Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
СОРОСОИДИТЕ СЕ ОБИДУВААТ СЕ ДА ОСТАНЕ ИСТО САМО ЗАЕВ ДА ГО НЕМА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Сорос тргна против владата на Заев: Бараат итно повлекување на измените на кривичниот законик


[Image: 48935118_1028757780644868_58483404316155...77x437.jpg]

28.12.2018
Шеснаесет невладини организации организации, предводени од фондацијата на Сорос во Македонија, бараат од Претседателот на Собранието и од предлагачите итно повлекување на Предлог на закон за изменување и дополнување на Кривичниот законик, по скратена постапка. Тие сметаат дека со промената во членовите на Кривичниот законик, ќе им се овозможи во предметите кои ги води СЈО да се изречат помали казни или делата да застарат и со тоа да не се одговара за криминалот.

Quote:-Ние, долупотпишаните граѓански организации, бараме веднаш да го повлечете од дневен ред Предлогот на законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик, по скратена постапка, доставен од пратениците Артан Груби, Снежана Калеска Ванчева, Соња Мираковска, Лидија Тасевска, Весел Мемеди и Реџеп Мемеди, се вели во барањето на Граѓанските организации.
Граѓанските организации бараат повлекување на предлогот, поради како што велат, ќе им се овозможи во предметите кои ги води СЈО да се изречат помали казни или делата да застарат.

Quote:-Инсистираме на повлекување на предлогот, поради промената во членовите на Кривичниот законик, со кои ќе им се овозможи во предметите кои ги води СЈО да се изречат помали казни или делата да застарат и со тоа да не се одговара за криминалот. Неприфатливо е да се менува Кривичниот законик и кој било друг закон за да се избегне правдата и да се продолжи со заробување на државата од политичките партии. На овој начин се амнестираат криминалот и корупцијата, и продолжува неказнивоста.

Повлекување на Предлог на закон за изменување и дополнување на Кривичниот законик, по скратена постапка, бараат:
-Фондација Отворено општество – Македонија, Фондација за интернет и општество Метаморфозис,НВО Инфоцентар Центар за европски стратегии, Евротинк Форум – ЦСИД,  Коалиција „Сите за правично судење“, Институт за демократија „Социетас цивилис“ Скопје, Хелсиншки комитет за човекови права на Република Македонија, Македонско здружение на млади правници, Агора Центар за промовирање на граѓански вредности Скопје, ЦИВИЛ – Центар за слобода, Kоалиција МАРГИНИ, Центар за современи уметности, Институт за европска политика – Скопје и Институт за човекови права.Сите кои сум ги обележил со црвено треба да бидат во Идризово!
28-12-2018, 04:33 PM
Reply