Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 3.75 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Димитар Талев
Author Message
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12
#21

(06-07-2010, 11:41 PM)demmian Wrote: Хехех олади малце приятеле ке се здобиеш си инфаркт Smiley-happy068Когато свършат аргументите в една дискусия и се почне с пцовки и обиди това е сигурен израз на безсилие Icon_wink
Quote:А бре ******* бугарине,ќе ти стане ли тебе јасно дека јазикот во Македонија никогаш не е менуван?!
Не думай?!Стихотворение от Райко Жинзифов
[Image: raiko14.jpg]
Така ли пишете днеска в Македония?Гледаш и той говори за Горна и Долна земя...
Quote:Талев го користи бугарскиот литературен во своите дела, и секој еден кој живее и твори во Бугарија мора по дифолт да го владее бугарскиот и да борави со него.Таков е случајот со Талев.
А може би го владеел,защото бил македонски българин или това не ти минавало през ума?
Quote:Јас знам дека моите додека престојувале во Софија бугарскиот го користеле како службен јазик,а дома си цепеле на македонски
Това кой ти го кажа?Може би баба от София ,коя работеше за цар Борис и ти никога не си виждал или дедо ти за кой не знаеше,че съществувал до преди неколко месеци?Не ставай смешен...
Quote:На луѓето им фатиле камен нозете,пак затоа требало да се сообразуваат со бугари и да комуницираат на бугарски јазик,Тоа е нормално бре,штом живеат во Бугарија.
Убаво,че го научиле "бугарскиот",иначе никако да можат да се разберат,както и ние с тебе едвай се разбираме Icon_lolIcon_lolIcon_lol

Quote:А,иначе колку и да си мислиш ти од Македонец М буквата ја немаш!Ти си само еден ******* бугар,ништо повеќе!
Е,сега това што е двойни стандарти?!Цело време плачете по Пиринско и македонците там и тогава сме македонци,а сега и М немаме от македонци.Аз си знам колко съм македонец и имам го българския дух жив в мене,дух на македонски българин,както што го имале Гоце и Даме.Ние в Пиринско не си го продадохме гъза на сърбите за по-добра работа и некой денар повече,ти това разбираш ли го,а пишман македонецу?
Ако ти и такви като тебе сте мерило днес за прав македонец,тогава аз немам верно нищо общо с тебе.Ти имав освен буквата М и С в македонец дури 4 С...огледални.Аз ги немам сръбския манталитет и начин на мислене прав си за това,немали ги и комитите от ВМРО и македонксите преродбеници...
Много я тераш темата в офтопик.Тука се говори за Димитър Талев.Ако имаш какво да споделиш с другите форумджии и да кажеш за Талев убо,ако ли не не се чувствай задължен да отговараш на моя пост.
07-07-2010, 09:02 AM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12
#22

(06-07-2010, 10:28 PM)demmian Wrote: После тоа,во ,,Преспанските Камбани,, толку многу обрнав внимание на делот кога учителката Руменова (дојдена во Преспа од Шумен)
Ами учителката Руменова от Шумен е дошла,нема Весна от Пожаревац да дойде Party3
А Талев ясно си казва,както и старите хора са казвали за България Горната земя и за Македония Долната земя,демек два дела на една и съща земя.Ти не си читал романа,туку си читал между редовете и затова нищо не си разбрал Icon_lol
07-07-2010, 09:08 AM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12
#23

(06-07-2010, 10:28 PM)demmian Wrote: ...битно сум Македонец,на кој му се сосема ненужни бугарските пропаганди,покриени со маската на ,,вистинитост,,...
...
Славете си све,но во Бугарија! Во Македонија немате работа бре!!!
...
На Македонија не и се потребни бугарските глупости!!!
(06-07-2010, 10:28 PM)demmian Wrote: И што ако Талев користи ,,бугари,, во своите дела?!...

Ами нищо. И што като Галилей е казал, че земята се върти!?
Още 100 пъти да прочетеш Талев, пак нищо няма да вденеш. Твоето "четене между редовете" е всъщност "четене" на това, което ти самият искаш да прочетеш. Мноoого си далеч от образа на Руменова...
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
07-07-2010, 11:57 AM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12
#24

Stefan леко баце, иначе Демиан е наясно с нещата,само се прави така ни лук ял, ни мирисал...
(This post was last modified: 07-07-2010, 12:30 PM by Paradigm.)
07-07-2010, 12:30 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#25

(07-07-2010, 09:02 AM)Paradigm Wrote: Така ли пишете днеска в Македония?Гледаш и той говори за Горна и Долна земя...

(06-07-2010, 10:28 PM)demmian Wrote: Добро,тогаш дај кажи како тоа денес постои македонски јазик,кој е доста различен од вашиот бугарски,многу Македонци не ни го разбираат бугарскиот.

Ајде ја прифаќам за вистинита тезата дека Блаже Конески го ,,измислил,, и кодифицирал македонскиот литературен јазик-ОК,така нека е!

Ама ајде бре кажи како тоа на цела нација да и го внушиш тој ,,вештачки создаден јазик,, та преку вечер цела нација да земе да зборува на новосоздадениот јазик?! Хммм,како?!

Во тоа есперантистите не успеаа,не пак Блаже Конески.

Ајде кажи бугарине,јас да речеме ќе измислам нов јазик,ама кажи ја рецептата како тој јазик преку вечер да биде прифатен,пишуван и говорен од цела една нација?!Ако тоа нешто му успеало на Блаже Конески,тогаш тој не е феномен,ами бог!(07-07-2010, 09:02 AM)Paradigm Wrote: А може би го владеел,защото бил македонски българин или това не ти минавало през ума?


(06-07-2010, 10:28 PM)demmian Wrote: Талев бил македонски бугарин затоа што учел во бугарско училиште.И Блаже Конески да учеше во бугарско училиште и тој може би ќе беше македонски бугарин.Чиста чогика!(07-07-2010, 09:02 AM)Paradigm Wrote: Това кой ти го кажа?Може би баба от София ,коя работеше за цар Борис и ти никога не си виждал или дедо ти за кой не знаеше,че съществувал до преди неколко месеци?Не ставай смешен...


(06-07-2010, 10:28 PM)demmian Wrote: Како бре не сум знаел дека суштествува?!! Отсекогаш знаев кој биле и што биле моите предци,отприлика знаев што работеле,знаев оддома и дека прадедото мој бил некаков војвода,само што не знаев дека дури и него бугарите си го присвоиле како ,,бугарски војвода,,
Настрана,мојот прадедо е починат во 1948 г. починат е во мојот роден град во денешна Македонија,и тука има сеуште живи луѓе,кои го запознале прадедо ми,се сеќаваат на него,го помнат.Ама никој бре не помни дека се декларирал за бугарин или да зборувал глупости за македонски бугари и слично.Се декларирал како Македонец!!!

Мојата прабаба-неговата сопруга во документ од 1957 година е запишана како ПопоСКА,а не ПопоВА,значи и она го прифатила македонското национално самоопределување.
(07-07-2010, 09:02 AM)Paradigm Wrote: Убаво,че го научиле "бугарскиот",иначе никако да можат да се разберат,както и ние с тебе едвай се разбираме Icon_lolIcon_lol:icon_lol
:


(06-07-2010, 10:28 PM)demmian Wrote: Јас те разбирам затоа што знам бугарски,и некој Македонец те разбира затоа што упорно (ама неуспешно) се трудиш да пишуваш македонски.Ама кога истава оваа реченица би ја напишал на чист бугарски,многу Македонци и нема да те разберат.Факт!(07-07-2010, 09:02 AM)Paradigm Wrote: аз немам верно нищо общо с тебе.Ти имав освен буквата М и С в македонец дури 4 С...огледални.


Нормално дека немаш ништо општо со мене! Ти си по националност бугарин,јас сум по националност македонец! 2 различни поими како што гледаш.


(07-07-2010, 09:02 AM)Paradigm Wrote: Аз ги немам сръбския манталитет и начин на мислене прав си за това,немали ги и комитите от ВМРО и македонксите преродбеници...

Јас не знам каков е српскиот менталитет,ама по се изгледа не е за потценување штом Македонците ,,си го продале газот на србите за поубава работа за некој денар,, како што тврдиш ти!

Јас србите нит ги сакам нит ги мразам,ама по се изгледа се доста поостроумни од вас штом ,,знаеле да ја спечелјат,, Македонија.
07-07-2010, 09:00 PM
Reply