Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ВАНЧО МИХАЈЛОВ ГИ ДЕМАНТИРА БУГАРСКИТЕ ЛАГИ ЗА МЕСТОТО НА РАЃАЊЕ НА ЧЕРНОЗЕМСКИ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Ванчо Михајлов во „Македонска Трибуна“ од 05.10.1939 година, објавил текст под наслов „СПОМЕН ЗА ВЛАДО “ во кој ја кажува вистината за тоа дека родното место на Владо Черноземски е во Р. Македонија , во селото Патрик , Штипско а тоа го кажува пренесувајке сведочење на самиот Черноземски:

Quote:Под това заглавие Иван Михайлов, с псевдоним Брегалнишки, е публикувал в "Македонска Трибуна" от 5 октомври 1939 година спомен за Владо. Същата тази статия е препубликувана пак във вестник "Македонска Трибуна" от 9 октомври 1964 година.

При друг случай Владо се отделил от четата с двама другари и през планинските долове ги завел до развалините на малки колиби, пръснати из ридищата.Със сълзи на очи той им е разказвал, че това е местото дето родът му е живел от дълги години и че сега всичко е било сторено прах и пепел от новите поробители. Клетва дал да отмъсти. Клетва примесена с горчиви сълзи и отровена от страдания душа.


Еве дел од текст кој го пишувал историчарот Димитар Галев:


[Image: image.png]
(This post was last modified: 29-12-2018, 06:14 PM by ЈорданПетровски.)
28-12-2018, 02:52 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

[Image: jfdnie.jpg]
28-12-2018, 02:53 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

[Image: k3wwvb.jpg]
28-12-2018, 02:55 PM
Reply