конечна одлука на ДИК за прогласување на кој е победник – кој не.
Ова под услов се да биде во ред, под услов да имаме кандидати и во првиот и во вториот круг. Мислам дека неслучајно е направено тоа толку доцна де се поместат изборите, според моето искуство доста е веројатно дека барем неколку дена или можеби некоја недела Талат Џафери како претседател на Собранието ќе ја врши улогата на претседател на државата, вели Груевски во интервјуто за „Инфомакс.мк“
Не е исклучено дека тоа е и договор помеѓу СДСМ и ДУИ за во тој вакум период да испотпише се што треба да се испотпише и кој дојде после, што и да биде да е веќе завршена работата, додава Груевски во интервјуто за „Инфомакс“.
13-02-2019, 12:55 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,750
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6Quote: NIKOLA GRUEVSKI ZA PINK: Ja nisam pobegao od pravde, otišao sam jer je trebalo da završim u zatvoru zbog nepravedne sudske odluke koja bi ugrozila moj život!Susrećemo se sa ozbiljnim političkim problemom u Makedoniji od strane aktuelne vlasti, rekao je u ekskluzivnom intervjuu za televiziju Pink, bivši makedonski premijer Nikola Gruevski.


Od strane aktuelne vlasti u Skoplju postoje pokušaji da se Srbija nekako uplete u odlazak Gruevskog iz Skoplja. Gruevski je Makedoniju napustio kao slobodan čovek, a onda je ta država retroaktivno podigla optužnicu da bi mogla da ubedi narod kako je on bežao od pravde.
U prvom intervjuu za strane medije bivši makedonski premijer Nikola Gruevski izjavio je za TV Pink da Srbija nema veze sa njegovim odlukama.
- Iz Tirane, preko Crne Gore i Srbije stigao sam u Mađarsku. Kao što je već poznato, prevoz mi je obezbeđen sa strane mađarske diplomatije. Kada sam stigao u ambasadu u Tirani, potražio sam politički azil, zbog političkih problema. Posle izvesnog perioda bio sam primljen u ambasadu i bio obavešten da će mi obezbediti prevoz do mađarske granice, gde bi mađarska imigraciona vlast odlučila hoće li mi biti odobren azil ili ne. Dodeljen mi je azil, politički azil zbog političkih problema – kaže Grusevsku za Pink.
On je objasnio da je Mađarska članica EU i NATO, te da u njoj može dobiti vrstu boravka, kojom je zaštićen od daljeg političkog problema.
- Imam ličnu kartu za strance, pasoš koji daju ljudima koji dobiju azil i to je to. Ja sam slobodan čovek u ovoj zemlji – kaže Gruevski.
Dodaje da je politički pogrom velika sramota za Makedoniju, te da ne zna kako dalje vlasti planiraju da pričaju o funkcionalnoj demokratiji, kada država članica EU dodeljuje politički azil premijeru te zemlje zbog političkog problema.
- Susrećemo se sa ozbiljnim političkim problemom u Makedoniji od strane aktuelne vlasti – kaže Gruevski. Govoreći o glasanju za promenu ustava u Sobranju i nuđenju abolicije pojedinim poslanicima VMRO-DPMNE od strane aktuelne većine, Gruevski kaže da se to i ne krije, već se o tome otvoreno priča.
Kaže da su na taj način nevini ljudi proglašeni krivima, da su stavljeni u pritvore, da su protiv njih podignute optužnice za izmišljenja dela.

[Image: 720]
Autor: TV Pink Printscreen

- Krenuli smo po sudove, uzimali su advokate, ugrozili su im živote, porodice. Za kasnije, u datom momentu kada im budu zatrebali, oslobode ih ili bar im ponude oslobađanje. Oni koji prihvate, proglašavaju ih proevropskim, sa evropskom vizijom, dok oni koji ne prihvade su retrogradni, kriminalci, nasilni i sve najgore što se može reći – kaže Gruvski.
Kada je reč o nabavci blindiranog automobila, on ističe da ona nema veze sa korupcijom, da to nije ni optužnica, već za uticaj na ministarku unutrašnjih poslova da se nabavi takvo vozilo.
- Hteo sam da, pored stranih gostiju koji će ga koristiti, da ga ponekad i ja koristim. To se naziva „uticaj radi ostvarenja nagrade“, a nagrada bi bila da se ponekad vozim ovim automobilom – kaže bivši premijer Makedonije.
Kaže da su mediji, posebno levičarski orijentisani objavili vest o tome da je osuđen za korupciju, što se kao „efektna dezinformacija“ proširilo.
- Ja nisam pobegao pravdi, ja sam otišao jer je trebalo da završim u zatvoru zbog nepravedne sudske odluke sa političkim progonom, političkom motivacijom i narudžbenicom, gde bi moj život bio ugrožen. Do poslednjeg momenta sam išao na sud, kako za ovaj, tako i za sve ostale predmete – kaže Gruevski za Pink.
Govoreći o prisluškivanjima od strane opozicije u Makedoniji, Gruevski kaže da zna za snimanje od strane lica zaposlenih u Ministarstvu unutrašnjih poslova, a koji su vrbovani od strane bivšeg šefa Obaveštajne službe za vreme socijal-demokrata, i oni su taj podatak priznali na sudu. Oni su priznali da su snimali i da su narudžbenicu dobili od bivšeg šefa Obaveštajne službe, koji je bio šef za vreme vladavine SDSM.
- Dogovorili su se sa sudom sporazumno kolika će biti zatvorska kazna i jedan period su odlužili svojom saglasnošću. Rekli su da su narudžbinu za snimanje dobili od gospodina Veruševskog, on nam je dao brojeve, što sve piše. Priznali su i nagodili su se sa Tužilaštvom kolika će zatvorska kazna biti. Posle je došlo preokreta: izašli su iz zatvora, proglašeni su herojima, kojo nisu snimalu, nego su bili „zvizdači“ koji su objavili da se snima i time su doneli demokratiju u Makedoniju – kaže bivši premijer Makedonije.
Kada je reč o pravima Albanaca u Makedoniji i Tiranskoj platformi, Gruevski kaže da ne bi krivio albanski narod koji ima svoje potrebe: standard, bolji život, demokratiju, pravdu...
- Međutim, njihovi političari imaju druge planove i smatraju da će preko njih ostvariti određeni istorijski uspeh za Albance u Makedoniji – kaže Gruevski. Dodaje da je u Makedoniji rast bio velik za vreme VMRO-a, te da to nije bilo slučajno jer se ulagao veliki napor i trud.
Ističe da je potom došao jedan „izuzetno slab tim“, koji je u većini „okrenut kriminalu i korupciji“. Kaže da je balkan uvek bio „bure baruta“, te da nema ništa protiv Albanaca, ali da je istorijski i statistički netačno prikazivati da ih je bilo više nego Makedonaca u Makedoniji.
Ističe da bi se Goce Delčev, kada bi se pojavio, brzo našao kao predmet progona i da bi morao da napusti svoju zemlju.

[Image: 720]
Autor: TV Pink Printscreen

- Ako se Delčev pojavi zajedno sa svojim sledbenicima Četnicima, odnosno Komitama, mislim da bi Zoran Zaev trebalo da napusti zemlju – kaže Gruevski.
Ističe da je narod uvideo da je vlast spremna da po svaku cenu ostvari agendu radi koje je i došla na vlast.
- Spremni su da po svaku cenu svakoga uhapse, optuže, da svakome sruše život, šta god samo da ispune svoj cilj. I verovatno zbog toga narod čeka svoju šansu, a ta šansa su sledeći izbori. Narod se oseća prevarenim: Zaev je na mitinzima govorio da ne postoji šansa da se ime Makedonije menja, a u nekoj emisiji se čak kleo i u svoju decu. To je velika prevara! – kaže Gruevski. Dodaje da je prevara i način na koji je potpisan ugovor sa Bugarskom, gde su se prihvatili svi zahtevi Bugarske.
Kako kaže, tamo je tenzija u porastu decenijama, ali kako dodaje, narod može da ima emocije i da protestuje, ali grčki političari su dobro znali da se ovakva šansa pruža jednom u sto godina.
- Znali su da je ovo šansa koja ne sme da se propušta i nisu je ni propustili. U ugovoru ima jedan deo koji kaže da je cela istorija povezana sa antikom pripada isključivo Grčkoj i da druga strana, a to smo mi, nema ništa sa tim – rekao je Gruevski.
Ističe da su pregovori tekli tako da se najviše pričalo o zakonu o jezicima.
- Na kraju smo postigli određeni dogovor koji je bio u skladu sa Ustavom. Nije predvideo neke stvari koje ima ovaj ugovor, kao što su dvojezičnost novca i neke druge, ali je predviđao je druge stvari u skladu sa Ustavom, da pređu kao prava za korišćenje albanskog jezika. Poslednji dan, kada je odluka trebala da bude doneta u njegovom predsedništvu kada je trebalo da odrede imena ministara, došlo je do preokreta i pored mojih saznanja, radi se o spoljašnjim pritiscima – rekao je Gruevski.
Prema njegovim rečima, radi se o žestokim pritiscima od strane NATO-a.
21-02-2019, 02:37 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,750
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7

Quote:Од држава новата власт ја направи Македонија пачавра


[Image: gruevski-07-2-DSC_4842-740x478-640x413.jpg]

26.02.2019
За зачестените пораки што ги испраќаат членови на Кумановската група, кои одлежуваат казна затвор за настаните од Диво Насеље, упатени кон поранешниот премиер Никола Груевски, за претепувањето на поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски во затворот во Шутка, но и генерално за безбедноста во Република Македонија разговаравме токму со поранешниот премиер Никола Груевски. Дали Груевски се чувствува безбедно, дали Македонија е безбедна земја за поранешни, сегашни и идни функционери со постоечките закони, но и за граѓаните, Груевски одговара од перспектива на поранешен функционер, но и од позиција на човек кој е добро упатен во механизмите на безбедносниот систем на државата. Во разговорот со Груевски „Република“ се обидува да дојде до одговор на прашањата дали актуелната власт ги потхранува криминалците и зошто лица осудени за тероризам имаат толкава храброст да се закануваат од затворите.

За четири дена четири лица упатија закани до вас и до некои важи соработници. Дали се чувствувате безбедно?
ГРУЕВСКИ: Ова за мене не е ништо ново. Вакви закани и јавно и приватно добивам долг период, како од оваа група терористи и криминалци така од други слични на нив.

Дали баравте поголема заштита од МВР поради ваквите закани додека бевте во Македонија?
ГРУЕВСКИ: Да. Од напуштањето на премиерската функција додека пред доаѓањето на СДСМ на власт бев солидно заштитен. Кога Оливер Спасовски стана министер за внатрешни работи, упатив писмо до него со барање да ми биде одобрен поголем број лица за обезбедување од пропишаниот заради безбедносни ризици поврзани со извршувањето на функцијата премиер. По извесно време добив негативен одговор во кој беше наведено дека нивните служби процениле дека немам ризици, иако дел од заканите беа и јавни. Таква беше и онаа од УЧК од Косово, изречена јавно со јавна објава, чинам некаде во 2015 или 2016 година против мене и Сашо Мијалков, но и против нашите семејства. Освен тие, имаше и многу приватни или преку социјалните мрежи, какви што и денес имам.
Мислев дека барем ќе ме прашаат нешто повеќе околу моето барање, но арогантно ме одбија без разговор. Фрустрацијата им го одзема разумот.
Дополнително на тоа, писмото го објавија во медиумите, божем некој медиум сам неофицијално дошол до писмото. Тоа го сторија за да ме понижуваат, да ме омаловажуваат, да се ситат оние кои ми се противници, а и потенцијалните насилници да знаат дека сум сведен на минималниот законски број лица за обезбрдување, кои исто така планираа да ми ги укинат. Сакаа да ме прикажат и како човек кој ужива и не може да живее без обезбедување, небаре е многу пријатно цел живот каде и да одиш некои луѓе да ти дишат во вратот на секој чекор, па макар тоа било добронамерно обезбедување.
Дочекав државата за која се борев и работев толку многу години, за која ги вложив моите најубави години од животот и за чија заштита влегов во големи ризици кои ќе траат до крајот на мојот живот, кога дојде нова власт не само што не сакаше да ме заштити туку правеше сè за да се овозможи реализација на заканите и ризиците. Тоа е кога власта е водена од незрели луѓе, водени од омраза и лични фрустрации наместо од државничка свест.
Сепак, не се каам. Изборот беше мој. Но, укажувам дека таа пракса е лоша и еден ден ќе им се удри од глава на оние кои ја практикуваат денес. Зрели држави и влади не постапуваат така.

Дали кога кажавте дека сте добиле закани по животот и инфрмации за можна ликвидација во затвор мислевте токму на овие?
ГРУЕВСКИ: Не можам да ве информирам за тоа. Јавното објавување на некои чувствителни информации можат дополнително да ми ја влошат состојбата, а и се плашам дека сериозно ќе ги загрозам изворите кои ми ги дадоа информациите за тоа што ми се подготвува.

Членовите на Кумановската група, кои се обратија со отворени писма или Фејсбук статуси, велат дека четворица соборци од Диво Насеље биле мачени и ликвидирани од полицијата откако се предале со гаранции од ОБСЕ. Дали вие наредивте такво нешто и колку сте во тек со тоа?
ГРУЕВСКИ: Јас прв пат слушам за вакви работи и не знам дали воопшто се точни. Сепак, тоа се работи кои можат да се проверат. Никогаш не сум побарал по предавањето и апсењето некој да биде тепан или малтретиран, а уште помалку убиен.
Мој личен став за тоа е дека Бог го дава животот и само Бог има право да го одземе.
Ова секако не важи во ситуација на самоодбрана и во ситуација за спас на други животи на невини жртви од насилници и терористи. Одбрана на земјата од терористи е и едното и другото.
Да не заборавиме дека оваа група нелегално влезе во Македонија со огромно количество најмодерно оружје и според разузнавачките информации планираше да врши сериозни терористички акции на трговски центри, мостови и слични јавни површини. Затоа и беше пресретната од полицијата.
Неколку месеци пред тоа, пред да преминат од Косово во Македонија, бев информиран дека некои од тие луѓе се обидувале да извршат рекет и изнуда на пари од еден висок албански политичар и партија. Колку што знам не успеале, па вршеа закани од различен тип. Потоа, околу кумановските настани добив и многу други разузнавачки информации за целите, мотивите и задината на доаѓањето на оваа група која важи за многу опасна. Првиот момент кога испратија сигнали за предавање, им беше овозможено. Ничиј живот не треба да биде одземен ако не мора, односно ако не се обидува да одземе туѓ живот во даден момент. Но, токму тогаш тие покажаа дека се кукавици. Според информациите, тие направија кукавички чекор што побараа можност сите да се предадат, полицијата се согласи, извадија бело знаме, излегоа со кренати раце, за кога полицијата која им даде шанса за живот, излезе од барикадите за да ги прифати, одзади некој од нивната група уби неколку полицајци.
Тоа е потег не е баш витешки, како што сакаат да се прикажат некои од нив. Но и покрај тоа, кога по неколку часа и преостанатите побараа можност да се предадат и покрај кукавичкото чин при првото предавање, полицијата повторно им даде шанса да живеат и да бидат изведени пред суд. Ако полицијата сакала да ги ликвидира, можела да не го прифати апелот за предавање, особено вториот пат после подмолното убивање од заседа. Но, баш полицијата постапила со ладна глава и човечки во една таква тензична ситуација.
Од тука не знам зошто и кој отпосле би убивал веќепредадени лица.

Пред неколку дена на Фејсбук изнесовте ваше мислење за истрагата за „27 април“ и за тоа дека сте осомничен за организатор на инцидентите. Како го коментирате претепувањето на поранешните министри во затворот?
ГРУЕВСКИ: Се чини како да власта го посакуваше ова. Тие освен што се преполни со омраза и фрустрација имаат една голема група поддржувачи кои се хејтери незадоволни од себе и кои се задоволуваат само кога ќе слушнат за некое страдање на некој кој го мразат.
Во ситуација на пад на рејтингот на СДСМ и меѓу овие нивни гласачи, а голем дел од нив и членови на партијата, веројатно се обидоа да ги задоволат. Воопшто не биле загрижени за последиците. Тоа е одлика на психопати. Човек кој нема чувство за болката на другиот е основната дефиниција за психопат.
Земете го случајот на Миле Јанакиески. Тој беше во домашен притвор со дадени високи гаранции со својот имот кој судот ги прифати. Од домашен притвор го однесоа во притвор за утредента експресно да го претепаат. Потоа два дена го носеа во болници и го вратија во домашен притвор повторно. Има ли некој рационален одговор зошто го однесоа и го вратија од притвор во домашен притвор за само 2-3 дена, освен за да биде претепан. Ништо друго не е сменето. Некои луѓе сметаат дека со претепување се крши духот. Можеби кај некои. Но, кај Миле и Спиро, тоа нема да е случај.
Да не заборавиме дека пред претепувањето на Миле Јанакиески и Спиро Ристовски беше претепан и Јане Ченто, кого заедно со уште една група ги држат во притвор повеќе од 15 месеци.
Сепак, траумата и врз нив но и врз сите нас од ВМРО и пошироко ќе остави последици и еден ден може да резултира со нови трауми, но насочени кон нарачателите на оваа со ништо незаслужена казна и криминално однесување на власта.
Во политиката тркалото се врти. Исто како и во животот. Не знам што планира Заев потоа, но не би сакал да сум во негова кожа. Тој засега нема акции против терористи од кои ќе ја брани државата бидејќи стана нивни миленик, но голем дел од Македонците долго ќе се сеќаваат на ова време кое колку и на почетокот кога ги нарековме „хунта“ да звучеше за некои луѓе нереално, како што минува времето, луѓето од власта, некако како од петни жили да се борат да ја оправдаат таа квалификација.

Зошто против поранешните министри се примени физичко насилство, а сметате дека вас сакаат да ве ликвидираат?
ГРУЕВСКИ: Иако на прв поглед се чини дека целта беше да ги претепаат, сепак морам да истакнам дека загрижува делот од соопштението на затворот „Скопје“, во кое се вели дека ако немало „брза интервенцијата на чуварите“, инцидентот ќе завршел со многу потрагични последици.
Што е потрагично од претепување и завршување во болница? Се знае: убиство. Не знам дали ова беше несреќна формулација или раководството на затворот сакаше меѓу редови да даде до знаење дека, сепак, спречиле ликвидација на Јанакиески и Ристовски. Но, една непристрасна истрага по заминувањето на оваа марионетска власт ќе го даде вистинскиот одговор и на оваа дилема.

Портпаролот на СДСМ, но и заменик-претседателката Радмила Шекеринска изјавија дека вие сте го организирале тепањето на Јанакиески и Ристовски.
ГРУЕВСКИ: Да, Радмила отсекогаш имала „бистри“ проценки, а момчево-портпарол е ѕвезда во подем во тој табор на „креативци“. Секако, тој не дава изјава без шефот да каже или да одобри, така што оваа досетка е производ на повеќе „големи умови“.
„Телепатски комуницирам и се договарам“, со терористите од Диво Насеље. И не само со нив. И со оние „ИСИС терористи“, за кои пред некој ден го преплашија народот дека ќе го кренеле Скопје во воздух. И нив ги имам „на линија“. Развив телепатски и други парапсихолошки способности за разговор со затвореници и други слични на нив на далечина од 800 км.
Сепак, засега најголеми успеси имам во наведување на функционерите на СДСМ да трескаат глупости на ангро секој ден и живи да останат.
Така, на пример, сега успеав, „со моќта на мислата“, да ги натерам секој ден да кажуваат дека никој од нив не помогнал во вработувањето на најблиските роднини. И баш онака сериозно звучат кога го тврдат тоа, колку и да е смешно, исто како ова со претепувањето на Спиро и Миле.
Или онаа легендарна мисла на Заев дека можеби сум киднапиран откако јавно објавив дека побарав политички азил во Унгарија заради политички прогон од македонските власти.
Или, сетете се на онаа спектакуларна прес-конференција на Шекеринска кога презентираше набавени резервни гуми со драматика, стаст и одважност како да  набавила цела ескадрила авиони заедно со носач на авиони. Можете да замислите каква парада ќе гледаме кога ќе набави некој софтвер за војската, бидејќи софтверите ја прават уште погорда и повозбудена.
Шегата на страна, мислам дека СДСМ не знаат веќе што да кажат откако на ова што го прават гледаат дека веќе народот резигнирано одговара. Па така, во паника, потценувајќи ја интелегенцијата на народот, смислуваат секакви бесмислени изговори за да се извлечат од ситуацијата во која самите дојдоа со политичките и криминални прогони како главна алатка во нивното владеење.

Сметате дека на Заев ќе му треба обезбедување во иднина?
ГРУЕВСКИ: Не само на Заев, туку на секој иден премиер. Малку е чудно поставен нашиот систем што на претседателот на државата доживотно му се обезбедува државно обезбедување, што е во ред, а на премиерот, кој поради далеку поголемиот број ингеренции се соочува со многу поголеми ризици, му следува обезбедување само извесен период, колку што бил премиер. Јас би ја посоветувал оваа власт да го промени тоа. Нека не важи за претходните вклучувајќи ме и мене, но барем нека важи за идните премиери. Не треба чекаме да ни убијат поранешен премиер заради освета за да постапиме како што треба.
Бидејќи е многу богат, Заев можеби смета дека самиот ќе си го плаќа личното обезбедување со парите од рекетот и криминалот кој го прават денес, но има голема разлика од приватно до полициско обезбедување. Пред сè во овластувањата на луѓето кои го чуваат, а секако и во нивниот тренинг, навремено добивање информации од службите поврзани со евентуални ризици на лицето кое го обезбедуваат и нивната професионалност.
Инаку многу е подобро за секој човек да живее нормално без обезбедување околу него. Обезбедувањето делумно ја ограничува слободата и приватноста на оној кој го има. Но, кога ризиците се големи, веќе не се мисли на личните желби, туку треба да се постапува како зрела и одговорна држава.
Порано претседателот се возеше во неблиндирано возило. Се случи атентатот на Глигоров, па се купија првите блиндирани возила. Потоа високите политичари се возеа во многу стари авиони. Се случи трагедијата со претседателот Трајковски, па се набави нов авион, кој повеќе и не е нов. Во последните години гледавме повторно тешка демагогија, популизам и собирање политички поени со набавка на едно ново блиндирано возило.
Ние со измени на закон ја зголемивме безбедноста на поранешен премиер, но не доволно поради претпазливост од критики кои, навистина, дојдоа веднаш. Сега премиер има право на обезбедување од шест лица. Поделете ги во смени, слободни денови, годишни одмори и сл., и тогаш ќе сфатите дека станува збор за двајца или максимум тројца во смена. Професионалците во оваа област знаат дека тоа е симболична и многу мала заштита наспроти ризиците. Но, никој не се охрабрува јавно да говори за тоа заради критиките од политичките неистомисленици. Како нација сè уште го немаме потребното чувство на државност. Јас, бидејќи сега не се однесува на мене, го кажувам во интерес на животите и семејствата на идните премиери, а со тоа и во интерес на државата. Имаме држава, а се однесуваме прилично незрело и неодговорно, како да не ја заслужуваме.

Дали сметате дека и вас ќе ве снајдеше истото ако влезевте во затвор?
ГРУЕВСКИ: Не сметам, туку знам. Но, многу повеќе од ова што ги снајде поранешните министри. Власта врши политички прогон преку обвинителствата, судовите и во затворите и притворите. Не бираат средства.
Има две причини зошто се одлучив да заминам и побарам политички азил.
Првата е неафриканското судење кое беше фарса, судење каде одлуката беше договорена пред официјално да се додели предметот на судијата, судења со кои не требаше да се спроведе правда туку да се исполни предизборното јавно ветување на Заев дека ќе ме стави во затвор, за што дури и песна измислија. Сите можни процедури и закони се згазија за да бидам осуден со затворска казна над 20 години и тоа без сторено дело и без никакви докази. Тоа и самата Катица Јанева јавно го кажа, а и претходно лично ми го кажа кога бев на распит во СЈО нудејќи ми спогодба.
Еве ќе видете сега кога ќе завршат рочиштата.
Во сите предмети ќе ме осудат со максимална затворска казна иако во ниту еден предмет нема ниту кривично дело, а како резултат на тоа ниту елементарен законски доказ. Ова не го претпоставувам, туку имам информација од извори од внатре. Дури и сите други обвинети во некој предмет да ги ослободат, мене ќе ме осудат со максимална казна затвор. Така е договорено. Барем засега.
Втората и веројатно одлучувачка причина за заминувањето и барање политички азил беа заканите и информациите дека во затворот ми се подготвува ликвидација.

Најголем дел од заканите ви доаѓаат од етнички Албанци. Како го коментирате тоа? Со што сметате дека толку сте им згрешиле?
ГРУЕВСКИ: Со ништо. Работев за сите да живеат подобро. Но, има два момента.
Едниот што цели 7-8 години се водеше жестока пропаганда во албанските медиуми против мене како човек кој е против Албанците и им сака нешто лошо, со куп измислици. Наш пропуст е што не се боревме против таа пропаганда. Видовме дека освен што со тоа се правеше огромен притисок на коалиционите партнери, на крајот целта била гневот да нарасне до таа мера што дел од нивните гласови ќе се пренасочат кон СДСМ за да може барем да се доближи до нас на изборите, кога веќе не може да нè победи.
Второто е што во неколку наврати додека бев премиер, полицијата имаше акции против терористички или криминално-терористички групи, главно составени од Албанци. Поголем дел од албанските медиуми и генерално Албанците во Македонија наместо со згрозување, на нив гледаа како на некакви жртви и национални херои.
Државните безбедносни служби во земјата само преземаа акции кои во секоја држава би биле преземени во таква ситуација. На пример, во која било земја во Европа по илегални патишта да влезе 40-члена група вооружена до заби за да изврши терористички напади – што мислите како би реагирале? Секоја држава би реагирала како и Македонија. Но, за жал, сето тоа со силна пропаганда кај нас беше прикажувано како некаква пресметка со Албанците како нација, што е надвор од умот. Јас меѓу нив имам и доста пријатели и тие добро знаат дека ниту на Албанците ниту на која било етничка група не ѝ мислам лошо. Но, како резултат на овие две работи се создаде погрешна слика и за мене и за ВМРО кај Албанците.

Се чувствувате ли безбедно во Будимпешта?
ГРУЕВСКИ: Да бидеш претседател на ВМРО-ДПМНЕ и премиер е ставање глава во торба од првиот ден, а да бидеш истото толку многу години и повеќе од тоа. Тоа ми беше јасно и тогаш и денес. Иако, кога станува збор за безбедноста, никогаш не може да е човек сигурен, сепак Унгарија е многу побезбедна држава од оваа Македонија денес, каде што секојдневно има убиства, исчезнувања, претепувања и слично. По доаѓањето на СДСМ на власт, Македонија стана Елдорадо за криминалците, рекетарите, крадците, изнудувачите, а терористите се чуствуваат како дома. А како и не би, кога премиерот си го чуствуваат за сојузник, понекогаш и соработник.

Очекувате ли Унгарија да се согласи на реадмисија особено по новата истрага за тероризам за вас?
ГРУЕВСКИ: За тоа ќе одлучат имиграционите власти. Сепак, лично не верувам затоа што Унгарија е земја со силни, професионални и одговорни институци. Со еден збор кажано – ова е држава. Суверена држава. За краток период новата власт од држава ја направи Македонија пачавра.

Неколку пати го спомнавте зборот терористи. Од пред некој ден и вие сте осомничен за тероризам. Како се чувствувате?
ГРУЕВСКИ: Тоа е нова епизода од прогонот на СДСМ кон мене и нема врска со реалноста и здравиот разум. Не знам дали граѓаните разбраа зошто сум осомничен за тероризам, односно  што ми била грешката или престапот. Што е тероризмот? Не сум осомничен затоа што сум организирал или сум побарал граѓаните да влезат во Парламентот ниту пак затоа што сум ги организирал физички да се пресметаат со некои пратеници.
Осомничен сум за тероризам поради изјава во интервју, која власта ја толкува како повик за излегување на протести дадена, внимавајте, цели два месеци пред инцидентот во Парламентот. Јанакиески и Ристовски, пак, дека јавно ги повикале членовите на партијата да излегуваат на протестите. Не да прават насилство, не да тепаат, туку да излегуваат на мирни протести.
Дури и да замислиме дека тоа е точно, се поставува прашањето во која демократија претседател на партија е терорист ако повика на протести, а високи партиски функционери ако го охрабрат членството на партијата да излегува и учествува во протестите, при што ниту еден од нас не повикал ниту организирал нешто што би довело до инцидентот.

Тогаш кој го организира инцидентот?
ГРУЕВСКИ: Власта го предизвика. Со незаконското барање претседател на Собранието токму во часовите кога пред Парламентот има протести, свесно и временски темпирано ги испровоцира граѓаните да паднат во стапица за потоа да воведат терор, уцени, притвори, судења, затвори и преку тоа владеење со страв. Владеење со страв во кое ќе прават сè што сакаат, односно она што го ветиле за да бидат донесени на власт спротивно на волјата на народот. Можеа без никаков проблем да го изберат на незаконски начин претседателот на Собранието и кога нема никој пред Парламентот. Но, го одбраа тоа што им требаше.
Од она што ми е мене познато, нема организатор. Последното отворање истрага со осомничувања и со притвори, претепувања и драми за одземање на пратеничкиот имунитет е само обид за нов политички прогон против ВМРО и обид да се дефокусира од секојдневните неуспеси и криминали на власта, особено сега пред претседателските избори.
26-02-2019, 01:47 PM
Reply