Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
СО СИЛА НИКОЈ НЕ УСПЕАЛ ДА ВЛАДЕЕ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,410
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Нема да коментирам ништо , ке оставам на вас кои ке ги проследите моите постови сами да извлечете мислење за тоа што се случувало

18-06-2018, 12:57 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,410
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

[Image: povredeni_protestanti.png]
18-06-2018, 01:00 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,410
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#318-06-2018, 01:07 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,410
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#418-06-2018, 01:10 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,410
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

Наеднаш се стрчаа и не уапсија

[Image: 35652672_10216524888497520_5815946121821...e=5BB2B011]

Известувам од полициско комбе

Дарко Ѓорѓиев  фб статус
18-06-2018, 02:30 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,410
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#618-06-2018, 02:38 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,410
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#718-06-2018, 03:12 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,410
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#818-06-2018, 06:15 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,410
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#918-06-2018, 06:23 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,410
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

[Image: 35489494_252260068877666_424707184364460...e=5BC39881]
18-06-2018, 06:24 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,410
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#11

[Image: polic.jpg]


Над 15 лица се повредени во бруталноста на власта кон демонстрантите кои вечерва излегоа пред Собранието на Република македонија, спротивставувајќи се на договорот за промена на името кој беше потпишан денеска.
Уште на самиот почеток од нередите пред Собранието, дел од медиумите објавија дека уфрлени провокатори се обидоа да исценираат инцидент на протестот пред Собранието на Р.Македонија.
Лице во качулка му се приближи на репортерот на еден од медиумите кои настаните ги пренесуваа во живо, веднаш по почетокот на преносот во живо, во напад кој изгледаше како инструиран и претходно нарачан, имајќи во предвид дека тајмингот на нападот беше речиси веднаш по стартот на преносот во живо.


[Image: polic-1.jpg]

Дека ваквите сомнежи не се далеку од вистина потврдува и тоа што, според тврдењата на присутни на протестот, одредени лица кои првично биле дел од протестантите, потоа можеле да се забележат во полицискиот кордон, без потребната опрема на себе, облечени во цивилна облека. Прашањето кое се поставува во јавноста е дали вечерва се случи свесно насилно сценарио?


[Image: 35531095_223308568452989_388848192743014...e=5B9ECC32]
(This post was last modified: 19-06-2018, 02:23 AM by ЈорданПетровски.)
18-06-2018, 09:49 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,410
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1218-06-2018, 09:52 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,410
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#13


Da_ne_si_lud Da_ne_si_lud Da_ne_si_lud
18-06-2018, 10:21 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,410
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#14

Денешен протест19-06-2018, 12:44 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,410
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#15

Quote:Мицкоски: И по цена на живот нема да го прифатам договорот


Објавено: 17-06-2018, 15:45
[Image: IMG-727f5de5e50d545cfbaf31637f93d187-V.jpg]
Додека македонската и грчката делегација, како и високите претставници на Европската унија и на Обединетите нации, ручаа во Отешево по потпишувањето на договорот за името во Псарадес (Нивици), ВМРО-ДПМНЕ протестираше во Битола. Во присуство на илјадници граѓани, најголемата опозициска партија повтори дека нема да гласа за уставните измени со кои се менува името на државата и оти со сите демократски средства ќе се борат за поништување на „капитулантскиот договор“.
Јас Христијан Мицкоски, од срце ви кажувам и со здрав разум зборрувам, гледајќи во Македонците, во граѓаните на Република Македонија, достоинствено и исправено, никогаш, па макар и по цена на животот, нема да го поддржам ова капитулантско дело на Зоран Заев, порача претседателот Христијан Мицкоски.
Тој рече дека Македонија е името по кое се препознаваме и се разликуваме од другите.
Не заборавајте, тоа е нашиот код. Верувам во принципи и вредности. И јас не можам да бидам ништо поинаку од она што се моите принципи и вредности. А за сето ова што сега и го прават сега на Македонија ќе дојде денот кога ќе одговараат и пред законите, но и пред народот“, рече Мицкоски.
Најави дека тој и раководството на партијата цело лето ќе бидат меѓу луѓето и ќе ги посетат сите градови и села. Рече дека ова ќе биде „Лето за Македонија“.
Ова лето ќе го посветиме за 'Лето за Македонија'. затоа што тоа е нашиот долг кон нашата татковина. Тоа е она за кое што се бориме и ќе продолжиме да се бориме. Ќе биде посетен секој град од повеќе тимови на партијата. Ќе ги посетиме домовите на луѓето, ќе поразговараме со секој поединец. Ќе побараме мислење, ќе имаме граѓански собири на кои ќе ја кажуваме нашата вистина, нашата позиција и ставови. Заеднички ќе се спротивставиме на сето она што денес го мачи секој еден граѓанин. Народот мора да биде внимателен, не смееме да паднеме на изрежирани провокации“, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ.
[Image: IMG-c0b6a23ab6f8e6503c42ec807ed119fb-V.jpg]
Потенцира дека власта го потценила народот.
Имаме работа со влада и човек кој потпиша договор за капитулација. Запаметете капитулација. Имаме толку невешто водени преговори што сега на власт имаме влада која што го има епитетот 'капитулантска'. А не само што нема победа. Гледате ли да се слави во Македонија за тоа што го направија денеска? Напротив, луѓето тагуваат и плачат. За каква победа сакаат да не убедат? На вакви лаги, дури и Барон Минхаузен би му симнал капа. Згора на тоа, видовме како се колне во претците, во дедовината, во татковината, се колне дека додека дишел нема да дозволел промена на уставот. Големата вистина е дека Заев со договорот го изменил идентитетот и тоа што договорот подразбира македонско и Македонци е нешто сосема ново и друго од тоа што ние сме биле досега. Има една категорија која е непозната за оваа партијата и тој човек. А таа категорија се вика се вика срам. Во оваа темнина за македонската држава во овој мрачен тунел за нашата заедничка иднина… едно е јасно: Заев мора да падне, за Македонија да може да се издигне“, заклучи Мицкоски. (Г.А.)
[Image: IMG-da898de19d03754f600803c5b509e218-V.jpg]
19-06-2018, 12:59 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,410
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#16

Еве за комуњарите кои се циркузат со слики од Роналдо дека и тој бил повреден на протестите вчера.[Image: 35711845_2001352046784266_52794988568059...e=5BB55001]
19-06-2018, 02:21 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,410
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#17

Quote:Демонстрантите од Собранието се упатија кон „Белата палата“

19/06/2018 

[Image: vmro-dpmne-zgrada-plusinfo-1-696x365.jpg]
Граѓани незадоволни од Договорот за името со Грција, попладнево повторно се собраа на протест пред Собранието.
Истовремено во Собранието почна седницата на која се расправа за ратификација на Договорот со Грција.
Сообраќајот на улицата пред Собранието е блокиран, а околу собраниската зграда има засилено полициско присуство.
Граѓаните, од Собранието се упатија кон Штабот на ВМРО-ДПМНЕ каде, како што рекоа, ќе бараат средба со лидерот на партијата Христијан Мицкоски.
Тие претходно, додека беа пред Парламентот, побараа оставка од Владата и во знак на револт запалија копија од договорот со Грција, пеејќи ја истовремено македонската химна и песната „Едно име имаме“.
– Нема да дозволиме да помине овој договор, извикуваа незадоволните граѓани. Тие воедно ја повикаа ВМРО-ДПМНЕ да излезе од Собранието и да не го поддржи Преспанскиот документ.
Според граѓаните кои протестираат пред Собранието, референдум воопшто не треба да има.
19-06-2018, 12:07 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,410
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#18

Снимки на полицијата за протестите од 17.06

Нсловот во ПЛУСИНФО е :

Погледнете ги полициските снимки од насилните протести ВИДЕО


19-06-2018, 12:16 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,410
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#19

Quote:Мицковски ги прими граѓаните кои протестираат: Ќе дејствуваме од Собранието не од улица

19.06.2018
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ги прими претставниците на граѓаните, кои протестираа пред Собранието и побараа средба со него пред седиштето на партијата, при што им напоменал дека ги поддржува нивните протести, но пратениците од партијата нема да им се приклучат на улиците, туку ќе дејствуваат од Собранието.
Претседателот на Здружението „Семакедонски национален совет Македониум“ Страшо Олумчев, по средбата, за МИА изјави дека по нивното барање за напуштање на пратениците од опозицијата на седниците во Собранието и да се приклучат на протестите, Мицкоски им кажал дека ВМРО-ДПМНЕ нема да го напушти Собранието, но и дека нема да учествува во собраниските активности поврзани со договорот со Грција, бидејќи, како што смета, би било подобро партијата да бдие внатре и да го спречи премиерот Зоран Заев во носење штетни одлуки.
Олумчев рече дека разговарале и за референдумот за кој Мицкоски во медиумите дал изјава дека ќе гласа против, а од Здружението му посочиле дека треба да се спречи тој референдум со образложение дека името на Македонија не е добиено на гласање туку тоа се пренесувало од дедовци и прадедовци со векови.
Претседателот на здружението Олумчев рече дека ќе продолжат со сеојдневни протести се до исполнување на нивните барања меѓу кои е и заштита на името на Република Македонија и заштита на македонскиот идентитетсе.Гледајки  кои се дел организаторите на протестите, глеадјки што е случи на 17 пред собранието и читјки коментари од учесниците на протестите на 17 .06 јасно е дека се , од датумот на потпишување на договорот, па протестите, реакциите за неучество на ВМРО ДПМНЕ во протестите, односно , зошто ВМРО ДПМНЕ држи „протест “  во Битола беше обид за голема местенка, односно за компромитација на ВМРО ДПМНЕ .
Да почнам по ред.

Датумот на потпишување

17.06 е ден кога е одржано основачкото собрание на партијата ВМРО ДПМНЕ и партијата секоја година го слави тој ден. Заев и СДССМ сметаа дека ВМРО ДПМНЕ и оваа година прославата ке ја прави на тој ден во Скопје. И со тоа врвот на ВМРО ДПМНЕ и многу членови и ид внатрешноста ке бидат во Скопје. И да не се придружил никој на протестите во Скопје од ВМРО ДПМНЕ мегафоните на УДБа и Заев ке ја фрлеа целата вина за „насилните“ протеси врз ВМРО ДПМНЕ и партискиот врв.  Бесот на полицијата  кој се искажа со тепање на невини луѓе и фрлање на солзавец и шок боби беше од гневот што сценариеото им пропадна.

Протестите


Од тв снимките и фотографиите се гледа се гледа дека во кордоните на полицијата има луѓе во цивил, што е за мене чудно, бидејки како ке се разликуваат  тие луѓе од протестантите.  Значи учество на неуниформирана полиција во „смирување и контролирање“ на протестот е многу сомнителна работа.

[Image: 35531095_223308568452989_388848192743014...e=5B9ECC32]

Критики за организирањето на прослава на денот на партијата во Битола а не во Скопје.

Гие критики за мене се неосновани и сметам дека се со цел да го девалвират исправниот потег на партиското раководство тој ден да  не го слави денот на ВМРО ДПМНЕ во Скопје.
19-06-2018, 11:12 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,410
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#20

[Image: 35885790_10216545867941993_9133031905204...e=5BAE8712]
Нике патИке и избледене фармирице за секоја пригода!!
20-06-2018, 03:35 PM
Reply