Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 12 Vote(s) - 3.42 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Љубчо Георгиевски најави враќање или политичко самоубиство?
Author Message
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

(06-09-2013, 11:06 AM)hristo Wrote: Љубчо Георгиевски има интервју во новиот ФОКУС. Еве дел од неговите ставови:

Нападите од ВМРО-ДПМНЕ против мене беа во континуитет од неколку години и не почнаа со коалицирањето со Црвенковски. Новата гарнитура во партијата влезе во игра во која не може да победи зашто половина Македонија е сведок на настаните. Се обидоа да ме бајпасираат со Драган Богдановски, за кого правеа и документарни серии, но нивниот процес на лустрација им излезе автогол од заседа. Богданоски е трагична жртва на борбата за македонска самобитност , кој по долгогодишните заложби за независна Македонија , за жал, станал соработник на тајните служби. И ние, кога не ги знаевме неговите врски со службите , го создадовме култот на Богдановски како жртва на комунистичкиот репресивен апарат, но неуспешниот обид на раководството на ВМРО-ДПМНЕ да го претстави Богдановски како оснивач на партијата , за да ме “ избришат“ мене, ги турна во самонегирање и под нови обвинувања дека УДБА ја формирала партијата. Актуелното раководство на ВМРО-ДПМНЕ живее со таа фрустрација дека се узурпатори на партијата , но историјата ќе ја згази и нивната лажна прикаска...

Intervjuto mi nalikuva na nisto.
Zali i toj sto e zaminal Branko.
Zali i poradi faktot i soznanie da te sakaat i da se spremni duri i da ginat za tebe.
Samo ako toa go posakal do 1998, a bil bez 1.000 marki zasteda koja sam ja zarabotil.
Potoa koga ima desetici ili stotici miliona evra da ne go ebava nikoja za skapana sliva e toa e bolka.
Za Dragan Bogdanovski istiot imal prilika da kaze porano,sega e licemerie da se vadi na nesrekata na pokojniot.
Zar toj Dragan koj bil skrsen od sluzbata ne e zasluzil svoe mesto.
Kakvo mesto bara Ljubco toa go on cuvstvuva i gleda vo godini po 2002.
Konceptot na delot na UDBA koj stoel zad Ljubce i Branko sigurno im imal receno zemete se.
Ukradete gi milionite i milijardite marki i dolari.
Sto gi poseduvala Makedonija vo togasna NBM i vo bankite.
Parite ke gi zemem nie a narodot ovca ke go ebavame 5-6 veka.
E arno ama se imat zaebano , Makedoncite gi procitaa i si zaminaa i si zaminuvaat.
Isto ke bide i so aktuelnive velicini.
Itar narod ne e ko onoj u Argentina ,Brazil,Kolumbija ,Meksiko.

06-09-2013, 06:58 PM
Reply
stetos2000 Offline
Member
***

Posts: 53
Joined: Apr 2013
Reputation: 0

(06-09-2013, 02:41 PM)ЈорданПетровски Wrote: Љупчо не е ништо поарен од Груевски и тој се обидува формирањето да го присвои. Во неговата книга тврди дека тој и Змејковски се основачи на партијата. Тоа е ноторна лага!!

Не бе, ти си, ти си основачът на ВМРО-ДПМНЕ не Любчо, простни некой "доказ" сайта на mn.mk, да се посмея малко

Поръбен Македонец от Пиринска Македониjа Makedonija
06-09-2013, 07:46 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,710
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(06-09-2013, 07:46 PM)stetos2000 Wrote:
(06-09-2013, 02:41 PM)ЈорданПетровски Wrote: Љупчо не е ништо поарен од Груевски и тој се обидува формирањето да го присвои. Во неговата книга тврди дека тој и Змејковски се основачи на партијата. Тоа е ноторна лага!!

Не бе, ти си, ти си основачът на ВМРО-ДПМНЕ не Любчо, простни некой "доказ" сайта на mn.mk, да се посмея малко


Јас не сум рекол никогаш дека сум основач. Јас не сум бил, ниту сум член ва ВМРО ДПМНЕ.(29-07-2013, 03:44 PM)ЈорданПетровски Wrote: На 24.04.1990 година, Дане Поповски со сопругата Стефка пристига во Ресен каде иако ненајавен на автобуската станица го пречекуваат Диана Транталовска и Борис Змејковски. Во тие денови на предстојот на Дане Поповски во Царев Двор се финализираат договорите и конечно е договорено спојувањето на ДПМНЕ со ВМРО. Прифатени се двата услова: програмата на ВМРО и во името на партијата првин да стои ВМРО.
Оваа Љупчо неможел да не го знае.

Првата средба на Дане со Љупчо е остварена кога се прави договорот за одење во Германија. На тој договор во хотел Метропол присуствуваат: Дане, Стефка, Голубовски, Љупчо и Змејковски.

Преговорите ги споменува и Ставре Џиков во неговата книга но во малку поизменета форма. Имено преговорите не се во куќата на Транталовцки како што пишува Ставре Џиков во книгата и на преговорите не присуствува Љупчо Георгиевски, бидејки преговорите завршуваат кон крајот на април. Одењето во Минхен е на крај на Мај а враќањето во почетокот на Јуни.

Quote:По тридневен престој во Минхен, се враќаат во домот на Владо Транталовски во Ресен. Во куќата на Транталовски престојуваат: Наум Андоновски од село Перово, ресенско, професор по англиски; Дане Поповски и Гоце Андоновски двајцата од Царев Двор и Митко Николовски од село Перово , сите од ресенскo. Тука, по предлог на претседателот на Иницијативниот одбор Љубчо Георгиевски, партијата го добива името ВМРО- ДПМНЕ.
06-09-2013, 08:36 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

(06-09-2013, 02:41 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(06-09-2013, 11:06 AM)hristo Wrote: Љубчо Георгиевски има интервју во новиот ФОКУС. Еве дел од неговите ставови:

Нападите од ВМРО-ДПМНЕ против мене беа во континуитет од неколку години и не почнаа со коалицирањето со Црвенковски. Новата гарнитура во партијата влезе во игра во која не може да победи зашто половина Македонија е сведок на настаните. Се обидоа да ме бајпасираат со Драган Богдановски, за кого правеа и документарни серии, но нивниот процес на лустрација им излезе автогол од заседа. Богданоски е трагична жртва на борбата за македонска самобитност , кој по долгогодишните заложби за независна Македонија , за жал, станал соработник на тајните служби. И ние, кога не ги знаевме неговите врски со службите , го создадовме култот на Богдановски како жртва на комунистичкиот репресивен апарат, но неуспешниот обид на раководството на ВМРО-ДПМНЕ да го претстави Богдановски како оснивач на партијата , за да ме “ избришат“ мене, ги турна во самонегирање и под нови обвинувања дека УДБА ја формирала партијата. Актуелното раководство на ВМРО-ДПМНЕ живее со таа фрустрација дека се узурпатори на партијата , но историјата ќе ја згази и нивната лажна прикаска...
Љупчо не е ништо поарен од Груевски и тој се обидува формирањето да го присвои. Во неговата книга тврди дека тој и Змејковски се основачи на партијата. Тоа е ноторна лага!!Koj moze i koj smee za ovaa da debatira...dali moze da postojat povece vistini...ili vistinata e edna i edinstvena...
07-09-2013, 01:40 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,710
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(07-09-2013, 01:40 AM)Larsson Wrote:
(06-09-2013, 02:41 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(06-09-2013, 11:06 AM)hristo Wrote: Љубчо Георгиевски има интервју во новиот ФОКУС. Еве дел од неговите ставови:

Нападите од ВМРО-ДПМНЕ против мене беа во континуитет од неколку години и не почнаа со коалицирањето со Црвенковски. Новата гарнитура во партијата влезе во игра во која не може да победи зашто половина Македонија е сведок на настаните. Се обидоа да ме бајпасираат со Драган Богдановски, за кого правеа и документарни серии, но нивниот процес на лустрација им излезе автогол од заседа. Богданоски е трагична жртва на борбата за македонска самобитност , кој по долгогодишните заложби за независна Македонија , за жал, станал соработник на тајните служби. И ние, кога не ги знаевме неговите врски со службите , го создадовме култот на Богдановски како жртва на комунистичкиот репресивен апарат, но неуспешниот обид на раководството на ВМРО-ДПМНЕ да го претстави Богдановски како оснивач на партијата , за да ме “ избришат“ мене, ги турна во самонегирање и под нови обвинувања дека УДБА ја формирала партијата. Актуелното раководство на ВМРО-ДПМНЕ живее со таа фрустрација дека се узурпатори на партијата , но историјата ќе ја згази и нивната лажна прикаска...
Љупчо не е ништо поарен од Груевски и тој се обидува формирањето да го присвои. Во неговата книга тврди дека тој и Змејковски се основачи на партијата. Тоа е ноторна лага!!Koj moze i koj smee za ovaa da debatira...dali moze da postojat povece vistini...ili vistinata e edna i edinstvena...Вистина има само една.!
07-09-2013, 03:20 AM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

(07-09-2013, 03:20 AM)ЈорданПетровски Wrote: Вистина има само една.!


Se soglasuvam deka vistinata e edna ,no ocigledno e deka ima mnogu verzii na taa edna vistina vo Makedonija.
07-09-2013, 07:59 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(07-09-2013, 01:40 AM)Larsson Wrote:
(06-09-2013, 02:41 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(06-09-2013, 11:06 AM)hristo Wrote: Љубчо Георгиевски има интервју во новиот ФОКУС. Еве дел од неговите ставови:

Нападите од ВМРО-ДПМНЕ против мене беа во континуитет од неколку години и не почнаа со коалицирањето со Црвенковски. Новата гарнитура во партијата влезе во игра во која не може да победи зашто половина Македонија е сведок на настаните. Се обидоа да ме бајпасираат со Драган Богдановски, за кого правеа и документарни серии, но нивниот процес на лустрација им излезе автогол од заседа. Богданоски е трагична жртва на борбата за македонска самобитност , кој по долгогодишните заложби за независна Македонија , за жал, станал соработник на тајните служби. И ние, кога не ги знаевме неговите врски со службите , го создадовме култот на Богдановски како жртва на комунистичкиот репресивен апарат, но неуспешниот обид на раководството на ВМРО-ДПМНЕ да го претстави Богдановски како оснивач на партијата , за да ме “ избришат“ мене, ги турна во самонегирање и под нови обвинувања дека УДБА ја формирала партијата. Актуелното раководство на ВМРО-ДПМНЕ живее со таа фрустрација дека се узурпатори на партијата , но историјата ќе ја згази и нивната лажна прикаска...
Љупчо не е ништо поарен од Груевски и тој се обидува формирањето да го присвои. Во неговата книга тврди дека тој и Змејковски се основачи на партијата. Тоа е ноторна лага!!Koj moze i koj smee za ovaa da debatira...dali moze da postojat povece vistini...ili vistinata e edna i edinstvena...

Ларсон, вистината е една но кажувачи на таа вистина се многубројни и секој сака своето место ( својата улога) да ја нагласи а некој и да ја пренагласи. Па, од таму се јавуваат повеќе верзии на таа едниствена вистина. Класична парадигма за вакво толкување на единствената вистина ја даде јапонскиот режисер Акиро Куросава во својот култен филм “ Рашамон“ ( инаку службен ник на официјлниот оснивач на ВМРО-ДПМНЕ по актуелната официјална историографија), кога настанот го гледаат, секој посебно, тројца луѓе и тие имаат три верзии на таа единствената вистина.
Па, така и сега чија вистина е за формирањето на ВМРО-ДПМНЕ? Љубчо Герогиевски арно вели дека е добро што пола Македонија е сведок кој е бил позади формирањето и ширењето на идеологијата на ВМРО-ДПМНЕ и кој ја идеолошки водел и преставувал партијата. Сега, некој се прави на тоше! Дали е битно кој во соба седел и зборел за формирање на некоја патриотска партија ( 1990 година) чија основна цел е формирање на независна македонска држава, или е поважно кој таа идеја ја обработил ( модерно имплементирал). Кој одел по Македонија и ја ширел таа идеја? Затоа, можеби, и никогаш ке нема точно да се дознае кој каква улога имал во создавање на идејата за таква партија или кој колку допринесол во нејзинот зачеток, но сигурно се знае кој ЈАВНО во секој град и село ја промовирал таа идеја. Сведок на тоа е цела Македонија и секоја накнадна интервенција или манипулација во старт го дискредитира тој кој се обидува да ја промени таа 20 годишна историја. За античка Македонија можат да не лажат ама за она за кои сме биле сведоци и учесници не.
На крај, Љубчо Георгиевски седнал и ја напишал својата вистина за таа историја од пред 20-ина години. Никој не брани да некој друг ја напиша својата вистина, па тие вистини да се соочат.

10-09-2013, 01:15 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,710
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(10-09-2013, 01:15 PM)hristo Wrote:
(07-09-2013, 01:40 AM)Larsson Wrote: Koj moze i koj smee za ovaa da debatira...dali moze da postojat povece vistini...ili vistinata e edna i edinstvena...Ларсон, вистината е една но кажувачи на таа вистина се многубројни и секој сака своето место ( својата улога) да ја нагласи а некој и да ја пренагласи. Па, од таму се јавуваат повеќе верзии на таа едниствена вистина. Класична парадигма за вакво толкување на единствената вистина ја даде јапонскиот режисер Акиро Куросава во својот култен филм “ Рашамон“ ( инаку службен ник на официјлниот оснивач на ВМРО-ДПМНЕ по актуелната официјална историографија), кога настанот го гледаат, секој посебно, тројца луѓе и тие имаат три верзии на таа единствената вистина.
Па, така и сега чија вистина е за формирањето на ВМРО-ДПМНЕ? Љубчо Герогиевски арно вели дека е добро што пола Македонија е сведок кој е бил позади формирањето и ширењето на идеологијата на ВМРО-ДПМНЕ и кој ја идеолошки водел и преставувал партијата. Сега, некој се прави на тоше! Дали е битно кој во соба седел и зборел за формирање на некоја патриотска партија ( 1990 година) чија основна цел е формирање на независна македонска држава, или е поважно кој таа идеја ја обработил ( модерно имплементирал). Кој одел по Македонија и ја ширел таа идеја? Затоа, можеби, и никогаш ке нема точно да се дознае кој каква улога имал во создавање на идејата за таква партија или кој колку допринесол во нејзинот зачеток, но сигурно се знае кој ЈАВНО во секој град и село ја промовирал таа идеја. Сведок на тоа е цела Македонија и секоја накнадна интервенција или манипулација во старт го дискредитира тој кој се обидува да ја промени таа 20 годишна историја. За античка Македонија можат да не лажат ама за она за кои сме биле сведоци и учесници не.
На крај, Љубчо Георгиевски седнал и ја напишал својата вистина за таа историја од пред 20-ина години. Никој не брани да некој друг ја напиша својата вистина, па тие вистини да се соочат.
Христо, за да се дојде до вистината за формирањето на ВМРО ДПМНЕ треба да се раздвојат два поима. Основањето, односно преговорите за спојување на ВМРО и ДПМНЕ и основањето на Општинските Комитети.
10-09-2013, 08:26 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(10-09-2013, 08:26 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(10-09-2013, 01:15 PM)hristo Wrote:
(07-09-2013, 01:40 AM)Larsson Wrote: Koj moze i koj smee za ovaa da debatira...dali moze da postojat povece vistini...ili vistinata e edna i edinstvena...Ларсон, вистината е една но кажувачи на таа вистина се многубројни и секој сака своето место ( својата улога) да ја нагласи а некој и да ја пренагласи. Па, од таму се јавуваат повеќе верзии на таа едниствена вистина. Класична парадигма за вакво толкување на единствената вистина ја даде јапонскиот режисер Акиро Куросава во својот култен филм “ Рашамон“ ( инаку службен ник на официјлниот оснивач на ВМРО-ДПМНЕ по актуелната официјална историографија), кога настанот го гледаат, секој посебно, тројца луѓе и тие имаат три верзии на таа единствената вистина.
Па, така и сега чија вистина е за формирањето на ВМРО-ДПМНЕ? Љубчо Герогиевски арно вели дека е добро што пола Македонија е сведок кој е бил позади формирањето и ширењето на идеологијата на ВМРО-ДПМНЕ и кој ја идеолошки водел и преставувал партијата. Сега, некој се прави на тоше! Дали е битно кој во соба седел и зборел за формирање на некоја патриотска партија ( 1990 година) чија основна цел е формирање на независна македонска држава, или е поважно кој таа идеја ја обработил ( модерно имплементирал). Кој одел по Македонија и ја ширел таа идеја? Затоа, можеби, и никогаш ке нема точно да се дознае кој каква улога имал во создавање на идејата за таква партија или кој колку допринесол во нејзинот зачеток, но сигурно се знае кој ЈАВНО во секој град и село ја промовирал таа идеја. Сведок на тоа е цела Македонија и секоја накнадна интервенција или манипулација во старт го дискредитира тој кој се обидува да ја промени таа 20 годишна историја. За античка Македонија можат да не лажат ама за она за кои сме биле сведоци и учесници не.
На крај, Љубчо Георгиевски седнал и ја напишал својата вистина за таа историја од пред 20-ина години. Никој не брани да некој друг ја напиша својата вистина, па тие вистини да се соочат.
Христо, за да се дојде до вистината за формирањето на ВМРО ДПМНЕ треба да се раздвојат два поима. Основањето, односно преговорите за спојување на ВМРО и ДПМНЕ и основањето на Општинските Комитети.

Тоа што потекна од актуелизација на темата-кој го основа ВМРО-ДПМНЕ, а поттикната од луѓе околу денешната раководна гарнитура на ВМРО-ДПМНЕ, беше да се потисне секакав улога на Љубчо Георгиевски и за столб на таа идеја да се прогласи Драган Богдановски. Со тоа се добива две поволности:
1. Љубчо Георгиевски во тој процес се маргинализира и му се намалува славата,

2. Драган Богдановски се прогласува за оснивач на ВМРО-ДПМНЕ ( така се води сега) , а ако и се открие дека тој бил соработник и од таа улога работел таа нова партија да се стави под контрола на службите, пак се добива, зошто ке се тврди дека оснивање на таа партија не е автохтон процес на идејата за македонска независнот а врз заложбите на историското ВМРО, туку манипулација на службите. Значи, немало многу големи патриоти тогаш во Македонија, туку главната борба за македонските интереси ја води сегашната гарнитура на ВМРО-ДПМНЕ.

Што се однесува за формирање на општинските комитети, самиот Георгиевски вели за тоа дека се формирани на самите собири по градовите и селата. Кој се јавувал за тие позиции се бирал веднаш. Немало претходна мрежа на луѓе со таква идеја, па од тие луѓе да се бираат раководствата по општинските комитети. А, им се брзало за да го проверуваат секој таков кандидат од две причини. Немале доволно луѓе за такви проверки и второ-изборите биле за неколку месеци. Па, најверојатно секакви луѓе ( веројатно контролирани и од службите) влегувале во општинските комитети.

11-09-2013, 07:19 AM
Reply
Тодор Offline
Македонски Българин
***

Posts: 111
Joined: Oct 2010
Reputation: 27

(11-09-2013, 07:19 AM)hristo Wrote:
(10-09-2013, 08:26 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(10-09-2013, 01:15 PM)hristo Wrote:
(07-09-2013, 01:40 AM)Larsson Wrote: Koj moze i koj smee za ovaa da debatira...dali moze da postojat povece vistini...ili vistinata e edna i edinstvena...Ларсон, вистината е една но кажувачи на таа вистина се многубројни и секој сака своето место ( својата улога) да ја нагласи а некој и да ја пренагласи. Па, од таму се јавуваат повеќе верзии на таа едниствена вистина. Класична парадигма за вакво толкување на единствената вистина ја даде јапонскиот режисер Акиро Куросава во својот култен филм “ Рашамон“ ( инаку службен ник на официјлниот оснивач на ВМРО-ДПМНЕ по актуелната официјална историографија), кога настанот го гледаат, секој посебно, тројца луѓе и тие имаат три верзии на таа единствената вистина.
Па, така и сега чија вистина е за формирањето на ВМРО-ДПМНЕ? Љубчо Герогиевски арно вели дека е добро што пола Македонија е сведок кој е бил позади формирањето и ширењето на идеологијата на ВМРО-ДПМНЕ и кој ја идеолошки водел и преставувал партијата. Сега, некој се прави на тоше! Дали е битно кој во соба седел и зборел за формирање на некоја патриотска партија ( 1990 година) чија основна цел е формирање на независна македонска држава, или е поважно кој таа идеја ја обработил ( модерно имплементирал). Кој одел по Македонија и ја ширел таа идеја? Затоа, можеби, и никогаш ке нема точно да се дознае кој каква улога имал во создавање на идејата за таква партија или кој колку допринесол во нејзинот зачеток, но сигурно се знае кој ЈАВНО во секој град и село ја промовирал таа идеја. Сведок на тоа е цела Македонија и секоја накнадна интервенција или манипулација во старт го дискредитира тој кој се обидува да ја промени таа 20 годишна историја. За античка Македонија можат да не лажат ама за она за кои сме биле сведоци и учесници не.
На крај, Љубчо Георгиевски седнал и ја напишал својата вистина за таа историја од пред 20-ина години. Никој не брани да некој друг ја напиша својата вистина, па тие вистини да се соочат.
Христо, за да се дојде до вистината за формирањето на ВМРО ДПМНЕ треба да се раздвојат два поима. Основањето, односно преговорите за спојување на ВМРО и ДПМНЕ и основањето на Општинските Комитети.

Тоа што потекна од актуелизација на темата-кој го основа ВМРО-ДПМНЕ, а поттикната од луѓе околу денешната раководна гарнитура на ВМРО-ДПМНЕ, беше да се потисне секакав улога на Љубчо Георгиевски и за столб на таа идеја да се прогласи Драган Богдановски. Со тоа се добива две поволности:
1. Љубчо Георгиевски во тој процес се маргинализира и му се намалува славата,

2. Драган Богдановски се прогласува за оснивач на ВМРО-ДПМНЕ ( така се води сега) , а ако и се открие дека тој бил соработник и од таа улога работел таа нова партија да се стави под контрола на службите, пак се добива, зошто ке се тврди дека оснивање на таа партија не е автохтон процес на идејата за македонска независнот а врз заложбите на историското ВМРО, туку манипулација на службите. Значи, немало многу големи патриоти тогаш во Македонија, туку главната борба за македонските интереси ја води сегашната гарнитура на ВМРО-ДПМНЕ.

Што се однесува за формирање на општинските комитети, самиот Георгиевски вели за тоа дека се формирани на самите собири по градовите и селата. Кој се јавувал за тие позиции се бирал веднаш. Немало претходна мрежа на луѓе со таква идеја, па од тие луѓе да се бираат раководствата по општинските комитети. А, им се брзало за да го проверуваат секој таков кандидат од две причини. Немале доволно луѓе за такви проверки и второ-изборите биле за неколку месеци. Па, најверојатно секакви луѓе ( веројатно контролирани и од службите) влегувале во општинските комитети.

Со това, дека Любчо треба да се понижи, Йордан се съгласува. Ако пулиш той упорно я турка тезата дека по 1945тата съществувало некакво ВМРО и дека имало некакво обединувателно събрание между ВМРО и ДПМНЕ. Поинаку не можело да му се притури ВМРО на ДПМНЕ. По тая теза ВМРО и БНД на Красимир Каракачанов имале обединувателно събрание. Инаку како можел Каракачанов да го притури ВМРОто отпреди БНД?
Небото да е книга, морето мастило, не ще можам да напишам своите ядови.
11-09-2013, 11:54 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,710
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(11-09-2013, 07:19 AM)hristo Wrote:
(10-09-2013, 08:26 PM)ЈорданПетровски Wrote: Христо, за да се дојде до вистината за формирањето на ВМРО ДПМНЕ треба да се раздвојат два поима. Основањето, односно преговорите за спојување на ВМРО и ДПМНЕ и основањето на Општинските Комитети.Тоа што потекна од актуелизација на темата-кој го основа ВМРО-ДПМНЕ, а поттикната од луѓе околу денешната раководна гарнитура на ВМРО-ДПМНЕ, беше да се потисне секакав улога на Љубчо Георгиевски и за столб на таа идеја да се прогласи Драган Богдановски. Со тоа се добива две поволности:
1. Љубчо Георгиевски во тој процес се маргинализира и му се намалува славата,

2. Драган Богдановски се прогласува за оснивач на ВМРО-ДПМНЕ ( така се води сега) , а ако и се открие дека тој бил соработник и од таа улога работел таа нова партија да се стави под контрола на службите, пак се добива, зошто ке се тврди дека оснивање на таа партија не е автохтон процес на идејата за македонска независнот а врз заложбите на историското ВМРО, туку манипулација на службите. Значи, немало многу големи патриоти тогаш во Македонија, туку главната борба за македонските интереси ја води сегашната гарнитура на ВМРО-ДПМНЕ.Христо ме изненадуваш и разочаруваш со твојата кусогледост. Играта околу основањето и основачите на ВМРО ДПМНЕ е многу посуштествена и всашност е битка која се води од 1945 година до денеска.

Еве ти доказ дека полемиката е покрената одамна. Зошто тогаш Љупчо не одговорил. Зошто тогаш Љупчо не го демантирал Данета?


[Image: 2m6n5ds.jpg]

Писмо објавено 1992 година во "ПУЛС" на кое до денеска нема одговор


Ние многу одамна сме напишале што е суштина на спорот;


(14-10-2010, 07:33 PM)ЈорданПетровски Wrote: Од друга страна, една група на луѓе подржана а по се и финансирана од Груевски, се обидува основањето на ВМРО ДПМНЕ да го врзе исклучиво за Драган Богдановски и Берлинската група. Целта е многу јасна. Утре, историчарите кога ќе ги обработуваат писмата, манифестите, декларациите, и досието на Драган Богдановски и кога нема да сретнат ни збор за ВМРО, ќе ја отфрлат тезата дека се работело за нешто сериозно и додавањето на четирите букви ВМРО ќе биде третирана како симбилика или само пропаганден потег. Со тоа ќе се изврши најголема историска лага и ќе се документира дека немало континуитет на ВМРО и оти единствена вистина, која ете, ја докажуваат, е дека комунизмот од српска провиниенција ни даде држава. Што е и основна цел на антимакедонската политика од 1943/1990 година и до денеска.Тоа што не им успеа на УДБа со Драгана сега ке го одработува Љупчо.
Дали си се запрашал зошто Љупчо не го споменува Данета и Стевка, сопругата на Данета.(11-09-2013, 07:19 AM)hristo Wrote: Што се однесува за формирање на општинските комитети, самиот Георгиевски вели за тоа дека се формирани на самите собири по градовите и селата. Кој се јавувал за тие позиции се бирал веднаш. Немало претходна мрежа на луѓе со таква идеја, па од тие луѓе да се бираат раководствата по општинските комитети. А, им се брзало за да го проверуваат секој таков кандидат од две причини. Немале доволно луѓе за такви проверки и второ-изборите биле за неколку месеци. Па, најверојатно секакви луѓе ( веројатно контролирани и од службите) влегувале во општинските комитети.


Љупчо одел да ги формира тие комитети, но не одел сам. Постои видеолента од скоро сите основачки собранија, правам напори да добијам копија. На лентата ке се види кој покрај Љупо го носел товарот на основањето на општинските комитети.


пс. дали сеуште веруваш дека Љупчо беше купен од УДБа пред 1998 година.
12-09-2013, 01:03 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,710
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(11-09-2013, 11:54 AM)Тодор Wrote:
(11-09-2013, 07:19 AM)hristo Wrote: Тоа што потекна од актуелизација на темата-кој го основа ВМРО-ДПМНЕ, а поттикната од луѓе околу денешната раководна гарнитура на ВМРО-ДПМНЕ, беше да се потисне секакав улога на Љубчо Георгиевски и за столб на таа идеја да се прогласи Драган Богдановски. Со тоа се добива две поволности:
1. Љубчо Георгиевски во тој процес се маргинализира и му се намалува славата,

2. Драган Богдановски се прогласува за оснивач на ВМРО-ДПМНЕ ( така се води сега) , а ако и се открие дека тој бил соработник и од таа улога работел таа нова партија да се стави под контрола на службите, пак се добива, зошто ке се тврди дека оснивање на таа партија не е автохтон процес на идејата за македонска независнот а врз заложбите на историското ВМРО, туку манипулација на службите. Значи, немало многу големи патриоти тогаш во Македонија, туку главната борба за македонските интереси ја води сегашната гарнитура на ВМРО-ДПМНЕ.

Што се однесува за формирање на општинските комитети, самиот Георгиевски вели за тоа дека се формирани на самите собири по градовите и селата. Кој се јавувал за тие позиции се бирал веднаш. Немало претходна мрежа на луѓе со таква идеја, па од тие луѓе да се бираат раководствата по општинските комитети. А, им се брзало за да го проверуваат секој таков кандидат од две причини. Немале доволно луѓе за такви проверки и второ-изборите биле за неколку месеци. Па, најверојатно секакви луѓе ( веројатно контролирани и од службите) влегувале во општинските комитети.Со това, дека Любчо треба да се понижи, Йордан се съгласува. Ако пулиш той упорно я турка тезата дека по 1945тата съществувало некакво ВМРО и дека имало некакво обединувателно събрание между ВМРО и ДПМНЕ. Поинаку не можело да му се притури ВМРО на ДПМНЕ. По тая теза ВМРО и БНД на Красимир Каракачанов имале обединувателно събрание. Инаку како можел Каракачанов да го притури ВМРОто отпреди БНД?Тодоре за случувањата 1990 година, односно обидот ВМРО да направи партија, спојувањето на ВМРО и ДПМНЕ бил консултиран, прашан и Ванчо Михајлов.

12-09-2013, 01:36 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(12-09-2013, 01:03 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(11-09-2013, 07:19 AM)hristo Wrote:
(10-09-2013, 08:26 PM)ЈорданПетровски Wrote: Христо, за да се дојде до вистината за формирањето на ВМРО ДПМНЕ треба да се раздвојат два поима. Основањето, односно преговорите за спојување на ВМРО и ДПМНЕ и основањето на Општинските Комитети.Тоа што потекна од актуелизација на темата-кој го основа ВМРО-ДПМНЕ, а поттикната од луѓе околу денешната раководна гарнитура на ВМРО-ДПМНЕ, беше да се потисне секакав улога на Љубчо Георгиевски и за столб на таа идеја да се прогласи Драган Богдановски. Со тоа се добива две поволности:
1. Љубчо Георгиевски во тој процес се маргинализира и му се намалува славата,

2. Драган Богдановски се прогласува за оснивач на ВМРО-ДПМНЕ ( така се води сега) , а ако и се открие дека тој бил соработник и од таа улога работел таа нова партија да се стави под контрола на службите, пак се добива, зошто ке се тврди дека оснивање на таа партија не е автохтон процес на идејата за македонска независнот а врз заложбите на историското ВМРО, туку манипулација на службите. Значи, немало многу големи патриоти тогаш во Македонија, туку главната борба за македонските интереси ја води сегашната гарнитура на ВМРО-ДПМНЕ.Христо ме изненадуваш и разочаруваш со твојата кусогледост. Играта околу основањето и основачите на ВМРО ДПМНЕ е многу посуштествена и всашност е битка која се води од 1945 година до денеска.

Еве ти доказ дека полемиката е покрената одамна. Зошто тогаш Љупчо не одговорил. Зошто тогаш Љупчо не го демантирал Данета?


[Image: 2m6n5ds.jpg]

Писмо објавено 1992 година во "ПУЛС" на кое до денеска нема одговор


Ние многу одамна сме напишале што е суштина на спорот;


(14-10-2010, 07:33 PM)ЈорданПетровски Wrote: Од друга страна, една група на луѓе подржана а по се и финансирана од Груевски, се обидува основањето на ВМРО ДПМНЕ да го врзе исклучиво за Драган Богдановски и Берлинската група. Целта е многу јасна. Утре, историчарите кога ќе ги обработуваат писмата, манифестите, декларациите, и досието на Драган Богдановски и кога нема да сретнат ни збор за ВМРО, ќе ја отфрлат тезата дека се работело за нешто сериозно и додавањето на четирите букви ВМРО ќе биде третирана како симбилика или само пропаганден потег. Со тоа ќе се изврши најголема историска лага и ќе се документира дека немало континуитет на ВМРО и оти единствена вистина, која ете, ја докажуваат, е дека комунизмот од српска провиниенција ни даде држава. Што е и основна цел на антимакедонската политика од 1943/1990 година и до денеска.Тоа што не им успеа на УДБа со Драгана сега ке го одработува Љупчо.
Дали си се запрашал зошто Љупчо не го споменува Данета и Стевка, сопругата на Данета.(11-09-2013, 07:19 AM)hristo Wrote: Што се однесува за формирање на општинските комитети, самиот Георгиевски вели за тоа дека се формирани на самите собири по градовите и селата. Кој се јавувал за тие позиции се бирал веднаш. Немало претходна мрежа на луѓе со таква идеја, па од тие луѓе да се бираат раководствата по општинските комитети. А, им се брзало за да го проверуваат секој таков кандидат од две причини. Немале доволно луѓе за такви проверки и второ-изборите биле за неколку месеци. Па, најверојатно секакви луѓе ( веројатно контролирани и од службите) влегувале во општинските комитети.


Љупчо одел да ги формира тие комитети, но не одел сам. Постои видеолента од скоро сите основачки собранија, правам напори да добијам копија. На лентата ке се види кој покрај Љупо го носел товарот на основањето на општинските комитети.


пс. дали сеуште веруваш дека Љупчо беше купен од УДБа пред 1998 година.

Јордане, во толку луѓе во животот сум се разочарал, па ако и некој се разочара во мене...не ми паѓа тешко Icon_razz. Важно е да се има човечко достоинство и свој став врз основа на разумот и срцето, тој да се почитува и да се остави демократски простор тој став да се искажува.
Ке се обидам јас, Христо , да му одговорам на г-нот Дане Поповски на неговото писмо од 1992 година во Пулс, зошто со дел од неговите видувања не се сложувам.


Драг Господине Дане Поповски,

Еве, после 20 години најдов за потребно да ви одговорам на вашето писмо од 1992 година објавено во ПУЛС а како реакција на пишување на Мане Јаковлевски. Вашиот соборец од Комитетот за демократизација на Македонија г-от Јордан Петровски тврди дека никој досега не одговорил на вашите ставови во тоа писмо, со што сугерира дека вашите ставои се исправни и вистинити, па затоа никој не се осмелил да одговори. Со дел од вашите ставои не се сложувам, што пак не значи дека моите се исправни. Сакам само да ви покажам дека вашите ставови за состојбите во Македонија и за нејзината иднина не се поклопуваат со разбирањата и потребите на сите граѓани во Македонија. Барем не за мене. А, и јас сум дел од таа Македонија.
Му се обраќате на Мане Јаковлевски ( помеѓу своите од милост наречен Јак) со првична благодарност на нивниот допринос кон националната каузата, но и татковската забелешка дека организацијата опростува “ чукање по градите“, но дека сега не е време за тоа. Ова кажува дека тогаш не сте знаеле за неговата ( нивната) вистинска улога во тој процес на формирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ.
Потоа го кажувате моралниот кодекс на вашата организација ( “ ние, македонските националисти никогаш не сме го гледале личниот инетерс...“), заборавајки или незнаејки дека една партија не може во реалниот живот да има такво морално кредо. Едноставно, тоа не е можно. Партија е една нужна организација во демократскиот систем, со кој се доаѓа до власт за да се реализираат програмите на таа партија. Партијата не може да се состои од неколку луѓе каде тој кодекс и може да функционира. Таа е составена од многу луѓе чии мотиви за членство во таа партија е различно. Контрола на тоа, просто, во реалниот живот е невозможна. Па така, се ставате во улога на сонувач на една идеализирана претстава на национална партија која ке биде лишена од “ егоистичкиот кариеризам“.
Велите дека партијата не е формирана на 30.05 и 01.06 туку на 17.06.2013! Па, тоа е точно, но нели за да се дојде до тоа оснивачко Собрание ке требало некој претходен договор помеѓу тие кои решиле да формираат таква партија? Па, и за формирање на куќен совет ке треба претходен разговор помеѓу позаинтерисираните за ред во зградата пред тој куќен совет да се повика.
Ја спомнувате улогата на Стево Донски-Мајката, што не е спорно, како што не може да биде спорна ничија улога на тоа оснивачко собрание.
Е, сега, клучното. Писмото ви е пишувано 1992 година, значи околу 2 години по формирање на партијата. Наместо, тогаш дa ja кажете вистината за тие настани, нели, како директен учесник ви тоа го оставате на “ ...ќе си каже времето“. Па, г-ине Поповски еве како го кажува времето! Секој кажува по свое, и сеуште, немаме автентично толкување за тие настани околу формирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ. Јордан Петровски се обидува да го склопи мозаикот, но сепак тој не е активен и директен учесник во тие настани.
На крајот следи вашата елаборација што за вас претставуваат “ тие 4 свети златни букви ВМРО“ и барање “да се остават тие златни букви и партијата да продолжи како ДПМНЕ( товарот бил претежок за тиа кои тоа име го носеле ). Правите диференцијација помеѓу партија и ВМРО, кое го толкувате како-“ ВМРО не бара власт, ами бара обединета, слободна и независна Македонија.
Генерално правите две , по мене, погрешни тези:

1. Се повикувате на историското ВМРО и го монополизирате со вашата групациа правото на континуитетот со него, иаку се огрешувате со еден од неговите принципи на делувањето. Принципот на обединување е запазен, но вториот принцип од ваша страна е погазен. Македонизмот, на кој се повикувате во овој текст, не суштествува како принцип ( заложба) на историското ВМРО. Тоа за нив е била непознаница. Тие луѓе биле со блгарска самосвест и сознание, а опцијата за Независна Македонија им била изнудена поради историските констелации , т.е. инетересите на големите европски сили биле дијаметрално различни од руските стратешки интереси. А, без амин на големите сили секое стекнување на независност во овие простори било невозможно. Затоа историското ВМРО ја прифатило идејата за независна Македонија како предчекор во спојување со Блгариа кога тоа ке го дозволат историските услови. Вака кажано од моја страна, ова ке ви звучи ретроградно и многу проблгарски, но тогаш такви биле размислувањата на дејците на ВМРО. Македонизмот се јавува во средината на 30-ите години као резултат на коминтеровските планови за ширење на болшевистичката револуција и затоа е и донесена таа резолуција со која се обзнанува дека Македонците се нов народ.

2. Тезата за обединета Македонија, на која се повикувате и 1992 година е , пак, сосема погрешна, нереална и аполитична. Со тоа се легитимирате како сонувач на идеја, која во времето на историското ВМРО била многу реална и остварлива, во периодот на Тодор Александров и Ванчо Михајлов , сеуште присатна, но многу тешко оствралива,во период по 1945 веќе нереална амбиција а сега ( т.е. 1992) сосема далеку од реалноста. Зошто? Па, утврдените граници, постоечката демографска структура во ,посебно, Грција, условена со бегањето на тукашните во Блгариа, трансферот на населеноето во два првца ( Грција-Блгариа и Грција-Турција), егзодусот по граѓанската војна во Грција го направија своето. И Љубчо Георгиевски повикуваше на конгрес во Солун, па никој во Македонија ( а камоли во светот) не го прими и разбра тоа сериозно. Сега во Солун може да се оди само на шопинг и летување.

Со должна почит кон вашето дело , Христо.

12-09-2013, 10:47 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,710
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(12-09-2013, 10:47 AM)hristo Wrote: 1. Се повикувате на историското ВМРО и го монополизирате со вашата групациа правото на континуитетот со него, иаку се огрешувате со еден од неговите принципи на делувањето. Принципот на обединување е запазен, но вториот принцип од ваша страна е погазен. Македонизмот, на кој се повикувате во овој текст, не суштествува како принцип ( заложба) на историското ВМРО. Тоа за нив е била непознаница. Тие луѓе биле со блгарска самосвест и сознание, а опцијата за Независна Македонија им била изнудена поради историските констелации , т.е. инетересите на големите европски сили биле дијаметрално различни од руските стратешки интереси. А, без амин на големите сили секое стекнување на независност во овие простори било невозможно. Затоа историското ВМРО ја прифатило идејата за независна Македонија како предчекор во спојување со Блгариа кога тоа ке го дозволат историските услови. Вака кажано од моја страна, ова ке ви звучи ретроградно и многу проблгарски, но тогаш такви биле размислувањата на дејците на ВМРО. Македонизмот се јавува во средината на 30-ите години као резултат на коминтеровските планови за ширење на болшевистичката револуција и затоа е и донесена таа резолуција со која се обзнанува дека Македонците се нов народ.Нема да кометирам многу. Мојот коментар е: внукот му ги кажува меѓите на дедото, така и ти му држиш предавање на Данета за националното чувство. Во тоа лежи целата македонска трагедија.
Комунистичкиот систем не научи да не почитуваме туѓо искуство. Христо Дане бил основач на ВМРО ПРАВДА неможеш да му спориш дека незнаел ништо. Вујкото на неговата сопруга бил еден од потенцијалните атентатори на Кралот Александар. Тој бил на тренин во Јанка Пуста. Ослободи се од умислата дека коминтерната ја створила МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА.
Ке повторам дека објаснувањата на Brailsford се најблиску до вистината.
12-09-2013, 12:42 PM
Reply
Тодор Offline
Македонски Българин
***

Posts: 111
Joined: Oct 2010
Reputation: 27

Една организация се припознава према нейните цели и намери. Така да дейностите на ВМРО за остварванье на нейните цели и намери беа прекиннати уще во 1936тата. Тоа значи ако нема дейности, нема цели и намери, нема организация. Со остварваньето на РМ, иако в границите на СФРЮ, покрай другото, требаше да се покаже дека целите и намерите на македонците (македонските българи) се оствария. Тоа значи нема потреба од понатамошни действия, относно нема потреба од ВМРО.

Со промена на политичките прилики, ДПМНЕ самостойно немаше никакво значение и близина кай народот. И самиот Любчо кажа, без буквите ВМРО, ДПМНЕ немаше пазарна вредност, не можеше да му се продаде на народот. Тоа е чистата вистина защо стоят тие букви пред името на партията. ВМРО како организация не постоела за да имало некакво обединяване со ДПМНЕ.

А що се отнася на Ванчо Михайлов, той од революциони действия се повлече од по одамна. Така и да бил опитан неговиот отговор щте беше равнодушен.
Небото да е книга, морето мастило, не ще можам да напишам своите ядови.
12-09-2013, 01:39 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(12-09-2013, 12:42 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(12-09-2013, 10:47 AM)hristo Wrote: 1. Се повикувате на историското ВМРО и го монополизирате со вашата групациа правото на континуитетот со него, иаку се огрешувате со еден од неговите принципи на делувањето. Принципот на обединување е запазен, но вториот принцип од ваша страна е погазен. Македонизмот, на кој се повикувате во овој текст, не суштествува како принцип ( заложба) на историското ВМРО. Тоа за нив е била непознаница. Тие луѓе биле со блгарска самосвест и сознание, а опцијата за Независна Македонија им била изнудена поради историските констелации , т.е. инетересите на големите европски сили биле дијаметрално различни од руските стратешки интереси. А, без амин на големите сили секое стекнување на независност во овие простори било невозможно. Затоа историското ВМРО ја прифатило идејата за независна Македонија како предчекор во спојување со Блгариа кога тоа ке го дозволат историските услови. Вака кажано од моја страна, ова ке ви звучи ретроградно и многу проблгарски, но тогаш такви биле размислувањата на дејците на ВМРО. Македонизмот се јавува во средината на 30-ите години као резултат на коминтеровските планови за ширење на болшевистичката револуција и затоа е и донесена таа резолуција со која се обзнанува дека Македонците се нов народ.Нема да кометирам многу. Мојот коментар е: внукот му ги кажува меѓите на дедото, така и ти му држиш предавање на Данета за националното чувство. Во тоа лежи целата македонска трагедија.
Комунистичкиот систем не научи да не почитуваме туѓо искуство. Христо Дане бил основач на ВМРО ПРАВДА неможеш да му спориш дека незнаел ништо. Вујкото на неговата сопруга бил еден од потенцијалните атентатори на Кралот Александар. Тој бил на тренин во Јанка Пуста. Ослободи се од умислата дека коминтерната ја створила МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА.
Ке повторам дека објаснувањата на Brailsford се најблиску до вистината.

И јас нема да коментирам многу. Ако јас на Дане Поповски му држам предавања за националното чувство , како внук на дедо, тогаш тој им држи предавања на сите македонски преродбеници и воени дејци кажувајки им што биле тие по национални чувство, како дедо на својот прадедо Icon_razz. Тука нема разлика помеѓу него и Блаже Ристовски. Јас не спорам за Поповски дека не знае ништо, јас спорам дека тој се вклопува во шемата на македонизмот кој ги негира искажаните национални чувства на македонските дејци. Ако навистина е така тогаш побарај од македонскиот историчар Зоран Тодоровски да ја наслика македонската историја по ваша желба, а не по документите врз кој тој ( Тодоровски) ги напишал своите книги. А, јас се водам во моите ставови по неговите книги.

12-09-2013, 02:27 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,710
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(12-09-2013, 02:27 PM)hristo Wrote:
(12-09-2013, 12:42 PM)ЈорданПетровски Wrote: Нема да кометирам многу. Мојот коментар е: внукот му ги кажува меѓите на дедото, така и ти му држиш предавање на Данета за националното чувство. Во тоа лежи целата македонска трагедија.
Комунистичкиот систем не научи да не почитуваме туѓо искуство. Христо Дане бил основач на ВМРО ПРАВДА неможеш да му спориш дека незнаел ништо. Вујкото на неговата сопруга бил еден од потенцијалните атентатори на Кралот Александар. Тој бил на тренин во Јанка Пуста. Ослободи се од умислата дека коминтерната ја створила МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА.
Ке повторам дека објаснувањата на Brailsford се најблиску до вистината.И јас нема да коментирам многу. Ако јас на Дане Поповски му држам предавања за националното чувство , како внук на дедо, тогаш тој им држи предавања на сите македонски преродбеници и воени дејци кажувајки им што биле тие по национални чувство, како дедо на својот прадедо Icon_razz. Тука нема разлика помеѓу него и Блаже Ристовски. Јас не спорам за Поповски дека не знае ништо, јас спорам дека тој се вклопува во шемата на македонизмот кој ги негира искажаните национални чувства на македонските дејци. Ако навистина е така тогаш побарај од македонскиот историчар Зоран Тодоровски да ја наслика македонската историја по ваша желба, а не по документите врз кој тој ( Тодоровски) ги напишал своите книги. А, јас се водам во моите ставови по неговите книги.
Христо, Дане го искажал своето чувство многу јасно и не само тој. Лозунгот на ВМРО СДРМА-ПРАВДА бил Македонија, протекторат на Америка ако биле Македонски Бугари зошто не барале спојување со Бугарија. Ти се обидуваш да му каже-ш на Дане дека незнаел и незнае што е.
Наместо неговото сведочење да ти биде аларм дека нешто и некаде си побркал ти се држиш слепо до некои твои убедувања. Ти реков Brailsford најсано ја отсликал причината за бугарофилството.
12-09-2013, 03:09 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

Трлам очи и не можам да верувам... Јордан му противречи на главниот бугараш на бугарашкиот форум Котле... чеј да обрнам нешто...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
19-09-2013, 06:20 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(19-09-2013, 06:20 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Трлам очи и не можам да верувам... Јордан му противречи на главниот бугараш на бугарашкиот форум Котле... чеј да обрнам нешто...

О, Мрачен јавачу по тендерските македонски врвици, гледаш колку е осамена мојата вистина ... помеѓу вас-македонистите или, пак, неинформираните Icon_razz
19-09-2013, 10:43 AM
Reply
симеон Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Mar 2013
Reputation: 0

Любчо Георгиевски е изтървал ДПМНЕ и сигурно в Македония се приема като "бугараш", предавник.Ако партията му защитава по ясна пробългарска позиция дали ще има по добро политическо бъдеще?
20-09-2013, 03:34 PM
Reply