Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДАЛИ ЈО КЕ ПРЕВЗЕМЕ НЕШТО ПРОТИВ ГОВОРОТ НА ОМРАЗА НА „БАЛИСТИТЕ“
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,286
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#104-11-2018, 10:28 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,286
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:Расни провокации и инциденти од навивачите на Ф.К Шкендија


[Image: B-1.jpg]

Денеска околу пладне по тетовските улици поминуваа навивачите на Ф.К Шкендија, кои скандираа ирендентистички и расни провокации од типот: ,,СМРТ ЗА КАУРИ‘‘, ,,УЧК, УЧК‘‘, ,,ЖИВИ ЌЕ ВЕ ЈАДЕМЕ‘‘, ,,МАКЕДОНСКО ДЕВОЈЧЕ КУ*ВА ГОЛЕМА‘‘ и др. упатени кон жителите од македонска националност.
Навивачката група која го подржува фудбалскиот клуб Шкендија од Тетово, континуирано шири верска, национална и расна нетрпеливот на натпреварите и улиците, која денеска кулминираше со напад на кафуле кое излегуваат поголем број на македонци.

Во тој момент во кафулето беше полно меѓу кои имаше голем број на мајки со деца.
Навивачите тргнаа да се пресметаа со гостите, фрлајќи кон нив : тврди предмети и запаливи сретства. Полицијата  на ова реагираше неспремно, потиснувајќи ги гостите од кафулето кои беа сериозно исплашени во внатрешноста, наместо да ја разбрка толпата која дивееше.

Беше причинета и значителна штета на околните автомобили кои се наоѓаа во близина на кафулето.
Ова трае веќе со години наназад, а не се презема ништо во врска со тоа.
Зошто на навивачите на албанските фудбалски клубови им е дозволено сеење на омраза?
Зошто ОЈО не делува?
Ова ли е спортот кој Зоран Заев сака да го субвенционира?
Дали има двоен аршин за фудбалските клубови?
Дали ОЈО конечно ќе поведе постапка за ширење на верска, расна, етничка нетрпеливост, за говор на омраза и поттикнување на насилство или и овој инцидент ќе остане во низата на прикриени случаи.
04-11-2018, 11:34 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,286
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#304-11-2018, 11:57 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,286
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Quote:Жители на Тетово реагираат на текстот за говорот на омраза на навивачката група Балисти и велат дека се работи за одговор на говорот на омраза на навивачката група Војводи кои пред неколку дена прославија 30 години од постоењето.
Предходно повеќе други извори објавија дека Војводите извикувале “За шиптари гасни комори” но за ова тврдење нема видео запис.
Во прилог на своето тврдење дека се напаѓаат само Балистите а говор на омраза ширеле и Војводите тие го приложуваат видеото на порталот Тетова њуз на кое се гледа собирот во центарот на Тетово.
Проценете сами дали може да се направи споредба меѓу скандирањата на неколку стотици Балисти и еден припадник на Војводите кој во два наврати извикува “Шип….и п…и” и веднаш запира.05-11-2018, 12:19 PM
Reply