Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 12 Vote(s) - 3.42 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Љубчо Георгиевски најави враќање или политичко самоубиство?
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,085
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(08-02-2011, 03:10 AM)Makedonec Wrote: Добро без лутење,во право си можеби Мисирков е Србин,а можеби и Русин....тамам работа Македонец,треба да се запрашаме дали човек што живеел на толку релации можеме да си го присвоиме само за нас..пупу скраја да е..златно цел живот живееме под туѓи пропаганди,па сега наеднаш ќе се правиме мангупи и ќе си земаме за право да присвојуваме личности кои животот го посветиле за македонската кауза Shok

Ако ништо друго барем Мисирков,јасно и гласно кажал дека него најбитна му е Македонија како посебна држава,посебна нација со свој единствен јазик....а успат од дното на душата ги мразел буарските,српските па и грчките пропаганди...и постојано одржувал говори пред студенти за тоа дека треба да се освестат и да почнат да се занимаваат со Македонија!!!

А за тоа што ВМРО дејствувало од Бугарија,изгледа дека навистина сакаш да потенцираш некој работи кои очигледно си ги разбрал во погрешен контекст....како прво треба да се запрашаш дали таму наишле на разбирање и "искрена поддршка",или биле прогонувани како кучиња!!!

Мисирков-За македонцките работи стр 75

"А ако Македонија до сега со мали исклу’чејн’а се јет
развијала оддел’но од Бугарија и Србија, то она можит да чинит
и за однапред, ушче поеке, шчо пропагандите: бугарцка и
србцка употребуваат сите и дозволени и не дозволени стретства
да искоренат во нашијот народен жиот сé самобитно, сé чисто
македонцко
."


Можеби вака ке ти биде појасно:


(06-02-2011, 01:32 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Ке те замолам само немој да кажеш ама Бугарите ги присвојуваат, тоа е друго прашање и да го оставиме засега.Quote:Гоце Делчев бил учител на бугарската егзархија,
Даме Груев егзархиски учител во Смилево
Ѓорче Петров егзархиски учител во Штип

08-02-2011, 05:45 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,085
Joined: Mar 2010
Reputation: 36Да го потсетам Љупчо дека шверцот на цигари не прекинал 1998 година. И дека неговиот пријател Далаверски е извршителот на шверцот во период 1997-2002 година. Се разбира тоа неможел да го работи без знаење на ПРЕМИЕРОТ Георгиевски и без знаење на МИНИСТЕРОТ Груевски.Quote:"Најиндикативен пример е информацијата за трите камиони, а тоа се: камион со рег. Таб. СК 082 ФН, возач Трајковски Миле, наполнет со 10.000 кг. “Партнер”, а во испратницата беше напишано дека има цигари “МТ”; камион со рег. Таб. ЈА 10-66, ЦА 592-47, возач Чакаревиќ Благоја, наполнет со 10.330 кг. “Партнер”, а на испратниците пишуваше дека има “МТ”; и камион со рег.таб. СК 966 ХЕ, возач од ”Македонија Табак”, наполнет со 2.300 кг. Цигари од марката “Регал”, а во испратницата исто така стоеше дека се вози “МТ”. Информацијата требаше да и биде предадена на МВР која требаше да направи контрола и да ги фати шверцерите на дело!
Додека камионите сеуште беа во кругот на фабриката, и покрај упорните инсистирања на некои од вработените кон Љубе Бошковски и Пане Велев да ги отворат камионите, тие и двајцата изјавуваат дека испратниците се добри, и не ги отвораат камионите. "


Quote:Белградскиот неделник „Време“ објави текст за рутата на шверцот со цигари во регионот


Докторот испрал 50 милиони марки во Македонија

Бугарскиот шеф на подземјето, Докторот и синот на Слободан Милошевиќ, Марко, преку земјава прошверцувале цигари во вредност од 76 милиони евра. Неделникот "Време" пишува дека во шверцот бил вмешан и Драган Даравелски, кој се крие во Белград и има направено пластична операција на лицето

http://217.16.70.245/izdanija/2023/37049.jpg


Горан Адамовски
Бугарскиот шеф на подземјето, Иван Тодоров - Доктор (42), кој беше убиен пред две недели, во периодот од 1996 до 2000 година, во соработка со Марко Милошевиќ, син на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ, преку Македонија прошверцувале цигари за 76 милиони евра. Докторот испрал и 50 милиони германски марки за време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ", пишува српскиот неделник "Време", кој објави опширен текст за шверцот на цигари во регионот.
Цигарите од Македонија, како што пишува неделникот, во Србија биле внесувани со шлепери и преку железницата, а за сето тоа биле запознаени царинските служби на двете земји.
Понатаму, во текстот се вели дека Марко Милошевиќ се служел со бугарско-македонската врска, која веќе била изработена од страна на инфраструктурите на Аркан во Македонија. Бродот полн со шверцувани цигари пристигнувал во пристаништето во Бургас и ја истоварувал стоката. Екипата на Докторот ги полнела камионите и ги испраќала во Македонија, при што им помагал директорот на Царинската управа, Драган Даравелски. Докторот, пишува српско "Време", во Македонија успеал да испере околу 50 милиони тогашни марки за владата на ВМРО-ДПМНЕ од 1998 до 2002 година. "Даравелски, без кого ништо не се можело, има 14 компании во Македонија и собрал десетина милиони евра, поврзувајќи се со српската мафија и со шверцот на течни горива и цигари, за што се бара сега ", наведува "Време" и додава: "Даравелски го бара македонското МВР, но не се трудат премногу да го пронајдат, бидејќи би можел нешто да каже и за сегашната власт". Даравелски побегнал во Белград, имал лажни документи, а наводно, за секој случај, направил и пластична операција на лицето, тврдат извори на неделникот. Кога во 2002 година, ВМРО-ДПМНЕ ја загуби власта, многу податоци стигнале и во Бугарија, што резултираше со кривични пријави против Иван Тодоров-Доктор и неколку негови пријатели. Тогаш изби и крајно непријатна афера, бидејќи некои весници објавија фотографии од јахтата на Докторот, закотвена во Монте Карло, а на кои може да се видат и министерот за финансии на Бугарија, Милан Велчев, пратеникот Мирослав Севилевски и поранешниот министер за сообраќај...
Во текстот под наслов "Маркова работа и пријатели", неделникот пишува за "активностите" на синот на Слободан Милошевиќ и на Мира Марковиќ, односно за шверцот со цигари во Србија од Хрватска, Македонија, Бугарија, Црна Гора и Босна и Херцеговина. Една белградска приватна телевизија откри дека постои извештај за оперативна акција наречена "Мрежа", која Управата за организиран криминал ја водела долго, а ја завршила во септември 2003 година. Резултатот е обемен извештај за шверцот со цигари, влезот и излезот на парите, банковните сметки, фиктивните компании преку кои се переле парите. На графичкиот приказ на акцијата "Мрежа", на врвот од дијаграмот, првото место рамноправно го делат Марко Милошевиќ, Мира Марковиќ и нивниот пријател од Пожаревац, Михаљ Кертес - Брацика. На дното од дијаграмот се наоѓаат големите производители на цигари: "Филип Морис", "Тобачна Љубљана", "Тутунски комбинат"- Прилеп", "Македонија табак", ТДР - Ровињ, "Австрија табак" и БАТ, пишува неделникот.
10-04-2011, 03:07 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

Ефтов сака да го седне Љубчо кај Бранче и тоа е целта на овој разговор. Така мене ми изгледа, иако мислам дека после избори НП ќе оди во коалиција со ДПМНЕ, како 2006.
10-04-2011, 04:08 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(10-04-2011, 04:08 PM)Nikola Wrote: Ефтов сака да го седне Љубчо кај Бранче и тоа е целта на овој разговор. Така мене ми изгледа, иако мислам дека после избори НП ќе оди во коалиција со ДПМНЕ, како 2006.

На мене почнува да ми личи дека Љубчо го подготвуваат за премиер на коалиционата влада на СДСМ.
10-04-2011, 07:47 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

(10-04-2011, 07:47 PM)Solenik Wrote:
(10-04-2011, 04:08 PM)Nikola Wrote: Ефтов сака да го седне Љубчо кај Бранче и тоа е целта на овој разговор. Така мене ми изгледа, иако мислам дека после избори НП ќе оди во коалиција со ДПМНЕ, како 2006.

На мене почнува да ми личи дека Љубчо го подготвуваат за премиер на коалиционата влада на СДСМ.

Да беше така, ќе пробуваа да му ја симнуваат бугарштината, а Ефтов, не гледам дека тоа го прави, а и на Љубчо тоа не му смета. Освен тоа, сама по себе звучи фрапантно таа идеја.
10-04-2011, 08:00 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,085
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(10-04-2011, 08:00 PM)Nikola Wrote:
(10-04-2011, 07:47 PM)Solenik Wrote:
(10-04-2011, 04:08 PM)Nikola Wrote: Ефтов сака да го седне Љубчо кај Бранче и тоа е целта на овој разговор. Така мене ми изгледа, иако мислам дека после избори НП ќе оди во коалиција со ДПМНЕ, како 2006.

На мене почнува да ми личи дека Љубчо го подготвуваат за премиер на коалиционата влада на СДСМ.

Да беше така, ќе пробуваа да му ја симнуваат бугарштината, а Ефтов, не гледам дека тоа го прави, а и на Љубчо тоа не му смета. Освен тоа, сама по себе звучи фрапантно таа идеја.Бугарштината му ја симнуваат и тоа сериозно. Тие што му ја создадоа ти ке му ја симнат. Во минатата емисија во која на Ефтов му беше гостин Каракачанов изнесоа една долго криена вистина а тоа е дека контактите со Каракачанов се многу пред Љупчо да влезе во игра околу основањето на ДПМНе и спојувањето на ДПМНЕ и ВМРО.
Каракачанов беше јасен дека посеттата на Бугарија на делегација на ДПМНЕ во состав Драган богдановски, Мане Јаковлевски и стојче Наумов била во фебруари/март 1990 година цели три месеци и повеке од денот на осбовање на ВМРО ДПМНЕ а цкоро два месеци од пристапувањето на Љупчо на основачите на ДПМНЕ.
10-04-2011, 08:29 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

Еднаш во некое од комунистичките гласила пред некој месец пишуваше дека Георгиевски нема бугарски пасош, тогаш се зачудив, сега ми е јасна целта, да се приближи Љубчо кон сдс. Ама неразбирливо е однесувањето на Васко во однос на бугарштината. Кај и да е ќе има веројатно и доказ за немањето бугарски пасош на Љубчо, со што ќе му се покачи рејтингот, и тоа значајно. А одговорност медиумите кои лаеја за пасошот нема да поднесат за евентуалните невистини, зашто претпоставувам истите ќе не "удостојат" со големата вест.
10-04-2011, 09:29 PM
Reply
goran16ta Offline
локал патриот
***

Posts: 118
Joined: Oct 2010
Reputation: 8

Георгиевски: Северна Македонија е најпатриотско решение
Името Северна Македонија нема да го загрози идентитето на државата, смета почесниот претседател на ВМРО НП Љупчо Георгиевски.
Тој тврди дека согласно декларацијата партиите кои ќе ја формираат следната влада добиваат мандат да го затворат проблемот со Грција во најбрз можен рок.
-Јас можам да ви кажам дека уште пред три години напишав текст каде што јасно кажувам дека во името Северна Македонија не гледам никакво загрозување на националниот идентите на Р. Македонија. Гледам достоинствено решение, затоа што таков тип на решение Источна, Северна, Јужна има барем 10 во светот и конечно ако сакате сметам дека тоа е најпатриотското име на Република Македонија, изјави Љупчо Георгиевски, почесен претседател на ВМРО-Народна партија
Тој тврди дека за проблемот со името не треба да се распише референдум, каде граѓаните ќе го дадат своето мислење, бидејќи ваквите крупни политчки прашања ги решаваат политички одговорни луѓе.
Смета дека доколку граѓаните гласаат па дури и да се изјаснат за промена на името тоа би било посрамно отколку тоа да го направат политичките одговорни субјекти, бидејќи тие нема да имаат друг избор и одлуката за промена на името ќе ја донесат под притисок.
Партијта денес и официјално ја презентираше декларацијата за евроатлантската интеграција на Македонија.
-Политичките партии сон потпишувањето на оваа Декларација, јавно ги информираат граѓаните на Република Македонија дека од нив го бараат мандатот за затварање на процесот на преговори со Република Грција, со решавање на проблемот поврзан со името, асе со единствена цел итно интегрирање на Р. Македонија во ЕУ и Нато структурите. изјави претседателот на ВМРО НП, Маријан Додовски.
Декларацијата утре ќе биде поднесена до сите политички партии од каде ќе биде побарана подршка за истата.
izvor
Sm_upset[/u]
Pishtoldzija
10-04-2011, 09:42 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(10-04-2011, 08:00 PM)Nikola Wrote:
(10-04-2011, 07:47 PM)Solenik Wrote:
(10-04-2011, 04:08 PM)Nikola Wrote: Ефтов сака да го седне Љубчо кај Бранче и тоа е целта на овој разговор. Така мене ми изгледа, иако мислам дека после избори НП ќе оди во коалиција со ДПМНЕ, како 2006.

На мене почнува да ми личи дека Љубчо го подготвуваат за премиер на коалиционата влада на СДСМ.

Да беше така, ќе пробуваа да му ја симнуваат бугарштината, а Ефтов, не гледам дека тоа го прави, а и на Љубчо тоа не му смета. Освен тоа, сама по себе звучи фрапантно таа идеја.

Полека му ја симнуваат бугарштината, Никола. Тоа беше целта на интервјуто со Каракачанов. Односно, можеби нема да ми ју симнат комплетно бугарштината, туку ќе се обитат сето тоа да го релативизираат. Мислам дека тоа веќе "пали" кај дел од гласачкото тело кое беше подготвено да гласа против Грујо, но не сакаше да глсаса за БеЦе. Сега тоа тело ќе добие прилика да гласа индиректно за БеЦе, и да си ја "зачува совеста". Неактвниот дел од гласачите не им е цел на бандиве. Тие се заинетересирани само за оние половина милион гласачи кои се надеваат на државна работа. А верува ќе се согласиш, тие не се "најострите ножеви во фиоката".Icon_frown
10-04-2011, 11:40 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

(10-04-2011, 11:40 PM)Solenik Wrote:
(10-04-2011, 08:00 PM)Nikola Wrote:
(10-04-2011, 07:47 PM)Solenik Wrote:
(10-04-2011, 04:08 PM)Nikola Wrote: Ефтов сака да го седне Љубчо кај Бранче и тоа е целта на овој разговор. Така мене ми изгледа, иако мислам дека после избори НП ќе оди во коалиција со ДПМНЕ, како 2006.

На мене почнува да ми личи дека Љубчо го подготвуваат за премиер на коалиционата влада на СДСМ.

Да беше така, ќе пробуваа да му ја симнуваат бугарштината, а Ефтов, не гледам дека тоа го прави, а и на Љубчо тоа не му смета. Освен тоа, сама по себе звучи фрапантно таа идеја.

Полека му ја симнуваат бугарштината, Никола. Тоа беше целта на интервјуто со Каракачанов. Односно, можеби нема да ми ју симнат комплетно бугарштината, туку ќе се обитат сето тоа да го релативизираат. Мислам дека тоа веќе "пали" кај дел од гласачкото тело кое беше подготвено да гласа против Грујо, но не сакаше да глсаса за БеЦе. Сега тоа тело ќе добие прилика да гласа индиректно за БеЦе, и да си ја "зачува совеста". Неактвниот дел од гласачите не им е цел на бандиве. Тие се заинетересирани само за оние половина милион гласачи кои се надеваат на државна работа. А верува ќе се согласиш, тие не се "најострите ножеви во фиоката".Icon_frown

Мора неактивните да се активираат, само треба да има прав избор, инаку зошто би се активирале. Во ваква ситуација сум приморан да го пречкртам ливчето, да не ми го злоупотребат, инаку не би се замарал ни да излезам од дома, ќе седам дома да гледам фудбал како и секоја нормална недела. Icon_razz Ако има нова, втора опција која никогаш до сега не била на власт, би ја заокружил, зошто да не. Ако влезе во коалиција со една од двете багри, автоматски ја сметам за прва опција.
11-04-2011, 12:06 AM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(10-04-2011, 09:42 PM)goran16ta Wrote: Георгиевски: Северна Македонија е најпатриотско решение
Името Северна Македонија нема да го загрози идентитето на државата, смета почесниот претседател на ВМРО НП Љупчо Георгиевски.
Тој тврди дека согласно декларацијата партиите кои ќе ја формираат следната влада добиваат мандат да го затворат проблемот со Грција во најбрз можен рок.
-Јас можам да ви кажам дека уште пред три години напишав текст каде што јасно кажувам дека во името Северна Македонија не гледам никакво загрозување на националниот идентите на Р. Македонија. Гледам достоинствено решение, затоа што таков тип на решение Источна, Северна, Јужна има барем 10 во светот и конечно ако сакате сметам дека тоа е најпатриотското име на Република Македонија, изјави Љупчо Георгиевски, почесен претседател на ВМРО-Народна партија
Тој тврди дека за проблемот со името не треба да се распише референдум, каде граѓаните ќе го дадат своето мислење, бидејќи ваквите крупни политчки прашања ги решаваат политички одговорни луѓе.
Смета дека доколку граѓаните гласаат па дури и да се изјаснат за промена на името тоа би било посрамно отколку тоа да го направат политичките одговорни субјекти, бидејќи тие нема да имаат друг избор и одлуката за промена на името ќе ја донесат под притисок.
Партијта денес и официјално ја презентираше декларацијата за евроатлантската интеграција на Македонија.
-Политичките партии сон потпишувањето на оваа Декларација, јавно ги информираат граѓаните на Република Македонија дека од нив го бараат мандатот за затварање на процесот на преговори со Република Грција, со решавање на проблемот поврзан со името, асе со единствена цел итно интегрирање на Р. Македонија во ЕУ и Нато структурите. изјави претседателот на ВМРО НП, Маријан Додовски.
Декларацијата утре ќе биде поднесена до сите политички партии од каде ќе биде побарана подршка за истата.
izvor
Sm_upset[/u]

Хм, ова е загрижувачко.
Отворено на народот му се вели.
После избори нема вие што да одлучувате, во преносна смисла: еднаш се зезнавме на референдум со вас нема што повеќе .
Не дека елитата народот го смета за недостоен да одлучува, туку и се плаши од него.
Отворено му вели ти нема што да му мислиш, ја ќе ти кажам што , како и кога ќе мислиш.
Сега само Ордановски фали на помладите да им го исклучи интернетот за да не можат да се информираат што и како мислат слободномислечките луѓе.
И уште еднаш Љубчо игра нечија игра, кичмата изгледа му беше прекршена уште во 1999-2000-та.
Љупчо им служи како страшило, утре ќе кажат: ако гласате за нив ете како ќе ви биде, додека во себе исто го мислат( само што овој има храброст тоа истото јавно да го каже).
An inch today is tomorrow’s mile.
11-04-2011, 01:11 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

(10-04-2011, 09:42 PM)goran16ta Wrote: Георгиевски: Северна Македонија е најпатриотско решение
Името Северна Македонија нема да го загрози идентитето на државата, смета почесниот претседател на ВМРО НП Љупчо Георгиевски.
Тој тврди дека согласно декларацијата партиите кои ќе ја формираат следната влада добиваат мандат да го затворат проблемот со Грција во најбрз можен рок.
-Јас можам да ви кажам дека уште пред три години напишав текст каде што јасно кажувам дека во името Северна Македонија не гледам никакво загрозување на националниот идентите на Р. Македонија....
izvor
Sm_upset[/u]
Заборавил Лиобчо една работа: колкумина се заинтересирани за неговиот став околу името. Би требало после оваа негова изјава да се заклучи дека ете тој е можеби грчки човек кој ќе изигра промена на име.
Додатна етикета на Лиобчовиот грб дека работи за надворешни интереси, после бугарашката етикета. За разлика од БГ етикетата, прогрчката етикета Лиобчо сам си ја лепи. За неа никој не му е крив.
Вон секаква логика е изгледа и да се претпоставува дали со тоа име се согласува Грција, и колку се воопшто шансите Грците да се согласат на името што Лиобчо го смета за патриотски. Ова само покажува кое дно го допрел Лиобчо, би лупнал било што само да се најде на ТВ.
Сепак народот изгледа заситен од црни сценарија и најави за апокалипси. Тие станаа веќе демоде...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
11-04-2011, 05:45 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

(11-04-2011, 05:45 AM)МрачниотКоњаник Wrote:
(10-04-2011, 09:42 PM)goran16ta Wrote: Георгиевски: Северна Македонија е најпатриотско решение
Името Северна Македонија нема да го загрози идентитето на државата, смета почесниот претседател на ВМРО НП Љупчо Георгиевски.
Тој тврди дека согласно декларацијата партиите кои ќе ја формираат следната влада добиваат мандат да го затворат проблемот со Грција во најбрз можен рок.
-Јас можам да ви кажам дека уште пред три години напишав текст каде што јасно кажувам дека во името Северна Македонија не гледам никакво загрозување на националниот идентите на Р. Македонија....
izvor
Sm_upset[/u]
Заборавил Лиобчо една работа: колкумина се заинтересирани за неговиот став околу името. Би требало после оваа негова изјава да се заклучи дека ете тој е можеби грчки човек кој ќе изигра промена на име.
Додатна етикета на Лиобчовиот грб дека работи за надворешни интереси, после бугарашката етикета. За разлика од БГ етикетата, прогрчката етикета Лиобчо сам си ја лепи. За неа никој не му е крив.
Вон секаква логика е изгледа и да се претпоставува дали со тоа име се согласува Грција, и колку се воопшто шансите Грците да се согласат на името што Лиобчо го смета за патриотски. Ова само покажува кое дно го допрел Лиобчо, би лупнал било што само да се најде на ТВ.
Сепак народот изгледа заситен од црни сценарија и најави за апокалипси. Тие станаа веќе демоде...

Грција нема ни да прифати предлог воопшто со зборот Македонија во името, тоа е уште една друга работа.
11-04-2011, 10:35 AM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(11-04-2011, 10:35 AM)Nikola Wrote:
(11-04-2011, 05:45 AM)МрачниотКоњаник Wrote:
(10-04-2011, 09:42 PM)goran16ta Wrote: Георгиевски: Северна Македонија е најпатриотско решение
Името Северна Македонија нема да го загрози идентитето на државата, смета почесниот претседател на ВМРО НП Љупчо Георгиевски.
Тој тврди дека согласно декларацијата партиите кои ќе ја формираат следната влада добиваат мандат да го затворат проблемот со Грција во најбрз можен рок.
-Јас можам да ви кажам дека уште пред три години напишав текст каде што јасно кажувам дека во името Северна Македонија не гледам никакво загрозување на националниот идентите на Р. Македонија....
izvor
Sm_upset[/u]
Заборавил Лиобчо една работа: колкумина се заинтересирани за неговиот став околу името. Би требало после оваа негова изјава да се заклучи дека ете тој е можеби грчки човек кој ќе изигра промена на име.
Додатна етикета на Лиобчовиот грб дека работи за надворешни интереси, после бугарашката етикета. За разлика од БГ етикетата, прогрчката етикета Лиобчо сам си ја лепи. За неа никој не му е крив.
Вон секаква логика е изгледа и да се претпоставува дали со тоа име се согласува Грција, и колку се воопшто шансите Грците да се согласат на името што Лиобчо го смета за патриотски. Ова само покажува кое дно го допрел Лиобчо, би лупнал било што само да се најде на ТВ.
Сепак народот изгледа заситен од црни сценарија и најави за апокалипси. Тие станаа веќе демоде...

Грција нема ни да прифати предлог воопшто со зборот Македонија во името, тоа е уште една друга работа.

Забегувате од темата,
За Македонија не е најважно прашање Ниту името, ниту ЕУ, ниту НАТО.
За Македонија, најважен е квалитетот на животот на граѓаните.
Владата и Собранието се највисоки управни органи од кои зависи добробитта на Македонецот(тука мислам на сите).
Во овој момент најважна е Лустрацијата, Расчистувањето со Комунизмот и Приватизацијата.
Тоа е најважно.
Ако се сеќавате народот го избра Љубчо на првите избори.
Народот ја изгласа самостојноста.
Дали тоа било погрешен избор?
Јас велам не.
Народот е заслужен за тоа, Љубчо само се закити, додека Бранко и Лисецот не ни сакаа ни да се појават никаде.
Љубчо Георгиевски знае многу работи, но за една работа се прави многу недоветен.
А тоа е дека јазикот му е многу побрз од мозокот.
И сега тој да тврди дека не е место ни време народот да гласа, е тоа е и лицемерие и страв.
An inch today is tomorrow’s mile.
11-04-2011, 11:03 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

(11-04-2011, 11:03 AM)montehristo Wrote:
(11-04-2011, 10:35 AM)Nikola Wrote:
(11-04-2011, 05:45 AM)МрачниотКоњаник Wrote:
(10-04-2011, 09:42 PM)goran16ta Wrote: Георгиевски: Северна Македонија е најпатриотско решение
Името Северна Македонија нема да го загрози идентитето на државата, смета почесниот претседател на ВМРО НП Љупчо Георгиевски.
Тој тврди дека согласно декларацијата партиите кои ќе ја формираат следната влада добиваат мандат да го затворат проблемот со Грција во најбрз можен рок.
-Јас можам да ви кажам дека уште пред три години напишав текст каде што јасно кажувам дека во името Северна Македонија не гледам никакво загрозување на националниот идентите на Р. Македонија....
izvor
Sm_upset[/u]
Заборавил Лиобчо една работа: колкумина се заинтересирани за неговиот став околу името. Би требало после оваа негова изјава да се заклучи дека ете тој е можеби грчки човек кој ќе изигра промена на име.
Додатна етикета на Лиобчовиот грб дека работи за надворешни интереси, после бугарашката етикета. За разлика од БГ етикетата, прогрчката етикета Лиобчо сам си ја лепи. За неа никој не му е крив.
Вон секаква логика е изгледа и да се претпоставува дали со тоа име се согласува Грција, и колку се воопшто шансите Грците да се согласат на името што Лиобчо го смета за патриотски. Ова само покажува кое дно го допрел Лиобчо, би лупнал било што само да се најде на ТВ.
Сепак народот изгледа заситен од црни сценарија и најави за апокалипси. Тие станаа веќе демоде...

Грција нема ни да прифати предлог воопшто со зборот Македонија во името, тоа е уште една друга работа.

Забегувате од темата,
За Македонија не е најважно прашање Ниту името, ниту ЕУ, ниту НАТО.
За Македонија, најважен е квалитетот на животот на граѓаните.
Владата и Собранието се највисоки управни органи од кои зависи добробитта на Македонецот(тука мислам на сите).
Во овој момент најважна е Лустрацијата, Расчистувањето со Комунизмот и Приватизацијата.
Тоа е најважно.
Ако се сеќавате народот го избра Љубчо на првите избори.
Народот ја изгласа самостојноста.
Дали тоа било погрешен избор?
Јас велам не.
Народот е заслужен за тоа, Љубчо само се закити, додека Бранко и Лисецот не ни сакаа ни да се појават никаде.
Љубчо Георгиевски знае многу работи, но за една работа се прави многу недоветен.
А тоа е дека јазикот му е многу побрз од мозокот.
И сега тој да тврди дека не е место ни време народот да гласа, е тоа е и лицемерие и страв.

Ти така викаш. Нашите политичари биле виновни. Зар мислиш дека Грујо и Б.Ц. лажат дека секогаш кога се на власт криви се САД, НАТО, ЕУ, Бугарија, Грција, внатрешните предавници, транзиционерите, бугарофилите, опозицијата, Фуере, лажните стечајци, итн...Најинтересно е што секогаш тој кој е ВЛАСТ ги пласира ваквите оправдувања, а може да ги реши сите проблеми.
11-04-2011, 11:17 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

14-04-2011, 12:58 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(11-04-2011, 11:17 AM)Nikola Wrote:
(11-04-2011, 11:03 AM)montehristo Wrote:
(11-04-2011, 10:35 AM)Nikola Wrote:
(11-04-2011, 05:45 AM)МрачниотКоњаник Wrote:
(10-04-2011, 09:42 PM)goran16ta Wrote: Георгиевски: Северна Македонија е најпатриотско решение
Името Северна Македонија нема да го загрози идентитето на државата, смета почесниот претседател на ВМРО НП Љупчо Георгиевски.
Тој тврди дека согласно декларацијата партиите кои ќе ја формираат следната влада добиваат мандат да го затворат проблемот со Грција во најбрз можен рок.
-Јас можам да ви кажам дека уште пред три години напишав текст каде што јасно кажувам дека во името Северна Македонија не гледам никакво загрозување на националниот идентите на Р. Македонија....
izvor
Sm_upset[/u]
Заборавил Лиобчо една работа: колкумина се заинтересирани за неговиот став околу името. Би требало после оваа негова изјава да се заклучи дека ете тој е можеби грчки човек кој ќе изигра промена на име.
Додатна етикета на Лиобчовиот грб дека работи за надворешни интереси, после бугарашката етикета. За разлика од БГ етикетата, прогрчката етикета Лиобчо сам си ја лепи. За неа никој не му е крив.
Вон секаква логика е изгледа и да се претпоставува дали со тоа име се согласува Грција, и колку се воопшто шансите Грците да се согласат на името што Лиобчо го смета за патриотски. Ова само покажува кое дно го допрел Лиобчо, би лупнал било што само да се најде на ТВ.
Сепак народот изгледа заситен од црни сценарија и најави за апокалипси. Тие станаа веќе демоде...

Грција нема ни да прифати предлог воопшто со зборот Македонија во името, тоа е уште една друга работа.

Забегувате од темата,
За Македонија не е најважно прашање Ниту името, ниту ЕУ, ниту НАТО.
За Македонија, најважен е квалитетот на животот на граѓаните.
Владата и Собранието се највисоки управни органи од кои зависи добробитта на Македонецот(тука мислам на сите).
Во овој момент најважна е Лустрацијата, Расчистувањето со Комунизмот и Приватизацијата.
Тоа е најважно.
Ако се сеќавате народот го избра Љубчо на првите избори.
Народот ја изгласа самостојноста.
Дали тоа било погрешен избор?
Јас велам не.
Народот е заслужен за тоа, Љубчо само се закити, додека Бранко и Лисецот не ни сакаа ни да се појават никаде.
Љубчо Георгиевски знае многу работи, но за една работа се прави многу недоветен.
А тоа е дека јазикот му е многу побрз од мозокот.
И сега тој да тврди дека не е место ни време народот да гласа, е тоа е и лицемерие и страв.

Ти така викаш. Нашите политичари биле виновни. Зар мислиш дека Грујо и Б.Ц. лажат дека секогаш кога се на власт криви се САД, НАТО, ЕУ, Бугарија, Грција, внатрешните предавници, транзиционерите, бугарофилите, опозицијата, Фуере, лажните стечајци, итн...Најинтересно е што секогаш тој кој е ВЛАСТ ги пласира ваквите оправдувања, а може да ги реши сите проблеми.

Никола, кај ти се србоманите? Онака...за рамнотежаStarce
14-04-2011, 07:13 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(14-04-2011, 12:58 AM)Nikola Wrote: http://www.a1.com.mk/vesti/video.asp?Vid...tID=135932

Да ја укинаа А1 каде можеше Љубчо да зборува!? На МТВ1, на Канал 5, ТВ Сител? Љубчо Георгиевски воведе во македонската лексика и политика уште едно “ Манство“. После бугаро-мани, србо-мани, грко-мани, тој го воведе терминот-евроманство т.е. евроман. И јас , од денеска, станувам евроман. Зошто? Ме заплашија најавите за, можно, скршнување од евроатланскиот пат на МК! Има најави од мудри луѓе, разни советници, новинари и друго делови од политичко-интелектуалната елита на МК и дијаспората дека евроатланскиот пат не е единствен за МК!? Јас со тоа не се согласувам. Затоа со тезата на Љубчо Георгиевски се согласувам. Е, има еден проблем кој уште не можам да го решам. На тој евроатланскиот пат Љубчо ке патува во бизнис класа авионски, а јас ке морам со велосипед.Уште тоа ми е проблем за да му дадам секаква подршка на човекот кој се избори за независноста на МК.Pishtoldzija

14-04-2011, 07:34 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(14-04-2011, 07:34 AM)hristo Wrote:
(14-04-2011, 12:58 AM)Nikola Wrote: http://www.a1.com.mk/vesti/video.asp?Vid...tID=135932

Да ја укинаа А1 каде можеше Љубчо да зборува!? На МТВ1, на Канал 5, ТВ Сител? Љубчо Георгиевски воведе во македонската лексика и политика уште едно “ Манство“. После бугаро-мани, србо-мани, грко-мани, тој го воведе терминот-евроманство т.е. евроман. И јас , од денеска, станувам евроман. Зошто? Ме заплашија најавите за, можно, скршнување од евроатланскиот пат на МК! Има најави од мудри луѓе, разни советници, новинари и друго делови од политичко-интелектуалната елита на МК и дијаспората дека евроатланскиот пат не е единствен за МК!? Јас со тоа не се согласувам. Затоа со тезата на Љубчо Георгиевски се согласувам. Е, има еден проблем кој уште не можам да го решам. На тој евроатланскиот пат Љубчо ке патува во бизнис класа авионски, а јас ке морам со велосипед.Уште тоа ми е проблем за да му дадам секаква подршка на човекот кој се избори за независноста на МК.Pishtoldzija

Pa toa beshe i cellta i se ushte i ponatamu e zatvaranjeto na a1 televizija.No toj fillm sigurno nema da uspee.Bideiqi srbite nekoe vreme go ukina RTP tie emituva programa od allbanija.Pa i a1 mozhe od druga drzhava da emitira programa ako ima sredstva.A sredstva sigurno deka ke ima.tek togash novinarite na a1 ke davat fetfa na site strani bideiki ne mozhesh da gi optuzhuvash za kleveti vo makedonski sudovi nego treba vo drzhavata kade e kazhana klevetata.Dodeka vo drugite drzhavi ne mozhesh da kontrolirash cello sudstvo kako vo makedonija.
Kako i da e hristo evromanstvoto ponovo se aktualizira.Bideiki gospodata od vllasta veqe pocna da prokllamirat rezervni varianti deka na kraj na kraevi ne ni treba evropa ke se priklucime kon kina.
ova m4e natera da razmislluvam i da se smeam sam so sebe.
nekogash davno allbanija beshe prijatell so kina i allbacite peea:
enver hoxha
e mao ce dumi
sikur buka
prej nji brumi.
Vo prevod bi znacello enver hoxha i mao ce dum kako lebovi od isto testo.Taka se peeshe vo allbanija pred 30-40 godini.kakva pesna da im sostavime na kinezite deneska na makedonski jazik

14-04-2011, 06:00 PM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8

(14-04-2011, 06:00 PM)sokoli Wrote: Pa toa beshe i cellta i se ushte i ponatamu e zatvaranjeto na a1 televizija.No toj fillm sigurno nema da uspee.Bideiqi srbite nekoe vreme go ukina RTP tie emituva programa od allbanija.Pa i a1 mozhe od druga drzhava da emitira programa ako ima sredstva.A sredstva sigurno deka ke ima.tek togash novinarite na a1 ke davat fetfa na site strani bideiki ne mozhesh da gi optuzhuvash za kleveti vo makedonski sudovi nego treba vo drzhavata kade e kazhana klevetata.Dodeka vo drugite drzhavi ne mozhesh da kontrolirash cello sudstvo kako vo makedonija.
А си слушнал за кабловски оператори??

Епа кај нас шо ќе ти пушти кабловскиот тоа ќе гледаш,така да тоа е пософистицираниот начин за легално укинување на емитување на одредени канали. Smajlito
14-04-2011, 06:11 PM
Reply