Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЗАЕВ Е СРАМ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ И МАКЕДОНЈА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,628
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Заев: Илинденското востание е Македонско – Јас сум прв премиер што го чествува Илинден во Бугарија


[Image: -12.jpg]
03.08.2018
„Јас сум политичар кој што секогаш сака да внимава на изјавите кои не се во корист на нашата Македонија. Илинденското востание е Македонско, ако некој граѓанин од Бугарија сака да го чествува – нека го чествува. Јас сум горд што сум првиот премиер што го чествува Илинден како премиер што се поклонува пред гробот на Делчев.
Така се гради мир и добрососедство. Договорот за пријателство и добрососедство обезбедува траен мир и унапредување на економски односи. После една година видовме дека договоорт има ефект. Театри, музички бенови гостувааат во дветре држави. Бизнисмените ги зголемија придобивките за 12%“, изјави премиерот Заев во Отвореното студио – Студио 1.

1 ТВQuote:Заев: Илинденското востание е Македонско, ако некој од Бугарија сака да го чествува – нека го чествува!


[Image: -бтв.jpg]

August 5, 2018

115–годишнината од Илинденското востание македонскиот премиер ја обележа со бугарскиот. Тие беа дел од церемонијата на положување венци и цвеќе на споменикот на Гоце Делчев, на плоштадот „Македонија“ во Благоевград. Но, Заев очигледно, не знае кај бил.

Јас сум политичар кој што секогаш сака да внимава на изјавите кои не се во корист на нашата Македонија. Илинденското востание е Македонско, ако некој граѓанин од Бугарија сака да го чествува – нека го чествува. Јас сум горд што сум првиот премиер што го чествува Илинден како премиер што се поклонува пред гробот на Делчев – рече Заев вчера во интервју за 1ТВ.

ПОГЛЕД.МК
(This post was last modified: 11-08-2018, 11:07 PM by ЈорданПетровски.)
10-08-2018, 11:23 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,628
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2
[Image: image.jpg]


Quote:Зоран Заев се извини за коментарите за Илинденското въстание

Той отправи призив към всички да не се двоумят дали приятелството и сътрудничеството между България и Македония са искрени


https://www.vbox7.com/play:ec5e633d57


https://www.vesti.bg/bulgaria/zaev-se-ob...ri-6085364
(This post was last modified: 11-08-2018, 10:30 PM by ЈорданПетровски.)
11-08-2018, 12:05 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,628
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

Quote:Борисов му порача на Заев два пати да мисли пред да рече бидејќи доаѓа време за ЕУ
10/08/2018

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, по речиси една недела одговори на прозивките во својата земја во врска со изјавата на Зоран Заев дадена на 4-ти месецов дека Илинденското востание е македонско. Борисов порачува дека треба два пати да мисли пред да рече нешто, бидејќи, како што вели тој, доаѓа време кога земјите членки на ЕУ ќе одлучуваат за судбината на Македонија.
-Ги оставам сите да ги премеруваат своите приказни, тоа е на негова сметка. Без разлика дали го кажал тоа намерно или ненамерно, се оди на негова сметка, бидејќи кога станува збор за ЕУ и ние мораме исто така да дадеме согласност, а ние  во тие моменти ќе се сетиме на тие работи. Мој совет е да се биде повнимателен – рече Борисов.
Претходно лидерот на социјалистите во Бугарија, Корнелија Нинова, го критикуваше Заев и го повикуваше Борисов да реагира за изјавата.
„Моето лично пријателство со Заев, идеите што ги споделуваме и заедничката работа помеѓу БСП и СДСМ, заедничката иднина на двете земји како дел од ЕУ и НАТО се многу важни и ги негуваме овие цели, но историските факти се друго нешто и не смеат да бидат игнорирани и занемарени“, порача таа.

Quote:Заев се извини на 'българските приятели' за македонския ИлинденOFFNews | 10 август 2018
[Image: phpfsswj4_559x345.jpg]
Заев се извини на 'българските приятели' за македонския Илинден
Премиерът на Македония Зоран Заев поднесе извинения на „приятелите и братята“ българи на своята страница във „Фейсбук“ за думите си в телевизионно интервю пред „1ТВ“ от 4 август, че Илинденско-Преображенското въстание е македонско, като посочи, че коментарите са направени по „невнимание“ и са „грешка“ и този път не си позволи исторически интерпретации.
Това се случи един ден след предупреждението от премиера Бойко Борисов, че, „когато дойде време България да изкаже своето становище за присъединяване на Македония към ЕС, ще си спомни тези думи и ще вземе своето решение“, съобщава "Фокус".
А ето и пълния текст на публикацията:
Виждам, че в приятелска България се отвори обществен дебат и дори се повдигна въпросът дали нашите две страни и двата народа градим ИСКРЕНО приятелство и сътрудничество.

Искам да призова всички граждани, дори критиците в Македония и България, да нямат дилема, дали приятелството и сътрудничеството са искрени.
Ние вече повече от една година честваме общи части от историята на двата народа, няколко пъти отбелязахме заедно исторически събития. Аз съм първият министър-председател на Македония, който се поклони пред паметника на Гоце Делчев в България (Благоевград) по време на съвместното честване на празника. Преди това моят приятел, господин Борисов, стана първият български премиер, който се поклони пред гроба на Гоце Делчев в Македония (Скопие) при съвместното отбелязване на празника. Заедно двамата премиери се поклонихме и пред паметника на цар Самуил в София. Заедно в Рим, във Ватикана, тази година чествахме Светите братя Кирил и Методий, общите славянски просветители. Премиерът Борисов дойде в Скопие, за да се поклани на паметника на еврейския холокост.
Скъпи приятели и братя от България, вярвайте, че искрено изграждаме приятелство, което беше загубено преди няколко десетилетия. Това беше загуба за двете страни. Открихме отново нашия приятел и брат. Нека не позволяваме да се връщаме назад. Това е наш дълг пред децата ни. Понякога ние, политиците, може би не сме достатъчно внимателни, понякога правим и грешки, но ви уверявам, че това е само невнимание, защото искрено искаме сътрудничество и приятелство и именно поради това подписахме Договора за добросъседство и приятелство.
Нима можем да забравим как премиерът Борисов и министърът Захариева се бориха за Македония в Съвета на министрите на ЕС и Съвета на Европа, за да получи Македония дата за започване на преговори с ЕС? Те се бориха, все едно го правеха за своята страна.
Не можем да се правим на слепи и глухи, когато виждаме и чуваме всичко, което България направи и успя в това да помогне на Македония да получи поканата за членство в НАТО? Не видя ли цяла Европа как България помага на Македония и Западните Балкани да се доближат до Европейския съюз?
Никога няма да забравим това приятелство, което е доказано на дело. Ние сме благодарни и много уважаваме това. Затова ще отбелязваме и празнуваме миналото ни заедно и на основите на това минало ще продължим да изграждаме нашето общо бъдеще. Заедно ще бъдем като едно семейство в единство със съюзниците от Европейския съюз и НАТО“, написа македонският премиер.
(This post was last modified: 11-08-2018, 12:10 AM by ЈорданПетровски.)
11-08-2018, 12:08 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,628
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

[Image: .png]
11-08-2018, 02:04 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,628
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

Quote:Георгиев: Реакцијата на Заев беше навремена, Радев да не ја критикува владата


August 13, 2018

[Image: Untitled-16.jpg?resize=627%2C425]

„Ставот на бугарската влада во однос на Република Македонија, истовремено го чува националното достоинство и ја помага земјата со која имаме договор за соработка и добрососедство“, изјави заменик-министерот за надворешни работи на Бугарија, Георг Георгиев, по вчерашните критики од претседателот Румен Радев дека владата не реагирала „како што треба“ на изјавите на македонскиот премиер Зоран Заев дека Илинденското востание е “македонско”.
Георгиев вели дека „реакцијата на премиерот Заев беше навремена. Тој го дообјасни тоа што го имал предвид. Навистина не му доликува на шефот на државата (…) да упатува критики кон бугарската влада за начинот на кој ја води политиката спрема Република Македонија“.
По спорната изјава за Илинденското востание македонскиот премиер Зоран Заев увери дека заедничките прослави  на „нашето минато ќе продолжат и врз основа на тоа минато ќе продолжиме да ја градиме нашата заедничка иднина“.


Одмолчувањето на бараниот одговор, дали Заев прекршил некој параф од договорот за добрососедство помеѓу Македонија и Бугарија само го зајакнува сомневањето дека Заев пак сокрива некои битни работи од договорот!
13-08-2018, 04:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,628
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

Quote:Бугарскиот претседател покажа каков е квалитетот на договорите што ги прави Заев

[Image: 10849938_820597087982354_2584119301235901722_n1.jpg]

14.08.2018
Македонскиот писател Божин Павловски на својот Фејсбук профил реагира на случувањата околу полемиката која ја отворија бугарските политичари и премиерот Зоран Заев за тоа чиво е Илинденското востание и извинување на Заев до бугарските власти.
Павловски констатира дека претседателот на Бугарија јасно дал на знаење каков ќе биде квалитетот на договорите што ги прави Заев.
„Додека не го проплукаме мајчиното млеко затоа што сме создале македонска држава наспроти бугарската историографија, ќе бидеме уценувани со тие блокади за влез во НАТО и ЕУ. Дадовме шанса една исто така мала држава на Балканот да се изживува со нас заради нивните пусти Санстефански соништа“, пишува Павловски.
Тој се прашува дали и Грција ќе постапува на ист начин, односно дали договорот од Преспа е само почеток на уцените, плашејќи се оти курбан ќе оди името на нашиот јазик заедно со кодот.
„Во договорот јасно е нотирано дека Македонија останува во Грција, наспроти Северна Македонија. Значи дека ќе следува диференцирање на македонското од северномакедонското.
И како ќе се владее Албанија кога ќе се отвори Уставот? Се разбира, исполнување на сите желби од Тиранската платформа или тргнување на чергата од под нозете на Заев. Распад на владината коалиција. Најмалку што ќе побараат тие е Северна Македонија да биде земја на два народа.
Дотука е играта дека се залагаме за граѓанска држава. Мораше ли Заев да си го потроши својот мандат на овој начин? Импресивен би бил неговиот успех кога би си имал работа со искрени партнери. Но, за жал, ние за половина век живот во Федерацијата не совладавме ниту еден проблем ни со Грција, ни со Бугарија, па ни со Албанија. Оставивме времето да ги залечи раните, откако стопати се обидовме да се договориме. Ако не му се верува на Заев дека Република Македонија правела многу обиди, нека оди во Државниот архив за да ги согледа фактите.
Не можам да му се начудам зошто не им даде предност на своите предизборни ветувања, туку влета право во канџите на пропагандите. Не сакам да верувам дека тие го донесоа на власт за да им служи“, пишува Павловски.
14-08-2018, 12:16 PM
Reply