Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Грција го ратификува Договорот од Преспа
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,443
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Грција го ратификува Договорот од Преспа

[Image: Screen-Shot-2019-01-25-at-2.19.35-PM-960x535.png]
25.01.2019
По 38,5 часа расправа на пленарната седница од средата наутро до денеска, грчкиот Парламент го ратификува Договорот од Преспа.
Со прозивање, сите 300 пратеници кажаа дали гласаат „да“, „не“ или „воздржано“ за нацрт законот на Министерството за надворешни работи на Грција за ратификација и стапување во сила на Договорот од Преспа.
Договорот го поддржаа 153 пратеници, 146 беа против, а еден пратеник беше воздржан.
Тридневната дебата, со говор, ја затвори алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос.
25-01-2019, 02:42 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,493
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#2

Денес воздушниот простор на Северна Македонија, на Скопје го контролираат, одговорноста ја имаат грчките Ф16. Пред договорот во овој процес беа турски борбени авиони. Сакам да кажам дека кога постои надворешна политика што е во тек важно е да го гледаме целиот спектар на интересите и да не се фокусираме само на една област. Договорот што беше потпишан, меѓу другото беше и договор што го покрива грбот на земјата во случај да имаме интензивни проблеми што кулминираат со Турција, вели Боларис
https://vecer.mk/node/21358
An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 18-06-2019, 05:44 PM by montehristo.)
18-06-2019, 05:43 PM
Reply