Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 15 Vote(s) - 2.13 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
МАКЕДОНИЈА НЕ МУ ВЕРУВА НИКОМУ
Author Message
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#2

(30-12-2009, 03:59 PM)Pirinec-Vrhovist Wrote: МАКЕДОНИЈА НЕ МУ ВЕРУВА НИКОМУ

[Image: 0CFAF276B04E2340ADC29FEFD0E45FA3.jpg]

Секако Македонија е етнички поделено општество и од интерес на овој вид анализи се одговорите на граѓаните од двете најголеми етнички заедници, Македонците и Албанците. Како што може да се види од графиконот бр. 2 во кој се поместени само одговорите на етничките Македонци, нивната довереба во политиката на Србија кон Македонија изнесува 24%, кон политиката на Бугарија 16%, кон политиката на Албанија 10%, а кон политиката на Грција само 3%.


Оттука, дури 70% од Албанците во Македонија на пример, политиката на Албанија кон Македонија ја оцениле како добра, па дури и заштитничка, а политиката на Србија кон Македонија како лоша (дури 86%). За разлика од нив, само 10% од Македонците сметаат дека политиката на Албанија кон Македонија е добра или искрена, а 61% оцениле дека не е добра. За разлика од Албанците, 24% од Македонците рекле дека политиката на Србија кон Македонија е добра, а мнозинството, како и Албанците, исто така рекле дека таа политика не е добра.

Mnogu interesna anketa.
Prvo shto padja vo oci e nesrazmerot vo doverbata kon politikata na nashite sosedi. Koga se chitaat vesnici i se sledat Forumite se dobiva vpechatok deka doverbata kon politikata na Bugarija treba ba bide nula ili pod nulata. A doverbata kon politikata na Srbija pak bazirana na pishuvanje na vesnicite bi trebala da bide mnogu povisoka, okolu 80%.

Vtorata i mnogu pozastrashuvachkata rabota e koga ke se poglednat odgovorite za Albanija i razlikite vo odgovorite na Albancite i Makedoncite. Tuka najubavo se otslikuva gradeniot so godini antagonizam pomedju Makedoncite i Albancite. Ovaa mnogu jasno ukazuva shto bi se sluchilo i kavi posledici bi imalo po Makedonija vo nekoj iden konflikt, koj postoi kako moznost. Dali vo Preshevskta dolina, dali na sever na Kosovo vo Mitrovica.
31-12-2009, 12:32 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: МАКЕДОНИЈА НЕ МУ ВЕРУВА НИКОМУ - by mara-popara - 31-12-2009, 12:32 AM