Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ОТА Е ДОКАЗ ДЕКА УДБА Е НАША СУДБА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,082
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1


Quote:Екс разузнавачот Зоран Ангеловски директор на ОТА

Екс разузнавачот Зоран Ангеловски е избран за директор на Оперативно техничката агенција која во иднина ќе го врши прислушувањето. Денеска неговиот избор беше едногласно усвоен на собраниската Комисија за избори и именување, по што следува гласање на пленарна седница во Собранието. Ангеловски е од Скопје, а дипломирал на Факултетот за безбедност и самозаштита. Тој порано бил вработен во Агенцијата за разузнавање, а потоа во Телеком. ОТА треба да почне со работа во ноември годинава. Додека власта убедува дека со отпочнувањето на работата на оваа техничка агенција нема да постои незаконско прислушување, експертската јавност критикува дека постојат основи и во иднина да се злоупотребува законот за следење комуникации.
К.Г.Дали прифаќање на вакви предлози од страна на ВМРО ДПМНЕ не е јасен сигнал дека никогаш па ни тогаш нема да дојде до реформа на УБК!
(This post was last modified: 28-01-2019, 06:42 PM by ЈорданПетровски.)
05-09-2018, 02:44 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,082
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Вилијам Колби, поранешен шеф на ЦИА, на советување во Софија со представници на новите посткомунистички власти во бившите комунистички држави презентирал материјал на ЦИА за тоа кој е патот за да успее демократизирањето на државите од бившите комунистички држави.

Колби навел дека за да успее демократизацијата на комунистичките држави основен услов е во корен да се сосечат тајните полции во тие држави -ШТАЗИ, СДБ, СЕКЈУРИТАТЕА ... а тоа е единствено можно само ако припадниците на тие служби им се оневозможи полтичко или било какво друго влијание во општеството. Бидејки тие луѓе се најголемата реална опсност за реинтеграција на тие држави односно за реставрација на старите односи. 

Р. Македонија до ден денеска не се не обиде да ја спроведе овааа препорака во дело. сите луѓе од врвот на УДБА заедничко име  за СДБ, УБК, КОС од „осамостојувањето“ па до денскеа се во врвот на власта. Дел од нив се и во образовниот сиситем, медиумите ...
Новит предлог за директор е повторно човек кој според Колби не би требело во никој случај да се осмели да конкурира  а не пак да биде избран на функцијата директоре на ОТА!!


За да си ја расчистам дилемата пред себе дали со смената на Груевски  со Мицковски ке се промени и ставот на ДПМНЕ по прашање на спроведување во дело на препораката на Колби пред неколку месеци , поточно на 15 јуни преку Фан Страната на Партијата испратив „писмо“ кое беше обид да  добијам одгвор од председателот на ВМРО ДПМНЕ , Христијан Мицковски!!
[Image: 15_06.png]

Бидејки одговор немаше искористив еден статус на госпоѓата Каракамишева која е член на Венецијанската комисија а и советник на председателот Мицковски

[Image: 28_08_1.png]Да се обидам преку госпоѓата Каракамишева да го актуелизирам моето прашање до господинот Мицковски


[Image: 28_08.png]

Но директен одговор до денеска не добив ниту од господинот мицковски, ниту од госпоѓата Каракамишева.
Нивното игнорирањ на моите „писма“ не било случаајно.  Одговорот стаса вчера но во друга форма, едногласно прифатениот предлог  бивш човек на СДБ, УБК односно УДБа да стане директотр на ОТА, форма која говори дека ниту ДПМНЕ не размислува за суштински реформи во Тајанта Идеолошка Полиција. суштиски реформи според препораките на ЦИА!!
05-09-2018, 01:28 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,082
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

Quote:Цаца Николовска предложена за претседателка на Советот за граѓански надзор на ОТА


[Image: caca-fin.jpg]

28.01.2019
Собранието на Република Македонија во рамки на 81.седница пратениците ја почнаа расправата по Предлог-одлуката за избор на претседател и членови на Советот за граѓански надзор на ОТА. За претседател на Советот се предлага Маргарита Цаца-Николовска, а за членови Ице Илијевски, Гордан Калајџиев и Филип Стојановски.
Исто така, на денешната седница пратениците ги усвоија Предлог одлуката за начинот на вршење на интервју, оценување и рангирање на кандидатите за претседател и членови на Државната комисија за спречување на корупцијата поднесена од група пратеници и Предлог кодексот за изменување и дополнување на кодексот за етичко однесување на пратениците во Собранието, поднесен од претседателот на Собрание и група претници.
Претходно, Собранието при утврдување на дневниот ред донесе одлука Предлог-законот за дополнување на Законот за пратеници по скратена постапка да биде ставен на дневен ред, Предлог-законот за социјална заштита во прво читање да биде симнат од дневниот ред, а Предлог-законот за измени и дополнување на Законот поштенски услуги да биде ставен на дневниот ред и да биде донесен по скратена постапка…
Седницата ќе продолжи седницата во 15 часот по редовната пауза.
28-01-2019, 06:41 PM
Reply