Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
НИКОЛА ДИМИТРОВ ОДДАВАЛ ДРЖАВНИ ТАЈНИ!?
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,542
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Викиликс: Министерот Димитров бил “Заштитен извор” на амбасадата на САД


[Image: -Димитров.jpg?resize=696%2C464]


15.12.2018
Организацијата Викиликс тврди дека актуелниот шеф на македонската дипломатија Никола Димитров во два наврати бил заштитен извор на амбасадата на САД.
Според организацијата која со години објавува тајни строго доверливи дипломатски преписки украдени од американските институции Димитров бил на листата на “заштитени” во 2008 година кога беше преговарач во спорот за името со Грција.
“Сегашниот министер за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров се води како „заштитен“ извор на американската амбасада два пати во 2008 година откако обезбедил информации за грчко-македонскиот спор за името и НАТО и ЕУ интеграциите“, пишува Викиликс

„Current Republic of Macedonia Foreign Minister Nikola Dimitrov was listed as a “protect” U.S. embassy source twice in 2008 after providing information on the Greece-Macedonia name dispute and NATO, EU integration“.


[Image: Screenshot_20181215-214134_Twitter.jpg?resize=640%2C645][Image: 48366739_725561851177333_833772757114368...e=5C90B1A1]
(This post was last modified: 17-12-2018, 11:13 AM by ЈорданПетровски.)
17-12-2018, 02:11 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,542
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

[img=1069x0]https://screenshotscdn.firefoxusercontent.com/images/8bb3d256-7b02-4e1c-89e3-9a7f62e57993.png[/img][Image: 8bb3d256-7b02-4e1c-89e3-9a7f62e57993.png][img=890x0]https://screenshotscdn.firefoxusercontent.com/images/54c3562f-53a5-4ec4-9477-9cc339c8f3d6.png[/img]
ВИКИЛИКС
17-12-2018, 02:32 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,542
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

Quote:Провладините медиуми го бојкотираат Викиликс за „Димитроффгејт“[Image: Screenshot_20181217-003250_Twitter.jpg?resize=696%2C446]17.12.2016
Провладините медиуми веќе 24 часа молчат за објавата на организацијата Викиликс која вчера објави дека министерот за надворешни работи Никола Димитров бил заштитен американски извор на информации за македонската политика.
Дел од провладините таканаречени „инфлуенсери“ денеска се обидоа на социјалните мрежи да ја спинуваат објавата дека Димитров предавал важни информации на странска држава со лажната вест дека Викиликс и нејзиниот основач Џулијан Асанж се проруска инсталација.
Оваа пропагандна операција на провладините ботови веднаш заврши неуспешно откако беа потсетени дека информациите на Викиликс беа објавувани од некои од најрелевантните и највлијателни западни медиуми и дека кога Викиликс објавуваше информации за ВМРО-ДПМНЕ сегашните провладини пропагандисти немаа проблем со Асанж и неговата организација која беше оценувана за демократска.
Паралелен обид за спинување на скандалот со Димитров, кој се нарекува и „Димитроффгејт“, беше направен со тезата дека веста била стара, објавена уште во септември.
Проблемот со овој обид е што Викиликс вчера за прв пат официјално на оваа тема комуницираше со светската јавност и објави дека Димитров бил заштитен извор.
Инаку и во септември, кога телевизија Алфа ја откри аферата, провладините медиуми координирано ја игнорираа оваа информација.
[Image: Screenshot_20181215-214134_Twitter.jpg?resize=640%2C645]

Во меѓувреме министерот Димитров во обид да прикаже дека не е вознемирен и дека нема политичка штета од објавата на Викиликс се сликаше со холандскиот амбасадор во Скопје а на социјалните мрежи се појави и фотографија со членовите на екипата К-15 од кои еден, Бубо Каров, е советник за комуникации во владата.

 
[Image: d99aaec1-c523-495a-b69a-89512e01b264.png]
17-12-2018, 11:21 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,542
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Quote:Димитров за Викиликс: Извадија стари информации кои само потврдуваат дека сум работел за членство во ЕУ и НАТО


17.12.2018
Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, ги коментира пишувањата во медиумите кои пренесоа документи објавени од Викиликс, каде се тврди дека бил заштитен извор на амбасадата на САД.
Според Димитров се работи за стари информации од 2010 година.
„Деновиве гледам извадиле стари информации објавени во 2010 година кои всушност потврдуваат дека конзистентно сум работел на исполнување на стратешките цели – НАТО и ЕУ членството – и сум комуницирал со САД, нашите стратешки партнери, во функција на остварување на државните интереси на Македонија. Истите партнери што во 2004 година, кога бев амбасадор во Вашингтон, го признаа уставното име на Република Македонија. Фактот што после цели осум години се злоупотребуваат истите информации, со обид за тенденциозна лична дискредитација за да му се наштети на заокружувањето на договорот од Преспа, токму во финалето на процесот, индицира дека зад овие игри се сили кои се против реализацијата на европските и евроатлантските интеграции на Република Македонија“, напиша тој на фејсбук.Дали имал овластување да ги пренесе тие информации на Амерканците, тоа е прашањето??
18-12-2018, 01:30 AM
Reply