Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 12 Vote(s) - 3.42 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Љубчо Георгиевски најави враќање или политичко самоубиство?
Author Message
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(08-06-2010, 10:01 PM)demmian Wrote:
(08-06-2010, 05:20 PM)Kasnakovski Wrote: Не е спротивно. А ти зошто се правиш дека не разбираш?
Овој војвода бил македонски патриот зошто се борел за својата татковина - Македонија, не се борел за Бугарија.
Тоа што ти си го сватил, ама не сакаш да го прифатиш е неговото национално самоопределување. И што има толку страшно?

Ако прадедо ти имал малку поразлично самоопределување од твоето не е некој проблем. Такви биле времињата. Сега е друго.

Дозволи сега да разјасниме една работа: за Македонија (според вас) се борат комити и војводи од националност,различна од македонската.

ОК,така нека биде.

Но,тоа ќе рече дека,не е важно каква националност биле тие војводи и комити,важното е дека се бореле за Македонија,па соодветно тука се работи за македонска и никаква друга историја.

Заради личните писма на шепа Македонци,кои во нив потпишале дека се бугари,не може сите Македонци да ги бугаризирате.
Демане, никоj не сака да бугаризира македонците, нито лично тебе. Ти си имаш самосознание кое што е изградено веке. Но разбери мора да се приеме историjата такава, каквато е и това ке биде полезно и добро и за вас и за нас. Това ке биде една платформа за добри односи. Как може сите мафиоти на Балканот да се разбират одлично(бугарската, македонската и србската мафия работат заедно доста добре без да ги имат нашите политически проблеми) а нормалните хора да не могат? Дури и шепа македонци да са - дури да са двама-трима, но штом иде збор за велики личности, преродбеници и херои важни и за двете страни , положението става друго Icon_razz
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
09-06-2010, 06:57 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(09-06-2010, 06:24 PM)acko Wrote: Ако е точно ова што го пишуваш, тогаш е многу лоша состојбата во нашата држава. Ајде, Љубчо е предавник, земал пари од предавства, крадец и сл, но доколку тој го направил сето тоа, а шета слободно, значи дека и државата т.е. власта е предавничка... Ако тој заработил пари со неговите предавнички дела, тогаш не треба да е на слобода... Зошто власта не расчисти со такви луѓе, јас не гледам друга причана освен дека тогаш и тие се сложуваат и го подржуваат неговото предавство, а тоа значи и стимулирање на други да тргнат по неговите стапки. Предавството е казниво, си има Устав и закони, некој свесно тогаш не работи според законите...

Значи, ако сето тоа што го пишуваш е вистина, ќе значи дека власта стимулира предавништво (или едноставно кажано, власта е предавничка).

Никој не оспорува дека Уставот и Законите во Македонија не се во целост исполнуваат и почитуваат.

Не постои никаква усогласеност меѓу одредбите на даден Закон и нивното почитување и исполнување.Точно тоа е проблемот.

Кај нас законите или делумно се почитуваат или воопшто не се почитуваат,т.е. секогаш постои ,,дупка во законот,,

Ама тука веќе државата треба да преземе соодветни чекори,неколку физички лица не може да се заложат за тоа,без разлика колку иницираат.
09-06-2010, 06:59 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Кои лица управуваат со државата која треба да превземе чекори? На чело на државата се физички лица, тие се одговорни, значи проблем се реални луѓе. На чело на Владата е Груевски, на чело на МВР е Гордана, на чело на ДБК е Мијалков... и ако редиме натаму исто ќе најдеме луѓе блиски до врхушката која владее.

Доколку одредени институции не постапуваат според законите, тие се главните виновници.

Јас не знам дали е вистина тоа што го пишуваш, но доколку е така, Грујо е главниот виновник затоа што стимулира предавтсво, бидејќи не го санкционира...

09-06-2010, 07:14 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(09-06-2010, 07:14 PM)acko Wrote: Јас не знам дали е вистина тоа што го пишуваш, но доколку е така, Грујо е главниот виновник затоа што стимулира предавтсво, бидејќи не го санкционира...

Точно бре Ацко,никој не го оспорува тоа дека Владата треба да преземе чекори кон санкционирање заради национално предавство,кое навистина би требало да биде казниво дело со голема пресуда.

Ама пак и Георгиевски барем да го седне некој да го научи нешто од дисциплините етика и аксиологија,па најдобро би било.

А,не вака да се брука пред македонскиот народ.Нас Македонците навистина не ,,дрма,, масовна амнезија и склероза за одредени настани и случувања,ама не може да не дрмне амнезија или не дај Боже склероза за нешто што беше пред само неполна деценија.
09-06-2010, 07:18 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(09-06-2010, 07:18 PM)demmian Wrote: Точно бре Ацко,никој не го оспорува тоа дека Владата треба да преземе чекори кон санкционирање заради национално предавство,кое навистина би требало да биде казниво дело со голема пресуда.

Ама пак и Георгиевски барем да го седне некој да го научи нешто од дисциплините етика и аксиологија,па најдобро би било.

А,не вака да се брука пред македонскиот народ.Нас Македонците навистина не ,,дрма,, масовна амнезија и склероза за одредени настани и случувања,ама не може да не дрмне амнезија или не дај Боже склероза за нешто што беше пред само неполна деценија.


Кој да го седне бре demmjane , освен ВЛАСТА. А ВЛАСТА ако го седне Љупчо, ке треба да го седне и Глигоров и Црвенковски и Груевски...Прочитај го овој пост:

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php...7#pid10797
09-06-2010, 07:27 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

demmian, тука правиш голема грешка... Тој ако направил предавство, зарем знае за етика и морал, поточно да почитува етика? Па тоа е во самиот врв на неморални работи, а овој човек за кој зборуваме и не е глуп да не знае што е етика, па сега некој да го учи.

И тебе зарем ќе те задоволи тоа што Љубчо нема да го има на ТВ (ќе научи етика и аксиологија), а ќе си ги троши парите од предавството далеку од твоите очи?! Icon_razz

Зафркнато е тоа околу предавства, порано во ВМРО се знаело, одлучуваат надлежни тела и после за предавниците кама, секира... куршумот бил привилегија... го немало многу, за да се троши и на предавниците...
-----------------------------------------------------------

Ај да прашам повторно, дали имало некоја држава која што го направила тоа што го зборува Љубчо (резервите да ги претвори во злато)?

09-06-2010, 07:38 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(09-06-2010, 07:27 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(09-06-2010, 07:18 PM)demmian Wrote: Точно бре Ацко,никој не го оспорува тоа дека Владата треба да преземе чекори кон санкционирање заради национално предавство,кое навистина би требало да биде казниво дело со голема пресуда.

Ама пак и Георгиевски барем да го седне некој да го научи нешто од дисциплините етика и аксиологија,па најдобро би било.

А,не вака да се брука пред македонскиот народ.Нас Македонците навистина не ,,дрма,, масовна амнезија и склероза за одредени настани и случувања,ама не може да не дрмне амнезија или не дај Боже склероза за нешто што беше пред само неполна деценија.


Кој да го седне бре demmjane , освен ВЛАСТА. А ВЛАСТА ако го седне Љупчо, ке треба да го седне и Глигоров и Црвенковски и Груевски...Прочитај го овој пост:

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php...7#pid10797

Јордане не сакам да упатувам на секое критики,само можам да кажам дека апсолутно секој треба да преземе одговорност за извршеното дело и на секому да се суди според тежината на сторениот (да го наречам фигуративно ) грев кон сопствениот народ.

Немам претенции кон ниедно лице,секому нека му се суди според тежината на делото,не сум воопшто компетентен да кажам ,,а бе овој треба да е привилегиран,а овој треба да биде осуден,,


Мене ме дразни само личноста на Георгиевски,со кое лице бре дава ,,диктати,, и упатува критики кон македонскиот народ.Лично ме навредува,секое негово актуелно обраќање го разбирам само како подценување на македонскиот народ,тој субјект има поведение како цел македонски народ пие мастило,па очајно бара пастир,кој што би го избавил од тежините.

Зошто никој не сфаќа тука, дека на Македонецот му е неопходен политичар,кој ќе има здрава рака и цврст став за секое едно прашање,при тоа истото да ги задоволува апетитите на нашиот народ.

Разберете бре дека и ние Македонците како нација имаме одредени апетити,нам не ни треба политичар кој да ни ја турка националната гордост,а ни треба сосема спротивното.
09-06-2010, 07:45 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

И децата ја сакаат чоколадата...ама тоа не значи дека е здрава
09-06-2010, 07:54 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(09-06-2010, 07:54 PM)Път Wrote: И децата ја сакаат чоколадата...ама тоа не значи дека е здрава


Сакаш да кажеш нешто?!

Подобро не кажувај!!!
09-06-2010, 07:56 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Тоа наредба ли е? Или можеби некаква закана?
(This post was last modified: 09-06-2010, 08:01 PM by Пат.)
09-06-2010, 07:59 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(09-06-2010, 07:59 PM)Път Wrote: Тоа наредба ли е? Или можеби некаква закана?


Доискажи се што мислеше со претходниот ти пост.Дали сакаше да кажеш тоа што јас го помислив?
09-06-2010, 08:02 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Епа јас не знам да читам мисли...Не сум многу вешт во таква манипулација, што пак не значи дека не можам да препознаам кога некој ме манипулира Icon_wink
09-06-2010, 08:05 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(09-06-2010, 08:05 PM)Път Wrote: Епа јас не знам да читам мисли...Не сум многу вешт во таква манипулација, што пак не значи дека не можам да препознаам кога некој ме манипулира Icon_wink

Не е интересно да ја трупаме темава со офф-топици,само ќе ти кажам да си припомнеш на моето мислење дека во секој еден твој пост оставаш простор за двојно толкување на мислата.Тоа значи нешто.За мене значи и тоа е многу важно.Ама уште поважно е да ја протолкуваш ,,сокриената порака,, во содржината на текстот (ака твоите постови).
09-06-2010, 08:10 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Нема бе никаква скриена порака. Само се обидувам да пишувам лаконски- кажи малку, а речи многу.
09-06-2010, 08:15 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(09-06-2010, 08:15 PM)Път Wrote: Нема бе никаква скриена порака. Само се обидувам да пишувам лаконски- кажи малку, а речи многу.

Доколку националната гордост на Македонците ја компарираш со чоколада,која не е здрава,а самите Македонци ги третираш како деца,па тогаш срам да ти е!
09-06-2010, 08:19 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Път Wrote:Само се обидувам да пишувам лаконски- кажи малку, а речи многу.

Път, ти си гркофил... Icon_razz Глумиш Спартанец... Icon_razz Сега ќе внимавам како пишуваш за античка Македонија, нашето потекло и сл... да не дозволам освен бугарска да се рашири и грчка пропаганда... кај ќе се одбраниме тогаш Icon_razz

09-06-2010, 08:23 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Дамјан, гледај сега....Сепак на човек му треба и малку самокритичност. Ете на пример нашиот народ онака лаконски кажал: кој високо лета- ниско паѓа.
(This post was last modified: 09-06-2010, 08:25 PM by Пат.)
09-06-2010, 08:23 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(09-06-2010, 08:23 PM)acko Wrote: Път, ти си гркофил... Icon_razz Глумиш Спартанец... Icon_razz Сега ќе внимавам како пишуваш за античка Македонија, нашето потекло и сл... да не дозволам освен бугарска да се рашири и грчка пропаганда... кај ќе се одбраниме тогаш Icon_razz

Ама ние сме си Грци бе човеку. Зарем не знаеше? Само сме словенизирани Icon_razz
09-06-2010, 08:24 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(09-06-2010, 08:23 PM)Път Wrote: Дамјан, гледај сега....Сепак на човек му треба и малку самокритичност. Ете на пример нашиот народ онака лаконски кажал: кој високо лета- ниско паѓа.

Кај ниеден Балкански народ не постои самокритичност,зошто пак кај нас да постои.

Ние барем за тоа сме Балкански народ,и нема потреба со ,,самокритичноста,, да се правиме на небалканци.
09-06-2010, 08:28 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(09-06-2010, 07:45 PM)demmian Wrote:
(09-06-2010, 07:27 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(09-06-2010, 07:18 PM)demmian Wrote: Точно бре Ацко,никој не го оспорува тоа дека Владата треба да преземе чекори кон санкционирање заради национално предавство,кое навистина би требало да биде казниво дело со голема пресуда.

Ама пак и Георгиевски барем да го седне некој да го научи нешто од дисциплините етика и аксиологија,па најдобро би било.

А,не вака да се брука пред македонскиот народ.Нас Македонците навистина не ,,дрма,, масовна амнезија и склероза за одредени настани и случувања,ама не може да не дрмне амнезија или не дај Боже склероза за нешто што беше пред само неполна деценија.


Кој да го седне бре demmjane , освен ВЛАСТА. А ВЛАСТА ако го седне Љупчо, ке треба да го седне и Глигоров и Црвенковски и Груевски...Прочитај го овој пост:

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php...7#pid10797

Јордане не сакам да упатувам на секое критики,само можам да кажам дека апсолутно секој треба да преземе одговорност за извршеното дело и на секому да се суди според тежината на сторениот (да го наречам фигуративно ) грев кон сопствениот народ.

Немам претенции кон ниедно лице,секому нека му се суди според тежината на делото,не сум воопшто компетентен да кажам ,,а бе овој треба да е привилегиран,а овој треба да биде осуден,,


Мене ме дразни само личноста на Георгиевски,со кое лице бре дава ,,диктати,, и упатува критики кон македонскиот народ.Лично ме навредува,секое негово актуелно обраќање го разбирам само како подценување на македонскиот народ,тој субјект има поведение како цел македонски народ пие мастило,па очајно бара пастир,кој што би го избавил од тежините.

Зошто никој не сфаќа тука, дека на Македонецот му е неопходен политичар,кој ќе има здрава рака и цврст став за секое едно прашање,при тоа истото да ги задоволува апетитите на нашиот народ.

Разберете бре дека и ние Македонците како нација имаме одредени апетити,нам не ни треба политичар кој да ни ја турка националната гордост,а ни треба сосема спротивното.По тебе ке судиме по впечаток. Дали ми се допаѓа или не.
Demmjane, вината треба да се докaже, затоа постојат ИНСТИТУЦИИ каде што се докажува вината а потоа се носи пресудата и се одмерува казната.

Ти дадов линк да прочираш, ама ти ништо.
(This post was last modified: 09-06-2010, 08:32 PM by ЈорданПетровски.)
09-06-2010, 08:32 PM
Reply