Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Грција го ратификува Договорот од Преспа
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,285
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Грција го ратификува Договорот од Преспа

[Image: Screen-Shot-2019-01-25-at-2.19.35-PM-960x535.png]
25.01.2019
По 38,5 часа расправа на пленарната седница од средата наутро до денеска, грчкиот Парламент го ратификува Договорот од Преспа.
Со прозивање, сите 300 пратеници кажаа дали гласаат „да“, „не“ или „воздржано“ за нацрт законот на Министерството за надворешни работи на Грција за ратификација и стапување во сила на Договорот од Преспа.
Договорот го поддржаа 153 пратеници, 146 беа против, а еден пратеник беше воздржан.
Тридневната дебата, со говор, ја затвори алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос.
25-01-2019, 02:42 PM
Reply