Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ ЗАЕВ ЗА ПОТКУП НА ГЛАСАЧИ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,131
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Опозицијата со кривична за Заев за поткуп на гласачи


September 16, 2018
[Image: Dimovski-vmro-dpmne.jpg?resize=696%2C418]


Во правна држава, по отворениот повик до бизнисмените да ги мотивираат работниците за да гласаат на референдумот, премиерот Заев би бил повикан на разговор од надлежните институции и против него би била покрената истрага, се вели во соопштението на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во кое го образложуваат поднесувањето на кривичната пријава против премиерот.
„Бидејќи републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески, до вчера не најде за потребно да постапи по допрен глас и да отвори соодветна постапка, ВМРО-ДПМНЕ поднесува кривична пријава против Зоран Заев, Претседател на Владата на Република Македонија. Бараме Републичкиот Јавен обвинител, да излезе од сенката на пупката која Зоран Заев ја „расцвета“ во правосудниот систем и да постапи согласно член 39 од Законот за кривична постапка при што ќе отвори истрага за наводите во кривичната пријава која ја поднесуваме“, посочи Димитар Димовски од опозициската партија.
ВМРО-ДПМНЕ бара кривично да се гони и бизнисменот кој, според изјава на Заев, веќе му ветил на премиерот дека ќе ги „мотивира“ своите работници.Убаво што ја поднеле кривичната пријава уверен сум дека и подносителите знаат дека таа ке биде отфрлена!!
19-09-2018, 01:16 AM
Reply