Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ИНИЦИЈАТИВА ЗА НОВ РЕФЕРЕНДУМ-„ДАЛИ СТЕ ЗА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА“
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,114
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Тодор Петров со иницијатива за референдум – „Дали сте за Северна Македонија“


28.12.2018
Претседателот на Светскиот македонски конгрес (СМК), Тодор Петров на денешната прес-конференција најави дека е поднесена иницијатива да се распише референдум со прашање ,,Дали сте за Северна Република Македонија”.


„Владата не ја почитува одлуката на референдумот од 30 септември. Поднесовме иницијатива за собирање потписи за распишување реерендум, дали сте за промена на името во Северна?Одлуката би била задолжителна, очекуваме Собранието да ја прифати иницијативата”, рече Петров.
„Одржан беше референдум во 91 година и не го почитуваа.Во 2018 година беше одржан консултативен референдум,2/3 не гласаа граѓаните, го бојкотираа. И оваа одлука Владата не ја почитуваше. Затоа ние на 20 декември со потпис на 130 граѓани и јас како овластен предлагач, поднесов иницијатива за собирање 150.000 потписи за распишување задолжителен референдум со единствено прашање – Дали сте за промена на името во Северна Република Македонија”, рече тој.
28-12-2018, 03:40 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,114
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:Иницијативата за нов референдум за името оценета за уредна и од Законодавно-правна комисија


[Image: dzaferi_cvetanka_01-678x381.jpg]

14.01.2019
Иницијативата за собирање потписи за дополнителен референдум во врска со името чиј овластен поднесувач е лидерот на Светскиот македонски конгрес Тодор Петров денеска помина и во собраниската Законодавно-правна комисија.
Како уредна иницијативата ја оценија седум пратеници, ниту еден не беше „против“, а еден не гласаше.
Претходно, иницијативата како уредна ја оцени и матичната Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците.
-Граѓанската иницијатива за собирање на потписи од најмалку 150 илјади избирачи за распишување дополнителен референдум за одлучување на граѓаните на целата територија на Република Македонија, на 179 граѓани, доставена преку овластениот предлагач Тодор Петров е уредна, бидејќи е во согласност со членовите 66 и 70 од Законот за референдум, гласаше одлуката на Законодавно-правната комисија која ја прочита пратеничката Соња Мираковска од НСДП.
Таа претходно изнесе неколку забелешки во однос на начинот на кој е доставено барањето, меѓу кои и напомената дека со ова барање се прејудицира настан. Таа појасни дека на 9 јануари се поднесува барањето за дополнителен референдум за одлука која во Собранието е донесена на 11 јануари. Сепак, напомена дека барањето формално ги исполнува условите, односно најмалку 100 граѓани поднесуваат барање за собирање потписи за распишување референдум на ниво на целата територија на државата.
„Дали сте за промена на името на државата Македонија во држава Северна Македонија?“ е прашањето кое, како што појасни Петров на седницата на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, би било поставено на референдумот што би се одржал доколку се соберат потребните 150 илјади потписи.
Откако граѓанската иницијатива доби мислење за уредност од двете комисии, тие треба да поднесат извештај до претседателот на Собранието Талат Џафери, а тој потоа би требало преку премиерот да ја достави до ДИК.
Петров, како што претходно посочи, доколку се тече според процедурите, потписите би требало да се собираат од 15 февруари до 15 мај.
(This post was last modified: 14-01-2019, 10:25 PM by ЈорданПетровски.)
14-01-2019, 03:49 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,114
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

Quote:Тодор Петров (не) се попишмани за референдумот!?


January 28, 2019
Претседателот на Светскиот македонски конгрес ја повлекол граѓанската иницијатива за собирање потписи за нов референдум за името, соопшти денеска претседателот на парламентот Талат Џафери.
Тодор Петров, беше овластен предлагач на иницијативата за собирање на најмалку 150 илјади избирачи за распишување задолжителен референдум за промена на името на државата.
Петров, како што пренесува ТВ Алфа, ја отфрли оваа информација како неточна и вели дека Талат Џафери манипулира.
Според него, имало две иницијативи , откако првата била отфрлена, а Петров убедува дека – референдум сепак ќе има.
28-01-2019, 03:35 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,114
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Quote:Собранието ја отфрли иницијативата на Тодор Петров за нов референдум за името


30.01.2019
Собранието ја отфрли како неуредна иницијативата на Тодор Петров за нов задолжителен референдум за името. Образложението е дека не може за исто прашање да се оджува референдум во рок од две години.  На ова бурно реагираа опозициските партеници од ВМРО-ДПМНЕ. Според нив претседателот Талат Џафери своеволно го суспендира правото на граѓански иницијативи да покренуваат референдум за одредени прашања.
Пратеникот Трајко Вељановски праша зошто воопшто Џафери ја стави оваа точка на дневен ред оти според Закон за референдум и Деловникот оваа иницијатива откако доби позитивно килсење од собраниските комисии требало да се достави до Влада за таму да се одобри и потписникот на иницијативата, во случајов Петров да почне со собирање на 150.000 потписи.
– Од работните тела има мислење дека граѓанската иницијатива е уредна и дека се собарни потребните потписи. Досега имало икс граѓански иницијативи и сите биле доставени до Владата. Не знам зошто се расправа за ова, дали можеби саката да им забраните на граѓани да покренуваат иницијативи и да собираат потписи.  Ако мислите дека со ставање на седница, Собранието да ја отфрли иницијативата, мислам дека многу грешите. Нема што да разгледуваме дали е прифатливо или не. Почитување на праксата треба да продолжи без оглед дали станува збор за чуствителни прашања. Го рушите Законот за референдум и Деловникот. Што сега ќе се надгласуваме на пленарна со колкртивно гласање – рече Вељановски.
Претседателот на Собранието Џафери рече дека собарниските комисии се изјаснуваат за уредноста или неуредноста на иницијативата, но и дека не одлучуваат, туку даваат мислење.
– Право на пленумот е да одлучи за иницијативата. Комисијата ја гледала иницијативата само од аспект на потписи. Прашањето референдумско не соодветствува ни со името на државата ниту е како што треба да биде. Одлука за нештата не донесува претседателот лично, има можност претседателот не се согласува. Јас не се согласувам. Ако претседателот смета дека иницијативата е неуредна таа оди на седница. Формулацијата на прашања е неуредна, каде ќе се спроведе тој референдум, во која држава. Прашањето е  дали сте за тоа името на Македонија да се промени во Северна Македонија – рече Џафери.
Вељановски реплицира дека комисиите се изјасниле дека иницијативата е уредна.
– Не ги почитувате работните тела. Вие значи сте сѐ комплет. Зошто баравте мислење од работните тела, за да им кажете пу пу не важи. Важат правила Талат Џафери – рече Вељановски.
Трајче Димков од ВМРО-ДПМНЕ рече дека Собранието не смее да суспендира граѓанска иницијатива и праша зошто Тодор Петров како овластен предлагач не е поканет на седницата.
– Поднесувањето на иницијативата е пред промената на името. Ова што се случува не е чесно – рече Димков.
 
30-01-2019, 03:11 PM
Reply