Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонија достигнува критична точка
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,723
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Македонија достигнува критична точка и Западот е во потрага на друг начинМакедонија е сиромашна земја со слаби институции, нема традиција на демократија и наследството на етнички незадоволство - и сега е оставена да се грижам за себе во еден опасен свет [Image: protest-macedonia.jpg] Протестите избувнаа во Македонија во април, како одговор на корупцијата Getty Images
Една мала балканска земја е во состојба на криза. Во Македонија, работите се сериозни. Ако земјата во која се спушта понатаму во хаос - и настани брзо се движат во таа насока - тогаш не само што е нејзината иднина како функционална демократија во опасност, но многу интегритет на државата е во опасност.
Во извесна смисла, криза е норма во Македонија. Од кои произлегуваат од остатоците од Југославија на почетокот од 1990-тите години, земјата се бори да се воспостави како одржлива држава во тешка регион во светот. Соседна Грција го отфрли правото на Македонија да го користи своето уставно име; Бугарија ја оспори своите тврдења дека посебен национален идентитет; и Србија го оспорува правото на Македонија за автокефална црква.
Дури и полошо, Македонија се остро поделени меѓу мнозинството Словенско население, познат како Македонци, а големо албанско малцинство, кое сочинува околу една четвртина од населението. Во 2001 година, две години откако Албанците од соседно Косово успеа да се отцепување од Србија, Албанците во Македонија започнаа своите напади. Алармирани од последици за регионалната стабилност, Западот брзо интервенираше и наметнат договор во кој Албанците се откажа од какви било планови за поделба во замена за поголеми политички права.

Македонија: Најмалку 12 полицајци се повредени во престрелка со 70 вооружени лица
Од тогаш, Македонија во голема мера беше заборавен од Запад. Формално, земјата е кандидат за членство во ЕУ, но патот е блокирана од Грција и Бугарија дува топла и ладна. Истото важи и за нејзиното членство во НАТО. Како резултат на тоа, сиромашна земја со слаби институции, не постои традиција на демократијата или пазари и наследството на етнички незадоволство е оставен сам да се грижи за себе во повеќе опасен свет.
И покрај бројните предизвици, Македонија се појави да се постигне напредок за голем дел од последната деценија. Револуционерна организација Внатрешната македонска (ВМРО), предводена од страна на млад реформатор, Никола Груевски, ја освои власта од поранешните комунисти и се оддаде на радикален ремонт на инвестициската клима, генерирање импресивни нивоа на економски раст. Во меѓувреме, поранешните лидери на албанското востание, потоа една политичка партија наречена Демократска унија за интеграција (ДУИ), ја презеде позицијата во коалиција со ВМРО, се обезбеди широка политичка стабилност.
Но, зад оваа позитивна фасада, традиционални покровителство-базиран систем на Македонија, кој потчинува на владеењето на правото на суровини и политичка моќ, остана непроменета. Ова стана јасно графички во февруари минатата година, кога лидерот на опозицијата, Зоран Заев, објави дека имаше илјадници прислушувани телефонски разговори во негова сопственост која откри корупција, изборна измама и целосно криминал на највисоките нивоа на власта.

Македонија демонстрациите: Илјадници луѓе протестираат за петта вечер
Доказите укажуваат дека прислушувањата биле направени од страна на локалните разузнавачките служби во масовна операција шпионирање, предводена од премиерот Груевски, кој сакал да се знае точно што се случува во земјата - во опозиција, во бизнис круговите и во својот кабинет. Не само што овој му помогне да се задржи власта, но тоа, исто така, му даде конкурентска предност во огромен број неговиот бизнис зделки. На крајот, свирче вентилатор во рамките на разузнавачката служба одлучи доволно беше доволно и го донесе снимки на политичката опозиција.
Во неделите што следат, Заев почна да се ослободи од снимките во серија на конференции на високо профилот на печатот, за сето тоа време барајќи од владата да ја предаде власта. Првичната реакција на Груевски е да се тврди дека лентите биле фабрикувани и, на некој начин contradictorily, за да го обвини Заев за предавство и дослух со странска разузнавачка служба, кој беше заговор за соборување на владата и дестабилизација на Македонија.


Како притисок врз Груевски монтирани, тогаш тој наводно соработувале со неговиот албански коалициски партнери за производство на безбедносен инцидент во пограничниот град Куманово кој стан група на етничките албански паравоени сили, многу од Косово, против македонската полиција. Во следеа престрелка, деветнаесет луѓе беа убиени.
Додека целта беше да се одвлече вниманието на јавноста од продлабочување на корупцискиот скандал, спротивното се случи, кога илјадници луѓе излегоа на улиците, барајќи оставка на владата - не само за Македонците, туку и етнички Албанци, кои остро ја критикува своите лидери за предавство на својата национална борба по достоинство и права.
Кога некои од овие протести се претворија во насилство, се повеќе загрижени ЕУ конечно повторно се занимаваат со Македонија да постигнат договор меѓу власта и опозицијата. Како резултат на Договорот за Пржино, потпишан во јули минатата година, во која се утврдени со планот за завршување на кризата.
Клучната одредба беше предвремени избори, првично закажан за април оваа година. Во пресрет на овие, владата се согласи да формира преодна администрација во која беа вклучени на политичката опозиција, а Груевски да се повлече од премиерската функција. Владата, исто така, се согласија да се исчисти изборните листи на Македонија, кој содржи илјадници фантомски ВМРО и ДУИ поддржувачи, а на опозицијата еднаков пристап до државните медиуми.
Паралелно со ова, ЕУ побара избор на независен специјалниот обвинител да ги испита доказите содржани во протечените снимки.


Пржино купи одмор за неколку месеци, но малку вистински напредок. Прво, владата не успеа да се измени на изборните листи и ќе отвори медиумите, што доведува до одложување на изборите, до јуни. Потоа го прекина контакт со неефективен посредникот на ЕУ на земјата. Како одговор на тоа, Заев и остатокот од опозицијата најави бојкот на изборите, тврдејќи опструкција на владата направи фер натпревар невозможно.
Со топката во судот на владата, претседателот на Македонија, која се сметаше како марионета на Владата, минатиот месец користи својот авторитет да им простат на сите оние кои се под истрага од страна на специјалниот обвинител, shortcutting своите обиди да го спроведува владеењето на правото. Уште еднаш, на разбеснет населението се врати на улиците, барајќи оставка на владата и претседателот во она што сега се нарекува Цветен револуција. Во меѓувреме, уреди со покажувач на правец на настани, ДУИ најави дека и тоа ќе се приклучи на бојкотот на гласањето на опозицијата.
Со Македонија се движи кон изборите со само една партија во трката, европските дипломати зголемен притисок врз нивната земја. ЕУ предупреди дека нема да ја признае владата избран по проблематичната гласање. И, Германија, главниот трговски партнер на Македонија, испратени свој посредник за да се изврши притисок врз локалното население, почнувајќи со запирање на изборите во фарса.
Овие напори се појави да се исплати. По разговорите со германската посредник, ДУИ користи својот авторитет да поднесува претставки до македонскиот Уставен суд за поништување на изборите. Минатата недела, Судот пресуди дека повеќепартиски избори со само една партија навистина ќе биде неуставен, и го откажа гласањето.


Досега добро. Но, она што се случува понатаму е многу отворено прашање.
Во сценариото на најдобар случај, ВМРО да се покори на популарни и меѓународен притисок и ја отстапи контролата на технократски администрација, кои се создадени услови за слободни и фер избори подоцна оваа година. Од своја страна, претседателот, исто така, ќе се повлече помилување му и се овозможи соодветна судскиот процес за да се продолжи. По транзиција на владата по Груевски, и со доаѓањето на нови политички фигури, ЕУ и САД ќе бараат од Грција го укина 25-годишната блокада и го постави Македонија на курсот на запад интеграција.
Сепак, нештата може да не излезе толку добро. За една работа, Груевски е малку веројатно да се откаже од власта доброволно, особено откако тој сега има интензитет. Додека суспензијата на изборите е површно победа за уставот, всушност остава ВМРО на власт и без непосредна изборен предизвик.
Дури и подобро, по гласањето во парламентот оваа недела, ВМРО и ДУИ ги користеле нивните мнозинство за протерување на преостанатите министри опозицијата од владата, ефикасно завршување на привремена администрација и враќање на старата коалиција. Оди напред, Груевски може да се потпре на пратеничката група на поддржувачи, кои зависи опстанокот на партијата за своите работни места и егзистенција, да излезат на улиците и со лицето надолу на опозицијата демонстранти.
На кратко, сè што треба да направите за да ги постигне своите цели е да се задржи статус кво.
Потенцијално, ЕУ ќе се зголемува притисокот врз Груевски. Во последните неколку недели, некои Европејци се заканија дека ќе ги санкционира ВМРО, во обид да ги принуди согласност со условите на Пржино. Но, тоа не е јасно дека ќе има согласност за тоа меѓу Централна Европа, кои имаат потреба од Македонија на нивна страна да се спроведе затворањето на миграцијата на Балканот.
И дури и ако ЕУ не го санкционира влада, ефектот може да биде едноставно да го турне во поблиски односи со Русија, која ќе го воодушеви во можност да го прошири своето влијание во стратешките бојно поле на Балканот.
Сето ова создава одлична можност за ДУИ и Албанците. Како што стојат работите, ВМРО останува во сила и коалицијата недопрена, но само благодарение на петиција на Уставниот суд, а потоа и суспензија на избори ДУИ.


Сега ДУИ вели дека сака нешто за возврат, и дека нешто не е многу веројатно да биде на федерализација на Македонија. Не само што овој се истакна како клучен побарувачката на етничките Албанци, кои сакаат да ги обезбедат своите права; но обезбедување на оваа цел може да помогне во оживувањето на означување на популарноста на ДУИ.
Овој ризик трансформирање на она што досега беше криза на владеењето во криза на државата. Албанците ќе се обиде да преговара за федерализација на ВМРО под закана од се повлече од владата, поткопување на парламентарното мнозинство и со спроведување на нови избори. Но, ако ВМРО одбива да го признае ова барање, бидејќи на реакции од македонските националисти, а потоа ДУИ да ја напушти Владата во секој случај, со што стави крај на етничката поделба на власта и создавање на де факто поделба во земјата по етнички линии.
Позагрижувачки, настаните во Македонија се одвиваат во време кога соседно Косово се наоѓа во состојба на длабока политичка криза по кој посредуваше ЕУ договор минатата година дека на сличен начин партиции земјата по етнички линии. Со Албанците од двете страни на порозната граница двата преговарачки прашања од територијата и управување, само оптимист би се коцка на двете сценарија не се приклучи нагоре.
Излезот од оваа криза не е јасно, и прашања се поставени за да се влоши пред тие да се подобрат. Со надеж мора да биде дека се уште не е доцна да се спречи Македонија целосно надвор од контрола.
Тимотеј Помалку е директор на консултантска политички ризик во Нова Европа и соработник истражувач на Универзитетот во Кембриџ форум за геополитиката
03-06-2016, 03:00 AM
Reply