Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДАЛИ ФОРМИРАЊЕТО НА ВОЈСКА НА РЕПУБЛИКА КОСОВО КЕ БИДЕ ФАКТОР А СТАБИЛНОСТ ИЛИ ....
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,408
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Косово доби своја војска


14.12.2018
Во Собранието на Косово беа усвоени два нацрт-закони, со што се овозможува трансформација на Косовските безбедносни сили во војска на Косово.
Првиот закон што беше усвоен е нацрт-законот за трансформација на КБС во Министерството за одбрана, а вториот нацрт-закон за трансформација во вооружените сили. Во 11:20, беше донесен последниот, трет нацрт закон, со кој официјално беше формализирана постапката за формирање на Косовските вооружени сили.
Неколку идни “војници” влегоа во парламентот.
Како што јави дописникот на РТС, нацрт-законите беа усвоени во забрзана постапка и едногласно.
Денешниот ден, во Белграда и во Приштина, беше наречен Ден Д.
Припадници на КФОР се распоредени на мостот што ја дели Косовска Митровица, додека хеликоптерите на НАТО ја надлетуваат Приштина.
Претседателот на Србија денес беше во зоната за безбедност на југ.
Во зградата на косовското собрание имаше силно обезбедување, јави РТС .
На дневен ред на пленарната седница на косовскиот парламент денеска беше само една точка.
15-12-2018, 01:37 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,408
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:САД со поддршка на косовска војска, Столтенберг жали, Србите не ја признаваат

 

[Image: 104764729_051169460-1-1.jpg?resize=696%2C392]


14.12.2014
Американската амбасада во Приштина денеска соопшти дека САД изразуваат поддршка за трансформацијата на косовските безбедносни сили во косовска војска, која ќе има територијален одбранбен мандат, како суверено право на Косово.

„Овие закони не донесуваат моментална промена на структурата, мисиите или операциите на силите, но претставува почеток на практичен проект за креирање банери, мултиетничка армија која може да функционира со НАТО, која им служи на сите косовски заедници во согласност со десетгодишниот план за транзиција на косовската влада“ се наведува во соопштението.

Од амбасадата на САД ја повикуваат косовската влада да ја продолжи својата блиска координација со НАТО сојузниците и партнерите, како и да се вклучи во информирање и допирање до малцинските заедници.
Генералниот секретар наНАТО, Јенс Столтенберг, веднаш по гласањето во косовскиот парламент изрази жалење поради одлуката на Собранието на Косово да ги усвои законите за создавање косовска војска.

Во соопштение издадено по одлуката на косовското Собрание, Столтенберг го повтори ставот на Алијансата дека иако таа поддржува траснформација на Косовските безбедносни сили, сега е „погрешно време“ за такво нешто.

Политичките претставници на косовските Срби ѝ порачаа на косовската влада, на меѓународната заедница и на новоформираните оружени сили на Косово дека нема што да бараат на северот на Косово, пренесуваат српските медиуми.

Според сите меѓународни документи, а особено според Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН, единствените оружени сили кои можат да се најдат на северот на Косово, каде главно живеат Срби, се тие на КФОР, порачаа тие.
15-12-2018, 01:41 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,408
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

Quote:Србија бара итна седница на СБ на ОН во врска со косовската војска

14.12.2018
Србија ќе побара одржување на вонредна седница на Советот за безбедност на ОН поради грубото кршење на Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН со одлуката на Приштина да формира таканаречена Армија на Косово.
Ова го соопшти министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ.
„Ова е најдиректна закана за мирот и стабилноста во регионот и за безбедноста на српскиот народ што живее во Косово и Метохија“,изјави Дачиќ за Танјуг.
15-12-2018, 01:42 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,408
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Quote:Заев контра САД и Ахмети за војската на Косово – не било време

14.12.2018
Македонскиот премиер Зоран Заев се придружи на ставот на НАТО дека сега не е вистинско време за косовска армија, наспроти ставот на САД дека тоа е суверено право на Косово, како и на Али Ахмети од коалицискиот партнер ДУИ, кој во униформа ја честита одлуката на косовскиот парламент.

„Јас знам дека и ставот на НАТО е тој – не е време. Не ни требаат нови тензии. Уште еднаш да не заборавиме дека Балканот нема намера да биде буре барут. Апелирам до колегите, до премиерите, до претседателите на државите, да внимаваат на своите чекори поради тоа што наша заедничка обврска како шест земји од Западен Балкан, кои што имаме аспирации за членство во ЕУ, да ја унапредиме економската соработка, регионалниот развој и раст, да обезбедиме траен мир и да имаме интеграција во ЕУ“, изјави Заев.


Quote:Заев ги вознемири и разочара Албанците: Ние те избравме а САД забрани коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

15.12.2018
Меѓу граѓаните и во албанскиот политички блок видливо разочарување од изјавата на Заев за косовската армија која според него била формирана во погрешен момент.
Реагираат и политичари но и обични луѓе:
“Господине премиеру Заев,
Вие сте денес премиер прво, благодарејќи на гласовите на Албанците кои гласаа за СДСМ и кои ја намалија големата разлика меѓу ВМРО и СДСМ а потоа и на сите албански партии со кои направивте коалиција или ви дадода поддршка за формираре на Владата.
Второ,
Вие сте денес премиер како резултат на директната поддршка, да не речам наредба, на САД дека Албанците не може да коалицираат со ВМРО ДПМНЕ.
Косово е единствена држава со која Македонија има суфицит во трговската размена.
Нашите фирми, како резултат на воведената царина на Косово кон Србија, десеткратно го зголемија извовот на Косово, што овозможува приходи и за нив, и за Буџетот на државата.
Така што вашата изјава е неумесна, инфантилна, и се коси со интересите и на Косово, и на САД.
Со почит, за изјавата на Заев напиша Арменд Нухиу од Скопје.
Регираше и Алијансата за Албанците.
Лидерот Села порачува дека изјавата на Заев е насочена против косовските Албанци и САД
Изјавата на македонскиот премиер Зоран Заев дека трансформацијата на косовските безбедносни сили во војска на Косово доаѓа во погрешен момент, претставува националистичка изјава која пред сè е насочена против Албанците во Косово, како и против САД, изјави лидерот на Алијанска на Албанците Зијадин Села.
Таквиот вокабулар на Заев го доведува во прашање неговиот однос со САД, оставајќи сомнеж дека таквото сценарио им одговара само на Србија и Русија, напиша Села на својот фејсбук профил.
Села, меѓу другото, му порачува на премиерот Зоран Заев, како што вели, да погледне во сопствениот двор и да ги спроведе вистинските реформи во Македонија без да се меша во внатрешните работи на Косово.
Од Алијансата за Албанците, се вели во статусот, го повикуваат премиерот веднаш да ја повлече својата изјава и во име на Македонија да и честита на Косовската Влада за нејзината армија.
Изјавата на Заев за косовската војска може значително да му ги наруши шансите за кандидатура за претседател на земјата. Без поддршка од сите Албански гласачи Заев има минимални шанси да победи.
15-12-2018, 01:47 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,408
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

Quote:Седница на СБ на ОН за косовската војска зад затворени врати

15.12.2018
За во понеделник е закажана седницата на Советот за безбедност на ОН за Косово, јавува ТАСС, но Запад бара седницата да се одржи зад затворени врати.
Извор на агенцијата во постојаната руска мисија во ОН изјавил дека Русија и западните земји не успеаја да постигнат консензус за форматот на седницата на Советот за безбедност на ОН.
Русија и Србија побара од состанокот на Советот за безбедност на ОН „поради ситуацијата која настанала откако т.н. парламент во Приштина одлучи да ги трансформира Косовските безбедносни сили во војска“, што е спротивно на Резолуцијата 1244, со која е предвидено само присуството на меѓународните сили на Косово.
Според ТАСС, српскиот претседател Александар Вучиќ треба да отпатува во Њујорк во врска со ова.
Претставниците на 15-те земји-членки на Советот одржаа неформален состанок минатата ноќ, изјави дипломатски извори пред ОН.
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш на состанокот изразил загриженост по одлуката на Косово и ги повика „сите страни“ да се воздржат.
15-12-2018, 01:48 PM
Reply