Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
РЕПУБЛИЧКИ ШТАБ ЗА РЕФОРМИ ВО ВМРО ДПМНЕ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#41

[Image: reformatori-lustracija.png]


[/url]
Quote:Jordan Petrovski „РЕФОРМАТОРИТЕ“ никако да споменат дека најголемо промашување на Груевски е неспроведувањето лустрација според Резолуциите 1096 и 1481 единстена можност да се смени, Тоталитарниот Комунистички Систем и да се растури Тајната Идеолошка Полиција.
Неокомуњарите бидете уверени дека ке донесат закон со кој ке ја забрант употребата на името ВМРО како додавка на било која патија. Што е причината за вашиот молк ?
Like
· Reply · 19 hours agoQuote:Manage
Петар Богојески Jordan Petrovski, reformatorite preku VMRO kje promoviraat nov koncept za VISTINSKA lustracija, so dokumenti od Belgrad... e sega kako Vie zagrizenite kje pominete, toa ne znam... [Image: 1f609.png]?
Like
· Reply · 2 hours agoQuote:Jordan Petrovski Петар Богојески зар ме сметаш мене и другите за толку малоумни па ке ни продаваш приказна за тоа дека БеОград ке ви ги даде вистинските документи, досиеа за да се суди на нивните луѓе во Македонија. Луѓе кои го попречувале и попречуваат Осамостојувањето и Демократизирањето на Македонија.
Во скоро сите посткомунистички држави се спроведе лустрација. Таму се лустрираа носителите на Комунизмот - значи таму имаше идеолошка борба помеѓу идеолошките левици и десници. За да биде целисходна, и од полза на народно помирување и обединување, лустрацијата во Македонија мора да зафати многу подлабоко. Во Македонија не е вршен прогон само на идеолошки неистомисленици, туку најголем дел од прогонуваните (околу 90%) се по национална основа. Прогонувани се Македонци (левичари, десничари и центристи), кои беа за Самостојна и Демократска Држава Македонија.
За да се спроведе лустрација , поточно за да се открие целата Српска мрежа во Македонија, нетреба да се измислуваат некои нови концепти па да лустрацијата , поточно откривањето на соработниците на странски држави во Македонија пак заврши како лустрацијата на Груевски, ветер и магла. Советот на Европа во својата Резолуција 1096 го дал наједноставниот начин како да се спроведе лустрацијаво едниствено легитимната институција ,СУДОТ, која е единствена институција која прогласува некого за виновен или не. Да бидам јасен докрај само треба во кривичниот закон да се имплементира членот 7 од Резолуцијата 1096.

пс.досиета на Македонци кои се прогонувани и после 1991 година , поточно за период 1918-2009 година, (за тој период поседувам документ, непобитен доказ за моево тврдење , бидејки моето барање било поднесено 2011, што незначи дека досиета за до ден денешен се таму) се во БеОград, ако досиета и за период после 1991 година се во БеОград, тоа значи дека по налог на БеОград се и отворани и се отварат досиета на Македнци во Македонија и ширум светот!
Like
· Reply · about an hour agoQuote:Manage
Петар Богојески Jordan Petrovski ok ok... [Image: 1f44d_1f3fc.png]?? jasno mi e mene... ne se plasi, toa se samo dokumenti!!! Eve nie “reformatorite” ne se plasime... [Image: 1f609.png]?
Like
· Reply · about an hour agoQuote:Jordan Petrovski Петар Богојески нормално е вие „РЕФОРМАТОРИТЕ“ да не се плашите од досиеата кои би ги дал БеОград, јас јасно напишав дека :
-зар ме сметаш мене и другите за толку малоумни па ке ни продаваш приказна за тоа дека БеОград ке ви ги даде вистинските докумен...See more
Like
· Reply · about an hour ago


Quote:Manage
Петар Богојески Jordan Petrovski daj opusteno... zosto sega vakov pesimizam... vistinska lustracija kje napravi komparacija i so tie od Sofija... [Image: 1f609.png]?
Like
· Reply · about an hour agoQuote:Jordan Petrovski Петар Богојески нема песимизам, само укажувам дека манипулација, БеОград ке ги даде досиеа тешко ке ви помине кај Македонците. Затоа не се ни трудете да ја продавате та приказна.
Да повторам:
-Во Македонија не е вршен прогон само на идеолошки неистомисленици, туку најголем дел од прогонуваните (околу 90%) се по национална основа. Прогонувани се Македонци (левичари, десничари и центристи), кои беа за Самостојна и Демократска Држава Македонија.

Или вие „РЕФОРМАТОРИТЕ“, негирате дека Србија во Вардарскиот дел на Македонија бил главниот попречувач а со тоа и прогонувач на Македонци кои се злагале, бореле за Самостојна и Демократска Држава Македонија?
Like
· Reply · 57 minutes agoQuote:Manage
Петар Богојески Jordan Petrovski da da... nie sme dokazani srpski chetnici... ne fati konechno... [Image: 1f609.png]?
Ne se sekiraj, lustracijata kje go pokaze toa od sto najvekje se plashish... vistinski kodoshi!
Poz.
Like
· Reply · 24 minutes ago 
Quote:Jordan Ptrovski Петар Богојески, така е јас сум тој кој се плаши! Затоа наместо да бацам рака на БЕОГРАДСКИТЕ ГАЗДИ, како скоро сите во Македонија кои заради некои нивни постапки службата ги оценила како опасност по СРПКАТА доминација во Македонија, јас тргнав на таа доминација да и оставам неизбришлива трага. Да оставам трага и кој се најтврдокорните бранители на таа СРПСКА доминација во Македонија. Азилот кој го добив во Канада е дел од тоа. Кривичната пријава која ја поднесов 2007 година, против врвот на СДБ, иако бев 100% сигурен дека таа кривична пријава БеОградските слуги нема да дозволат да се процесиура е вториот неизбришлив доказ за СРПСКАТА доминација во Македонија. Да не одам подалеку, ке го споменам само молкот за обидот на СРПСКИТЕ газди да инсконстрираст докази дека ВМРО ДПМНЕ се финасира од Бугарија и молкот на „вмровците“ од врвот на партијата па до оние „обични“ членови кои денеска се удираат в гради дека тие се заштиниците на идеалот на ВМРО.
Молкот на вас „РЕФОРМАТОРИТЕ„ на плукањето по ВМРО, кое се врши преку медиумите кои и вас ве подржуваат, молкот на инситирањето на комисијата за реформи на судството со закон да обезбеди дека немало прогон на Македонци заради идеалот на ВМРО, Самостојна и Демокртска Македонија, проамерикански орјентирана, после 1991 година само покажува колу сте вие посветени на идеалот на ВМРО!
пс дали оваа твоја реакција е по наредба на Џабир Дерала, промоторот на вас „РЕФОРМАТОРИТЕ“, бидејки досега не се осмелуваше никој од вас „РЕФОРМАТОРИТЕ“ да полемизира со мене а сега иддднаш ви светна да ме заплашуваре со некоја СРБОКОМУЊАРСКА лустрација. На таква лустрација јас сум подложен од 1992 година па навака.
[url=https://www.facebook.com/zvezdan.georgievski/posts/10214748880333784?comment_id=10214750419172254&notif_id=1511095363756124&notif_t=feed_comment_reply#]Reply · A few seconds ago
(This post was last modified: 19-11-2017, 03:04 PM by ЈорданПетровски.)
19-11-2017, 02:33 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#42

[/url]
Quote:Branko MW Pavlovski Jordan Petrovski greska si ,jas I ti tri dena polemiziravme za istoto sto go.pisuvas
Like
· Reply · 10 hrs


Quote:Петар Богојески Jordan Petrovski i za Vas vistinata kje izleze... dali na Dzabir sajot ili na nekoj drug, kako i da e, kje se sretneme so istata...
Poz od mene.
Like
· Reply · 7 hrsQuote:Jordan Petrovski Петар Богојески вистината за мене, она додека сум бил во Македонија излегла. А ке излезе и оваа откако сум заминал од Македонија во егзил и за мене и за оние што останале во Македонија и продолжиле да одработуваат за Српски интереси.
Еве уште едно потсетување што сум напишал пред седум ,осум години. Ама и тогаш вие сегашниев „бранители“ на идеалот на ВМРО по се по службена должност сте одмолчале .

-„Одговорите и решенијата лежат во „Сина птица“ и во „Бугарска амбсада“!

Епилогот мора да се бара во онаа што ни е достапно. Јас, Ј. П. неколку пати напишав, а и денеска ќе го повторам. Сите премиери, министри на полицијата, директори на служби во МВР и агенциите, како да се избрани по препорака на полициско-политичкото подземје. На тоа ме наведува факатот кој сум го повторил многу пати досега: Никој не сакаше да ги чепне и расветли случаите "СИНА ПТИЦА" и случајот во кој јас сум инволвиран, тн. „бугарска амбасада“, а кој требаше да "докаже" дека ВМРО-ДПМНЕ е финансирана од Бугарија.
Во моето досије се гледа многу убаво континуитетот во службите со времињата од пред 1991 година, oд Сиљан Аврамовски заменикот на Сашо Мијалков подобра личност за континуитето на прогонот на Македонци нема. . Ги споменувам овие два случаи поради едноставноста и многуте докази кои ќе донесат брза завршница. Преку моето досие ќе се стаса и до другите планови за инволвирање на луѓе од службата во ВМРО-ДПМНЕ. Планот за „купување" на дел од раководството на ВМРО ДПМНЕ и планот за инфилтрирање на луѓе во партијата - преку студентските протести. Плановите се работени во исто време и од ист центар.
Груевски не може да се крие со приказни за Белград. Мојата кривична пријава е покрената пред три години, и ако досега беше спроведена истрагата и виновниците изведени пред лицето на правдата, ќе беа објаснети сите случувања од 1991 година до денеска, па деновиве немаше да има потреба од универзитетски професори да копаат по нивните бавчи, барајќи досиеја како загубено злато.“

Сега после оваанапишано од вас што го читам ми станува јасно зошто сте одолчале. Причината ево тоа што тогаш ке се откриело кој се бил соработник на БеОград во зачувувањето на Српските интерси во Македонија.
Like
· Reply · 7 hrsQuote:Branko MW Pavlovski Јас еднаш убаво ти пишав дека си ја имаш мувата на капата и си викаш цело време иш иш иш
Like
· Reply ·
2
· 7 hrsQuote:Петар Богојески Jordan Petrovski jas kako uchesnik vo tie aferi vo 1990 ne mozam da zboruvam... zatoa molcham... sram me bilo!
Like
· Reply ·
1
· 6 hrsQuote:Jordan Petrovski Петар Богојески само они кои со тие афери направиле штетата на ВМРО дпмне молчат, но не од срам туку заради тоа што уште аргатуваат на истиот газда.
Оние кои пак се за тие афери да не се поведе судска постапка заради неоткирвање на српските инсталации во Македонија се користат со разни подметнувања како оваа твоево, СРАМ!! , ...
Like
· Reply · 6 hrs


Quote:Петар Богојески Jordan Petrovski mora edno da si svesen... uste od 1970 rabotam za UDBA!!! Od mene ne smees da barash da sum protiv srpskite ekipi vo RM!! Toa te molam na druga adresa... jas si sum mlado chetniche...
Like
· Reply · 6 hrs
Quote:Branko MW Pavlovski Jordan Petrovski очигледно имаш некој проблем сам со себе и заглавен си со умот пред 30 години. Што го боли к.. Петар Богојески за нешто што се случило пред 3 децении,он тогаш бил дете. А сега па кој фактор е он да ги расчистува. Дали си добар искрено те прашувам ???
Like
· Reply · 6 hrs


Quote:Jordan Petrovski Петар Богојески се според правилата од Уредбите за спас од дискусии кој се неповолни за тие која ја играат играта на „РЕФОРМАТОРИ“ а реформите се се да остане исто само , него да го нема!
Like
· Reply · 6 hrs


Quote:Branko MW Pavlovski Jordan Petrovski врати се во Македонија и на маса ќе дискутираме за све,а вака позади твојот профил можеби се крие некој ПРОВОКАТОР ОД УДБА по ново БИА
Like
· Reply · 6 hrsQuote:Петар Богојески Branko MW Pavlovski kako ne se sramite vie reformatorite?!? Direkno ste vinovni sto Jovanka go shitna Tito vo 1968... i toa kje izleze na videlo... kje vidite vie ako se zapne g-din Jordan Petrovski... sram!
Like
· Reply · 5 hrsQuote:Branko MW Pavlovski Се срамиме ама тоа е тоа [Image: 1f648.png]?[Image: 1f649.png]?[Image: 1f64a.png]?
Like
· Reply · 5 hrs
[url=https://www.facebook.com/groups/1974746486126261/permalink/1987370618197181/?comment_id=1987375854863324&reply_comment_id=1987833358150907&comment_tracking=%7B%22tn%22%3A%22R%22%7D]
20-11-2017, 12:58 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#43

Quote:Централен Штаб на внатрепартиската иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ


17/12/2017 
[Image: reformatori-stab1.jpg]

Денеска во Скопје се одржа состанок на Централниот Штаб на Внатрепартиската Иницијатива за демократизација и модернизација на ВМРО-ДПМНЕ во присуство на активисти од Републичкиот штаб, 19 Окружни и сите Општински штабови низ Република Македонија. На истиот се разгледа реализацијата на планот за работа за 2017 година и актуелната состојба со закажаниот вонреден Конгрес на партијата.
Централниот штаб полноважно работеше и одлучуваше во присуство на 245 од поканетите 250 активисти на ВМРО-ДПМНЕ. Со значително мнозинство од присутните, донесени се следните заклучоци:
 Внатрепартиската Иницијатива за демократизација и модернизација на ВМРО-ДПМНЕ во голем дел ги исполни зацртаните активности, согласно Планот за работа за 2017 година.
 Внатрепартиската Иницијатива беше започната со цел темелна имплементација на принципите и вредностите за демократизација, модернизација, европеизација и обединување на ВМРО преку ВМРО-ДПМНЕ. Во таа смисла Иницијативата ќе продолжи со активностите сè до конечна реализација на целите.

[Image: reformatori-stab.jpg]

 Во поглед на закажаниот вонреден Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ во Валандово, Централниот штаб ги реафирмира принципите и вредностите наведени во Декларацијата за демократизација и модернизација на ВМРО-ДПМНЕ и Декларацијата “Европско ВМРО-ДПМНЕ за европска Македонија” пред личностите и борбата за преземање на обврската да се управува партијата. Од тие причини, нема да предложиме кандидат за претседател на овој Конгрес.
 Начинот на кој се повика и брзината со кој се организира овој вонреден Конгрес, за жал може да биде причина за негово повторување во блиска иднина.

[Image: reformatori-stab2.jpg]

 Искрено им благодариме на 208те делегати кои дадоа поддршка на идејата за учество на Внатрепартиската Иницијатива на овој Конгрес. Повикуваме нивната одлука за учество на Конгресот и евентуалната поддршка на некој од предложените кандидати за Претседател на ВМРО-ДПМНЕ, да ја изразува нивната слободна волја и убедување од една страна, но особено да ги имаат во предвид принципите и заложбите на внатрепартиската иницијатива и барањето за демократизација на Статутот на партијата, се вели во соопштението од внатрепартиската иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ.
17-12-2017, 07:17 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#44

Quote:Малчески: Триесетина луѓе не бевме повикани на состанокот на Иницијативата за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, денес си извршија „погреб“

[Image: samoil-malcevski-mala.jpg]

17/12/2017

На денешниот состанок на Иницијативата за реформи на ВМРО-ДПМНЕ не биле повикани 30-тина луѓе, кои претходно се обединија за партијата да ја изнесат на вистинскиот пат.

Еден од нив е и Самоил Малчески, кој за „Фокус“ истакна дека се почнало како искрена намера за реформи на партијата, како место за дебата каде сечие мислење ќе биде слушнато – за општо добро, за добро на ВМРО ДПМНЕ, за добро на Македонија.
– Многу искрени луѓе ја поддржаа иницијативата зашто имаше добра насока и искрен концепт. Но што се случи потоа ретко кој може со сигурност да каже. Почнаа да се маргинализираат луѓето кои имаа сопствен став, луѓето кои аргументирано им се спротиставуваа на самопрогласените “лидери”, да се бришат нивни постови на фб групите, да не се повикуваат на состаноци, па дури имаше и обиди да се оцрнат тие луѓе! За денес она што јавно се прокламираше дека ќе биде општ обединувачки Конгрес неколмина го приватизираа во паралелен Конгрес. Место борба за идеали, гледаме борба за фотелји! – истакна Малчески.
Според него, денес иницијативата извршила погреб.
– Многумина од поддржувачите револтирано реагираат. Ако некој мисли да прави паралелни Конгреси и да се пребројува за да прави нова партија нека им е со среќа. Иницијатива за реформи на ВМРО ДПМНЕ – THE END.Борбата продолжува, ВМРО ДПМНЕ мора да се мореднизира и да се демократизира.
Нов Статут, нова доктрина, нова програма! Нови луѓе, за нови победи! – додаде Малчески.
(This post was last modified: 18-12-2017, 12:09 AM by ЈорданПетровски.)
18-12-2017, 12:08 AM
Reply