Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ИЗЈАВИ НА ЗАЕВ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

(This post was last modified: 30-11-2018, 12:41 AM by ЈорданПетровски.)
18-11-2018, 02:33 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2(This post was last modified: 30-11-2018, 12:41 AM by ЈорданПетровски.)
27-11-2018, 04:23 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

Quote:Ве молам внимателно прочитајте го овој пасус. Обрнете посебно внимание на речениците и поврзаноста на зборовите. Мене ми оставаат впечаток на неповрзаност помеѓу мозокот и устата, како да е кажано од детенце некаде на 10-11 годишна возраст. Луѓе, страшно е ова што ни се случува.

„Тоа што го разговаравме беше поврзано со интерпарламентарното тело и координативното тело за помирување и реформи и евроинтеграција така да кажам тие беа темите за кои што разговаравме заради тоа што знаете дека намерата е покрај завршување на процесот на Уставните амандмани можно максимално негово вградување колку што е можно во политичкиот естаблишмент. Тоа го правиме заради тоа што јасно изразената одговорност од Никола Тодоров и градоначалникот Митко Јанчев верувам дека можеме многу да охрабри одредени пратеници кои што знаат како е позитивниот чекор, а се уште нема доволно храброст да го направи тој чекор. Навистина ќе сторам се’, тежнеам до крајот на целиот овој процес и максимално консолидација во општеството за ова исклучително важно прашање“, одговара Заев на прашањето дали му е ветено од страна на Јанчев и Тодоров поддршка за уставните измени?
Забележете ја посебно оваа реченица: "намерата е покрај завршување на процесот на Уставните амандмани можно максимално негово вградување колку што е можно во политичкиот естаблишмент"??? What the fuck?
И продолжува мозочната сага:
„Секако, верувам дека имаат и затоа ги повикав на едно кафе во Струмица, навистина беше се на транспарентен начин, пиевме кафе и разговаравме токму заради тоа секако нивното влијание не е од политички позиции посебно во партијата дали тоа што да се исклучени тие се чувствуваат ВМРО-ДПМНЕ. И верувам дека комуницираат со многу пратеници така барем практикуваат, такви се и моите чувства и продолжуваме на основ на разговори, и на основ на аргументи, основ на одговорност која што сите ја имаме. Да се обидеме да помогнеме во целиот тој процес."
На овој дефинитивно левата хемисфера и е скарана на десната. Нешто тука не е во ред. Внимавајте "навистина беше се на транспарентен начин, пиевме кафе и разговаравме"???
"нивното влијание не е од политички позиции посебно во партијата дали тоа што да се исклучени тие се чувствуваат ВМРО-ДПМНЕ"??? Пак ќе речам, what the fuck?
И за крај "верувам дека комуницираат со многу пратеници така барем практикуваат, такви се и моите чувства". Такви се и неговите чувства? Кој се изразува вака? Сте сретнале сличен човек? Јас сум го забележал ова кај деца, но не кај возрасни луѓе. Не може возрасен човек да не знае разлика помеѓу такво е и моето чувство и да зборува за множина чувства. Настрана што тука не се работи за чувство, туку повеќе за мислење, заклучок, знаење, и слично.
Страшно, што нѐ снајде. Боже помагај.


Фб статус на Роберт Милески
27-11-2018, 04:24 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Quote:Тајна средба во Струмица – што преговараа Јанчев, Тодоров, Вице и Зоран Заев?

26.11.2018 / 14:14

[Image: hotel-sirius-960x662.jpg]
Во сабота вечерта како што дознава Пресинг ТВ во хотелот „Сириус“ во Струмица се одржала средба меѓу градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев и екс министерот Никола Тодоров од една и премиерот Зоран Заев и неговиот брат Вице, од друга страна.
Јанчев ниту ја потврдува, ниту ја негира средбата.

Quote:„Немам коментар“, одговори кусо Јанчев на прашањето од Пресинг ТВ дали е точно дека се сретнале и за што разговарале.

Став се обидовме да добиеме и од Тодоров и премиерот Заев, но не одговорија на телефонските повици.
Очевидци тврдат дека средбата се одржала во познатиот хотел „Сириус“,  некаде во периодот меѓу 20 и 20,30 часот во сабота вечер.
За што станувало збор на средбата останува енигма, но струмичката чаршија веднаш почна со приказни дека таа не била случајна. По притворањето на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, кој беше главен координатор во обезбедувањето на потребните осум опозициски пратеници за исполнување на  двотретинското парламентарно мнозинство за отпочнување на процедурата за уставни промени, согласно договорот со Грција, сега неговата улога ја преземале Јанчев и Тодоров. Па, дури им даваат и соодветна „тежина“ на „прва и втора“ виолина во „оркестарот“ поранешни членови на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, кои се согласуваат со промена на името на државата и уставните промени.
Во јавноста се повеќе е присутна дилемата дали, по притворањето на Мијалков, е доведено во прашање двотретинското мнозинство. Во тој контекст, средбата во „Сириус“ се означува како градење стратегија за тоа како понатаму. Претставници на власта се децидни дека притворот на Мијалков, како и на поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и екс-генералниот секретар на Владата, Кирил Божиновски, нема да ја нарушат постигнатата „идила“.
Инаку премиерот Зоран Заев викендов беше во работна посета на Струмица.

пресингтв


Quote:Заев потврди средба, од Јанчев и Тодоров очекува помош за промена на уставот


November 27, 2018
[Image: Screenshot_20181126-201620_Samsung-Inter...=696%2C469]


По два дена молк откако presingtv.mk откри дека имало таен состанок во хотелот Сириус во Струмица премиерот Зоран Заев ги потврди информациите дека имал средба со Митко Јанчев и Никола Тодоров, со цел нивно влијание врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за уставни измен.
Иако Јанчев и Тодоров не се пратеници нитивсе дел од политичка партија Заев тврди дека со нив работи на координирање на реформите и на активности на интерпарламентарното тело формирано меѓу пратениците од власта и одметнатите пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, кои гласаа за уставни измени и беа исклучени од партијата за истото.
Заев со оваа изјава ги потврди обвинувањата на опозицијата дека Јанчев и Тодоров се во коалиција со власта и работеле на убедување пратеници спротивно на партиската одлука да гласаат за уставни измени.

„Тоа што го разговаравме беше поврзано со интерпарламентарното тело и координативното тело за помирување и реформи и евроинтеграција така да кажам тие беа темите за кои што разговаравме заради тоа што знаете дека намерата е покрај завршување на процесот на Уставните амандмани можно максимално негово вградување колку што е можно во политичкиот естаблишмент. Тоа го правиме заради тоа што јасно изразената одговорност од Никола Тодоров и градоначалникот Митко Јанчев верувам дека можеме многу да охрабри одредени пратеници кои што знаат како е позитивниот чекор, а се уште нема доволно храброст да го направи тој чекор. Навистина ќе сторам се’, тежнеам до крајот на целиот овој процес и максимално консолидација во општеството за ова исклучително важно прашање“, одговара Заев на прашањето дали му е ветено од страна на Јанчев и Тодоров поддршка за уставните измени?

Запрашан дали и двајцата исклучени имаат влијание врз пратениците, иако се исклучени од партиските органи тој рече:

„Секако, верувам дека имаат и затоа ги повикав на едно кафе во Струмица, навистина беше се на транспарентен начин, пиевме кафе и разговаравме токму заради тоа секако нивното влијание не е од политички позиции посебно во партијата дали тоа што да се исклучени тие се чувствуваат ВМРО-ДПМНЕ. И верувам дека комуницираат со многу пратеници така барем практикуваат, такви се и моите чувства и продолжуваме на основ на разговори, и на основ на аргументи, основ на одговорност која што сите ја имаме. Да се обидеме да помогнеме во целиот тој процес.

Митко Јанчев беше разрешен од позицијата потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, а Никола Тодоров беше исклучен од членство во партијата по одлука на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ како последица на нивното против партиско делување во спротивност со статутот и одлуките на ВМРО-ДПМНЕ, токму заради вршење на непринципиелен притисок врз пратениците да гласаат за уставни измени, но и непринципиелна коалиција со власта.
За разлика од чувството на Џаев, предходно Никола Тодоров во изјава за Канал 5 во емисијата „Само вистина“ негираше дека убедувал пратеници да гласаат за промена на уставот.

„Дали јас сум работел со пратениците, прашајте ги! Може да ги прашате сите 8! Дали на било кој од нив сум им се јавил сум влијаел на нив итн. Можете да ги прашате, зошто ако ги прашате ќе ви одговорат негативно“, рече претходно Тородов.

Изјавата на Заев само ги зголеми шпекулациите во јавноста дека по притворањето на Сашо Мијалков, Јанчев и Тодоров се луѓето кои што ќе бидат инволвирани во обезбедување на двотретинско мнозинство за промена на уставното име.

експрес
27-11-2018, 04:44 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#527-11-2018, 08:56 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

Quote:Јанчев: На Заев му ветивме помош против опструкциите на Мицкоски

27/11/2018


Во саботата се сретнавме со премиерот Зоран Заев во еден струмички хотел на негово барање, да разговараме за процесите кои се во тек и политичките случувања, вели за ТВ 24 разрешениот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев.
Јанчев тврди дека на средбата на која бил со Никола Тодоров воопшто не бил споменат притворот на Сашо Мијалков. Вели тоа е процес кој го водат правосудните институции и во кој ние не се мешаме.

„Ветивме помош против опструкциите од страна на Христијан Мицкоски во делот на уставните амандмани во интерес на државата. Тоа ќе биде транспарентен процес без задни намери за никого. Јас како Митко Јанчев очекувам што повеќе пратеници да се вклучат во процесот на уставни измени се со цел да се подобри Договорот од Преспа и да се зајакне идентитетот за доброто на сите граѓани на Р.М.“ - вели Јанчев за ТВ 24.
27-11-2018, 09:31 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7


Quote:Едно просто пратеничко прашање го извади од такт премиерот Зоран Заев. Несвојствено за неговата ноншалантност со која ги решава најкрупните државни прашања, премиерот потскокнуваше врескајќи од говорноцата.
Прашањето што го измести од балансот ноншалантниот премиер го постави пратеникот Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ – го повика да не се плаши и да излезе на ТВ дуел со лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски. А тогаш Заев кажа и што требаше, и што не смееше, но моравме да го чуеме, зашто и онака никој не поверува дека е поиинаку.
– Со лидерот ваш кога ќе сум излезел на дуел?! Кога ќе заземе став. Нека заземе став, врескаше од говорницата Зоран Заев.
– И кога ќе дадам предлог на опозицијата, како што е во програмата, по две години за јавен обвинител, да, ќе ѝ дадам на Бети Канчевска, ќе им дадам на оние што имаат одлуки да носат овде и презедоа одговорност,рече Заев, несвесно откривајќи дека најверојатно во преговорите кои се одвиваа помеѓу него и луѓето од т.н. група „Кожувчанка“, тој понудил и високи државни функции.
30-11-2018, 12:40 AM
Reply