Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 22 Vote(s) - 2.77 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Мистерии,УФО и загатки!
Author Message
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#1(This post was last modified: 11-01-2010, 04:06 PM by Пеницилин.)
30-12-2009, 03:12 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#2

The best offical NASA UFO Pictures from the STS 88 Mission.(This post was last modified: 11-01-2010, 04:07 PM by Пеницилин.)
30-12-2009, 03:14 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#3

52 Secrets in Google Earth(This post was last modified: 11-01-2010, 04:07 PM by Пеницилин.)
30-12-2009, 03:18 PM
Reply
Пеницилин Offline
Moderator
*****

Posts: 51
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#4

Русија планира да го сопре астероидот

[Image: asteroid-zemja.jpg]

„Ќе се обидеме да го сопреме и пренасочиме астероидот кој треба да помине покрај земјата во 2029 година“, изјави во четвртокот Директорот на федералната вселенска станица Анатолиј Перминов за „Гласот на Русија„.

Астероидот ќе биде оддалечен само 30.000 километри од земјата. НАСА пак уште во октомври објави дека постои една на 250 000 шанси астероидот „Апопис“ да удри во земјата, во 2036 година.

Пермaнов не прецизираше со што ќе биде запрен астероидот, но исто така и негираше дека ќе биде искористено нуклеарно оружје.

„Шансите за судир со Земјата се многу мали, но ќе го следиме астероидот. Животите на луѓето се во прашање. Ќе платиме неколку милиони долари за да биде изграден систем кој ќе овозможи спречување на судир, но нема да седиме и чекаме за тој да убие неколку илјади луѓе“ изјави Перманов.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=118154
05-01-2010, 11:42 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#5

Тибетский поход третьего рейха

http://rutube.ru/tracks/24970.html?v=564...d898942193

Время второй мировой. Ананербе - тайная организация учёных-мистиков фашистской Германии. Кто они? Что исследовали? Что искали? Смотрите и слушайте ответы...

Ананербе е организацията на Хитлер която се е занимавала с древните цивилизации,паранормални нешта и митологии. Ако сте гледали филма "Индиана Джонс по следите на изчезналия Кивот" там сюжета беше с нацистите които го търсиха. Тук в тоя документален филм работите са реални Icon_razz

Ето повече за тех : http://en.wikipedia.org/wiki/Ahnenerbe
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
17-01-2010, 12:13 PM
Reply
Пеницилин Offline
Moderator
*****

Posts: 51
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#6

Нова теорија за постанокот на човечкиот вид

[Image: vonzjemjanin_tv_230_180.jpg]

Луѓето се вонземјани кои се дојдени на Зeмјата од вселената, тврди познатиот британски астробиолог, професор Чандра Викрамасинге од Универзитетот во Кардиф.

Според неговите зборови, новите истражувања јасно покажуваат дека човековиот вид е настанат во вселената и дека дури во подоцниот период се населиле на Земјата.

„Семето на животот“ посеано е на нашата планета пред 3,8 милијарди години, наведува тој, истакнувајќи дека микробите дошле на Земјата со комети каде потоа се „множувале и расејувале“ правејќи услови за развој на човечкиот живот.

Тој верува дека животот се пренесува од планета на планета милијарди години, така што кометите удираат во небеските тела пренесувајќи жива материја. Оние кои ќе преживеат се префрлаат на друга планета во рамките на временска скала од неколку милиони години.

Британскиот научник, меѓутоа, признава дека оваа теорија не објаснува како првобитно настанал животот во вселената.
- Доказите од астрономијата убедливо укажуваат дека животот не настанал на Земјата, туку во вселената. Иако не знаеме како животот првобитно настанал, факт е дека почнал да се шири во вселената, со што го осигурал својот опстанок, рече тој, пренесува лондонски „Телеграф“.
Проф. Викрамасинге и неговиот славен колега Фред Хојл еден од најголемите астрофизичари во 20 век кој почина во 2001 година, ја поставија оваа теорија наречена „пансмермиа“ во текот на 60-тите години.
03.02.2010, 16:34

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mI...ntId=57367
03-02-2010, 09:26 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#7

Quote:Вонземјаните го украле Војаџер 2


Војаџер 2 почнал да испраќа чудни и необјасниви сигнали на Земјата, а на 22 април исчезна без никаква трага


[Image: lookup]

Германскиот научник Хартвиг Хаусдроф кој се специјализирал за проучување на неидентификуваните летачки објекти во петок ја изнел својата теорија за исчезнување на вселенското летало Војаџор 2 која NASA беше лансирана во 1977 г.

Војаџер 2 последен пат испратил сигнали на Земјата на 22 април и од тогаш му се изгубила секоја трага. Според германскиот научник, леталото било грабнато од вонземјаните кои претходно се обиделе да комуницираат со нашата цивилизација.

Ова тврдење Хаусдорф го поткрепува со фактот дека пред исчезнување, Војаџер 2 испраќал чудни и досега незабележани сигнали.

Во Војаџер 2 е поставен диск ма кој е снимена порака со мировна порака снимена на 55 светски јазици.
15-05-2010, 03:43 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#825-05-2010, 02:41 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#9

Заради НЛО затворен кинески аеродром


[Image: nllo.jpg]

Аеродромот во автономна кинеска покраина Внатрешна Монголија, бил затворен заради нееидентифукувани летечки објекти кои кружеле околу пистата.
05-10-2010, 05:21 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10


Quote:Месечината виновна за земјотресот во Јапонија?

12 март 2011
Форум

Промената на силата на гравитациониот ефект на Сонцето и Месечината врз Земјата, ткн. приливите сили можат во некои случаи да бидат „предизвикувачи“ на земјотресите во океаните сметаат некои научници


[Image: lookup]

Еден од научниците кои го делат ова мнение е Леонид Зотов, од Лабораторијата за геометрија при рускиот Државниот астрономски институт „Штернберг“. Според него, претпоставката дека за земјотресот во Јапонија е „виновна“ претстојната невообичаено силна конвергенција на Земјата и Месечината - може да е основана.
Влијанието на гравитацијата на Месечината и Сонцето имаат влијание на подигнување кон нив на делови од земјината површина, формирајќи ги ткн. приливните грбки. Најмногу тоа влијание е изразено во океаните, каде нивото на водата може дасе подигне за неколку метри. Во некои случаи, влијанието на Месечината и Сонцето се надодаваат на плимата и осеката кои се особени високи. На нивната височина влијае и променат на растојанието на Месечината, поради нејзината елиптична орбита.
„Според анализите на големите земјотреси, како што беа оние во Чиле, на Суматра и на Хаити, можно е да се идентификува факторот, односно влијанието на плимата. Фактот дека овие земјотреси немаат епицентри на копното, туку во океанот и плимата во океанот може да бидат во улога на активирачки механизам“, вели Зотов за РИА Новости.
Следната недела, на 19-ти март, Месечината ќе биде на 356.600 километри од Земјата, што обично се случува на секои неколку децении. Ова доближување во светските медиуми беше коментирано како можен предизвикувач на многу природни катастрофи.
Орбитата на Земјата не е баш елиптична: просечната оддалеченост на Месечината од Земјата е околу 384.000 километри, со месечни варијации се околу 5 отсто од просечната вредност. На овие периодични движења се надоврзуваат и пертурбации предизвикани од влијанието на гравитацијата на Сонцето. Сепак, Месечината никогаш не се движи подалеку од центарот на Земјата од 406.700 километри и не се приближува на помалку од 356,410 км.
Овојпат, Месечината ќе дојде до нашата планета за околу седум илјади километри поблиску од вообичаеното.
„Тој ден на Земјата ќе се чувствува речиси максималниот ефект на месечево-сончевата плима ... Имајќи предвид дека геофизичарите забележаа слаба поврзаност меѓу движењето на Месечината и земјотресите, така што веројатно може да се очекува мало зголемување на фреквенцијата на земјотресите во период на 19-ти март. Но не постои причина да се очекува нешто катастрофално“, смета рускиот астроном Владимир Судрин.
Сепак, катастрофален земјотрес во Јапонија се случи речиси цела седмица пред очекуваната „супермесечина“, како што оваа појава ја нарекоа медиумите.
Сеизмологот Александар Мараханов, началник на сеизмотексоничкото одделение на Институтот за физика на Земјата „Шмит“ во интервју за новинската агенција РИА Новости вели дека е малку веројатно дека „лунарниот фактор“ би можел да има влијание врз развојот на настаните во Јапонија.
„Со малку повеќе труд може да си претставите дека ова се случи со ваквото влијание. Земјотресот, длабоко тектонски процес кој не се случуваат во земјината кора, туку многу подлабоко. Ми се чини малкуверојатно влијанието од овој вид“, вели Марахонов.
Според него, ако таквата врска постои, тоа е екстремно слаба. Марахонов истакнува дека тектонските напрегања водат кон земјотресни услови во текот на долги години. Потребни се илјадници години, а потоа празнење на притисокот како резултат на влијанието на активирањето на некој механизам.
Тој не ја исклучува можноста дека некои гравитациони влијанија може да претставуваат таков механизам, но тоа ќе значи само дека претстоен земјотрес ќе се случи за еден час или еден месец порано. Но според него точни научни податоци во поткрепа на ваа теза во овој момент нема.
Астрономот Зотов, пак, вели дека активирањето на големи земјотреси не може да биде покачувањето на приливниот бран, туку,напротив, претходен остар пад на нивото на морето, со што се намалува притисокот на водата до океанското дно.. Слабеењето на притисокот може да ги активира подземните удари.
„Постојат ’порти“ за водата, и тоа се јавува како активирачки механизам. Денес е најниската точка, пред најгоемиот приливен бран последните неколку години. Имено денес ние минуваме низ минимумот, а максимумот ќе биде на 19 –ти март, за време на минување на лунарната перигеја (најблиската точка до орбитата на Земјата), вели астрономот.
Тој додава дека катастрофалните земјотреси на Хаити, Чиле, Суматра и сегашниот во Јапонија се случја близу до периодоте на ’полна’ или на ’млада месечина’, во моментите кога има засилена морска плима. Склон е да верува во дејствителната улогата на плимата при океанските земјотреси.
„Земјотресите, коишто се случуваат во океаните последниве години, на некој чуден начин се со тенденција да бидат целосни промени, со најголемите грбки на лунарно-соларните плима и осека, Верувам дека во овој случај тоа всушност покажува што треба да се активира“, додава тој.
Според научникот, почитување на поместување на оската на Земјата може да биде показател за идните земјотреси. Имено петочниот земјотрес во Јапонија за речиси десет центиметри ја поместил оската на ротација на планетата Земја, како што соопшти италијанскиот Институт за геофизика и вулканологија.
„Прелиминарните резултати од истражувањето кои ги спроведе Институтот покажуваат дека земјотресот во Јапонија ќе ја помести оската на ротација на Земјата за околу 10 центиметри“, изјави директорот на истражувачкиот тим, Антонио Пиерсанти.
Ова движење е „многу поголемо него што тоа беше кога се случи земјотресот на Суматра во 2004 г. и веројатно е на второто место според своето влијание по земјотресот во Чиле во 1960 г.“, додаде Пиерсанти.
Италијанската вселенска агенција е резервирана по ова прашање и соопшти дека треба да се соберат уште податоци, пред да се утврдат точните мерки на влијанието на оската на земјината ротација.
Промената на оската на ротација на Земјината топка може да влијае врз време траењето на денот, но во овој случај таа е мала – изнесува неколку милионити делови од секундата
„Не е исклучено дека полезно во следењето на влијанието на процесите како што се океанските плими кон половите на Земјата, но и според овој индекс, според координатите на половите, не е исклучено дека може да се предвиди што ќе се случи на Земјата. Особено, мислам, дека големите порасти на плимата, што влијае врз брзината на ротацијата на Земјата, може да бидат поврзани со големи земјотреси“, вели рускиот астроном Зотов.
Сеизмолозите, сепак, сметаа дека најпогоден за „ролјата на активирач“ на силниот јапонски земјотрес е еден помалку силен земјотрес кој се случи пред неколку дена.
Пред околу една седмица имаше уште еден земјотрес, малку посеверно. Тој се случи посеверно, исто така во близина на островот Хоншу и според сеизмолозите се чини дека таму се наоѓал на работ на изворот на овој многу голем земјотрес што се случи во петокот.
Според некои научници, иако претставува многу сложен процес, сепак јапонските сеизмолози можеле да го предвидат, бидејќи тие имаат една од најдобрите мрежи во светот.
09-04-2011, 05:43 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#11


Џиновско НЛО над Фукушима

13-04-2011, 01:08 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#12

(13-04-2011, 01:08 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Џиновско НЛО над Фукушима[Image: 55890.jpg]
14-04-2011, 01:57 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#13Пронајден мртов вознемјанин во Сибир


http://www.makedonija24.mk/?ContentId=3902&CatId=3
18-04-2011, 03:46 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#14[Image: 253832_1935048570797_1079798029_32167705_6949685_n.jpg]
21-06-2011, 04:45 AM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#15

09-02-2012, 06:00 PM
Reply