Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,908
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:[Image: Turski-dokument-za-ubistvoto-na-Delcev-5-1903_1.jpg]

„Четата на Гоце Делчев, еден од прочуените челници, составена од дваесет и еден бунтовник, на кои им се придружија и бесрамници од бугарското население, так што сега достигнаа приближно седумдесет до осумдесет (души) биле опколени од страна на одредите на царската војска во селото Баница, оддалечено два и половина часа од Сер. Во резултат на судирот кој траел триесет часа, мртви во раце паднаа единаесет бунтовници, меѓу нив и Делчев. Од бомбите и динамитот што го употребиле бунтовниците, дел од куќите изгореле. А дел од куќите кои бунтовниците вообичаено ги употребуваат како складишта за оружје,самите ги запалиле па и тие , исто така, изгореле. Под урнатините беа пронајдени и очекуваните бунтовнички постројки. Кај Царската војска имаше пет лица загинати и осум ранети. Од фатениот еден ранет бунтовник добиени се информации за другите нивни челници. Кај Делчев е најдена една карта на која е прикажан Серскиот реон иедно упатство за уривање на железничката пруга. Со оглед на дадената сигурна вест за избувнување на бунт во Сер во утврдениот ден, според текот на настаните се заклучува дека бунтовниците, со префрлување во Сер на употребените динамит и бомби во рамките на овие ден два, биле во состојба да поредизвикаат безредие. Направен е обид за смсестување на населението кое во времето на судирот било изгонето надвор од селото од страна на царската војска. Се доставува врз снова на податоци. Заповед.“

(Турски документи за убиството на Гоце Делчев, Превод, редакција и коментар Александар Стојановски стр.32-33 Архив на Македонија, 1992)
04-05-2018, 12:58 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ - by ЈорданПетровски - 04-05-2018, 12:58 PM
RE: ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ - by Вовата - 18-09-2018, 03:58 PM
RE: ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ - by Вовата - 18-09-2018, 04:00 PM
RE: ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ - by Вовата - 18-09-2018, 03:55 PM
RE: ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ - by Вовата - 18-09-2018, 04:07 PM