Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ВЕЛЕПРЕДАВСТВО ПРОТИВ ЗАЕВ, ЏАФЕРИ И ДИМИТРОВ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,212
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:ВМРО-ДПМНЕ ПОДНЕСЕ КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ВЕЛЕПРЕДАВСТВО ПРОТИВ ЗАЕВ, ЏАФЕРИ И ДИМИТРОВ

[Image: janusev-vmro-233280923.jpg]

Генералниот секретар Игор Јанушев и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција пред Собранието рече дека власта сама си го носи договорот со Грција, кој го нарече капитулантски и дека со него брише зборот Македонија и е штетен по националните интереси на државата. (Фото:Г.Трпеноски)


05.07.2018
ВМРО-ДПМНЕ до Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција денеска поднесе кривична пријава против премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи против Никола Димитров, претседателот на Собранието Талат Џафери и пратениците кои гласале за Договорот со Грција.
„Во кривичната пријава наведени се четири основи за направени кривични дела: Велепредавство, загрозување на независноста, здружување заради непријателска дејност и злоупотреба на службената положба и овластување“, изјавија од  ВМРО-ДПМНЕ.
Собранието со 69 гласа „за“ и 1 „воздржан“ во трето читање денеска го изгласа законот за ратификација на договорот со Грција за решавање на спорот за името. Воздржан беше пратеникот Ферид Мухиќ.
Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ пак не присуствуваа на ратификацијата.
Генералниот секретар Игор Јанушев на прес-конференција пред Собранието рече дека власта сама си го носи договорот со Грција, кој го нарече капитулантски и дека се него брише зборот Македонија и е штетен по националните интереси на државата.
Кривичната пријава ке биде отфрлена!!
05-07-2018, 05:52 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,212
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#205-07-2018, 10:10 PM
Reply