Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДАЛИ ЗАЕВ ГО ОДБРА ПАТОТ НА ЧАУШЕСКУ!?
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

На Груевски кога 2011 година, за да формира влада ја прифати уцената од Ахмети за да даде аболиција на убијците на цивили Македоци му предвидов три можности за тоа како ке заврши неговата власт ГРУЈОВАТА ИДНИНА: ИДРИЗОВО, ДУШАНОВ МОСТ ИЛИ АЗИЛ КАЈ МУГАБЕ   значи му дадов три аллтернативи!! Ако не му помогнеше Заев на Груевски со носење на глупавата пресуда за мерцедесот, Груевски азил можеше да добие само кај Мугабе !
Сега, а суда според постапките на Заев ако продолжи вака убеден сум дека ке го најде судбината на Чаушеску. Ке  биде изведен пред прек НАРОДЕН суд и ке биде осуден на смрт, голема веројатност е со него ке бида судени и да ги најде иста судбина  и Шекеринска, Димитров, Спасовски и некој од „независните“ медиуми и НВОа!
Би сакал да не сум во право, но за тоа треба Заев да застане со насилието врз граѓаноте, врз уставот, врз судиите, обвинителите .... затоа нека подзакочи што побргу бидејки се работи за него. Да го потсетам дека ке тие што денеска го совеетуваат да непочитува Устав, закони, судии, демократски права на граѓаните тие ке бидат први кои ке бараат да се формира прекиот суд и таму да им се суди на погореспоменатите. Тоа судење ке трае најмногу две до три минути!!

Чаушеску почна со забрана и попречување на протести:


Quote:Камионот со бина за протестот на #Бојкотирам пратен – на технички


29.12.2018
Организаторите на денешниот најавен собир пред влада, и денеска беа спречени да монтираат бина од која би се обратиле на присутните.
Десетина полициски возила го попречиле камиониот со кој била превезувана опремата за импровизирана бина и со озвучување. Уште повеќе камионот во два наврати бил испраќан на технички преглед, вели за Expres.mk еден од организаторите и основач на #Бојкотира, Горан Костовски. (на видеото по 4 минута)
Костовски вели дека имало и закани од полицијата да се откажат од протестот.
Пред десетина дена народнит собир беше откажан откако владата ја поништи дозволата за протест уредно најавен и одобрен од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

(This post was last modified: 29-12-2018, 07:45 PM by ЈорданПетровски.)
29-12-2018, 05:41 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Полицијата ги попречува и протестантите кои одат под име БЛОКИРАМ!!


29-12-2018, 05:54 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3
Quote:Казна од 4.000 евра за камионот со опрема за протестот пред влада


29.12.2018
Обидот да се спречи денешниот најавен собир пред влада, на движењето #Бојкотирам успеа.
Сопственикот на камионот што требаше да однесе бина и неопходната опрема за озвучување беше казнет со казна од 4.000 евра, откако возилото во два наврати беше испратено на технички преглед.
Како што дознава Expres.mk сопственик на камионот е Љупчо Палевски.
Пред десетина дена народнит собир беше откажан откако владата ја поништи дозволата за протест уредно најавен и одобрен од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.
29-12-2018, 07:44 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#429-12-2018, 08:20 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

Quote:МВР го спроведува камионот со опремата за протест на #Бојкотирам[Image: Screenshot_20181229-203614_Samsung-Inter...C394&ssl=1]


29.12.2018
Полицијата попладнево присилно го упати на вонреден технички преглед камионот кој ја носеше опремата за протестот на движењето #Бојкотирам.
Во видеото Љупчо Палевски објаснува што се случува со камионот за кој ќе мора да плати 4000 евра како што тврдат од #бојкотирам.
На камионот кој е германски МВР му ги одзело табличките и тој сега не смее да се поместува затоа што полицијата немал добри кочници.
Линк до видеото
https://m.facebook.com/story.php?story_f...4009482062
29-12-2018, 10:27 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

Quote:Протест пред владата на „Македонија бојкотира“, ќе поднесат нова кривична пријава против Спасовски


29.12.2018
Оставка од владата, распуштање на Собранието, предвремени парламентарни избори, повлекување на постапката за измени на уставот, поништување на спогодбата Димитров –Коцијас ова беа барањата на движењето „Бојкотирам“ поради кои го изразија незадоволството денеска пред Владата на Р.М.преку мирен протест.
„Во старт од местото на товар на опремата за инсталација на бината полицијата со закани и на сила ги одведе возиалата на технички преглед и не дозволи да го реализираме со сите содржини мирниот протестот. Иако вчера имавме разговор, пред два дена иамавме писмено известување за одржувањето на мирниот собир, денеска однесувањето е сосема поинакво“, рече Тодор Петров.
„На безобразно срамен и крајно криминален и шверцерски начин се менува името, а претходно преку уставни амнадмани уставот. Има Македонци  кои не се согласуваат со тоа името ни е исконско, не ни го дал ни уставот и пред уставот постоеше Р. М постоеше и го браниме името“, изјави Сотир Костов, учесник во протестот.
„Собрани сме против уставни промени, знаете дека во Собрание се менува против наша волја на макеоднскиот народ, се менува уставот, против промена на името, не може некој инструирано да менува име, за некакви замсилени цели, ЕУ 2037 година“
„Бојкотирам“ поднеле кривична пријава против министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на 15 –ти декември за спречување за одржување на јавен собир. Истото ќе го повторат.
29-12-2018, 11:35 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#730-12-2018, 12:35 AM
Reply