Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДАЛИ ЗАЕВ УСПЕА, ГО СМЕНИ ИМЕТО ??
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,114
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Со 81 глас пратениците изгласаа Северна Македонија


[Image: sobranieee-218x150.jpg]
11.01.2019
Пратениците ги изгласаа уставните измени. Со 81 глас „за“ и ниту еден „против“ и „воздржан“ е донесена одлука за прогласување на сите амандмани што произлегуваат од договорот од Преспа.
Амандманот 33 гласи: Во Уставот зборовите „Република Македонија“ се заменуваат со зборовите „Република Северна Македонија“, а зборот „Македонија“ се заменува со зборовите „Северна Македонија“, освен во член 36 од Уставот на Република Македонија.
Во амандманот 34 зборовите „кои живеат во нејзините граници“ се заменува со „како и граѓаните што живеат во нејзините граници, граѓаните на РМ, македонскиот народ, и дел од албанскиот народ, турскиот народ, влашкиот народ, српскиот народ, ромскиот народ, бошњачкиот народ и другите“.
Амандманот 35 гласи „Републиката ги почитува суверенитетот, територијалниот интегритет и политичката независност на соседните држави“ се дополнува членот 3 од Уставот на Република Македонија.
Амандман 36 гласи:
– Републиката ги штити, гарантира и негува особеностите, историското и културното наследство на македонскиот народ;
– Републиката ги штити правата и интересите на своите државјани што живеат или престојуваат во странство;
– Републиката се грижи за дијаспората на македонскиот народ и на другите заедници и ги негува и унапредува врските со татковината;
– Републиката притоа нема да се меша во суверените права на други држави и во нивните внатрешни работи.
Со новиот текст изгласан денеска се менува третиот став, кој сега гласи: Републиката се грижи за дијаспората на македонскиот народ и за дел од албанскиот народ, турскиот народ, влашкиот народ, српскиот народ, ромскиот народ, бошњачкиот народ и другите и ги негува и унапредува врските со татковината.
(This post was last modified: 13-01-2019, 09:26 PM by ЈорданПетровски.)
11-01-2019, 07:48 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,114
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:IN MEMORIAM: РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА (08.09.1991 – 11.01.2019)

[Image: in-memoriam.jpg]

11.01.2019
Со 81 глас „ЗА“ од пратениците на коалицијата на СДСМ, заедно со пратениците на ДУИ, БЕСА, Алијансата на Албанците и 8 одметнати пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, Собранието го смени уставот на државата која до пред малку се викаше Република Македонија.
Република Македонија прогласи независност на 08.09.1991 а својата политичка смрт ја доживува денес, на 11.01.2019.
Покрај промената на името, беа изгласани и измени на националноста на граѓаните кои од сега ќе бидат „Македонец / граѓанин на Република Северна Македонија“. Во исто време, со промените на уставот Македонскиот народ се откажа од својата дијаспора која живее надвор од границите на државата.
Избегнуваме да пишуваме за тоа дека 8-те одметнати пратеници од ВМРО-ДПМНЕ биле уцениети, за на историјата да и биде кристално јасно дека тие се само ПРЕДАВНИЦИ! Во исто време, ПРЕДАВНИЦИ се и сите останати припадници на македонската нација од СДСМ и нејзините коалициони партнери – кои гласаа за уставни измени. ПРЕДАВНИЦИТЕ се предводени од премиерот Зоран Заев и министерот за надворешшни работи Никола Димитров, кој го потпиша договорот од Преспа.
Во овој момент Република Македонија е укината и настапува Република Северна Македонија, ни останува само да се надеваме, дека еден ден некои идни генерации кои ќе бидат достојни да живеат за она за што умреле наште претци – ќе ја исправат оваа историска неправда.
ВЕЧНА СЛАВА НА ПОКОЈНАТА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА (08.09.1991 – 11.01.2019)!
Редакција „Економски Лидер“
Главен уредник,
Љупчо Златев
11-01-2019, 10:31 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,114
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

Quote:ВМРО ДПМНЕ БАРА РАСПУШТАЊЕ НА ПАРЛАМЕНТОТ И ВОНРЕДНИ ИЗБОРИ
11.01.2019
Според него, Македонија ќе продолжи да губи доколку социјалдемократите останат на власт, па затоа порача дека тие мора да заминат.
„ВМРО-ДПМНЕ бара распуштање на парламентот и организирање нови предвремени парламентарни избори. На овие избори ВМРО-ДПМНЕ ќе победи, а волјата на граѓаните ќе биде почитувана. Народе, вие давате и земате власт. Потребни се избори на кои ќе падне Заев“, рече Мицкоски.
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, кој денеска свика итен состанок на Извршниот партиски комитет, истакна дека тие не ја поддржуваат промената на Уставот со цел промена на идентитетот, културата, историјата и името, што е темел на партиската програма.
„ВМРО-ДПМНЕ смета дека промената на Уставот, со цел промена на уставното име, се направи противуставно и противзаконски по пат на притисоци, пазарења и закани. За нас, значајно е што одлуката ја донесоа 81 пратеник, но не и македонските граѓани. Со ваквата одлука се супспендира волјата на граѓаните. Со договорот од Преспа се нанесува штета врз сегашните и идните генерации. Ќе сториме сè што можеме во иднина да ја исправиме неправдата“, рече Мицкоски.
Мицкоски денешното гласање во Собранието го опиша како црн петок и додаде дека Македонија ќе победи.
11-01-2019, 10:48 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,114
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Quote:Заев со честитка до граѓаните, тие нему ,,проклет да си”


January 12, 2019
[Image: -Заев-1.jpg?resize=696%2C406&ssl=1]

Премиерот Заев доби стотина навреди, закани клетви и други желби од граѓаните откако вечерва им честиташе ново име.
На неговата објава на Твитер, дел од граѓаните со исклучително навредлив вокабулар му порачуваат дека нема каде да се крие, му ги спомнуваат децата, му посакуваат да влезе во пеколот и низа други пораки кои не се соодветни за пренесување.
Вообичаено неговиот пост им се допаѓа на странци но во коментарите над 95 насто се негативни коментари. Во последно време ретко кој граѓанин дури и членовите на неговата партија се воздржуваат од јавна поддршка за премиерот.
Честитката и одговорите на овој линк[Image: image.png][Image: 1.png]


Благодарноста на граѓаните  за честитката  на Заев
(This post was last modified: 12-01-2019, 01:56 PM by ЈорданПетровски.)
12-01-2019, 01:53 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,114
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

Quote:Заев: Им честитам на граѓаните и на пратениците за преземената одговорност за уставните измени со којашто заедно ги отворивме вратите на #НАТО и #ЕУ за Република #Македонија. ??

Граѓаните:

На децата на гробот да ти се мочаат, а ти да гледаш копиле гнасно.
Од рак да умрете сите!!
Попуши ми курац северџан?
Гледаш по коментариве колку те “сакаат” македонците.
На кого честиташ будало една?
Честитај им на албанците, ние станавме граѓани од втор ред во сопствената држава.
Проклет да си!!!
Проклет!!!!
На кој граѓани, на тие 33% што гласаа?
Крв да серете...
Проклет да си! Од зло да не куртулиш гнасо една!
ќе пројде и твоето време а до тогаш да си ги закопаш најмилите
С Р А М О Т А
Зошто не се спасиш бре самиот, што не си умреш !?
Да даде господ за децата на гроб да си плачиш предавнику.
Вечен памјат за Северните !!!!
Штета што не те убија на 27 април.
Цркни предавнику.
Како што рече шарената револуционерка, Куманово да ви се деси.
Se kolnese vo decata i izlaza! Sopstvenite kletvi se najlosi!! Mrs predavniku prodaden. Mi se place od tebe, dzukelo murtinska!
Цела држава те колне
Имате пропаднат референдум, а им честитате на граѓаните?
Со кое право ги мешаш граѓаните у твоите пиздарии говно предавничко, граѓаните си го кажаа ставот на 30.09. П. С. децата и внуците на цитостатици да ти завршат. #НикогашСеверна
предавнику! ќе лежиш. проколнат ќе си од народот македонски
Абе аир да не видиш 'рѓо една.
Аир да не видиш.......
На кој граѓани бе душману, по коментарите се гледа колку им е мило.....
Да поцркате сите по дома.
Од кога за погреб се честита?
Лопови, криминалци , предавници ништо друго
Грaѓaните тебе ти oбјaснијa нa 30.09. немa штo ти дa честитaш лaжгo еден.
Ќе oдгoвaрaш зa се. И ти и тие криминaлците уценети. Ѓубрињa едни. Мрш!
Da umris! I site 81 od vas!
Pooshy coor!
да не ви дочекаат децата да влезете ни во нато ни во еу
Племе северно да ви се сотри!
Тек ќе ги видите вие граѓаните.
Да имав глава ко твојата, сам ќе си ја закопав два метри под земја. Копито северно.
Ќе гориш во пеколот,изрод!
Мрш лажову,која Македонија!
Една од клетвите да те фати доволно е.
Ај бе ичезнииииииии
Честита Предавнику. Стоко поткупена.
Предавници... Многу бргу народот ќе ви ја испорача сметката.
Нашата татковина има име - Република Македонија.
#НикогашСеверна
#СекогашМакедонија
Предавниците ќе бидат судени за предавство, а Севрна ќе биде поништена.
Мрш... ѓубре уште да честиташ!
Абе арно дете беше ти ама од ко те манаа вгла ко пореметен си малце. Копито едно
Picko murtinska na koj narod mu cestitas? MAKEDONCITE sreden prst ti pokazaa na referendumot! Picko PREDAVNICKA!
проклет да бидеш предавнику нарко дилеру, да ти умрат сите блиски во најголеми маки, све да ти ебам сотонско. Вечерва да дојде ангелот да ти ја земе душата ако воопшто имаш нешто во тебе ПСИХОПАТУУУУУУ!!!!!!!!!! ајде умриииии што чекашшшшш!!!!
проклето да ти е семејството .
Da te strefi infarkt 3 pati po red
Муртинско копито....од срце ти посакувам парите земени за предавството за свеќи за најмилите да си ги трошиш и за цитостатици. Да плаќаш за лек а да не можеш да го најдеш. Месото да ти скапува и да ти испаѓа од коските дур сеуште си жив. Мир да не најдеш на овој ни на оној свет??
12-01-2019, 01:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,114
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6


Јанко прави една голема грешка со тоа што препорачува Председателот Иванов да побара подршка само од Русија и Кина.  Со таквиот потег  Иванов сам би ги означил другите членки на советот на обединетите нации за непријатели.  Затоа Иванов ке треба да побара помош и од председателите на САД, Франција и Велика Британија, како ке постаопат тие нека остави Иванов тоа да го покажат на дело!
12-01-2019, 05:06 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,114
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7

Quote:РУСКИ РУЛЕТ СО МАКЕДОНИЈА, или, МАКЕДОНСКИ РУЛЕТ СО РУСИЈА !?


[Image: 49767879_2163950223661045_62795175113355...e=5CBBA412]
[Image: 49788132_2163950470327687_26556633624189...e=5CC1C3DE][Image: 49775690_2163950683660999_27685379762909...e=5CB844E0]


По усвојувањето на измените на македонскиот Устав во Собранието на Македонија руската политика кон Македонија и Балканот од вечна енигма преминува во вистински лавиринт од кој малкумина можат да излезат, вклучително и некои кои се преставуваат за „ руска долга рака „ во Македонија!? Неофицијалниот советник на Владимир Владимирович Путин, Александар Дугин објави информација дека на претседателот Ѓорѓе Иванов му се спрема апсење од страна на Владата на Зоран Заев. Да не постоеше Јанко Бачев како јавен руски експонент на руската политика во Македонија, оваа најава на Дугин ќе беше алармантно сфатена и веројатно ќе имаше и сериозни анализи, но и подготовки за реакција доколку тоа се случи ! Вака после сите екстремности со политичкиот разум кои Јанко Бачев ги прави во македонската јавност, веднаш по објавата за можното апсење на Иванов како претседател и Врховен командант, првата реакција е „ ајде Дугин не заебавај, не биди Јанко Бачев „ ! Иако истиот Дугин го најави воениот пуч во Турција после кој Ердоган воведе воена диктатура, најавата на апсењето на Иванов се прифаќа како спин или политички трик, кој оди директно на адресата на Путин .
Не помалку важно и логично прашање е „ Ако Владимир Владимирович Путин задолжително се сфаќа сериозно, бидејќи човекот стана страв и трепет, но и симпатија на половина планета ако не и повеќе, тогаш . . . кој всушност му ги подметна „ ликовите „ како Јанко Бачев, Стефан Влахов Мицов и слични на нив кои иако се преставуваа како „руски луѓе„ главно се најголемата причина за неуспехот на народните протести против уставните измени. Иако самиот Бачев објави дека со некаква група бил на „школа за протести „ во Москва, не е никаква тајна дека најголемата причина зошто на протестите против уставните измени и „преспанскиот договор „ со промената на државното име во „ Северна Република Македонија „ , имаше помалку луѓе отколку на поголема свадба е токму однесувањето на „ Бачев и другарите „ кои безмалку полагаа авторско право на заштита на македонскиот устав а со тоа и очекување дека ќе бидат дел од идната влада, . . . нели кога владата на Заев ќе падне ?
Сега, најавата за апсење на Иванов, кој доколку остане доследен на себе и не го потпише Законот за измена на Уставот што значи блокирање на натамошниот тек на измените на Уставот на неодредено, предизвикува јавна дилема дали Москва само тактички ја зголемува паниката кај поголемиот дел од Македонците , го предупредува, помага и храбри Иванов или само му ја соопштува „ смртната „ пресуда како најава „ да си потпише како попче „ . . .!? Но, знаејќи ја „длабочината „ на руската политика и „ непредвидливоста „ особено на Путин на светско ниво , можеби зајакот за следните потези на Москва се крие во Атина, каде владата на Ципрас може да падне како „ скапана крушка „ , по што сите нервози околу „ Северна Република Македонија„ стануваат само политички сувенир на глупоста на едно време и катарзата на политичкиот пазар и враќањето на студената војна на Балканот ! Нели, измените на македонскиот устав не важат ако „преспанскиот „ договор не помине во Атина, што е релано можно !
Во извесна опасна доза, сегашната состојба во Македонија, потсетува на онаа пред почетокот на војната во Украина, каде исто така имаше претседателски избори, паѓање на влада, протести во Киев, прозападна против проруска опција, за на крајот да почне војна која сеуште трае . Но, ако Македонија го има хендикепот на немање територија како Украина за водење на голема војна, ја има привилегијата на прекрасен „ македонски рулет „ со контролираните политички и државни елити во кој контролата на 100 – 200 поединци во политиката, владата и парламентот дава реалност да организирате државни промени од стратегиско значење. Дали тоа ќе биде со поткуп, закана или уцена е само работа на проценка и средство за остварување на целта, како што тоа беше првиот дел од третата фаза на промената на македонскиот Устав.
Иако некои дилетанти кои во Република Македонија се продаваат за големи политичари веќе ја славеа победата и завршената работа за успех на „ преспанскиот договор „ и промена на името на Република Македонија во „ Северна Република Македонија „ за севкупна употреба и се што тоа носи, куршумот во револверот на „ македонскиот рулет „ сеуште не е испукан, исто како и прашањето во чија глава ќе заврши !?

Фб статус на

 Инсајдер Македонија
12-01-2019, 05:18 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,114
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

Quote:„Преспанскиот“ е само прелиминарен договор, смета Каменос


January 13, 2019

[Image: .jpg?resize=696%2C391&ssl=1]

Лидерот на „Независни Грци“ кој денеска најави повлекување на партијата од коалициската влада напремиерот Алексис Ципрас смета дека „преспанскиот“ е само прелиминарен договор, без потпис од пртседател..
„Сега грчкиот парламент е повикан да ратификува еден прелиминарен договор, бидејќи конкретниот договр не е ништо друго освен прелиминарен договор и секако различен од оној до кој стигнаа, кое што ја прекршува содржината на самиот Договор од Преспа, бидејќи од страна на Скопје не е завршена уставната обврска од претседателот на земјата. Тоа е непотпишан текст, рече Каменос и објасни дека договорот е противуставен бидејќи министерот за надворешни работи немал право со негова согласност да отстапи национален суверенитет.
На прашањата на дописничката на МИА од Атина, која е неговта проценка дали Договорот од Преспа ќе помине во грчкиот парламент, Каменос не даде јасен одговор, додека во однос на тоа дали Независни Грци би го поддржале протоколот за наше членство во НАТО, кусо и категорично одговори „не”.
13-01-2019, 09:27 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,114
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9

Quote:Brodić: Operacija anacionalne ljevice je uspjela, Republika Makedonija je preminula 11. siječnja 2019.

 
Autor
Ivan Brodić

Ubili su dvije muhe jednim udarcem, ne samo što su oktroirali novo ime jedne države, suprotno referendumskoj volji njihove političke nacije, nego su uspjeli ukinuti cijeli politički narod. Nacionalna država postala je amorfna masa teritorija na kojemu žive građani u genitivu. 
 
11.01.2019

[Image: collage_5c3900fe82b0e_970xr.jpg] 
Naime, do prije svega nekoliko sati postojala je zemlja koju je Republika Hrvatska, zajedno s više od stotinu država svijeta priznala pod njenim (do danas) ustavnim imenom. Možemo stoga reći kako je preminula Republika Makedonija rođena 8. rujna 1991. godine, a preminula 11. siječnja 2019. godine. 
Za ustavne promjene, temeljem dogovora 'sjevernomakedonskog' premijera Zaeva (koji je u Solunu prošle godine izjavio kako se ne smatra Makedoncem, nego građaninom svijeta) i Ciprasa u Solunu ( kojeg građani Sjeverne Makedonije više neće smjeti zvati slavenskim imenom u službenoj komunikaciji), glasovali su svi sobranijski zastupnici SDSM-a, svih albanskih stranaka i osam zastupnika VMRO-DPMNE-a koji su tim glasom istrgovali slobodu nakon zatvaranja zbog mirnih protuvladinih prosvjeda. 
I inače, premijer Zaev, koji je došao na vlast neustavnom konstitucijom parlamenta (nije imao većinu od 61 zastupnika za konstituciju, nego 59), predizbornu kampanju je provodio putem prosvjeda koji su dobili naziv 'Šarena revolucija' zbog iznimne potrebe za uništavanjem pročelja skopskih fasada raznoraznim bojama, a koje je financirao američki filantrop George Soros i njegova fondacija Otvoreno društvo

Iako bismo mogli reći kako su ove ustavne promjene i promjena imena države nužan kompromis kako bi se zaustavila tri desetljeća duga blokada ulaska u euroatlantske institucije, upravo se u tome krije prva podvala. Nije, naime, Makedonija kriva za ne ulazak u rečene institucije, jer je to zemlja koja je na Balkanu bila prva spremna za ulazak u NATO, a podrška ulasku u EU do prije desetak godina bila je veća od 80 posto. Derogiranje podrške, institucionalni problemi i okretanje jednog političara (danas peštanskog azilanta) Rusiji zapravo je posljedica neracionalne grčke blokade, a ne njezin uzrok.
Blokada je nastala usprkos ustavnim odredbama, tada još, Republike Makedonije o neaspiraciji na oteti joj egejski dio. Vrlo vjerojatno kao bojazan zbog genocida nad Makedoncima izvršenog u Egejskoj Makedoniji 1948. i 1949. godine. 
Druga podvala ljudi koji opravdavaju današnje preminuće je u dogovoru koji je protivno Ohridskom mirovnom i okvirnom sporazumu iz 2001. godine postigao Zoran Zaev s potpisnicima Tiranske platforme. Naime, Ohridski je sporazum odredio, zbog bojazni od novih etničkih sukoba, kako će nakon 2001. godine vlast stvarati uvijek pobjednička stranka dva konstitutivna naroda.
Tiranska je platforma to prekršila te su, pod sponzorstvom Edija Rame i Hashima Tachija, sve albanske stranke u Makedoniji ušle u koaliciju. Osim federalizacije zemlje i dvojezičnosti na teritoriju cijele zemlje, dakle i u mjestima gdje nema Albanaca, tražili su i ukidanje makedonskog državljanstva. Pristavši na to danas, Sjeverna Makedonija, ustavno više nije nacionalna država Sjevernih Makedonaca (jer, eto postoje valjda i oni južni, grčkog podrijetla, iz grčke pokrajine Makedonija, koja nije sve do 1990. godine nosila to ime), nego građana Sjeverne Makedonije
Za one kojima nije jasno o čemu se radi, prisjetimo se zašto smo 1989., 1990. i 1991. godine inzistirali na nominativima u nazivlju u Republici Hrvatskoj. 
Treća podvala, ravna Goebbelsovoj propagandi, krije se u još jednom sporazumu koji je premijer Sjeverne Makedonije, apatrid po vlastitom priznanju, Zoran Zaev potpisao. Radi se o Sofijskom dogovoru. Građanin (svijeta) Zaev tada je Bojku Borisovu potpisao dokument prema kojem se u ime (tada još) Republike Makedonije odriče makedonske povijesti, te dopušta inspekciju bugarskog ministarstva prosvjete u makedonski kurikulum glede toga. Potpisao je kako je cijela povijest (tada još) Republike Makedonije počela s 1945. godinom, a sve prije bila je bugarska povijest. Tako se nedavno, nakon diplomatske note Bojka Borisova, morao službeno ispričavati što je Ilindenski ustanak i Kumanovsku deklaraciju nazvao makedonskim dijelom povijesti. 
Četvrta je podvala u tome što se svi protivnici novonastalog stanja nazivaju rusofilima. Reći za građane zapadne Europe ili one koji su formativne godine proveli na Zapadu kako su rusofili , protuprirodan je blud, baš kao i zanemariti povezanost financijera Zaevljeve stranke s Putinovim povjerenicima za Turski tok, ruskim poslovnjacima u 'Nekadašnjim otomanskim teritorijima' Grčkoj
Smrću Republike Makedonije, prema tome, možda jest načinjen korak prema ulasku u EU i NATO (gdje je, tada još, Republici Makedoniji odavno bilo mjesto) nego je ubijen cijeli jedan politički narod te prodana njegova povijest. U jednoj rečenici, Sjeverna Makedonija i njen novi ustav Makedonce kao naciju stavili su u zakonski položaj u kakvom su bili prije Ilindenskog ustanka. 
14-01-2019, 01:08 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,114
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

Quote:Шокантно: Македонија прифатила Македонско да означува државјанство а не етничка припадност


January 16, 2019
Македонија со писмо до грчката страна се согласила означувањето за nationality во кое ќе стои macedonian/citizen of North Macedonia согласно Преспанскиот договор да се однесува исклучиво на државјанство а не на националност или етничка припадност.
Во документот до кој дојде expres.mk македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров до своите партнери во Атина им пишува дека и формално прифаќа дека македонско или macedonian нема да означува националност туку државјанство.
Во документот кој го лиферуваат грчките власти јасно се гледа дека македонската влада се откажува од Македонски како припадност на нација.
Во документот се зборува и за македонскиот јазик кој според владата во Скопје е од групата јужноаловенски јазици.
Македонската влада тврди дека со договорот се бетонира македонскиот национален идентитет.


[Image: 49899928_645800252489118_818187553452798...e=5CB3E3F2]

Јован Кукузел


Фб статус
16-01-2019, 11:45 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,114
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#11

Quote:ЦИПРАС: Соседите појаснуваат дека терминот nationality се однесува исклучиво на државјанството и не ја дефинира националноста

[Image: cipras-parlament.jpg]

17.01.2019
Грчкиот премиер Алексис Ципрас, синоќа говорејќи на расправата во грчкиот Парламент, кусо пред гласањето доверба, ги извести пратениците дека Грција ја примила Вербалната нота од македонското МНР во која се соопштува дека се исполнети обврските согласно Договорот од Преспа, јави МИА од Атина.
Ципрас му се обрати на Мицотакис и рече дека во добиениот текст, „соседите освен што известуваат, имаат и толкувачка изјава“, односно дека се појаснуваат деловите поврзани со јазикот и државјанството.
-Што појаснуваат нашите соседи во овој текст што е правно обврзувачки и ги повторува обврските што произлегуваат од договорот? Прво, дека терминот  nationality  се однесува исклучиво на државјанството и не го дефинира или сугерира прашањето на националноста. И второ, дека јазикот на нашите соседи, како што е споменато во договорот и е признат на конференцијата на ОН во 1977 година, припаѓа на групата јужнословенски јазици, рече Ципрас.
Грчкиот премиер во неговиот говор му се обрати на лидерот на Нова демократија и му одговори на неговите барања да не го донесе Договорот од Преспа по брза постапка во парламентот, му порача дека ќе има доволно време, иако за конкретното прашање веќе една година се дискутира, а воедно го повика и на ТВ дуел.
-Јас втор пат ве предизвикувам и ве поканувам, дојдете и овде во Парламентот и на еден телевизиски дијалог за Договорот од Преспа, да ни кажете кои се тие аргументи што ги имате, му порача Ципрас на Мицотакис.


[Image: fotokopija.jpg]


Quote:„Во духот на договорот терминот националност на Втората страна дефинирана во член 1 (3) (б) од Договорот како „Македонци/граѓани на Република Северна Македонија“ се однесува само на државјанството, а не го дефинира или однапред ja определува етничка припадност, етникумот како што e тоа пропишано во член 2 (2) од Уставниот закон за примена на амандманите 33, 34, 35 и 36 на Уставот на Република Македонија“.
Во член 1 (3) (б) од Договорот од Преспа пишува дека „националноста на Втората страна ќе биде Македонци/граѓани на Република Северна Македонија, како што ќе биде запишано и во патничките документи“.
(This post was last modified: 17-01-2019, 07:14 PM by ЈорданПетровски.)
17-01-2019, 11:23 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,114
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#12

Quote:Зоран Заев: Мијалков ги охрабрувал пратениците да гласаат за промена на името

[Image: %D0%B7%D0%B0%D0%B5%D0%B2-%D0%BC%D0%B8%D1...%D0%B2.jpg]
23 јануари, 2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за „Алсат“ призна дека ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалоков, лично разговарал со 8-те одбегани пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и им вршел притисок да гласаат за промена на уставното име.
„Сашо Мијалков зборуваше со пратеници заради тоа што верува во тоа решение. Тоа го кажуваше на сите, јавно се зборува во Скопје, насекаде, дека тој зборувал со пратениците. Седел со нив, ги охрабрувал, лично верувал“, рече Заев.
Во однос на притворот на Сашо Мијалков, Заев и тука вели дека можело да се случи да не биде притворен ако бил во интерес на политичкиот процес.
„На сред процес тој беше притворен. Зошто? Правниот систем си ја гледа својата работа. Ако тоа беше во функција на политиката, ќе го оставеа тука за да помогне“, додава Заев.
Пратеничката Елизабета Канческа-Милескана на нејзиното последно судење ја убедуваше јавноста дека таа гласала за Северна Македонија по сопствено убедување и дека никој не ѝ извршил притисок. И на денот на гласањето Канческа-Милеска се правдаше дека гласот го дава за европската иднина на државата и ги прозва пратениците од ВМРО-ДПМНЕ дека ги запирале процесите.
Инаку, пред да се изгласаат уставните измени, имаше обид за промена на член од Кривичниот законик, со кој од вина би се ослободиле пратеници и поранешни функционери против кои се водат постапки од страна на специјалното јавно обвинителство. Промените на кривичниот законик не поминаа, но според извори на „Макфакс“, ќе се бара друго законско решение, пратениците кои се осомничени, а избегаа од ВМРО-ДПМНЕ да не одговараат пред лицето на правдата.

MAKFAX
23-01-2019, 08:06 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,114
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#13

[Image: 50531570_10215651404412950_8539381091759...e=5CCBD710]
23-01-2019, 08:50 PM
Reply