Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ВАНЧО МИХАЈЛОВ ВЕЧНА ТЕМА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1Quote:Овде фашизмот, просто, не вирее!


Уште не се бев прибрал по дома како што треба од вчерашниот вечерен телевизиски разговор на 1ТВ со д-р Александар Литовски, историчар, на темата дали во бегството на Груевски во Унгарија можат да се извлечат некакви паралели со бегствата на Ванчо Михајлов горе-долу по половина европска мапа во првата половина на минатиот век, а веќе добив триесетина реакции на гледачи на дебатата (некои телевизиски, други од социјалните мрежи и од интернет порталите)… И, претпоставувам, реакциите ќе продолжат да се множат и во деновите што следуваат.
Претходно, кога минатата недела во една од колумните, прилично фриволно, напишав дека со бегството на Груевски ја добивме 21-вековната верзија на Михајлов во Македонија (а некој ден потоа, меѓу другите, колегата Љупчо Поповски во својот напис во „Независен весник“ таа теза, на подобар начин од мене, ја обработи во многу повеќе детали), некои вознемирени и добронамерни пријатели од Бугарија прилично ургентно ме замолија со абер, аман, да не го споредувам Михајлов со Груевски – бидејќи Бугарите навистина не сакаат на кој било начин да бидат имплицирани во тековниот меѓународен скандал со исчезнувањето на Груевски од Скопје и неговото, речиси вонтелесно, ненадејно појавување во Будимпешта во својство на загрозен политички азилант во бегство од правдата во Македонија! (И, навистина, за такви компликации и сомнежи, од сето она што се знае, нема никаква основа, што не е случај со некои други македонски соседи…)
Во самиот, би рекол опуштен, разговор со д-р Литовски релативно брзо стасавме до поентата дека меѓу Грујо и Михајлов нема големи историски паралели, ниту според историските контексти, а ниту во смисла на релевантноста (и последиците) од активностите на овие двајца историски актери.
Но, потоа, во разговорот се позанимававме и со историската, а и со актуелната потреба на ВМРО да флертува – често со масовни кобни последици – со десничарските и крајно десничарски движења во Европа, некогаш отворено фашистички (како во случајот на Михајлов), а денеска во форма на илибералните, недемократски, автократски изблици на модерното ВМРО-ДПМНЕ, како во сагата за Груевски и неговите „пролупани“ другарчиња.
Тоа е таа никогаш завршена мрачна комитска митологија, блесаво пренесувана со поднапиени романтичарски призвуци, за ками, наганти, разни насилници како Ќосето и други насилни будалаштини кои во современото, „пацифизирано“ ДПМНЕ се влечат од периодот од пред стотина години на некогаш моќната терористичка организација ВМРО (со разни додавки и шизми) чии крвави траги се протегаа од Марсеј, Милано и Виена, до Софија, Солун и кориите и ливадите на Пиринска Македонија.
Сепак, во добар дел од македонската јавност не пресушува интересот за овие историски теми. Тоа ме враќа во времињата на некогашниот „Млад борец“ – молам помладите читатели да се распрашаат наоколу каква медиумска „направија“ беше овој весник на крајот од деведесеттите – кога со покојниот Никола Младенов, со Синиша Станковиќ и со другите колеги и соработници на редакцијата решивме да отвориме разни „бели петна“ од македонската понова историја, до тогаш ексклузивно раскажувана само од официјалните извори на социјализмот. Памтите: интервјуата со Вера Ацева и со Крсте Црвенковски, на пример – а потоа и низа други интервјуа, написи и реакции – така „експлодираа“ во тогашната македонска јавност, што во Македонија речиси и да немаше печатница (да, постои време и пред интернет!) што ќе беше во состојба да испечати толку копии од списанието колку што беше пазарот заинтересиран да ги „проголта“…
Зборот ми е – што, белки на сличен начин, би рекол д-р Литовски – оној што ја „контролира“ историјата, најчесто ја владее и иднината. Звучи ветво, ама не мора да е неточно. Затоа, веројатно, и во оваа историска фаза на зацврстување на македонската државност во јавноста постои зголемен интерес за интерпретациите на македонското минато.
За среќа – или е тоа само една упорна надеж? – сега можеме да пристапиме кон преживарско дигестирање на нашето минато на еден поеманципиран, поопуштен начин, веројатно и заради фактот што историските идеи на профашистичката политичка прагма на еден Ванчо Михајлов во Македонија одамна се поразени.
Па, што и ако не се, повторно уредно ќе си ги „намачкаме на леб“!

Saso OrdanoskiQuote:СКОПСКИТЕ "ИСТОРИЧАРИ" -ЛАЛАДЖИИ

Само преди един час патриоти ми изпратиха видео на Студио 1 на скопската телевизия. Програмата я води некой си Сашо Орданоски, който колкото е пълен та не го събира стола, толкова и църпката му е празна. И вместо да се занимава с темата Груевски и Унгария, той започна с израза "Ванчо Михайлов след 1945 година се паркира во Рим и тамо почина на деветдесет години ". Ако некой се е паркирал та това е той, тоя нов господин на старите, пардон, на новите комунисти и техната генга. И ще стои там паркиран докато дойде правдата в Македония. "Историчарот" или по наше даскалот, който бе представен под името Александър Витовски бил експерт по "македонското прашанйе".
Човек слуша, гледа, и не верва на ушите си и на очите си. Простотията, незнанието и омразата са очигледни към тия, които целия живот са го посветили на народната кауза, а не на парите и на криминализма, които владеят за голема трагедия в нашата Македония.
1.Ще му припомня на тоя неук "историчар", че Иван Михайлов НИКОГА не се е срещал с Хитлер. А знаете ли защо? Хитлер живееше с надеждата, че Сърбия ще се съгласи да стане съюзник на Хитлер а той от своя страна ще й остави не само Вардарска Македония но и Егейска с излаз на Егейско море.
2 Ще му припомня, че Сърбия пълнеше джобовете на протогеровистите между двете световни войни, за да го унищожат славното ВМРО - това на Тодор Александров и на Иван Михайлов. Даскала нека разгледа архивите в Белград/ нали е "историчар"/ за да се увери в това, което казваме. Впрочем, има и новоизлезнали книги със сръбски документи: "Кой финансираше протогеровистите".
3. Иван Михайлов бил виновен или той устроил убийството на Тодор Александров? Брей, че големи лафове казва тоя даскал. Играта е толкова ясна, че и малките деца я разбират: да я нема ВМРО, да се заличи тя в съзнанието на младото поколение; да останат само "заслугите" на комунистите.
4. Самата УДБА признава, че МПО след 1945 година представлява една железна стена, която тежко ще може да се развали. Та сигурно затова хвърляте кал върху лицата на тия млади хора, които след 1945 година като политически емигранти здраво застанаха в редовете на МПО, чийто водач бе легендарния Иван Михайлов. Те НИКОГА не са работили с УДБА, а са бранили справедливата македонска кауза, за която вие хабер си немате.
Легалната борба на Македонските патриотически организации ще я проучите чрез вестника й "Македонска Трибуна". Нема брой, в който Иван Михайлов да не е писал статии, изложения, петиции в протест срещу сърби, гърци и българските комунисти.
Много сполучливо МПО и Иван Михайлов я наричаха републиката Македония катраница на белградската кола или скопска паяжина. Резултатът виждаме го и днес чрез лаладжиите на този канал или студио скопско 1.
5. Питаме "експерта по македонското прашанйе" колко милиони получихте от гърците, за да я наричате "северна"?
Би ли постъпила така ВМРО, тази ВМРО, която е в сърдцата на народа ни, която ВМРО се хвърляше в огъня и умираше бранейки го от сърби и гърци?! Или ще кажете, че сте за Европа? Та ВМРО не е ли била за Европа?
Лаладжии и терикати - това сте вие, защото сте далече от всичко, което се нарича морал и преданост!

Вида Боева Попова
(This post was last modified: 29-11-2018, 02:12 AM by ЈорданПетровски.)
29-11-2018, 02:11 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#201-12-2018, 01:51 AM
Reply