Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДАЛИ РЕШЕНИЕТО НА ПРАШАЊЕТО НА КОСОВО КЕ Е И ПОДЕЛБА НА МАКЕДООНИЈА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,919
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Хашим Тачи не сака поделба, туку припојување на Прешевска долина на Косово!?

[Image: Preevo.jpg?zoom=1.25&resize=620%2C330]

Косовскиот претседател Хашим Тачи попладнево ги повтори своите заложби за „корекција на границата со Србија“, нагласувајќи дека неговиот предлог не е за размена на територии, туку за припојување на Прешевската Долина кон Косово, дознава Радио Слободна Европа.

Косовскиот претседател Хашим Тачи смета дека на следната рунда разговори меѓу Приштина и Белград во септември треба да се покрене прашањето за обединување на Прешевската долина со Косово.
Етничките Албанци очинуваат големо мнозинство од населението најјужниот српски регион како и на блиските Бујановац и Медвеѓа.
Областа била дел од Косово кус период по Првата светска војна. Косово беше редизајнирано како автономна покраина на Србија по Втората светска војна и ја засили таа автономија значително во 1974 година.
На 6-ти август Тачи го бранеше својот предлог – велејќи дека е отворен за да разговара за она што тој го нарече „корекција на границите” со цел да се нормализираат односите со Србија и надминување на спорот кој е пречка на патот на Србија и на Косово кон ЕУ.


[Image: taci-hashim.jpg?resize=487%2C293]


Но, косовскиот претседател ја отфрла идејата за поделба на територијата на Косово по етнички линии – вклучувајќи го регионот на северот од косово населен со мнозинско српско население.

Одвоен од остатокот од Косово со реката Ибар, северно Косово е дом на околу 50.000 етнички Срби кои се противат на владееoето на Приштина и сé уште јас признаваат  само владата во Белград.
„Мојот предлог за мирно решение со Србија е јасен“, изјави Тачи. „Не етнички базирани поделби, туку корекција на граница и взаемно признавање“, пренесува РСЕ.
Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, изјави дека предлогот на Тачи би можел да биде можност за постигнување компромис и решавање на долготрајните разлики меѓу Белград и Косово.
„Не е тајна дека главната пречка за постигнување договор е посветеноста на Приштина да се вклучи во разговорите со максималистички цели”, рече Дачиќ за Радио Телевизија Србија. „Тие не сакаат компромис, туку ние да признаеме независност, но тие да добијат и нешто друго – што го нарекуваат источно Косово, Прешево и Бујановац”.
 
08-08-2018, 01:35 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,919
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:Тачи не верува дека Албанија е против припојување на Прешевска долина кон Косово

[Image: %D0%A2%D0%B0%D1%87%D0%B8.jpg?zoom=1.25&resize=696%2C439]

Косовскиот претседател Хашим Тачи верува дека Албанија нема да биде против обединувањето на Косово со Прешевска долина, идеја која тој во неколку наврати ја спомена во последните денови.

Тој вели дека тоа не е поврзано со некаква поделба на Косово или со размената на територии, туку дека се работи за „кореција“ на границите.
Во гостување на албанскиот „Топ Ченл“, Тачи вели дека не комуницирал со властите во Тирана, но верува дека Албанија нема да биде против волјата на Прешево.
„Под никакви околности не може да се дозволи поделба на Косово или размена на територии, бидејќи тоа е стара идеја за Србија. Историско барање на Србија. Јас гледам можност во поправката на границата од околу 400 километри, Прешево, Бујановац и Медвеѓа да се приклучат  наРепублика Косово. Мислам дека ова барање е сосема легитимно, разумно, историско и волја на граѓаните. Идеите за поделба се идеи кои никој во Косово не може да ги спроведе во никој случај“ вели Тачи како што пренесува приштинска „Газета Експрес“.
Тој вели дека „на моето биро го имам институционализираното барање на Албанците од Прешевската долина за приклучување кон Косово… Граѓаните на Прешево ја искажаа својата волја на референдумот во 1992 година за приклучување кон Косово. Ова е легитимно историско право. Граѓаните во Косово силно ја прифаќаат оваа идеја“.
Запрашан дали за ова има поддршка од САД и од ЕУ, Тачи вели:
„Доколку постои билатерален договор, никој нема да биде против тоа. Пред две години, ЕУ, Белгија и Холандија исто така ја ревидираа и мирно ја сменија границата“.
Тачи вели дека сé уште официјално не зборувал со албанските власти, но дека не верува дека Албанија би била против волјата на граѓаните на Прешево, Бујановац и Медвеѓа.
08-08-2018, 01:40 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,919
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

Quote:Палмар откри што треба да содржи договорот меѓу Белград и Приштина


[Image: mkd-385150.jpg?itok=1ZnM7Fj4]


20.10.2018
Заменикот- помошник државен секретар на САД Метју Палмер изјави денеска дека за косовското прашање „не постојат бланко чекови ниту црвени линии”, но и дека договорот меѓу Белград и Приштина треба што е можно поскоро да се постигне.
– Она што ние би сакале да се постигне е целосна нормализација на односите меѓу Белград и Приштина, а тоа е сложен предизвик, изјави Палмер за РТС.
Според него, секој договор би требало да има „безбедносен аспект, политичка и економска компонента и по нешто за имотот на Српската православна црква во Косово, и за Газивода и за Трепча”.
– Значи, тоа би бил сложен договор, а нам ни е само важно да тој да се постигне, да биде траен и применлив. Ние сме подготвени да го слушнеме секој договор што двете страни ќе го постигнат, а кој ги исполнува овие услови, рече официјалниот претставник на Стејт департментот.
Запрашан за идејата за можната размена на територија, Палмер рече дека „тој нема да навлегува во детали”, бидејќи досега не е претсавен ниту еден предлог за договорот.
– Наша позиција е дека не постојат црвени линии и дека нема бланко чекови. Би сакале двете страни да постигнат најдобар можен договор. Ние ќе го разгледаме тоа што ќе ни го донесат, а со што се согласуваат двете заедници и сите што го сметаат за добро решение, и ќе размислиме добро и ако имаме некои забелешки за одредени детали, ние јасно ќе ги изнесеме, рече Палмер.
На прашањето дали договорот за нормализирање на односите ќе значи српско признавање на Косово, Палмер рече дека САД не се „преговарачка страна”.
– Ние не сме тие кои преговараат. Ние сакаме на преговарачите да им дадеме простор за постигнување резултат кој може да се опише како целосна нормализација на односите. Јас сега не би го дефинирал однапред како тоа изгледа, би сакале преговарачите сами да дојдат до тоа, но јасно е дека од двете страни ќе се бара да преземат некои крупни и политички тешки работи, за да постигнат таков исход, рече Палмер.
Заменикот-помошник државен секретар на САД вчера на Белградскиот безбедносен форум, говорејќи за состојбата во регионот рече дека Вашингтон ги повикува Белград и Приштина да ја видат „историската можност” и да постигнат договор за „двете страни да бидат победници”.
– Ако некој е победник, а некој е губитник, тогаш никој не победува, рече Палмер во своето обраќање.
Според него, САД не вршат притисок и не се залагаат за кој било одреден исход од дијалогот Белград-Приштина, како и дека САД се подготвени да слушаат и да помогнат, но дека не може да зборува за деталите, првенствено за можната размена на територија, бидејќи не е изнесен ниту еден план.
САД ја сфаќаат загриженоста дека можната размена на територии може да предизвика криза на други места во регионот, но додаде дека нерешениот конфликт, замрзнатиот конфликт, исто така е ризик по регионалната стабилност.
20-10-2018, 03:12 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,919
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Quote:Марш за обединување на Прешевска долина со Косово!


November 10, 2018
[Image: 200px-Kosovo_Serbia_serb_alb.jpg?resize=602%2C496]

Косовското здружение „Чемериа“ организира денеска во Приштина „Марш за обединување на Прешево, Медвеѓе и Бујановац со Република Косово“, за што инсистира и косовскиот претседател Хашим Тачи и бара ова прашање да го постави на маса на преговорите со Србија.
Според организаторите, настанот не е поврзан со ниедна политичка структура, туку е „за доброто на граѓаните на Косово“, јави дописникот на МИА од Приштина.
Противниците на намерата на Тачи, меѓу кои најгласен е косовскиот премиер Рамуш Харадинај, сметаат дека зад идејата за припојување на Прешевската Долина со Косово се крие намерата за размена на територии, со што северот од Косово, каде доминира српско население би  припаднал кон Србија.
Здружението „Чемерија“ (кое има повеќе ограноци), инаку, се залага за враќање на правата и на имотите на протераните Албанци од областа Јужен Епир во Грција поВтората светска војна.
Quote:Хашим Тачи не се откажува од Прешевска долина

[Image: -долинa.jpg?resize=1068%2C645]


October 10, 2018

Косовскиот претседател смета дека постојат реални шанси за обединување на Прешевкса долина со Косово.
Во изминатите два дена тој имал средби со академици, бизнисмени, поранешни борци на Ослободителната војска на Прешево, Медвеѓа и Бујановац, претставници на дијаспората и на  граѓанското општество на кои се расправало за припојувањето на тој дел од Јужна Србија со Косово, пренесува МИА.
„Обединувањето на Прешево, Медвеѓа и Бујановац беше главна тема на нашите разговори. Заеднички заклучок беше дека ова е историски момент за заживување на легитимното право на граѓаните од оваа област, во рамките на дијалогот меѓу косовската и српската држава“ напиша Тачи на Фејсбук.
10-11-2018, 02:05 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,919
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

Quote:"Krvavi raspad Jugoslavije još nije dovršen"


[Image: 821450a4b248da8d37a3.jpeg]

Srdjan Ilic (PIXSELL)


Piše Raif Okić 24. siječnja 2019.   
Promjene granica jako rijetko završe mirnim putem, ali svi se nadaju da će sada to ipak uspjeti
Ratove je puno lakše početi nego dovršiti, tvrdi autor Frank Jacobs na portalu Bigthink.com. Kao primjer on navodi ratove na području bivše Jugoslavije koje on smatra jednim dugim sukobom, a ne odvojenim ratovima s odvojenim ciljevima. "Prvi hitac ispaljen je 27. lipnja 1991. godine kada je časnik JNA pucao na slovenske prosvjednike. Kad se JNA povukla 7. srpnja, Slovenija je dobila svoju neovisnost", piše on.
U godinama nakon toga, u krvavim ratovima u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Kosovu ubijeni su deseci tisuća civila, a milijuni su protjerani iz svojih domova. Jacobs postavlja pitanje kada je ispaljen posljednji hitac ratova na području bivše Jugoslavije i uvjerava čitatelje da postoji realna mogućnost da se to još nije dogodilo te da ratovi još nisu završeni.

[Image: 4be97db52555c80ca61e.jpeg] Bigthink"Srbija je uspostavila diplomatske odnose sa svim ostalim bivšim republikama, ali Kosovo i dalje smatraju 'odbjeglom provincijom' uz popriličnu međunarodnu podršku. Ne samo rusku već i uz podršku država suočenih s vlastitim separatistima kao što je Španjolska ili Indija", piše Jacobs.
Iako se sada gledaju preko nišana, Kosovo i Srbija imaju nekoliko zajedničkih ciljeva u budućnosti, a primarno je tu riječ o članstvu u Europskoj uniji. Srbija često gura rusku politiku, ali barem politička vrhuška uvijek govori da se želi pridružiti Uniji. Najveća prepreka srpskom članstvu u EU je Kosovo. "Čak i nakon kraja rata, manji okršaji između albanske većine i srpske manjine događaju se u Kosovu, ali i u pograničnim područjima sa srpske strane. Tenzije su, u najmanju ruku, skrivene ispod površine. Nije teško za zamisliti ponovni otvoreni rat", uvjeren je Jacobs.


[Image: 758a8de03c005e71504f.jpeg] Timothy Less Top News "Rat na Balkanu počet će u Srebrenici ili Mostaru"


Posljednjih nekoliko mjeseci su odnosi Kosova i Srbije dramatično se pogoršali. Sjetimo se upada kosovskih specijalaca u hidroelektranu Gazivode, pa pretresi kuća srpskih policajaca, raspoređivanja srpske vojske uz granicu s Kosovom i kosovskog uvođenja carina na robu iz Srbije. 
Kad su s Kosova najavili osnivanje vlastite vojske, na reakcije iz Srbije nije se dugo čekalo, pa je tako prva reagirala premijerka Ana Brnabić, koja nije skrivala da je jedna od opcija o kojima Srbija razmatra i slanje svoje vojske na Kosovo. "Nadam se da nikada nećemo morati upotrijebiti svoju vojsku, ali, nažalost,mislim da je to u ovom trenutku jedna od opcija na stolu, jer ne možemo gledati novo etničko čišćenje i nove oluje iako (premijer Albanije) Edi Rama na njih poziva", rekla je Brnabić početkom prosinca prošle godine.

[Image: 9495ad73ad7ea59801c8.png] BBC


"Agonija smrti Jugoslavije završit će tek kad i ovaj tihi rat završi. Najbolji način, slažu se političari s obje strane, je da službene granice odražavaju etničke granice između Kosova i Srbije", tvrdi Jacobs. 
Predsjednici obiju država predložili su razmjenu teritorija gdje bi Mitrovica na sjeveru Kosova pripala Srbiji, a Preševo bi ušlo u sastav Srbije. Ovakvo rješenje preskače srpske općine malo dublje u Kosovu koje bi, prema svemu sudeći, ispale iz takvog dogovora što izaziva ogromnu nervozu među nekih 80.000 Srba u tim općinama. .express.hr
(This post was last modified: 25-01-2019, 06:29 PM by ЈорданПетровски.)
25-01-2019, 06:27 PM
Reply